Výsledky nedělních závodů WSBK Austrálie

Na australském Phillip Islandu vyvrcholil letošní úvodní první závodní víkend mistrovství světa Superbiků, kdy byly na programu hlavně závody.

Závod Superpole Superbike

Velice očekávaný byl závod Superpole třídy Superbike, který se jel na 10 kol, takže šlo o sprint na přibližně čtvrt hodiny a jde o novinku letošní sezóny. Podmínky na trati byly stále dobré, když bylo slunečno s teplotami nad 20°C.

Do závodu nejlépe odstartoval Jonathan Rea, který jel z prvního místa. Za něj se zařadil Álvaro Bautista a na třetím místě jel Alex Lowes. Alex se hned ve čtvrté zatáčce prvního kola dostal pod Álvara a ujal se druhé pozice.

Po prvním kole si držel první pozici Jonathan Rea, ale Álvaro Bautista využil slip streamu a dostal se na druhé místo, navíc jel s Jonathanem bok po boku. Alex Lowes byl třetí, ale hned za ním jeli Leon Haslam, Michael van der Mark, Sandro Cortese a další. Ve druhém kole spadl v 10. zatáčce Alessandro Delbianco. Mezi tím na čele stále probíhal souboj o pole position mezi Álvarem Bautistou a Jonathanem Reou, kteří se postupně ostatním začali vzdalovat na náskok 0,7 s. Za nimi to bylo mezi všemi jezdci také vyrovnané, ale samozřejmě, že souboj na čele byl nejsledovanější. Oproti včerejšímu závodu se moc nedaří Tomovi Sykesovi, který byl na 12. místě a Chaz Davies byl až na 15. místě.

Álvaro Bautista

V polovině tohoto rychlého závodu v boji o pole position jeli Jonathan Rea a Álvaro Bautista, kteří si vyjeli náskok jedné vteřiny na třetího Leona Haslama a nic si nedarovali. Ten si jel sám, ale za ním byli srovnány všechny čtyři Yamahy v pořadí Alex Lowes, Michael van der Mark, Sandro Cortese a Marco Melandri.

Ve čtvrté zatáčce hromadně spadli Jordi Torres, Leandro Mercado a Toprak Razgatlioglu.

Vítězem tohoto krátkého kvalifikačního závodu je Álvaro Bautista, který si vyjel start z prvního místa do odpoledního závodu. Na druhém místě projel Jonathan Rea a první řadu doplní Leon Haslam. Ve druhé řadě budou Alex Lowes, Michael van der Mark a Marco Melandri. Třetí řada bude ve složení Sandro Cortese, Michael Ruben Rinaldi a Eugene Laverty. Desítku nejlepších doplnil Chaz Davies.

Výsledky závodu Superpole Superbike

Závod Supersport

První závod třídy Supersport letošní sezóny byl vypsán na 16 kol a z první řady startovali všichni jezdci na Yamahách. Dobrý start do závodu předvedl poleman Federico Caricasulo a dobře odjel také Jules Cluzel, který jel z třetího místa a dostal se do vedení závodu. Španělská závodnice Maria Herrera se držela na 13. místě.

Po prvním kole byl ve vedení Jules Cluzel, ale na cílové rovince se přes něj přesypali týmoví kolegové Randy Krummenachere a Federico Caricasulo. Na místě čtvrtém jel s MV Agustou Raffaele De Rosa a pátý byl Thomas Gradinger. Randy Krummenacher, který dnes slaví 29. narozeniny, se snažil během druhého kola využít volné trati a trochu soupeřům poodjel. Raffaele De Rosa se snažil udržet vedoucí trojice, zajel nejrychlejší čas závodu, ale hned ve třetím kole spadl při highsideru ve druhé zatáčce. Nic se mu nestalo, ale někteří jezdci měli co dělat, aby se mu vyhnuli. Krátce poté spadl v 6. zatáčce Hannes Soomer.

Federico Caricasulo

Gariele Ruiu byl dalším jezdcem, který spadl, tentokrát ve 4. zatáčce. O první místo spolu stále jeli Randy Krummenacher, kterého se držel jeho týmový kolega Federico Caricasulo. Jedenáct kol před cílem se Ital před Švýcara dostal. Za nimi vznikla mezera, kde jel sám třetí Jules Cluzel a i mezi dalšími jezdci začaly vznikat větší rozdíly. Na místě čtvrtém jel Thomas Gradinger a na výborném pátém místě už je Hector Barbera, který jede v českém týmu Willi Race. Dále pak byli Hikari Okubo, Lucas Mahias, Corentin Perolari, Federico Fuligni a Peter Sebestyen. Maria Herrera se držela na 16. místě.

Devět kol před cílem byl Randy Krummenacher první, který zajel do boxů na povinnou výměnu pneumatik. Za ním zajel také Jules Cluzel. Díky tomu se na čele závodu osamostatnil Federico Caricasulo a naopak v 10. zatáčce spadl Federico Fuligni. Hned v dalším kole zajeli do boxů další jezdci, takže pořadí bylo zatím podle toho, kdo ještě nebyl v boxech. Při nájezdu na trať zůstal Federicovi Caricasulovi na motorce zaklíněn zadní stojan, takže se tím zdržel. Sedm kol před cílem zajeli do boxů zbylí závodníci.

Randy Krummenacher

Randy Krummenacher po návratu na trať využil toho, že ho nikdo přímo neohrožuje a navíc zajel čas 1:33,267, takže byl nejrychlejším jezdcem na trati. Tím se také ujal vedení s náskokem 1,6 s na Julese Cluzela. Na třetí místo se zařadil Lucas Mahias a Federico Caricasulo jel na čtvrtém místě, ale šest kol před cílem se dostal na pódiové umístění. Top5 si udržel Hector Barbera. Po návratu na trať už moc nedocházelo k přímým soubojům a všichni jezdili s půl vteřinovými až vteřinovými rozdíly za sebou. Tři kola před cílem to začalo být zajímavé o šesté místo mezi Thomasem Gradingerem, Corentinem Perolarim a Hikari Okubem.

Před koncem závodu přišlo oznámení že Jules Cluzel, Glenn van Straalen a Lucas Mahhias dostanou penalizaci špatnou výměnu.

Jules Cluzel

Pro vítězství si hlavně po suverénním výkonu ve druhé polovině závodu dojel Randy Krummenacher, který si tak dal nejlepší dárek k narozeninám. Jako druhý dojel Jules Cluzel, kterému tato pozice zůstala i s penalizací. Stupně vítězů doplnil Federico Caricasulo. Výborné čtvrté místo udržel Hector Barbera a Top5 doplnil Thomas Gradinger, protože Lucas Mahias po penalizaci klesl na 12. místo. Nejlepší výkon podal Corentin Perolari, který získal 15 míst a v cíli byl sedmý.

stupně vítězů: Jules Cluzel, Randy Krummenacher a Federico Caricasulo

Výsledky závodu Supersport

Druhý závod Superbike

Posledním závodem nedělního programu australských závodů WSBK byl druhý dlouhý závod třídy Superbike. Podmínky byly opět perfektní, když bylo slunečno, vzduch měl 28°C a trať 44°C. Závod byl vypsán opět na 22 kol. Hned na začátku měl problém Alessandro Delbianco, který do zahřívacího kola vyjížděl z boxů, takže to znamenalo start z poslední pozice.

Do závodu dobře odstartoval Jonathan Rea, který jel z druhého místa, ale podobně jako včera, od začátku do toho hodně tlačil Álvaro Bautista, který jel z první pozice a hned se ujal vedení. Alessandro Delbianco daleko nedojel, když spadl už ve druhé zatáčce.

Po prvním kole si udržoval první pozici Álvaro Bautista s náskokem už 0,837 s, takže to vypadalo podobně, jako ve včerejším závodě. Za ním jela skupinka Leon Haslam, Jonathan Rea, Michael van der Mark a Marco Melandri, mezi kterými byli rozdíly dvou desetin vteřiny. Následovala mezera dvou vteřin na další skupinu, ve které jeli Eugene Laverty, Alex Lowes, Toprak Razgatlioglu, Candro Cortese a Chaz Davies.

Během dalších kol se startovní pole rozdělilo na pár dvojic, kdy o druhé místo jeli Leon Haslam a Jonathan Rea, o místo čtvrté Marco Melandri a Michael van der Mark a na místo šesté se dostal Alex Lowes, za kterým se držel Toprak Razgatliogulu. Trochu lepší závod než včera měl Chaz Davies, který se posouval vpřed a už po pátém kole byl na osmé pozici. Mezi tím si Álvaro Bautista vyjel na čele náskok 3,5 vteřiny, navíc byl opět držitelem nejrychlejšího času závodu s hodnotou 1:30,573.

Leon Haslam a Jonathan Rea

V polovině závodu měl Álvaro Bautista stále větší náskok, který byl v tu chvíli více než devět vteřin, konkrétně 9,4 s. Na druhém místě se držel Leon Haslam, kterého stíhal jeho týmový kolega Jonathan Rea se ztrátou 0,3 s a dále byl s rozdílem 0,4 s Marco Melandri. Michael van der Mark se osamostatnil na pátém místě a vlastní závod si jel i jeho týmový kolega Alex Lowes, který jel sám na místě šestém a rozdíly byly přes vteřinu. Za ním ale jela trojice o sedmé místo, kde byli Chaz Davies, Toprak Razgatlioglu a Sandro Cortese. I za nimi byla další skupinka, kde se dost předjíždělo a kde jeli Leandro Mercado, Tom Sykes, Leon Camier, Eugene Laverty a Markus Reiterberger.

Osm kol před cílem se Jonathan Rea dostal při nájezdu do první zatáčky před svého týmového kolegu a ujal se druhého místa, ale Leon se nechtěl vzdát a předjetí mu vrátil hned ve čtvrté zatáčce. Hned v dalším kole se úřadující šampion opět vrátil na druhou pozici a jejich souboj pokračoval i v dalších kolech. To vše sledoval Marco Melandri, navíc se na něj dotáhl Michael van der Mark, který byl při chuti a pět kol před cílem se snažil před Marca dostat. V tu chvíli ze závodu odstoupil Michael Ruben Rinaldi.

Pro další suverénní vítězství si dojel Álvaro Bautista, který tak vstoupil do WSBK nejlepším možným způsobem. Nehledě na to, že včera vyhrál s náskokem téměř 15 vteřin a dnes měl při nájezdu do posledního kola náskok přes 18 vteřin. V posledním kole trochu zpomalil, užíval si svůj triumf, takže projel s náskokem „jen“ 12,195 s. Álvaro se tím opět zapsal do historie, protože se nováčkovi podařilo vyhrát oba dva úvodní závody naposledy v roce 1996 a postaral se o to John Kocinski. Díky vítězství ve všech závodech je samozřejmě ve vedení šampionátu s náskokem 13 bodů na Jonathana Reu.

Druhou pozici nakonec vybojoval Jonathan Rea, takže má také stejné umístění jako včera a stupně vítězů doplnil Leon Haslam. O čtvrté místo to byl souboj tří jezdců na Yamahách a nejlepším z nich byl Michael van der Mark, za kterým dojeli Alex Lowes a Marco Melandri.

stupně vítězů: Jonathan Rea, Álvaro Bautista a Leon Haslam