Výsledky tréninků IOMTT 2018: úterý 29. 5.

Letošní ročník Tourist Trophy na ostrově Man pokračuje dalším tréninkovým dnem, který už je třetí v pořadí. Podmínky na trati jsou dobré, takže mohli všichni naplno využít čas na okruhu Mountain Course.

Zdroj: IOMTT, Manx Radio TT

Úterý 29. 5. 2018 bylo na ostrově Man opět ve znamení kvalifikačních tréninků a celkově jde již o třetí den. Na trať jako první vyrazili jezdci tříd Superbike / Superstock / Supersport a všichni nováčci. Po hodině trénování je vystřídají závodníci tříd Supersport / Lightweight (Twin) a nováčci budou mít k dispozici i tento trénink. Ten je naplánován na půl hodiny. Závěr dnešního večera bude opět patřit třídě Sidecar.

Jako první na závodní trať vyrazili James Hillier a Michael Dunlop. Následovala dvojice Peter Hickman a Dan Kneen. Dále Gary Johnson a Dean Harrison. Tradičně se jelo po dvojicích a na trati byla během chvil celá špička, včetně Joshe Brookese s Nortonem nebo Iana Loughera s dvoutaktním Suterem MMX500. Lee Johnston jako první vyrazil na Superstocku a Ivan Lintin vyjel na Supersportu. Kamil Holán volil své BMW S1000RR a Michal Indi Dokoupil vyjel s Kawasaki ZX-10RR.

Ian Lougher a dým z dvoutaktu

Na první záchytný bod na Glen Hellen dorazil jako první Michael Dunlop, který byl zároveň dlouhou dobu nejrychlejší. Krátce poté ho o dvě vteřiny překonal Dean Harrison. Přibližně v polovině prvního kola na Ramsey vedl Dean Harrison, který ovládl i včerejší trénink. Za něj se zařadili Michael Dunlop, Peter Hickman, Dan Kneen a Michael Rutter. Oba čeští závodníci tímto bodem také projeli.

Po prvním kole se na čele udržel Dean Harrison s Kawasaki, který zajel čas 17:00,192, takže byla jeho průměrná rychlost 133,140 mph (214,2 km/h). Na úvod tréninku to bylo opravdu velice rychlé kolo s pevným startem. Na druhé místo se zařadil Michael Dunlop s BMW a časem 17:06,516 s průměrnou rychlostí 132,319 mph (212,9 km/h). Peter Hickman byl třetí nejrychlejší s časem 17:10,008 (131,871 mph = 212,2 km/h). Peter zároveň dosáhly nejvyšší maximální rychlosti, když na Sulby mph dosáhl rychlosti 193,4 mph (311,2 km/h). Rodák z ostrova Man Dan Kneen byl průběžně čtvrtý a pětici nejlepších doplňoval Conor Cummins, který s Hondou přerušil šňůru BMW.

Dále se seřadili Michael Rutter, James Hillier, David Johnson, Martin Jessopp a Lee Johnston uzavíral Top10 a zároveň byl nejrychlejším jezdcem třídy Superstock s časem 17:41,009 (128,018 mph = 206 km/h). Hned za ním byl pravidelný účastník BSB Josh Brookes, který se svým Nortonem zajel čas 17:41,834 (127,918 mph = 205,8 km/h). Zajímavý je také čas Iana Hutchinsona, který se vrací po zranění a v depu chodí s berlí. Hutchy se svou Hondou zajel čas 17:49,189 (127,038 mph = 204,4 km/h). Ian Lougher se Suterem zajel čas 18:37,004 (121,6 mph = 195,7 km/h).

Kamil Holán ve svém prvním kole zajel čas 18:22,365, takže měl průměrnou rychlost 123,215 mph (198,3 km/h). Michal Dokoupil projel s časem 20:10,171, což odpovídá průměrné rychlosti 112,2386 mph (180,6 km/h).

Ve třídě Supersport se na čelo tabulky dostal Ivan Lintin s časem 18:24,980, takže měl průměrnou rychlost 122,923 mph (197,8 km/h). Na druhé místo se zařadil Adam McLean s časem 18:48,541 (120,357 mph = 193,7 km/h) a třetí nejlepší byl zatím Joey Thompson s časem 18:58,377 (119,317 mph = 192 km/h). Ve třídě Superstock byli zatím na trati tři jezdci a nejrychlejší byl zmíněný Lee Johnston, za kterým se seřadili James Hillier a Sam West.

Peter Hickman

I ve druhém kole udržoval Dean Harrison svou první pozici a na druhé místo se dostal Dan Kneen. Peter Hickman byl průběžně třetí.

Dean Harrison ve svém druhém kole už pokořil hranici 17 minut s časem 16:57,728. Jeho průměrná rychlost tak byla opět nad 133 mph, konkrétně 133,462 mph (214,7 km/h) a tím neoficiálně pokořil rekord trati. Na druhém místě zůstal díky času z prvního kola Michael Dunlop a na třetí místo poskočil Dan Kneen s časem 17:06,994 a průměrnou rychlostí 132,258 mph (212,9 km/h). Čtvrtý byl Peter Hickman a pátý stále Conor Cummins s časem z prvního kola. Po druhém kole spousta jezdců vyměnila své stroje, například Dan Kneen přeskočil na Superstock.

Kamil Holán ve svém druhém kole zajel čas 18:23,018, takže měl průměrnou rychlost 123,1421 mph (198,1 km/h). Michal Dokoupil se ve svém druhém kole zasekl na Bungalow.

Po třetím kole se i do čela tabulky třídy Superstock dostal Dean Harrison, který se svou Kawasaki zajel čas 17:20,407, takže měl průměrnou rychlost 130,553 mph (210,1 km/h). Na druhé místo se zařadil Peter Hickman s časem 17:21,871 a průměrnou rychlostí 130,369 mph (209,8 km/h). Lee Johnston tak klesl na třetí místo. Dan Kneen byl ve svém kole výrazně pomalejší s časem 17:56,090 (126,224 mph = 203,1 km/h).

Ve chvíli, kdy ještě někteří závodníci dojížděli své kolo na trať vyrazili už jezdci třídy Lightweight (Twin) a také Supersport.

Kamil Holán své třetí kolo dokončil v čase 18:34,888, takže měl průměrnou rychlost 121,8310 (196 km/h).

Michal Indi Dokoupil nakonec nastoupil do druhé části tréninku a vyrazil na trať se svou R6 třídy Supersport.

Ve třídě Lightweight (Twin) se po prvním kole dostal do vedení italský závodník Stefano Bonetti, který sedlá stroj Paton. Jeho čas byl 19:17,427, takže měl průměrnou rychlost 117,353 mph (188,8 km/h). Na druhé místo se zařadil Joey Thompson, který také jezdí na Patonu a jeho čas byl 19:40,667 (115,043 mph = 185,1 km/h) a třetí nejrychlejší byl zatím Adam McLean s časem 19:44,296 (114,691 mph = 184,5 km/h). Na trať se postupně dostávali i jezdci, kteří předtím jeli se Superbikem nebo Superstockem.

Ve třídě Supersport se do čela dostal James Hillier, který se svou Kawasaki zajel čas 18:07,842 a jeho průměrná rychlost byla 124,860 mph (200,9 km/h). Tím přibližně o čtyři vteřiny překonal Ivana Lintina.

Krátce před devátou večerní našeho času na trať vyrazili závodníci třídy Sidecar, které čekal trénink na 50 minut. Tak jak bývá zvykem, ostatní jezdci z předchozího tréninku byli ještě na trati, přibližně v polovině na Ramsey.

Dean Harrison bohužel trénink nedokončil, když se zastavil na Ballacraine a do depa se vrátil po veřejných komunikacích.

Vítězem třídy Supersport je nakonec Michael Dunlop, který zajel čas 18:04,840, takže měl průměrnou rychlost 125,206 mph (201,5 km/h). James Hillier obsadil místo druhé. Třetí skončil Ivan Lintin, který byl zároveň nejrychlejším ve třídě Twinů s časem 18:59,579. Tímto časem se jako jediný dostal nad hranici 119 mph s průměrnou rychlostí 119,191 mph (191,8 km/h). Na druhém místě skončil Stefano Bonetti s časem 19:02 874 (118,848 mph = 191,2 km/h) a třetí pozici obsadil Adam McLean s časem 19:21,081 (116,984 mph = 188,2 km/h).

Ve třídě sidecar se v polovině prvního kola ujali vedení John Holden a Lee Cain, kteří měli výrazný náskok na druhou posádku v pořadí, kterou byli Ben a Tom Birchallovi. Na třetím místě průběžně byli Alan Founds a Jake Lowther.

Po prvním kole se na čele výsledkové tabulky udrželi John Holden a Lee Cain, kteří zajeli kolo za 19:33,644, takže byla jejich průměrná rychlost 115,732 mph (186,2 km/h). Na druhém místě zůstali Ben a Tom Birchallovi s časem 19:42,401 s průměrnou rychlostí 114,875 mph (184,8 km/h) a třetí nejrychlejší byla posádka Alan Founds a Jake Lowther s časem 20:06,262 a průměrnou rychlostí 112,602 mph (181,2 km/h). Čtvrtí pak byli Dave Molyneux a Daniel Sayle a Top5 doplňovali Peter Founds a Jevan Walmsley. Dále pak byli Lewis Blackstock / Patrick Rosney, Karl Bennett / Maxime Vasseur, Tony Baker / Fiona Baker-Holden, Conrad Harrison / Andrew Winkle a Steve Ramsden / Matty Ramsden.

Ve druhém kole si Ben a Tom Birchallovi zlepšili čas na 19:39,629 (115,145 mph = 185,3 km/h), ale na čas Johna Holdena s Lee Cainem to nestačilo, takže zůstali druzí. Ze svého času stáhli necelé tři vteřiny a jejich ztráta je nyní šest vteřin. Lepší čas si zajeli také Alan Founds a Jake Lowther, ale zůstali také na třetím místě. Podmínky na trati zůstaly dobré, což si všichni závodníci pochvalovali.