Sobotní výsledky WSBK Aragón 2019

Výsledky sobotního programu mistrovství světa Superbiků, kdy jezdce čekají tréninky a kvalifikace a některé třídy i závody.

Výsledky sobotního programu mistrovství světa Superbiků, kdy jezdce čekají tréninky a kvalifikace a některé třídy i závody.

Zdroj: WorldSBK, ACCR Czech Talent Team – Willi Race

WorldSBK – 3. volný trénink

Sobotní program v Aragónu začal třetími volnými tréninky a jezdci mistrovství světa tak měli poslední šanci se připravit na Superpole, navíc tato třída i na odpolední závod. Trénink nejlépe rozjel Jonathan Rea, který zajel čas 1:51,462 a za něj se zařadil Eugene Laverty s časem 1:51,699. Další jezdci byli zatím s časey nad 1:52. Álvaro Bautista vyjel na trať až ve druhé polovině krátkého dvacetiminutového tréninku. V Aragónu je zatím jasno, ale jen 7°C.

V závěru tréninku se zrychlilo, ale na včerejší nejlepší časy to o pár desetin vteřiny nemělo. Vítězem se stal Jonathan Rea, který zajel čas 1:50,655. Na druhém místě skončil s ztrátou tří desetin vteřiny Tom Sykes a oba byli jediní s časy 1:50. Třetí pozici obsadil Alex Lowes s časem 1:51,123.

Výsledky tréninku

WorldSSP – 3. volný trénink

Další dvacetiminutový trénink čekal jezdce třídy Supersport. Oproti Superbikům si tu několik jezdců už v polovině tréninku zlepšilo včerejší čas. Byl jím celkově čtvrtý Federico Caricasulo, který zajel čas 1:55,450, Randy Krummenacher s časem 1:55,524, ale také čtrnáctý Hector Barbera, který má kolo za 1:57,318. V závěru tréninku se začali zlepšovat další a byla to více než polovina startovního pole.

Vítězem tréninku a zároveň nejrychlejším jezdcem této třídy dosavadních tréninků je Rakušan Thomas Gradinger, který zajel čas 1:54,992. Na druhém místě celkově skončil Raffaele De Rosa, ale ten si čas nezlepšil. Na třetí pozici se naopak dostal Randy Krummenacher s časem 1:55,118 a celkově čtvrtý v kombinaci tréninků skončil Federico Caricasulo.  

Výsledky tréninku

WorldSSP300 – 3. volný trénink – skupina A

Poslední třetí volný trénink čekal jezdce třídy Supersport 300 a jako první opět vyjeli závodníci skupiny A. Mezi nimi byl český jezdec Oliver König, který okamžitě zlepšil svůj včerejší čas. Hned v dalším kole v tom pokračoval a s kolem za 2:10,798 se dostal na 19. místo. Na čelo se mezi tím vyhoupl Manuel Gonzalez s časem 2:07,491. Oliver dál pokračoval v dobrém tempu a dostával se s mezičasy na 12. místo. Nakonec z toho byl čas 2:10,307, se kterým se zařadil na 16. místo se ztrátou 2,816 s.

Oliver König

Vítězem tréninku se stal Manuel Gonzalez s časem 2:07,491. Za ním v kombinaci časů skončili tři jezdci díky včerejším časům. Druhý nejlepší v tomto tréninku byl Hugo De Cancellis, který má ale ztrátu už přes jednu vteřinu. Oliver König zůstal na 16. místě, když si čas v posledním kole už nezlepšil.

Výsledky tréninku

WorldSSP300 – 3. volný trénink – skupina B

Na závěr volných tréninků vyjeli na trať jezdci skupiny B třídy Supersport 300. V Aragónu je stále chladno, když má vzduch jen 10°C a trať 14°C. Hned jako první si po výjezdu na trať zlepšil čas český závodník Vojtěch Schwarz, který zajel kolo za 2:12,158. Tím se posunul na 21. místo ve skupině. O chvíli později zrychlili i ostatní a Victor Teeman ve vedení si zlepšil čas na 2:08,201. Vojta dál zajížděl podobné časy jako ve svém nejlepším kole. Zatím se ale nezlepšovala Alexandra Pelikánová.

Vojtěch Schwarz

Nejlepší čas v této skupině nakonec zajel Andy Verdoïa v hodnotě 2:08,150, který sedlá Yamahu YZF-R3. Na druhém místě skončil se ztrátou jen 0,051 s Victor Steeman s KTM. Vojtěch Schwarz si kolo z úvodu tréninku už nevylepšil a klesl na 23. místo. Alexandra Pelikánová své nejlepší kolo zajela úplně na závěr a zlepšila se na čas 2:13,597, ale je to na 25. místo.

Výsledky tréninku

WorldSBK – Superpole

Sobotní program v Aragónu pokračuje nepřetržitě, takže hned po volných trénincích se na trať vrátili jezdci nejsilnější třídy Superbike, které už čekalo Superpole. V Aragónu je oblačno, ale stále docela chladno s teplotami kolem 10°C. 

Od prvních kol se o pole position začali přetahovat Jonathan Rea a Álvaro Bautista. Domácí závodní se dostal do vedení s časem 1:49,798. Úřadující šampion nakonec trochu ztratil v posledním sektoru a zůstal druhý. Hned poté se na druhém místě prostřídali Eugene Laverty a Tom Sykes, který na Álvara ztratil jen dvě tisíciny vteřiny. Jonathan Rea si čas opět zlepšil, ale zatím se nedostal pod hranici 1:50, oproti prvním třem jezdcům. Na páté místo se zařadil Alex Lowes, který ale už ztrácel víc. Álvaro Bautista si svou první pozici pojistil dalším lepším časem v hodnotě 1:49,701. 

Po třech kolech několik jezdců zamířilo do boxů, kdy do konce Superpole zbývala čtvrt hodina.  

Álvaro Bautista

Jen dvě minuty před koncem spadl Marco Melandri, který byl zatím na 8. místě. Pád přišel na předek ve druhé zatáčce, ale nic se mu nestalo. Ostatní se naopak rozjeli do svých nejrychlejších časů. Dalším, kdo spadl byl Ryuichi Kiyonari.

Vítězem Superpole je Álvaro Bautista s časem 1:49,049. Na druhé místo se dostal Sandro Cortese s časem 0,365 s, takže je nejlepším jezdcem na Yamaze, navíc je to jeho první první řada v této třídě. První řadu doplní Tom Sykes s BMW, který má ztrátu 0,508 s. Alex Lowes se zařadil na čtvrtou pozici, pátý skončil Michael Ruben Rinaldi a druhou řadu získal i šestý Eugene Laverty. Třetí řada bude ve složení Markus Reitererger, Chaz Daives a Jordi Torres a až desátý skončil Jonathan Rea, který měl ke konci kvalifikace problém se svou motorkou. Pro Kawasaki toto Superpole neskončilo dobře, protože Leon Haslam obsadil 12. místo. 

Výsledky Superpole

WorldSSP – Superpole

Další Superpole čekalo jezdce střední třídy Supersport. V Aragónu docela fouká vítr a není ani tepleji. Vzduch má pořád jen 11°C a trať 15°C.

Pro začátek se do čela opět dostal Thomas Gradinger, který zajel čas 1:53,972. Za ním byl se ztrátou přes půl vteřiny Randy Krummenacher s časem 1:54,548. Průběžně třetí byl zatím Federico Caricasulo se ztrátou 0,610 s. Corentin Perolari se zařadil na místo čtvrté a stejně jako ve většině trénincích, Top5 držel Hikari Okubo.

Pět minut před koncem Superpole začal na vedoucí pozici útočit Federico Caricasulo, ale nakonec se zařadil na druhou pozici se ztrátou 0,119 s. Kuriózní pád měl Corentin Perolari, jehož motorka po pádu zahučela mezi ochranné balíky před svodidly a nemohli ji najít. Jezdci se nic nestalo. Hector Barbera dostal černou vlajku, protože chtěli zkontrolovat jeho motorku.

Thomas Gradinger

Pole position získal Thomas Gradinger s časem 1:53,972, pro kterého je to první start z prvního místa. Na druhém místě skončil Federico Caricasulo a první řadu doplní Randy Krummenacher. Jules Cluzel se snažil v posledním kole zlepšit čas, ale to se mu nepodařilo a do závodu bude startovat ze čtvrtého místa. Pátý skončil Issac Viñales a druhou řadu uzavírá Raffaele De Rosa. Lucas Mahias, Corentin Perolari a Hikari Okubo se postaví do řady třetí a Top10 zajel Hannes Soomer.

Výsledky Superpole

WorldSSP 300 – Superpole – Skupina A

Další Superpole čekalo jezdce nejslabší třídy Supersport, kdy se stejně jako v trénincích jelo na dvě skupiny. V Aragónu jsou stabilní podmínky, když má vzduch 11°C a trať už se trochu zvedla na 18°C. Poprvé tento víkend byl také k dispozici živý přenos, takže bylo možné sledovat i Olivera Königa v konkurenci ostatních jezdců. Stejně jako v Moto3, i zde se snažili všichni od začátku taktizovat a nají na trati co nejlepší místo za někým rychlým.

Na začátku Superpole skupiny A se dostal do vedení Galang Hendra Pratama s časem 2:06,958. Na druhé místo se zařadil Maunel Gonzalez a třetí byl Hugo De Cancellis. Oliver König byl po prvním kole na 12. místě. Ve druhém si zlepšil čas na 2:09,599, ale ostatní se také zlepšili a tak spadl na 15. místo. Nicméně oproti rannímu tréninku už je tu další zlepšení.

V polovině Superpole byl ve vedení Manuel Gonzalez s časem 2:06,938, což je nový traťový rekord. Galang Hendra Pratama klesl na druhé místo se ztrátou 0,020 s. a třetí pozici si udržoval Hugo De Cancellis. Oliver König si zatím čas nezlepšil a byl na 21. pozici. Ana Carrasco, úřadující mistryně světa této třídy, se pohybovala kolem pátého místa.

Nejrychlejší čas první skupiny zajel Manuel Gonzalez, který zajel kolo za 2:06,938. Jen o 0,020 s za ním skončil Galang Hendra Pratama a třetí pozici si udržel Hugo De Cancellis. Ana Carrasco zajel v této skupině sedmý nejlepší čas. Oliver König zůstal na 21. místě s časem 2:09,599 a ztrátou 2,661 s.

Výsledky Superpole A

WorldSSP 300 – Superpole – Skupina B

Po krátké pauze se pustili do své části Superpole jezdci skupiny B. Na začátek se do vedení dostal Victor Steeman s časem 2:08,058. Na druhé místo se zařadil Bruno Ieraci a třetí byl Andy Verdoïa, takže všechno jezdci, kteří měli stejně dobré výkony již v trénincích. Vojtěch Schwarz začal s časem 2:12,169, takže byl na 21. místě se ztrátou 4,111 s. Alexandra Pelikánová měla čas 2:15,532, takže byla na 24. pozici. V polovině Superpole si Vojta Schwarz zlepšil čas na 2:11,566, ale v pořadí to znamenalo 21. místo.

Vítězem skupiny B v Superpole je Andy Verdoïa s časem 2:07,690. Na druhém místě skončil Mateo Pedeneau se ztrátou 0,125 s, který si svůj nejlepší čas zajel v posledním kole. Victor Steeman obsadil místo třetí. V závěru tréninku se překvapivě moc jezdců nezlepšilo. Vojtěch Schwarz zajel ke konci Superpole čas 2:10,884 a s ním obsadil 23. místo ve skupině se ztrátou 3,194 s. Alexandra Pelikánová zlepšila svůj čas na 2:12,739, ale skončil na předposledním místě v této skupině. U všech českých reprezentantů je ale vidět další zlepšení.

Manuel Gonzalez

Na základě kombinace časů obsadili první řadu všichni tři první jezdci z první skupiny. Pole Position tak před domácími fanoušky získal Manuel Gonzalez. Do závodu přímo postupuje 30 nejlepších v kombinaci obou skupin, zbytek se utká v odpoledním závodě „poslední šance“ o šest postupových míst. Tam nastoupí všichni tři čeští závodníci a závodnice. V kombinaci Oliver obsadil 35. místo, Vojta 46. místo a Saša 51. místo. 

Výsledky Superpole A

Kombinace obou Superpole

WorldSBK – 1. závod

Po odjetí všech Superpole vyrazili na trať jezdci třídy Superbike, které čekal první závod víkendu vypsán na 18 kol. Pro Jonathana Reu to byl 250. start v závodech WSBK. V Aragónu je stále docela větrno, vzduch má 12°C a trať 19°C.

Nejlepší start do závodu předvedl Álvaro Bautista, který jel z první pozice. Za ním se srovnali Tom Sykes a Alex Lowes, ale hned po startu spadl ve skupině Markus Reiterberger po ťukanci s Jonathanem Reou a bylo štěstí, že ho nikdo nepřejel. Během prvního kola spadli také Leandro Mercado a Alessandro Delbianco, oba ve 12. zatáčce.

Álvaro Bautista předváděl podobnou jízdu, jako v předchozích závodech, takže si od začátku budoval náskok a po prvním kole vedl už o jednu vteřinu. Naopak Sandrovi Cortesemu vůbec nevyšel start z první řady a postupně se během prvních dvou kol propadl až na 8. místo. Dobře jel také Jonathan Rea, který po startu z 10. místa získával jednu pozici za druhou. O druhé místo spolu pak jela skupinka Alex Lowes, Tom Sykes, Chaz Davies a Jonathan Rea. Díky několika soubojům a tomu, že se Jonathan Rea dostal na třetí místo, se u této skupiny drželi další tři jezdci v pořadí Michael van der Mark, Eugene Laverty a Sandro Cortese. Devátý Jordi Torres na ně už ztrácel 1,5 vteřiny.

Tom Sykes

Jonathan Rea se rychle snažil dostat před ostatní při nájezdu do poslední zatáčky dalšího kola předjel nejprve Toma Sykese a hned poté i Alexe Lowese, který udělal chybu a byl širší. Přes Alexe se díky tomu dostal i Tom Sykes a Chaz Davies. O druhé místo to byla skvělá podívaná, kde se mezi sebou šestice jezdců neustále předjížděla. Pěkné souboje hlavně o druhé místo nám předváděli Jonathan Rea a Chaz Davies, který se konečně dostal do boje o stupně vítězů. Álvaro Bautista měl v pátém kole závodu už náskok přes šest vteřin.   

V polovině závodu měl Álvaro Bautista na čele náskok 9,2 vteřiny, ale nejlepší podívaná se odehrávala za ním. O druhé místo to bylo na tisíciny mezi Chazem Daviesem a Jonathanem Reou. Jejich souboj z bezprostřední blízkosti sledoval Alex Lowes, takže o druhé místo jely tři tovární stroje – Ducati, Kawasaki a Yamaha. U každého bylo vidět, že je silnější v jiných místech trati. O další čtyři desetiny vteřiny dál jel na pátém místě Michael van der Mark a šestý Eugene Laverty, který měl stále na dosah jezdce před sebou. Sedmý Sandro Cortese už začal ztrácet přes vteřinu. Za ním byla další mezera necelé jedné vteřiny, kde jel osmý Tom Sykes a devátý Jordi Torres ztrácel další tři vteřiny. O Top10 spolu jeli Leon Haslam a Toprak Razgatlioglu.

Jonathan Rea

Ve druhé polovině závodu začínal Chaz Davies trochu ztrácet na Jonathana Reu a toho hned využil Alex Lowes, který se osm kol před cílem dostal na třetí pozici. K Chazovi se navíc začal přitahovat Michael van der Mark. O dvě kola později to Michael na Chaze zkusil, ale pozici neudržel, navíc ho hned poté předjel i Eugene Laverty.

Pět kol před cílem to byla stále napínavá bitva o druhé místo, kam se nyní dostal Alex Lowes, Chaz Davies se nevzdával, jel třetí a Jonathan Rea naopak klesl na čtvrté místo. Chaz navíc v nájezdu do poslední zatáčky využil slipstreamu a dostal se na druhé místo. O dvě kola později se Eugene Laverty dostal na čtvrté místo přes Alexe Lowese a Jonathan Rea dvě kola před cílem předjel Chaze Daviese.

Stupně vítězů: Jonathan Rea, Álvaro Bautista a Chaz Davies

Pro další vítězství ve stylu start – cíl si dojel Álvaro Bautista, který do posledního kola najížděl s náskokem přes 16 vteřin, čímž samozřejmě potěšil domácí publikum. Stal se zároveň prvním Španělem, který doma vyhrál od roku 2007, kdy tehdy vyhrál Ruben Xaus. O druhé místo to byla stále pěkná bitva až do posledního kola, kdy se k Jonathanovi Reovi a Chazovi Daviesovi navíc připojil Eugene Laverty. Eugene ale ve vývrtce spadl po kontaktu s Chazem a tím pro něj skončil dobře rozjetý závod. Druhou pozici nakonec vybojoval Jonathan Rea a stupně vítězů doplnil Chaz Davies, který oslavil první bednu sezóny. Alex Lowes dojel čtvrtý a na páté místo se nakonec dostal Tom Sykes. Michael van der Mark skončil šestý a Sandro Cortese sedmý. Eugene Laverty na motorku naskočil a tím, že předtím v závodě spadli jiní, dojel si pro jeden bod za 15. místo.

Výsledky závodu

WorldSSP300 – závod Poslední šance

Na závěr sobotního programu se nově jede závod „poslední šance“ třídy Supersport 300, do kterého nastupují ti jezdci, kteří se nevešli mezi třicet nejlepších v Superpole. To se dnes nepovedlo ani jednomu českému zástupci, takže z našeho pohledu to stálo za to sledovat. Závod byl vypsán na 11 kol okruhu v Aragónu a jelo to 22 závodníků.

Do závodu nejlépe odstartoval Kevin Sabatucci, za kterým se seřadili Tom Bramich, Jeffrey Buis a náš Oliver König. Vojtěch Schwarz se pohyboval kolem 15. místa a Alexandra Pelikánová uzavírala startovní pole. Samozřejmě, že se celé startovní pole drželo v jedné skupině. Během dalšího kola se do vedení dostal Tom Bramich a výborně jel Oliver König, který se dostal na třetí příčku. Tom Bramich poté udělal chybu a propadl se až na 8. pozici, takže tím český jezdec získal druhou příčku za Jacopem Faccem. Netrvalo dlouho a Oliver se dostal do vedení závodu, i když jen na malý okamžik, než ho překonal Eliton Gohara Kawakami. O vítězství jela vyrovnaná skupina 11. jezdců. Vojtěch Schwarz se stále držel kolem 15. místa, když jel ve druhé skupině o 12. místo. Alexandra Pelikánová získala dvě pozice a byla na 20. místě. Ze závodu již odpadli Daniel Blin a Kevin Sabatucci.

V dalších kolech se na čele začala odtrhávat trojice Jacopo Facco, Eliton Gohara Kawakami a Jeffrey Buis. Za nimi vznikla mezera 1,5 vteřiny, kde jel zbytek z 11 členné přední skupiny. Mezi nimi se stále držel Oliver König, který se pohyboval mezi pátým až osmým místem. Rozdíly byly stále velice těsné. Vojtěch Schwarz byl na 16. místě, když se přes něj dostal Tomas Alonso. Jen o dvě pozice dál jela Saša Pelikánová. Dalším, kdo spadl, byl japonský závodník Yuta Okaya.

Ke konci závodu o vítězství stále sváděla boj trojice Jacopo Facco, Jeffrey Buis a Eliton Gohara Kawakami. Spolu si vyjeli náskok 5,5 vteřiny na zbytek startovního pole. O čtvrté místo spolu stále jelo sedm závodníků, mezi kterými se držel Oliver König. Oliver se v jednu chvíli dostal zpátky na páté místo, ale poté přišla chyba a propad na 9. pozici. Vojtěch Schwarz se dostal na 12. místo i díky dalším pádům či odstoupením. Alexandra Pelikánová jela na 16. místě.

Vítězem závodu se nakonec stal Jeffrey Buis, který jen o 0,032 s porazil Jacopa Facca. Třetí z vedoucí trojice dojel Eliton Gohara Kawakami. Za nimi to byla ještě těsnější bitva o poslední tři postupová místa a jezdce v cíli dělily jen tisíciny vteřiny. Čtvrtý dojel Bahattin Sofuoglu, pátý Tom Bramich a šestý Joseph Foray. Na prvním nepostupovém místě, tedy sedmé pozici v tomto závodě, skončil Romain Dore, kterého od postupu dělí jen 0,126 s. Ostatní jezdci už nabrali větší ztráty a velkou škodou bylo, že v posledních kolech se výrazně propadl vzad Oliver König, který až do poslední chvíle bojoval o postup. Oliver nakonec skončil až čtrnáctý kvůli špatně signalizované penalizaci, takže před ním dojeli na 10. místě Vojta Schwarz a na 12. místě Alexandra Pelikánová.

Výsledky závodu