Výsledky tréninků WSBK Thajska 2019

Na okruhu Chang v thajském Buriramu se dnes rozjelo další kolo mistrovství světa Superbiků. Jezdce tříd Superbike a Supersport čekaly první dva volné tréninky a zde jsou výsledky.

Zdroj: WorldSBK

WorldSBK – 1. volný trénink

Páteční program na okruhu Chang v Thajsku rozjeli jezdci třídy Superbike svým prvním volným tréninkem. Nejlepší výkon podal opět Álvaro Bautista z týmu Aruba.it Racing – Ducati, který navázal na dominantní výkony z Austrálie. Španěl nemá s Ducati Panigale V4 R ještě tolik zkušeností a na této trati jezdil loni při MotoGP, ale i tak dokázal zajet dvacet kol ve výborném tempu. Jeho týmový kolega Chaz Davies začal víkend mnohem lépe, než v Austrálii. Většinu tréninku byl v Top10 a dvě minuty před koncem se dostal na páté místo, ale poté byl odsunut na místo osmé.

Jonathan Rea

Většinu závodních víkendů na této trati v minulosti ovládal úřadující mistr světa Jonathan Rea z týmu Kawasaki Racing, který se nyní zařadil na druhou pozici se ztrátou 0,199 s. Jeho týmový kolega Leon Haslam měl mnohem těžší návrat do Buriramu a jeho ztráta je přes 1,2 s, takže uzavřel desítku nejlepších.

Třetí nejrychlejší čas zajel Michael van der Mark z továrního týmu Pata Yamaha, ale jeho ztráta je už poměrně výraznější oproti vedoucí dvojici. Na šestém místě skončil jeho týmový kolega Alex Lowes a dobrý výkon Yamahy potvrdil i čtvrtý Marco Melandri, kterému přestup z loňské Ducati na letošní Yamahu jde dobře. Do pětice nejlepších se dostal také Tom Sykes s BMW. Nejlepším jezdcem na Hondě je dvanáctý Leon Camier.

Michael van der Mark

Výsledky tréninku

WorldSSP – 1. volný trénink

Ve třídě Supersportů zajel nejlépe Federico Caricasulo s časem 1:37,923, takže se jako jediný dostal pod hranici 1:38. Hned za ním skončil jeho týmový kolega Randy Krummenacher, takže oba dva dobře navázali na úspěšný start sezóny. Třetí nejrychlejší byl Jules Cluzel a i na místě čtvrtém skončila Yamaha Thomase Gradingera. Pátou pozici zajel japonský závodník Hikari Okubo, který jede na Kawasaaki týmu Puccetti. Jen pozici za ním obsadil jeho týmový kolega Lucas Mahias a sedmý skončil Hector Barbera z týmu Toth by Willirace.

Federico Caricasulo

WorldSBK – 2. volný trénink

Během druhého volného tréninku se okamžitě začali jezdci zlepšovat a jako první zajel lepší čas Markus Reiterberger z týmu BMW. Následovali ho další a postup na třetí příčku zaznamenal Alex Lowes, který se svou Yamahou zajel kolo za 1:33,900, takže ztrácel 0,811 s. V Top10 si zlepšil čas i Chaz Davies, který si polepšil o jednu pozici a byl sedmý.

Álvaro Bautista

Po dvaceti minutách všichni zamířili do boxů a na trati se nic nedělo. Na čele byl stále Álvaro Bautista s časem z dopoledního tréninku, stejně tak druhý byl Jonathan Rea také s časem z prvního tréninku. Třetí byl Alex Lowes s již zmíněným lepším časem, Michael van der Mark byl s dopoledním časem čtvrtý a Marco Melandri uzavíral Top5. Dále byli Tom Sykes, Chaz Davies, Sandro Cortese, Leon Camier a Eugene Lavery.

Během dalšího výjezdu na trať to začalo být zajímavější. Álvaro Bautista si vylepšil vedoucí čas na 1:32,971, takže se jako první dostal pod 1:33. Zlepšil se i Jonathan Rea, ale stále zůstával druhý se ztrátou 0,298 s. Na místo třetí poskočil jeho týmový kolega Leon Haslam, který měl trochu pomalejší start v prvním tréninku, ale nyní byl třetí, i když stále s větší ztrátou 0,826 s.

Pár minut před koncem tréninku se opět jezdilo nejrychleji. Na třetí pozici se vrátil Alex Lowes se ztrátou 0,579 s a hned za něj se dostal Marco Melandri. Nicméně netrvalo dlouho a oba dva zkušené jezdce překonal nováček Sandro Cortese, který měl ztrátu 0,494 s. V posledních kolech si nakonec lepší čas zajeli všichni závodníci a Álvaro Bautista udržel první pozici. Výborně rozjel poslední kolo Chaz Davies, který útočil na místo třetí, ale nakonec se mu čas zlepšit nepodařilo kvůli zpomalení v posledním sektoru. Zajímavý je pohled na výsledky čtveřice jezdců na Yamahách, které od sebe dělí jen tisíciny vteřiny.

Sandro Cortese

Kombinované časy obou tréninků

WorldSSP – 2. volný trénink

Páteční program ukončili jezdci třídy Supersport, které také čekal druhý volný trénink. Podobně jako v Superbicích, i zde se začalo postupně zlepšovat, ale nebylo to až u tolika jezdců. V Top10 to byli jen Isaac Viñales, který se zařadil na šesté místo se ztrátou 0,684 a devátý Raffaele De Rosa, který byl posledním ve ztrátě jedné vteřiny. Dále se zlepšili Hannes Soomer, Jules Danilo a Maria Herrera, která byla na 17. místě. Poslední, kdo si zlepšil čas do poloviny tréninku byl Rob Hartog. V časomíře také došlo na malou chybu u německého mladíka Christiana Stangeho, u kterého byla česká vlajka. Na čele byl stále Federico Caricasulo s časem z rána v hodnotě 1:37,923.

Čtvrt hodiny před koncem tréninku se nejlépe rozjel Jules Cluzel, který se dostal na druhou pozici se ztrátou 0,209 s a hned poté už to vypadalo, že se dostane na průběžné první místo. Ve třech sektorech byl v červených číslech, ale nakonec ztratil v posledním úseku trati a čas si nezlepšil. Poté zajel do boxů, tak jako většina závodníků.

Jules Cluzel

Pár minut před koncem tréninku se Julesovi Cluzelovi podařilo zajet doposud nejlepší kolo, takže se s časem 1:37,641 ujal vedení. Federico Caricasulo už také vylepšil svůj čas o pár tisícin vteřiny, ale ztrácel 0,225 s na Francouze. Třetí pozici si udržoval Randy Krummenacher a na místo čtvrté se zařadil Hector Barbera. Jen chvíli před odmávnutím tak neměli zajetý lepší čas jen Thomas Gradinger, Hikari Okubo, Ayrton Badovini, Peter Sebestyen a Nacho Calero. Christian Stange nejezdil. Nakonec si z těchto jezdců zlepšil čas jen rakouský závodník Thomas Gradinger, který se dostal na pátou pozici.

Randy Krummenacher

Vítězem tréninku je Jules Cluzel s časem 1:37,641. Za něj se díky rychlému poslednímu kolu dostal Randy Krummenacher se ztrátou 0,190 s a třetí nejlepší byl Federico Caricasulo. Hector Barbera udržel pěkné čtvrté místo a Top5 uzavřel zmíněný Rakušan. Dále pak jsou Raffaele De Rosa, Isaac Viñales, Hikari Okubo, Lucas Mahias a Ayrton Badovini. Právě Okubo a Badovini jsou jediní v Top10, kteří tu mají čas z prvního tréninku.