WSBK Brno 2018: Páteční tréninky

Na Masarykově okruhu v Brně se právě dnes rozjelo další kolo letošní sezóny mistrovství světa Superbiků. Jezdce všech tříd čekaly volné tréninky, které ale rozhodly o postupu do zítřejšího Superpole. Kromě toho si mohli fanoušci užít akci v depu s těmi nejlepšími závodníky a poslechnout si jejich hodnocení.

Pátek na Masarykově okruhu v Brně nezačal nejlépe. Kolem osmé ranní se docela dost rozpršelo a všem bylo jasné, že první volné tréninky proběhnou na vodě. Naštěstí nebyl déšť tak silný a během hodiny prakticky ustal a závodní trať začala osychat. To bylo těžké hlavně pro jezdce nejsilnější třídy, kteří měli podmínky napůl suché a napůl mokré, tedy takové, které nikdy nemá rád. Jezdilo se na mokrých pneumatikách, ale ty místy hodně trpěly. Postupně ale vysvitlo sluníčko a během odpoledne už byly podmínky dobré, i když si někteří jezdci stěžovali na špinavou trať.

Celý harmonogram kromě počátečního deště ovlivnilo také několik červených vlajek. Nejprve šlo o pády, když ve druhém tréninku třídy Superbike spadl Yonny Hernandez a ve třídě Supersport poté spadl Sandro Cortese. Ve třetím volném tréninku třídy Superbike bouchl motor Michaelovi Rubenovi Rinaldimu, takže byl olej na trati a harmonogram nabral zpoždění.

Nejlepší výkon měl v pátečních trénincích úřadující mistr světa Jonathan Rea z týmu Kawasaki Racing s časem 1:59,403. Den ukončil na první pozici a ostatním soupeřům ukázal, že by o tomto víkendu rád vyhrál, což Kawasaki na tomto okruhu už hodně dlouho nezažila. Hned za ním skončil jeho týmový kolega Tom Sykes, takže potvrdil dobrou konkurenceschopnost týmu KRT. Trojici nejlepších doplnil Marco Melandri z týmu Ducati, který v Brně vyhrál oba dva poslední závody WSBK v roce 2012.

Poté, co byl první volný trénink ovlivněn špatným počasím, většina jezdců spoléhala na odpolední dva tréninky, ve kterých se jezdilo rychleji. Někteří si dokázali na závěr dne čas zlepšit, ale bylo jich jen osm. Jedním z nich byl i Jonathan Rea, který ale svůj čas zlepšil jen o 0,045 s. Na celkovém čtvrtém místě skončil Lorenzo Savadori, který ve třetím volném tréninku zajel druhý nejlepší čas. Ital se opět dostal do Superpole 2 a potvrdil, že má s Aprilií dobré tempo. Pětici nejlepších doplnil Alex Lowes z týmu Pata Yamaha a až na šestém místě skončil Chaz Davies

Velice výborný výkon měl nováček v této třídě Michael Ruben Rinaldi, který byl zároveň nejlepším netovárním jezdcem. V barvách juniorského týmu Ducati byl ve vedení v prvním volném tréninku a poté dál zvyšoval své tempo. Nakonec obsadil osmou pozici za sedmým Michaelem van der Markem, který do Brna přijel jako dvojnásobný vítěz z Donington Parku.

Ondra Ježek v úvodním mokrém tréninku obsadil 17. místo s časem 2:13,856. Ve druhém tréninku přišlo pochopitelné zlepšení na čas 2:01,257. Ve třetím tréninku už se Ondra nezlepšil také kvůli problémům s motorem své motorky. Jak poté uvedl, zítra by měl dostat nový motor.

Ondřej Ježek po trénincích uvedl: „Po druhém tréninku jsem byl spokojený. Ráno jsme udělali trochu chybu v nastavení motorky, kdy jsem si myslel, že si přidávám výkon, ale on se ubíral. Takže jsem spokojený na to, že jsem si ubral výkon. Byl jsem rád také za časy, protože jsem tu v poslední době jezdil jen motoškoly, kde se jezdí pomaleji, takže jsem byl zvědavý, jak na tom budu.“

Na pódiu v depu se s Ondrou také objevila domácí závodnice Alexandra Pelikánová, která jede v Brně na divokou kartu ve třídě Supersport 300. Saša se na úvod představila: „Celou sezónu jezdím v evropském šampionátu Alpe Adria a tady jsem hlavně pro sbírání zkušeností. Prvním cílem je se kvalifikovat a poté se co nejvíce naučit z této příležitosti. Cíle do závodu si nedávám, protože chci hlavně nabírat zkušenosti.“

Jonathan Rea po úspěšných trénincích uvedl: „Nejprve chci říct, že jsem moc rád, že sem už v pátek přišlo tolik fanoušků. Bylo pěkné všechny vidět kolem trati. Škoda, že nám den ovlivnilo počasí, ale máme štěstí, že jsme tady mohli před měsícem testovat a vyzkoušeli jsme dost věcí a nastavení na tuto trať. Do zítra už vlastně máme připravené nastavení, na kterém budeme upravovat už jen pár detailů. Pokud bude zítra dobré počasí, tak si myslím, že půjdou časy dolu a může padnout i traťový rekord, jakmile nasadíme kvalifikační pneumatiky. Časy můžou jít dolu o vteřinu. Uvidíme, jak na tom bude trať, ale když bude více nagumováno, tak to půjde.“

Jeho týmový kolega Tom Sykes k tomu dodal: „Měli jsme tu dobrý test, který se vyplatil. Čekali jsme, že tu bude větší horko a bude trať pomalejší. Nakonec to tak nebylo a dnes to bylo dobré. Odpoledne jsem zajel dobré časy na kolo, když jsem zkoušel různé kombinace pneumatik. Bude dobré být zítra vpředu, ale s Jonathanem to bude těžké, protože měl výborné tempo.“

Na závěr Tom pobavil, když prohlásil: „Teď po tréninku jsem v depu potkal čtyři policistky a v tu chvíli jsem si říkal, že bych se poprvé v životě nechal rád zatknout (smích).“

Marco Melandri, který tu naposledy vyhrál dva závody, má na naši trať. „Na Brno mám výborné vzpomínky. Poprvé jsem tady závodil v mistrovství světa ve třídě 125 ccm už v roce 1997, takže to znamená, že už jsem hodně starý (smích). Získal jsem tu pěkné výsledky a jsem tady rád. Dnešní časy v porovnání s testy nejsou tak špatné. Doufám, že zapracujeme ještě na dalších detailech a budu konkurenceschopnější. Uvidíme, jaké to bude a jak dokážeme zvládnout celý závod. Doufám, že už bude sucho a už nebude pršet.“

Kombinované výsledky pátečních tréninků třídy Superbike

Ve třídě Supersport byl dnes nejrychlejší Jules Cluzel z týmu NRT, který na své Yamaze zajel čas 2:03,502. Za ním skončil Sandro Cortese, který zajel svůj nejlepší čas už v prvním tréninku. Třetí pozici obsadil Randy Krummenacher. Čeští závodníci startující na divokou kartu uzavírají startovní pole, když Michal Chalupa skončil třicátý se ztrátou necelých pěti vteřin a Pierre Coppa je hned za ním s rozdílem 6,757 s.

Kombinované výsledky pátečních tréninků třídy Supersport

Ve třídě Supersport 300 byl nejlepším Galang Hendra Pratama, který zajel čas 2:18,041. Za ním skončil Scott Deroue se ztrátou 0,359 s a Luca Grünwald je třetí. Ana Carrasco, která je ve vedení šampionátu obsadila devátou pozici. Dobře zajela i Maria Herrera, která skončila patnáctá. Vojtěch Schwarz, který tu startuje na divokou kartu, skončil na 36. místě a Alexandra Pelikánová je na 39. místě.

Kombinované výsledky pátečních tréninků třídy Supersport 300

Poslední kategorií na trati byla třída Superstock 1000. V té byl nejrychlejší německý závodník Markus Reiterberger s časem 2:01,670. Za ním skončil Roberto Tamburini a Florian Marino je třetí. Karel Pešek obsadil 19. místo s časem 2:07,206 a Domink Jůda je hned za ním s časem 2:07,786.