Sezóna WSBK začíná již tento víkend v Austrálii

Sezóna WSBK začíná již tento víkend v Austrálii

Informace k prvnímu závodnímu podniku mistrovství světa Superbiků letošní sezóny. Začne se tradičně na Phillip Islandu v Austrálii, kde se před pár dny také testovalo.

Informace k prvnímu závodnímu podniku mistrovství světa Superbiků letošní sezóny. Začne se tradičně na Phillip Islandu v Austrálii, kde se před pár dny také testovalo.

Zdroj: WorldSBK, WRP Wepol Racing

Tříměsíční zimní přestávka mezi sezónami silničních motocyklových závodů je u konce. Už o nacházejícím víkendu se rozjede nový ročník mistrovství světa Superbiků. Závodníci zamířili tradičně do Austrálie na oblíbený okruh Phillip Island, kde před pár dny také proběhl jejich poslední předsezónní test. Phillip Island je dlouhý 4,445 km a má celkem dvanáct zatáček. Z nich je pět pravých a sedm levých a trať se vyznačuje rychlým a plynulým profilem. Pro většinu jezdců je také jeden z nejlepších v kalendáři, navíc tu jsou vždy krásné přírodní scenérie, když se jede hned na okraji moře, ale místní fauna tu také čas od času způsobuje problémy. Jde hlavně o racky či jiná divoká zvířata, která se dostanou na trať. Phillip Island je zároveň tratí, kde se odjelo nejvíce závodů WorldSBK. Celkem tu bylo 58 závodů a první se tu odjel v roce 1990, takže se tento víkendu bude slavit třicetileté výročí.

WorldSBK

Letošní sezóna se zatím podle všech předpokladů zdá jako velice zajímavá. Můžeme se těšit na nové týmy, nové jezdce, nové motorky a nové výzvy a pokusy o překonání rekordů. Je jasné, že bude opět nejsledovanější úřadující mistr světa Jonathan Rea, který své dobré tempo potvrdil i v testech. Nově má v týmu Alexe Lowese, který přešel na Kawasaki z Yamahy. Cílem obou je samozřejmě bojovat o stupně vítězů. Podle předsezónních testů se musí počítat i s Yamahou, kdy nový jezdec tohoto týmu – Toprak Razgatlioglu ovládl test v Portimãu a první den testu na Phillip Islandu. Yamaze navíc tato trať dost vyhovuje a Michael van der Mark ukázal, že tu má skvělé závodní tempo.

Tým Ducati má také nové složení, když sem přišel velice sledovaný Scott Redding. Brit loni po odchodu z MotoGP ovládl britské Superbiky a tak se mu otevřely dveře do světových Superbiků. Je jasné, že se bude snažit udržet Ducati co nejvýš a bude nejsledovanějším nováčkem roku. V testech se zatím moc nedařilo jeho týmovému kolegovi a krajanovi Chazovi Daviesovi, který má ale na tuto trať dobrou vzpomínku v podobě šesti pódií. Ve velkém vstoupila do sezóny továrna Honda, která představila úplně nový model CBR1000RR-R. Ten sedlá Leon Haslam a nově Álvaro Bautista. Honda se rozhodla poprvé od roku 2002 opět vstoupit do šampionátu s tovární podporou. Álvaro loni ovládl začátek sezóny v sedle Ducati, tak uvidíme, zda se mu podobný kousek podaří i s novou Hondou.

Další továrnou v poli je německé BMW spolu s Tomem Sykesem a Eugenem Lavertym. Je vidět, že BMW hlavně sází na zkušenosti obou jezdců, kteří by se rádi vrátili do boje o přední příčky. Mezi netovárními jezdci v testech zaujal Loris Baz z týmu Ten Kate Racing Yamaha. Francouz byl pravidelně mezi třemi nejlepšími a potvrdil dobrou formu Yamahy. Do Superbiků se po roční pauze s BSB vrací Xavi Forés, který nyní sedlá Kawasaki. Dobře jel v testech na této trati i Sandro Cortese, který z loňské Yamahy přešel na Kawasaki. Těžší start sezóny prožívá Leon Camier, který bojuje se zraněným ramenem.

Danny Webb

WorldSSP

Kromě Superbiků jedou v Austrálii také Superporty. Na nejslabší třídu Supersport 300 si budeme muset počkat až na evropské závody. Velice dobrý výkon v testech podal nováček Andrea Locatelli, který byl nejrychlejší ve všech dnech testu na Phillip Islandu. Vypadá to, že mu přechod z Moto2 do této třídy sedl dobře. Jen kousek za ním se pohyboval loňský šampion Randy Krummenacher. Je jasné, že oba dva budou letos velice sledovaní. Počítat se stále musí s mistrem světa z roku 2017 Lucasem Mahiasem, který pojede s Kawasaki.

Zajímavým nováčkem v Supersportech je bezesporu Can Öncü, který pokračuje v tradici tureckých závodníků. Jde o mladý talent, který po úspěch v Rookies Cupu a neuvěřitelnému vítězství v mokrém závodě ve Valencii v roce 2018 neprožil moc úspěšnou sezónu 2019 v Moto3 a nyní přesedlal na šestistovku. S Yamahou letos uvidíme Julese Cluzela z týmu GMT94. Z českého pohledu bude nejsledovanější Danny Webb, který po pár sezónách na přírodních tratích vstupuje do světových Supersportů spolu s českým týmem WRP Wepol Racing a pojede na Yamaze. Kromě toho je jeho manažerem bývalý závodník James Toseland. Na divokou kartu pojede v Austrálii Oliver Bayliss, syn trojnásobného mistra světa Troye Baylisse.

Harmonogram víkendu

*Pozor na velký časový posun v Austrálii. Časy uvedeny v SEČ. Závody vysílá stanice Eurosport 2.

Pátek 28. 2. 2020
Čas Třída Trénink
00:30 – 01:20 Superbike 1. volný trénink
01:30 – 02:15 Supersport 1. volný trénink
05:00 – 05:50 Superbike 2. volný trénink
06:00 – 06:45 Supersport 2. volný trénink
Sobota 29. 2. 2020
Čas Třída Trénink
00:00 – 00:20 Superbike 3. volný trénink
00:35 – 00:55 Supersport 3. volný trénink
02:15 – 02:40 Superbike Superpole
02:55 – 03:20 Supersport Superpole
5:00 Superbike 1. závod
Neděle 1. 3. 2020
Čas Třída Trénink
23:30 – 23:45 Superbike Warm Up
23:55 – 00:10 Supersport Warm Up
2:00 Superbike Závod Superpole
3:15 Supersport Závod
5:00 Superbike 2. závod