Informace k Velké ceně Itálie 2018

Informace k Velké ceně Itálie 2018

V toskánském Mugellu se o nadcházejícím víkendu rozjede letošní již šestá Grand Prix mistrovství světa silničních motocyklů. Konkrétně jde o Gran Premio d’Italia Oakley a co nás o víkendu čeká?

V toskánském Mugellu se o nadcházejícím víkendu rozjede letošní již šestá Grand Prix mistrovství světa silničních motocyklů. Konkrétně jde o Gran Premio d’Italia Oakley a co nás o víkendu čeká?

Šampionát MotoGP se přesouvá na další evropský okruh, konkrétně na okruh Mugello v italském Toskánsku. Trať je mezi závodníky velice oblíbená, protože jde o starý typ trati, která leží v kopcích. Celkovou atmosféru výborně doplňují italští fanoušci. Okruh Mugello leží u města Scarperia, které se nachází přibližně třicet kilometrů od toskánského hlavního města Florencie. Trať je dlouhá 5,2 km a celkem má šest levých a devět pravých zatáček a všechny z nich nesou své jméno.

Třída MotoGP

Jako vedoucí jezdec šampionátu královské třídy míří do Mugella Marc Marquez z týmu Repsol Honda. Marc má za sebou šňůru tří vítězství, takže si začíná na čele tabulky postupně tvořit bodový náskok. To i díky chybám soupeřů, kteří nemají tak vyrovnané výsledky. Marc má nyní na svém kontě 95 bodů a nad druhým Maverickem Viñalesem vede o 36 bodů. Pokud jde o statistiku v Mugellu, tak zde úřadující šampion v loňském roce skončil šestý, ale rok předtím bojoval až do posledních metrů o vítězství s krajanem Jorgem Lorenzem a nakonec skončil o 0,019 s druhý. Z královské třídy MotoGP má z Mugella jen jedno vítězství z roku 2014, kdy měl nezadržitelnou šňůru deseti vítězství v řadě. Marc Marquez je kromě toho také držitelem traťového rekordu, který tu pokořil v roce 2013 a má hodnotu 1:47,639. Jeho týmový kolega Dani Pedrosa drží průběžné 10. místo v šampionátu s 29 body. Dani v Mugellu také už jednou vyhrál, ale většinu posledních závodů skončil kousek za stupni vítězů.

Marc Marquez

Průběžné druhé místo v boji o titul drží zmíněný Maverick Viñales z týmu Movistar Yamaha. Nicméně jeho výkony zatím nejsou tak přesvědčivé. Z úvodních pěti závodů jen jednou skončil na stupních vítězů a v posledních dvou závodech skončil sedmý. Loni v Mugellu oslavil druhé místo. Velice důležitý závod čeká jeho týmového kolegu Valentina Rossiho, pro kterého to bude první domácí Grand Prix. Vale se může těšit na velkou podporu svých fanoušků, kterých každoročně přichází do Mugella tisíce. Kromě toho určitě představí novou speciální přilbu. Vale je velkým rekordmanem na této trati a je nejúspěšnějším závodníkem, když tu sedmkrát vyhrál a šestkrát startoval z prvního místa. Nyní je na průběžném čtvrtém místě s 56 body po pódiu v minulém závodě. Italskou Velkou cenu bere za domácí i celý tým, protože sídlí v Itálii a spousta mechaniků je také z této jižanské země. Okruh Yamaze vždy vyhovoval, takže se všichni těší, že se vrátí do boje o vítězství.

Valentino Rossi

Bodově na tom nejsou vůbec dobře oba jezdci týmu Ducati, který se ve velkém připravuje na domácí závodní podnik. Andrea Dovizioso, který byl od začátku jedním z hlavních favoritů na titul a vyhrál úvodní závod v Kataru, měl při posledních dvou závodech smůlu a nasbíral zatím jen 46 bodů, takže je až na 9. místě. Na svého největšího konkurenta ztrácí 49 bodů. Dovi loni v Mugellu oslavil své druhé vítězství v sedle Ducati, na které poté navázal dalšími pódii. Tehdejším vítězstvím zároveň přepisoval dějiny motorsportu, protože od dob Giacoma Agostiniho byl prvním Italem na italské motorce, který vyhrál při italské Grand Prix. Velice těžké chvíle prožívá jeho týmový kolega Jorge Lorenzo, jehož nejlepší výsledek letošní sezóny je šesté místo z minulého závodu ve Francii. Nyní ho ale čeká Mugello, které má rád a kde je po Valentinovi Rossim druhý nejúspěšnější jezdec. Celkem tu v královské třídě MotoGP vyhrál pětkrát, navíc tu od roku 2009 vždy stál na stupních vítězů s výjimkou loňské sezóny. I vloni se v úvodu závodu dostal s Ducati na chvíli do vedení. Jorge zároveň potřebuje dobře zajet vzhledem k tomu, že se v tuto chvíli jedná o jeho budoucnosti v MotoGP. Mohl by k tomu také přispět test, který tu minulý měsíc provedli spolu s dalšími továrnami a také nedávný test v Katalánsku. K Ducati se tento víkend také připojí testovací jezdec Michele Pirro.

tribuna Ducati v Mugellu

Velice dobrý vzestup nám letos předvádí továrna Suzuki. Andrea Iannone už dvakrát skončil na stupních vítězů a stejně tak jeho týmový kolega Alex Rins už oslavil své první pódium v MotoGP. Suzuki se letos pravidelně pohybuje v Top10 a domácí trať by mohla Andreovi pomoci k dalšímu dobrému výsledku. The Maniac stále drží kvalifikační rekord trati v hodnotě 1:46,489, který tu zajel v roce 2015. Zároveň tu také před dvěma lety pokořil maximální rychlost, která se zastavila na rekordních 354,9 km/h. Alex Rins musel loňskou Velkou cenu Itálie vynechat kvůli zranění, takže to pro něj bude letos těžší.

Tým Aprilie zatím nejvíc táhne Aleix Espargaro, který se snaží bojovat na hranici Top10. Bohužel čas od času se u RS-GP potýká s technickými problémy. Jeho týmový kolega Scott Redding, zatím nenalezl recept na tuto italskou motorku a je daleko za svým potenciálem. Nyní tým čeká domácí Grand Prix, do které dají všechno, aby se dostali na co nejlepší pozice. Továrna KTM dál pracuje na vývoji své motorky MotoGP, ale zatím se jim nepodařilo dostat do desítky nejlepších. Nicméně oproti loňské debutové sezóně jsou výsledky lepší.

Franco Morbidelli

Mezi satelitními jezdci je na tom nejlépe Johann Zarco, který drží průběžné třetí místo a je mezi oběma továrními jezdci Yamahy. Johann ztrácí jen jeden bod na Mavericka Viñalese a má náskok dvou bodů na Valentina Rossiho, takže je to zatím velice vyrovnaný boj mezi třemi Yamahami. Johann nejvíce ztratil při svém domácím závodě, ve kterém spadl. Druhým nejlepším satelitním jezdcem a zároveň velkým favoritem pro nadcházející závod je domácí závodník Danilo Petrucci z týmu Pramac. Petrux v Mugellu loni oslavil třetí místo, takže můžeme i letos počítat s tím, že se zapojí do boje v přední skupině. Velice dobře je na tom letos i jeho týmový kolega Jack Miller, který je v pořadí hned za Danilem a rozdíl mezi oběma je jen pět bodů.

Na první domácí závod v královské třídě MotoGP se připravuje Franco Morbidelli, který by chtěl být v každém závodě nejlepším nováčkem. Čeští fanoušci se mohou těšit na Karla Abrahama, který by se rád více zapojil do boje o body.

Francesco Bagnaia

Třída Moto2

Ve střední třídě Moto2 míří v roli vedoucího jezdce šampionátu na domácí okruh Francesco Bagnaia. Pecco sem přijíždí po třech pódiích v řadě a hlavně vítězství posledního závodu. Nyní už má náskok patnácti bodů na druhého Miguela Oliveiru. Portugalský jezdec by nyní rád oslavil své první vítězství sezóny. Třetím jezdcem v pořadí je Alex Marquez, který minulý závod bojoval o vítězství. Za ním jsou další dva domácí jezdci Lorenzo Baldassarri a Mattia Pasini, kteří se také budou chtít předvést co nejlépe před domácím publikem. Dalšími domácími jezdci jsou Simone Corsi, Lucca Marini, nováček Romano Fenati, Andrea Locatelli, Stefano Manzi a Federico Fuligni.

Třída Moto3

V nejslabší třídě Moto3 je ve vedení šampionátu Marco Bezzecchi, který nasbíral už 63 bodů, takže není lepší pozice před domácí Velkou cenou. Za ním je jeho krajan Fabio Di Giannantonio, který se minulý závod chvíli radoval z vítězství, ale poté dostal penalizaci a nedostal se ani na stupně vítězů. Nyní by proto rád při domácím závodě oslavil první výhru v Grand Prix a navázal na loňské druhé místo.

Marco Bezzecchi

Průběžně třetí místo drží Aron Canet, který na jezdce před sebou ztrácí jen tři body. Jorge Martin, který je stále velkým favoritem této třídy, je v pořadí až čtvrtý a to hlavně kvůli posledním dvěma závodům, které kvůli nezaviněným pádům nedokončil. Podobně na tom je i Enea Bastianini, který skončil také na zemi a proto se v tabulce propadl až na desátou příčku. Dalšími domácími jezdci jsou Andrea Migno, který loni v Mugellu oslavil své první vítězství v GP, Niccolò Antonelli, Lorenzo Dalla Porta, Tony Arbolino a dvojice jezdců Valentina Rossiho Nicolò Bulega a Denis Foggia, kterým se letos vůbec nedaří.

Dobrou sezónu letos prožívá český jezdec Jakub Kornfeil, který se po posledním závodě stal celebritou internetu. Během závodu nám předvedl motokrosový skok a i přes to závod dokončil šestý. Celkově je na 9. místě s 36 body, takže na svého týmového kolegu ztrácí 27 bodů.

Třída Red Bull MotoGP Rookies Cup

Do Mugella míří také závodníci z Red Bull MotoGP Rookies Cupu, kteří rozjeli svou sezónu v Jerezu. Nyní je bude čekat jen jeden závod, který se pojede v sobotu, protože v neděli po závodě MotoGP míří na trať fanoušci a druhý závod této třídy už by se nemohl odjet. Ve vedení tohoto šampionátu máme dva závodníky, kteří získali shodně 45 bodů. Jsou to Carlos Tatay ze Španělska a Can Öncü z Turecka.

Filip Salač

I na třetí a čtvrté příčce je to stejné. Jsou tu Turek Deniz Öncü a český závodník Filip Salač, kteří mají shodně 39 bodů. Rookies Cup je tradičně velice vyrovnaný, takže se můžeme opět těšit na pěkný závod a v podání Filipa boj o vítězství. Z domácích závodníků zde jezdí Matteo Patacca a Alfano Pasquale, ale ti se pohybují až ve druhé polovině startovního pole.

Předpověď počasí na víkend vypadala nejprve špatně, ale nakonec bychom si měli užít prosluněný víkend s teplotami kolem 25°C. Do Mugella se také chystám odcestovat, takže se můžete těšit na nějaké aktuální informace přímo z místa.

Rekordy okruhu

Třída Rok Rekord Jezdec Tým Čas Rychlost
MotoGP 2015 Nejrychlejší kolo Andrea IANNONE Ducati 1:46.489 177.3
MotoGP 2013 Rekord trati Marc MARQUEZ Repsol Honda 1:47.639 175.4
MotoGP 2015 Kvalifikační rekord Andrea IANNONE Ducati 1:46.489 177.3
MotoGP 2016 Maximální rychlost Andrea IANNONE Ducati x 354.9
Moto2 2015 Nejrychlejší kolo Sam LOWES Speed Up 1:51.514 169.3
Moto2 2017 Rekord trati Thomas LÜTHI CarXpert 1:52.084 168.4
Moto2 2015 Kvalifikační rekord Sam LOWES Speed Up 1:51.514 169.3
Moto2 2012 Maximální rychlost Marc MARQUEZ Caixa Repsol x 292.6
Moto3 2015 Nejrychlejší kolo Danny KENT Leopard Racing 1:56.615 161.9
Moto3 2017 Rekord trati Aron CANET EG 0,0 1:57.071 161.2
Moto3 2015 Kvalifikační rekord Danny KENT Leopard Racing 1:56.615 161.9
Moto3 2017 Maximální rychlost Juanfran GUEVARA RBA BOE x 244.2
RBRC 2014 Nejrychlejší kolo Stefano MANZI Rookies Cup 2:01.350 155.5
RBRC 2014 Rekord trati Stefano MANZI Rookies Cup 2:01.350 155.5

Harmonogram víkendu

Pátek

Čas Třída Trénink
09:00 – 09:40 Moto3 1. volný trénink
09:55 – 10:40 MotoGP 1. volný trénink
10:55 – 11:40 Moto2 1. volný trénink
11:55 – 12:25 Rookies Cup 1. volný trénink
13:10 – 13:50 Moto3 2. volný trénink
14:05 – 14:50 MotoGP 2. volný trénink
15:05 – 15:50 Moto2 2. volný trénink
16:05 – 16:35 Rookies Cup 2. volný trénink
17:50 – 18:15 Rookies Cup kvalifikace

Sobota

Čas Třída Trénink / Závod
09:00 – 09:40 Moto3 3. volný trénink
09:55 – 10:40 MotoGP 3. volný trénink
10:55 – 11:40 Moto2 3. volný trénink
12:35 – 13:15 Moto3 kvalifikace
13:30 – 14:00 MotoGP 4. volný trénink
14:10 – 14:25 MotoGP 1. část kvalifikace
14:35 – 14:50 MotoGP 2. část kvalifikace
15:05 – 15:50 Moto2 kvalifikace
16:30 Rookies Cup závod

Neděle

Čas Třída Trénink / Závod
08:40 – 09:00 Moto3 Warm Up
09:10 – 09:30 Moto2 Warm Up
09:40 – 10:00 MotoGP Warm Up
11:00 Moto3 závod (20 kol / 104,9 km)
12:20 Moto2 závod (21 kol / 110,14 km)
14:00 MotoGP závod (23 kol / 120,63 km)