Páteční výsledky WSBK Katar 2018

Páteční výsledky WSBK Katar 2018

Na okruhu Losail v Kataru dnes pokračuje poslední závodní podnik šampionátu mistrovství světa Superbiků. Jezdce dnes čekají poslední volné tréninky, Superpole a závodníky třídy Superbike i závod. Zde jsou kompletní výsledky.

Na okruhu Losail v Kataru dnes pokračuje poslední závodní podnik šampionátu mistrovství světa Superbiků. Jezdce dnes čekají poslední volné tréninky, Superpole a závodníky třídy Superbike i závod. Zde jsou kompletní výsledky.

WorldSBK – 4. volný trénink

Páteční program na okruhu Losail v Kataru rozjeli jezdci třídy Superbike, které čekal krátký čtvrtý volný trénink. V něm měli poslední šanci se připravit na Superpole a případně i večerní závod. Na úvod se do čela dostal Tom Sykes s časem 1:58,473. Za něj se se ztrátou jen 0,016 s zařadil jeho týmový kolega Jonathan Rea a třetí nejrychlejší byl Xavi Forés se ztrátou 0,122 s.

Závěr tréninku byl opět velice napínavý a na čele se prostřídali Marco Melandri, Alex Lowes i Jonathan Rea. Úřadující mistr světa nakonec v posledním kole zajel čas 1:57,716 a byl nejrychlejší, zároveň jako jediný pod 1:58. Na druhém místě skončil jeho týmový kolega Tom Sykes, který také zajel svůj nejlepší čas v posledním kole a má ztrátu 0,324 s. Na čele tak máme obě tovární Kawasaki. Na třetím místě skončil Marco Melandri, který se svou Ducati Panigale zajel čas 1:38,186. Alex Lowes nakonec klesl na místo čtvrté a stejně jako včera měl dobrý výkon Xavi Forés, který je nejlepším netovárním jezdcem na páté pozici.

Výsledky tréninku

WorldSSP – 3. volný trénink

Po jezdcích třídy Superbike na trať vyrazili závodníky slabší třídy Supersport, které také před Superpole čekal poslední trénink. Podmínky jsou v Kataru dobré, když je 31°C a trať má 39°C.

Na úvod tréninku se do vedení dostal Sandro Cortese. Německý závodník se svou Yamahou YZF-R6 zajel čas 2:01,798, takže se okamžitě dostal pod 2:02 a měl náskok 0,398 s na Lucas Mahiase. Jules Cluzel, druhý hlavní kandidát na titul mistra světa, se zařadil na místo třetí, když na svého největšího soupeře ztrácel 0,570 s. Federico Caricasulo byl průběžně čtvrtý a Hector Barbera se pohyboval kolem páté pozice. To se ale většina jezdců dál zlepšovala pořadí se míchalo. Pěkné tempo měl také Randy Krummenacher, který se nejprve posunul na místo páté a hned v dalším kole – celkově pátém – začal útočit na vedoucí pozici, hlavně v prvním sektoru. Švýcar nakonec zlepšil svůj čas na 2:02,139 a posunul se na třetí místo za Federica Caricasula, který se chvíli předtím dostal na druhou pozici.

První pozici až do cíle udržel Sandro Cortese, který navíc vylepšil čas na 2:01,266. Na druhé místo se díky rychlému poslednímu kolu dostal Randy Krummenacher, nicméně na Sandra má docela výraznou ztrátu 0,604 s. Jules Cluzel skončil na místě třetím s rozdílem 0,757 s. Federico Caricasulo obsadil čtvrtou příčku, i když během tréninku spadl a pátý je Lucas Mahias. Až do sedmého místa máme seřazeny za sebou Yamahy YZF-R6, až na osmém místě je jiný stroj – Kawasaki Hectora Barbery, devátý skončil Raffaele De Rosa s MV Agustou F3 a Top10 uzavírá Kyle Smith s Hondou CBR600RR.  

Výsledky tréninku

WorldSBK – Superpole 1

Páteční program v Kataru pokračoval se Superpole. Do první části nastoupili jezdci, kteří se nedokázal dostat do desítky nejlepších, nyní tedy sedm závodníků – Leandro Mercado, Xavi Forés, Jake Gagne, Leon Camier, Román Ramos Gabriele Ruiu a Maximilian Scheib. Veškeré akce na trati už se neúčastní Jakub Smrž, který včera skončil kvůli zraněnému ramenu. V Kataru se opět začíná stmívat, ale teploty vzduchu i trati se drží nad 30°C (vzduch 31°C a trať 33°C).

Kvůli tomu, že je okruh v Kataru delší, první měřená kola byla zajeta deset minut před koncem Superpole. Do vedení se dostal Xavi Forés s časem 1:57,630 a na druhé postupové místo se zatím zařadil Leandro Mercado se ztrátou 0,850 s. Ve svém třetím kole si Leandro Mercado zlepšil čas na 1:58,40, ale přesto ztrácel 0,810 s a byl na druhém místě. Po třech kolech všichni zajeli do boxů na rychlou výměnu pneumatik, Xavi Forés a Gabriele Ruiu zajeli již po druhém kole. Do konce Superpole zbývalo sedm minut.

Xavi Forés

Tři minuty před koncem Superpole se jezdci vraceli na trať, jen Xavi Forés zůstával v boxech, protože měl dobrý náskok na všechny ostatní. To se mu nakonec vyplatilo, i když jeho čas překonal jen Leon Camier. Jezdec Hondy zajel čas 1:57,555, takže Xaviho Forése překonal o 0,075 s. Xavi udržel druhou postupovou pozici a tito dva jezdci se tak podívají do Superpole 2. Ostatní už vědí, jak budou startovat. Bohužel těsně před odmávnutím spadl při highsideru Tati Mercado, ale měl by být v pořádku. Do závodu bude startovat ze 13. pozice. Spolu s ním se do páté řady postaví Jake Gagne a Gabriele Ruiu. Poslední řadu obsadili Román Ramos a Maximilian Scheib.

Výsledky Superpole 1

WorldSBK – Superpole 2

Hned po Superpole 1 se rozjela druhá část Superpole, do které nastoupila dvanáctka nejrychlejších jezdců, které čekal boj o pole position. Hlavním favoritem byl opět Jonathan Rea, který navíc v Kataru získal pole position v posledních dvou letech. Nakonec to tak ale nebylo. Do čela se po prvním rychlém kole dostal Alex Lowes, který zajel čas 1:57,128. Na druhé místo se zařadil Tom Sykes, který ztrácel jen 0,079 s a na třetí pozici byl Eugene Laverty, který byl včera nejrychlejší. Jonathan Rea byl až na čtvrtém místě se ztrátou 0,158 s a pátý byl zatím Loris Baz, za kterým následovali Marco Melandri, Lorenzo Savadori, Michael van der Mark, Xavi Forés a Toprak Razgatlioglu. Celá Top10 byla ve ztrátě do jedné vteřiny a až na 11. místě s rozdílem 1,3 s byl Chaz Davies a poslední byl zatím Leon Camier. V polovině Superpole všichni zajeli do boxů a na trať se vrátili na poslední čtyři minuty.

Tom Sykes

O první místo to bylo hodně napínavé v posledních kolech, když si časy všichni zlepšili. Nejprve se do vedení dostal Eugene Laverty s časem 1:56,534, ale nakonec pole position neudržel. Tu získal Tom Sykes, který byl jedním z posledních, kdo projížděl pod šachovnicovou vlajkou. Tom při posledním Superpole v sedle tovární Kawasaki zajel kolo za 1:56,124. Na druhém místě skončil jeho týmový kolega Jonathan Rea se ztrátou 0,131 s. První řadu doplnil další britský závodník Alex Lowes, který ztratil 0,231 s. Eugene Laverty tak otevře druhou řadu a vedle něj se postaví jeho týmový kolega Lorenzo Savadori a Xavi Forés. Třetí řada bude ve složení Loris Baz, Michael van der Mark a Marco Melandri. Top10 doplňuje Leon Camier a ve čtvrté řadě s ním budou Toprak Razgatlioglu a Chaz Davies.  

Výsledky Superpole 2

WorldSSP – Superpole 1

Po Superpole třídy Superbike čekalo Superpole Supersportů a na trať opět vyrazili ti jezdci, kteří se nevešli do Top10 v kombinaci včerejších tréninků. V Kataru už se jezdí pod umělým osvětlením, ale vzduch má stále 30°C a trať 32°C.

Na úvod se do čela dostal Thomas Gradinger, který zajel čas 2:02,631 a na druhém postupovém místě byl Peter Sebestyen, ale se ztrátou 1,497 s.  Po třetím kole se na druhou pozici dostal japonský závodník Hikari Okubo, který stáhl svou ztrátu na 0,556 s. Rakušan Thomas Gradinger zatím zamířil do boxů jako první, kdy zajel už po dvou kolech, nicméně i tak udržoval první postupovou pozici. Někteří další jezdci zajeli také po dvou kolech, ale většina odjela ještě jedno navíc.

Šest minut před koncem se Hannes Soomer, Loris Cresson a Thomas Gradinger vrátili na trať,  zatímco ostatní byli ještě v boxech na výměně pneumatik. O dvě minuty později už vyjeli i všichni ostatní.

V předposledním kole si Thomas Gradinger zlepšil čas na 2:02,426, ale o pár metrů za ním jel Hannes Soomer, který využil jeho rychlé jízdy a svůj čas zlepšil na 2:02,348. Oba dva tak měli prozatímní postup do druhé části Superpole, ale před většinou jezdců bylo ještě poslední kolo. Thomas Gradinger navázal na předchozí rychlá kola a v tom posledním zajel čas 2:02,183, když získal nejvíc v posledním sektoru trati. Díky tomu postupuje z první pozice. Na druhém místě skončil Hannes Soomer, který je tak druhým postupujícím.

Ze 13. místa bude startovat Ayrton Badovini s MV Agustou F3, vedle něj budou dvě Kawasaki ZX-6R, které sedlají Hikari Okubo a Glenn van Straalen. V šesté řadě budou Peter Sebestyen, Jaimie van Sikkelerus a Sam Hornsey. Předposlední řada bude ve složení Loris Cresson, Christian Stange a Nacho Calero a startovní pole uzavírají Alex Murley a Javier Ezequiel Iturrioz.

Výsledky Superpole 1

WorldSSP – Superpole 2

Po krátké pauze se rozjelo Superpole 2. Podmínky jsou stále stejné, když se teploty vzduchu i trati pohybují kolem 30°C. Na trať vyjelo dvanáct nejrychlejších závodníků, které čekal boj o pole position.  Hned po prvním kole zajel do boxů Hannes Soomer, který sem právě postoupil. Mezi tím se do čela dostal Lucas Mahias s časem 2:01,041. Na druhé místo se zařadil Sandro Cortese se ztrátou 0,446 a třetí byl Jules Cluzel, který měl ztrátu na Sandra jen čtyři tisíciny vteřiny. Chvíli to vypadalo, že se Sandro Cortese dostane do průběžného vedení, když měl tři sektory v červených číslech, ale nakonec trochu ztratil a zůstal na druhé pozici, nicméně s minimální ztrátou jen 0,044 s. Po třech kolech se opět zajelo do boxů na výměnu pneumatik.

Lucas Mahias

Necelou minutu před koncem Superpole si zlepšil vedoucí čas Lucas Mahias, který zajel kolo za 2:00,461, což byl kvalifikační rekord. Lepší čas si zajeli také Sandro Cortese a Corentin Perolari. Sandro byl druhý se ztrátou 0,149 s a Corentin třetí, i když ten ztrácel už přes jednu vteřinu. Do konce tak byla šance zajet ještě jedno rychlé kolo, ale u většiny jezdců to dosahovalo na průběžné třetí místo.

První dvě pozice se po posledním kole nezměnily, ale na třetí pozici se dostal Jules Cluzel se ztrátou 0,574 s. Dobře zajel i Luke Stapleford, který poskočil na čtvrtou příčku, takže Corentin Perolari klesl na místo páté. Z 11. místa se posunul na 6. místo Kyle Smith, který tak doplnil druhou řadu. Třetí řada bude ve složení Federico Caricasulo, Raffaele De Rosa a Thomas Gradinger, který si tak po postupu z první části polepšil. Čtvrtou řadu otevře veterán Hector Barbera, spolu s ním tu budou Randy Krummenacher a Hannes Soomer.

Výsledky Superpole 2

WorldSBK – 1. závod

Závěr pátečního programu na okruhu Losail v Kataru patřil prvnímu závodu třídy Superbike. Ten byl vypsán na 17 kol a vyjelo do něj 17 jezdců. Z první pozice startoval Tom Sykes, který si ještě před závodem došel pro hodinky Tissot za pole position. Vedle něj stál jeho týmový kolega Jonathan Rea, letošní vítěz kvalifikační soutěže a zároveň mistr světa, který od pádu v Brně vyhrál ostatní uplynulé závody sezóny. Teplota vzduchu byla 30°C a trať měla 31°C. Michael van der Mark dnes navíc slaví 26. narozeniny. 

Do závodu dobře odstartovali oba jezdci na Kawasaki, ale Jonathan Rea byl ten, kdo sklápěl první svou motorku do první zatáčky. Na druhé místo se zařadil Tom Sykes a Alex Lowes udržel třetí startovní pozici. Na místě čtvrtém byl Eugene Laverty, za kterým jeli Xavi Forés, Marco Melandri, Toprak Razgatliogli, Michael van der Mark a Lorenzo Savadori se propadl na 10. místo. Chaz Davies během prvního kola získal pozici a byl na 10. místě.

Po prvním kole byl na čele Jonathan Rea s náskokem 0,146 s. Na třetí místo se při nájezdu do první zatáčky dostal Eugene Laverty, který ztrácel další dvě desetiny vteřiny na Toma. Tom byl poté trochu delší a Jonathan si okamžitě vyjel náskok půl vteřiny. Za Alexem Lowesem vznikla mezera 0,6 s na Xaviho Forése a Marca Melandriho.

Jonathan Rea využíval prázdné trati před sebou, navíc už ve druhém kole zajel nejrychlejší kolo v hodnotě 1:57,284. Jeho náskok už byl 0,8 s na trojici Tom Sykes, Eugene Laverty a Alex Lowes. Chaz Davies se dostal o jednu pozici vpřed a jel na 9. místě. Po třech kolech měl Jonathan Rea náskok už přes jednu vteřinu na trojici za sebou. Za ní pak byla konstantní mezera 0,6 s na Xaviho Forése a Marca Melandriho. Sedmý Michael van der Mark ztrácel na jezdce před sebou vteřinu, ale musel si svou pozici hlídat, protože se za ním drželi Toprak Razgatlioglu, Chaz Davies, Lorenzo Savadori a Loris Baz.  

Během dalších kol si udržoval Jonathan Rea náskok 1,2 vteřiny na svého týmového kolegu Toma Sykese, kterému se podařilo odtrhnout na rozdíl 0,7 s od Eugena Lavertyho a Alexe Lowese a zbytek startovního pole si stále držel dříve zmíněné skupiny.

Ke konci pátého kola se zkusil Alex Lowes dostat na třetího místo před Eugena Lavertyho, což se mu na chvíli podařilo, ale Eugene mu předjetí vrátil a snažil se hájil svou třetí pozici. Díky tomu byl jejich souboj pěknou podívanou, protože hned v dalším kole to opět Alex pod Eugena poslal a získal poslední místo na stupních vítězů. Podobně to vypadalo i v boji o sedmé místo, kde si prohodili pozice Chaz Davies a Michael van der Mark.

Deset kol před cílem spadl Leon Camier v 10. zatáčce, ale nic se mu nestalo. Před Alexe Lowese se opět dostal Eugene Laverty díky slipstreamu na cílové rovince a při nájezdu do první zatáčky.

V polovině závodu měl Jonathan Rea na čele náskok 1,5 vteřiny na Toma Sykese, který vedl o 1,9 vteřiny nad dvojicí Eugene Laverty a Alex Lowes. Oba jezdci na Kawasaki tak jeli své osamocené závody. Za Alexem Lowesem byla mezera 1,6 vteřiny na dvojici Xavi Forés a Marco Melandri. Marco se za Xavim stále vozil, jako by čekal na předjetí do závěru závodu. Za oběma byla mezera 1,9 s na Chaze Daviese, který se osamostatnil na sedmém místě. O osmé místo spolu jeli Michael van der Mark, Toprak Razgatlioglu a Loris Baz, který uzavíral Top10. Dále pak jeli Lorenzo Savadori, Jake Gagne, Leandro Mercado, Román Ramos, Gabriele Ruiu a 16. byl Maximilian Sheib, který ale v dalším kole ze závodu odstoupil, takže všichni jezdci, kteří pokračovali, už měli jasné body do šampionátu.

Jonathan Rea měl velice dobré tempo a hlavně zajížděl konstantní časy na kolo, kde byly rozdíly jen v desetinách vteřiny. Díky tomu už měl čtyři kola před cílem náskok 2,404 vteřiny na Toma Sykese. Tom vedl o 1,676 s nad Eugenem Lavertym, kterého se stále držel Alex Lowes. Za nimi byla mezera 4,2 vteřiny na dvojici Xavi Forés a Marco Melandri. K Chazovi Daviesovi se opět začali dotahovat Michael van der Mark a Loris Baz. Pěkně zajížděl také Jake Gagne, který se nejprve dostal na 11. místo a poté postupně stahoval vteřinovou ztrátu na desátého Topraka Razgatlioglu, kterého dvě kola před cílem dohnal a poté i předjel.  

Výborná bitva o sedmé místo se rozjela dvě kola před cílem, kdy se spolu začali předjíždět Chaz Davies, Michael van der Mark a Loris Baz a nechyběly ani kontakty. V některých chvílích jeli všichni tři bok po boku, takže to byl pěkný závěr závodu. V tu chvíli se snažil dostat zpátky na třetí místo Alex Lowes před Eugena Lavertyho. Společně bojovali až do posledního kola a rozhodlo se až v posledním sektoru, kde to bylo stále hodně těsné. Eugene Laverty nakonec v poslední zatáčce málem spadl, takže byl rád, že se udržel v sedle.

Pro další vítězství závodu si dojel Jonathan Rea, který tak prodloužil svou letošní šňůru ve vítězství. Na druhém místě si dojel Tom Sykes a třetí pozici získal Alex Lowes, který tak s Yamahou doplnil obě tovární Kawasaki na stupních vítězů. Na pódiu tak skončili všichni tři jezdci z první řady na startu.

Eugene Laverty dojel čtvrtý a pátý skončil Marco Melandri. Xavi Forés udělal chybu v závěru závodu a propadl se až na 14. místo. Šestou pozici vybojoval Loris Baz, za kterým dojeli Michael van der Mark a Chaz Davies. Jake Gagne nakonec dojel devátý, navíc jen těsně o 0,061 s za Chazem Daviesem, kdy spolu jeli vedle sebe na cílové rovince a rozdíl byl půl kola. Top10 uzavřel Toprak Razgatlioglu, který je tak nejlepším netovárním jezdcem. Do Kataru ho přijel podpořit i několikanásobný mistr světa Kenan Sofuoglu, který letos ukončil svou kariéru. 

Výsledky závodu