Výsledky závodů WSBK Aragón 2019

Výsledky závodů WSBK Aragón 2019

Ve španělském Aragónu dnes závodníky mistrovství světa Superbiků čekají závody a zde jsou průběžné výsledky.

Ve španělském Aragónu dnes závodníky mistrovství světa Superbiků čekají závody a zde jsou průběžné výsledky.

Zdroj: WSBK

WorldSBK – závod Superpole

Nedělní program mistrovství světa Superbiků v Aragónu začal krátkými zahřívacími tréninky, ale hned poté už se vydali jezdci nejsilnější třídy Superbike do svého Superpole závodu. Ten byl tradičně vypsán na 10 kol. V Aragónu je slunečno, ale poměrně větrno. Vzduch měl 10°C a trať 17°C. Závodu se nemohl zúčastnit Leandro Mercado, kterému byla zjištěna zlomenina v levém zápěstí, stejná jakou si přivodil v předsezóně Jorge Lorenzo.

Do závodu opět nejlépe odstartoval Álvaro Bautista, který se ujal vedení. Za něj se zařadil Sandro Cortese a třetí jel Alex Lowes. Hned v první zatáčce došlo k hromadné kolizi, kde skončili na zemi Michael van der Mark a Michael Ruben Rinaldi. Další jezdci museli vyjet mimo trať. Michael van der Mark se na trať vrátil, ale s výraznou ztrátou jezdil poslední na 16. místě. Michael Ruben Rinaldi naopak zamířil k lékařům.

Álvaro Bautista si během prvního kola vyjel znovu náskok přes jednu vteřinu, takže tu byl stejný scénář, jako při všech předchozích závodech. Na druhé místo se dostal Alex Lowes a o třetí místo spolu bojovali Sandro Cortese a Chaz Davies, ale Chaz udělal chybu v poslední zatáčce, byl delší a předjel ho i Jonathan Rea. Stejně jako včera při prvním závodě tu s nimi jel i Eugene Laverty. Dále pak byli Tom Sykes, Markus Reiterberger, Leon Haslam a Jordi Torres. V dalším kole se Jonathan Rea dostal na třetí místo. Netrvalo dlouho a dotáhl se na Alexe Lowese a hned ho předjel ve 12. zatáčce.

Álvaro Bautista

V polovině závodu měl Álvaro Bautista ve vedení náskok 2,7 vteřiny, ale pěkná bitva byla opět za ním. O druhé místo tu spolu bojovali Jonathan Rea a Alex Lowes, které od sebe dělila jen desetina vteřiny. Za nimi vznikla mezera jedné vteřiny, kde jel sám Chaz Davies. O páté místo spolu jeli Eugene Lavery, Tom Sykes, Leon Haslam, Sandro Cortese a Jordi Torres. Top10 uzavíral Toprak Razgatlioglu, ale ten na jezdce před sebou ztrácel už 1,3 vteřiny. Závod bohužel skončil pro Markuse Reiterbergera, který musel odstoupit kvůli technickému problému. Po včerejším pádu na startu závodu tak přichází další zklamání.

Pro další vítězství v sezóně, osm z osmi, si dojel Álvaro Bautista, který vyhrál s náskokem téměř šesti vteřin, navíc zajel nejlepší kolo závodu v hodnotě 1:49,885 a jako jediný byl s časem pod 1:50. V závěru závodu se k dvojici Jonathan Rea a Alex Lowes připojil i Chaz Davies, takže to byla skvělá podívaná o druhé místo. To nakonec získal Jonathan Rea, Alex Lowes skončil třetí a Chaz Davies čtvrtý. Pětici nejlepších doplnil Tom Sykes.

Výsledky závodu

WorldSSP – závod

Krátce po poledni se rozjel závod střední třídy Supersport, který byl vypsán na 16 kol. V Aragónu je slunečno, vzduch má 12°C a trať už se vyhřála na 20°C. Před závodem bylo oznámeno, že se ho nezúčastní kvůli zlomenému zápěstí Rob Hartog a kvůli rozhodnutí týmu nejel Hector Barbera.

Nejlépe do závodu odstartoval Federico Caricasulo, který se ujal vedení. Za něj se zařadil Thomas Gradinger, který jel poprvé z pole position. Na místo třetí se zařadil Jules Cluzel a Randy Krummenacher jel čtvrtý. Dále pak byli Lucas Mahias, Hikari Okubo a Raffaele De Rosa. Po prvním kole se na čele odtrhla vedoucí dvojice Federico Caricasulo, kterého se stále držel Thomas Gradinger. Za nimi byla mezera jedné vteřiny, kde jela druhá početná skupina. Během dalších kol se o třetí místo snažili hlavně Randy Krummenacher, Raffaele De Rosa a Jules Cluzel.

V polovině závodu byla na čele stále dvojice Federico Caricasulo a Thomas Gradinger, které od sebe dělila jedna desetina vteřiny. Za nimi byla stále mezera 0,8 s, kde jela další dvojice Randy Krummenacher a Raffaele De Rosa. Oběma se dařilo najíždět náskok na pátého Julese Cluzela. Ta byla již jedna vteřina. Poté byla mezera šesti vteřin, kde jela trojice Lucas Mahias, Hikari Okubo a Kyle Smith. Spolu s nimi se chvíli drželi Corentin Perolari a Hannes Soomer. Španělská závodnice Maria Herrera byla na 16. místě, ale jen s rozdílem tří desetin vteřiny na patnáctého Lorise Cressona.

Sedm kol před cílem přestal Thomas Gradinger sledovat zadní kolo Federica Caricasula a pokusil se ho předjet. To se mu podařilo a ujal se vedení, navíc hned s náskokem 0,2 s. I díky tomu už se k nim dotáhli Randy Krummenacher a Raffaele De Rosa, takže o vítězství jela čtveřice, která byla v rozdílu tří desetin vteřiny. Pátý Jules Cluzel už jim nestačil a vše sledoval se ztrátou 2,5 vteřin. O šesté místo to bylo podobně napínavé ve skupině pěti jezdců.

Pět kol před cílem se výborně rozjel Raffaele De Rosa, který se na chvíli ujal vedení, ale nakonec se na čelo závodu vrátil Federico Caricasulo. Jen během dvou až tří zatáček se Thomas Gradinger propadl na čtvrté místo. Na čele to byla díky tomu těsná a napínavá bitva. Pořadí se v této skupině hodně měnilo, neodpouštěla se žádná chyba, takže byl závod napínavý až do konce. Jen kolo před cílem spadl Hannes Soomer v 7. zatáčce.

Vítězem závodu se po těsné bitvě nakonec stal Randy Krummenacher, který si díky tomu udržuje vedoucí pozici v šampionátu. Dlouho to vypadalo, že vyhraje Raffaele De Rosa s MV Agustou, čímž bychom viděli třetího různého vítěze závodu, ale k tomu nakonec nedošlo a Ital prohrál v poslední zatáčce a v cíli ztratil jen o 0,094 s. Nicméně díky 20 bodům se výrazně posunul nahoru v šampionátu – o sedm pozic na celkové čtvrté místo. Stupně vítězů doplnil Federico Caricasulo, který na Raffu ztratil dalších jen 0,064 s, takže se rozhodovalo až na cílové rovince. Thomas Gradinger nakonec skončil čtvrtý a Top5 doplnil Jules Cluzel. Místo šesté v další početné skupině vybojoval Corentin Perolari.

Výsledky závodu

WorldSBK – 2. závod

Další závod v pořadí čekal opět jezdce třídy Superbike, kteří vyrazili do svého druhého dlouhého závodu tohoto víkendu. Závod byl vypsán na 18 kol. V Aragónu se dál zlepšují podmínky díky sluníčku, takže má vzduch 14°C a trať už 25°C. Před závodem přišlo oznámení, že Alessandro Delbianco dostal penalizaci průjezdu boxy za špatnou jízdu v prvním závodě.

Do závodu dobře odstartoval Jonathan Rea, ale do první zatáčky najížděl jako první Álvaro Bautista, ale tentokrát si nenajížděl hned takový náskok. Jonathan Rea byl druhý a za ním jeli Chaz Davies, Alex Lowes, Tom Sykes, Jordi Torres, Leon Haslam, Eugene Laverty, Marco Melandri a Michael van der Mark.

Álvaro Bautista se nakonec začal už v průběhu prvního kola vzdalovat ostatním a po prvním kole vedl opět o jednu vteřinu. O druhé místo to bylo podobně napínavé jako včera. Pozici se snažil udržet Jonathan Rea, na kterého doráželi Chaz Davies a Alex Lowes. O druhé místo zatím jelo deset jezdců a rozdíly byly jen v desetinách vteřiny. Na páté místo se dostal Leon Haslam a Eugene Laverty také postoupil vpřed na sedmé místo.

Chaz Davies

Álvaro Bautista se opět jako jediný dostal s časem na kolo pod hranici 1:50 v hodnotě 1:49,958, takže to bylo nejrychlejší kolo závodu. Každým kolem svůj náskok opět navyšoval o více než jednu vteřinu a po třech kolech vedl už o 3,9 vteřiny. O druhé místo už jela jen čtveřice britských závodníků v pořadí Chaz Davies, Alex Lowes, Jonathan Rea a Leon Haslam. Další jezdci jeli za nimi přibližně v rozdílech půl vteřiny. Na šesté místo se dostal Eugene Laverty, sedmý byl Jordi Torres a osmý Tom Sykes. O deváté místo spolu jeli Marco Melandri, Michael van der Mark a Sandro Cortese. Až do 13. místa nebyly mezi jezdci zatím takové rozdíly, ale čtrnáctý Leeon Camier už ztrácel na skupinu před sebou kolem čtyř vteřin.

Jedenáct kol před cílem měl technický problém Toprak Razgatlioglu, takže ze závodu odstoupil.

V polovině závodu Álvaro Bautista vedl o 8,7 vteřiny. Druhou pozici stále hájil Chaz Davies, ale za sebou měl stále Alexe Lowese, Jonathana Reu a Leona Haslama. Hlavně Alex a Johnny se spolu stále předjížděli a byla to pěkná a vyrovnaná bitva. Zároveň měli všichni už podobné tempo, jako Álvaro na čele, ale jeho náskok byl dost velký na to, aby ho s přehledem udržoval. Další pěkné souboje byly o šesté místo, kde jeli Eugene Laverty, Jordi Torres a Michael van der Mark.

Jonathan Rea a Alex Lowes

V posledních kolech závodu si druhou pozici stále držel Chaz Davies a o třetí místo se naopak předháněli týmoví kolegové Jonathan Rea a Leon Haslam. Alex Lowes na ně už začínal trochu ztrácet a jezdi za nimi se ztrátou jedné vteřiny.

Dvě kola před cílem se Jonathan Rea pokusil předjet Chaze Daviese, ale ten pozici udržel a předjetí mu okamžitě vrátil. Leon Haslam se stále držel hned za svým týmovým kolegou.

Vítězem zatím všech závodů této sezóny ve třídě Superbike je Álvaro Bautista, který ovládl i domácí závody a nyní cílem projel s náskokem devíti vteřin. Jeho premiéra ve WSBK nemohla být lepší. Pro Ducati je to zároveň 350. vítězství ve WSBK, takže je nejúspěšnějším výrobcem v tomto šampionátu. Na druhém místě nakonec skončil Jonathan Rea, který využil chyby Chaze Daviese v posledním kole. Chaz Davies tak dojel třetí, takže je tu stejné pořadí na stupních vítězů jako ve včerejším závodě. Jonathan tak letos sbírá zatím samá druhá místa. Leon Haslam skončil čtvrtý a pátý Alex Lowes. Šestou pozici získal Eugene Laverty, který si spravil chuť po včerejším pádu.

Výsledky závodu

WorldSSP 300 – závod

Poslední nedělní závod čekal jezdce třídy Supersport 300, kam dle pravidel nastoupilo 36 závodníků. Závod byl vypsán na 11 kol. Podmínky jsou v Aragónu stále dobré, když má vzduch 14°C a trať 25°C. Závodu se neúčastnili naši jezdci Oliver König, Vojtěch Schwarz a Alexandra Pelikánová, kterým se včera nepodařilo v Superpole dostat do Top30 a nedostali se ani mezi šest v závodě „poslední šance.“

Do závodu nejlépe odstartoval Galang Hendra Pratama, který se ujal vedení. Dobře odjel i Manuel Gonzalez, který jel z pole position a s Galangem jel bok po boku. Za nimi se seřadili Victor Steeman, Hugo De Cancellis, Jan-Ole Jahnig a další. Top10 uzavírala Ana Carrasco.

Během prvního kola se na čele na chvíli utrhla čtveřice Manuel Gonzalez, Galang Hendra Pratama, Victor Steeman a Hugo De Cancellis, ale netrvalo dlouho a opět se na čele sjela jedna velká skupina, tak jak bývá v těchto nejslabších třídách zvykem.  V páté zatáčce spadl domácí závodník Marc Luna Bayen.

Dobré tempo měla Ana Carrasco, která ve druhém kole zajela nejrychlejší kolo závodu v hodnotě 2:07,487 a byla už na 7. místě. To znamenalo, že se dostala do vedoucí skupiny, která čítala osm jezdců. Za nimi se začala tvořit mezera jedné vteřiny na další početnou skupinu. V tu chvíli zároveň přišlo oznámení, že Dion Otten, který jel na 23. místě, ulil start a bude muset projet boxy. Ve druhé zatáčce spadl Bahattin Sofuoglu. Mnohem větší dopad vedoucí skupinu měl pád v 10. zatáčce, kde po kontaktu spadl Galang Hendra Pratama. Osmnáctý Ferran Hernandez Moyano dostal penalizaci dvou pozic za překročení limitů trati.

V polovině závodu byl ve vedení Manuel Gonzalez, ale vedoucí skupina byla velice vyrovnaná na rozdíly pár tisícin vteřiny. Do zatáček se najíždělo v několika stopách. Spolu s Manuelem tu jeli Hugo De Cancellis, Andy Verdoïa, Jan-Ole Jahnig, Victor Steeman, Omar Bonoli, Maximilian Kappler, Scott Deroue, Koen Meuffels a Ana Carrasco. Bohužel hned poté Ana Carrasco spadla ve 13. zatáčce. O pár kol později Dion Otten spadl. Dvě kola před cílem spadl v 16. zatáčce Enzo De La Vega, ale nic se mu nestalo.

O vítězství to byla až do konce závodu velice těsná a vyrovnaná bitva mezi sedmi jezdci. Pro první vítězství sezóny si dojel Manuel Gonzalez, za kterým skončil se ztrátou jen 0,058 s Hugo De Cancellis. Stupně vítězů nakonec doplnil Scott Deroue, který své soupeře předjel v poslední zatáčce. Za ním skončil čtvrtý Jan-Ole Jahnig a pátý Andy Verdoïa.

Výsledky závodu