Výsledky sobotního závodu WorldSBK Austrálie 2019

Na australském Phillip Islandu se tento víkend rozjela letošní sezóna mistrovství světa Superbiků a dnes jezdce třídy Superbike čekal první závod roku.

Zdroj: WorldSBK

Úvodní závod mistrovství světa Superbiků na Phillip Islandu byl vypsán na 22 kol a jezdci si mohli užít pěkného slunečného počasí, tak jako během včerejších tréninků i předchozích testů.

Do závodu výborně odstartoval Leon Haslam, který jel z druhého místa. Dobře odjel také třetí Álváro Bautista, ale do čela závodu se nakonec dostal úřadující mistr světa Jonathan Rea. Netrvalo dlouho a už ve třetí zatáčce se do čela závodu dostal Álvaro Bautista, kterému přestup z MotoGP sedl výborně a potvrdil dobrou formu z testů. Pěkně jel také Tom Sykes, který bojoval za vedoucí trojicí s Alexem Lowesem o čtvrté místo.

Po prvním kole se na čele utrhla trojice Álvaro Bautista, Leon Halsam a Jonathan Rea, která si vytvořila náskok kolem jedné vteřiny na trojici Alex Lowes, Tom Sykes a Toprak Razgatlioglu. Dále pak byli Michael van der Mark, Marco Melandri, Eugene Laverty a Top10 uzavíral Sandro Cortese, za kterým jeli Chaz Davies a Leon Camier.

Jonathan Rea

Álvaro Bautista od začátku závodu nasadil nejlepší tempo a ve druhém kole zajel nejrychlejší kolo v hodnotě 1:30,964 a jako jediný se dostal pod 1:31. Hned v dalším kole zajel čas 1:30,884. Díky tomu se ve vedení závodu osamostatnil a měl náskok už dvě vteřiny na Jonathana Reu, který se dostal před svého týmového kolegu Leona Haslama. Za oběma Kawasaki jeli v těsném kontaktu Alex Lowes, Toprak Razgatlioglu a Tom Sykes.

Čtrnáct kol před cílem spadl ve druhé zatáčce Leon Camier, který se s Hondou držel v Top10.

V polovině závodu byl ve vedení stále Álvaro Bautista, který svůj náskok navýšil na téměř osm vteřin. Za ním to byla pěkná bitva o druhé místo, na které se chvíli dostal Leon Haslam, ale Jonathan Rea ho v zápětí předjel zpátky. Za nimi se o čtvrté místo jeli Alex Lowes a Toprak Razgatlioglu. Díky těmto soubojům se do této skupiny opět dotáhl Tom Sykes, který na ně předtím začínal ztrácet. Byly tu tak proti sobě tři Kawasaki, Yamaha a BMW. Za nimi byla mezera dvou vteřin, kde jeli Marco Melandri a Michael van der Mark, takže to byl souboj dvou Yamah. O deváté místo spolu jeli Sandro Cortese, Chaz Davies a do pádu právě i Leon Camier. Chaz startoval z 16. místa a během prvních kol se dostal do Top10, ale na další posun v pořadí to zatím nebylo.

Marco Melandri

Deset kol před koncem závodu spadl ve čtvrté zatáčce, kde se často padá, Leon Haslam, který tak přišel o možnost bojovat o stupně vítězů, když jel zrovna na druhém místě. Leon na svou motorku rychle naskočil, ale jel na 16. místě. Během dalších kol se skupina jedoucí o druhé místo rozdělila na dvě dvojice – Rea/Lowes a Razgatlioglu/Sykes. K nim se navíc dotáhli i Marco Melandri a Michael van der Mark.

Sedm kol před koncem závodu se o čtvrté místo bojovalo ve skupině čtyř jezdců. Do vedení této skupiny se dostal Tom Sykes, za kterým jeli Marco Melandri, Michael van der Mark a Toprak Razgatlioglu. O pár kol později e před Toma dostaly obě Yamahy. Álvaro Bautista si udržoval první pozici s náskokem 13,3 vteřiny na Jonathana Reu a Alexe Lowese.

Pár kol před koncem závodu už Alex Lowes ztrácel necelou vteřinu na Jonathana Reu, navíc se na něj začali dotahovat i Marco Melandri a týmový kolega Michael van der Mark. Mezi všemi těmito jezdci byly rozdíly kolem jedné vteřiny. Naopak pěkný souboj stále probíhal o šesté místo mezi Tomem Sykesem a Toprakem Razgatlioglu.

Dvě kola před cílem se na třetí místo dostal Marco Melandri.

Álvaro Bautista

Pro své historicky první vítězství v Superbicích, navíc hned při prvním závodě, si dojel Álvaro Bautista, který vyhrál stylem start cíl. To se naposledy podařilo v roce 2007 Maxovi Biaggimu. Álvaro cílem projel s náskokem 15 vteřin. V týmu Ducati panovala samozřejmě radost, že jim volba Álvara vyšla a že si hlavně s novou Panigale sedl. Na druhém místě skončil Jonathan Rea, ale o poslední místo na stupních vítězů to byla napínavá bitva až do posledního kola, kdy spolu jeli Alex Lowes a Marco Melandri. Nakonec se z něho radoval Marco Melandri a Alex Lowes na něj ztratil jen 0,050 s. Na stupních vítězů tak máme tři různé stroje – Ducati, Kawasaki a Yamahu. Na páté místo se nakonec dostal Michael van der Mark, takže se tu sešly tři Yamahy za sebou. Toprak Razgatlioglu skončil šestý, Tom Sykes sedmý a při svém debutu v této třídě si dojel Sandro Cortese pro osmé místo. Na místě devátém dojel Michael Ruben Rinaldi a Top10 uzavřel Chaz Davies.

stupně vítězů: Jonathan Rea, Álvaro Bautista a Marco Melandri