Sobotní výsledky WSBK Thajska 2019

V thajském Buriramu se rozjel sobotní program druhé kola mistrovství světa Superbiků a zde jsou průběžné výsledky.

Zdroj: WorldSBK

WorldSBK – 3. volný trénink

Sobotní program na okruhu Chang v Buriramu rozjeli závodníci třídy Superbike, které čekal třetí volný trénink. Nejlepší čas opět zajel Álvaro Bautista, který zajel kolo za 1:32,972 a jako jediný se dostal pod čas 1:33. Stejně jako včera, druhý nejlepší byl Jonathan Rea se ztrátou 0,198 s a třetí pozici obsadil Alex Lowes, který ztrácí 0,377 s. Nejlepším netovárním jezdcem se stal Sandro Cortese, který obsadil čtvrtou příčku a navázal na včerejší výborné třetí místo. Leon Haslam doplnil Top5 a dále se seřadili Michael van der Mark, Tom Sykes, Marco Melandri, Chaz Davies a Markus Reitterberger, takže se do Top10 dostaly oba stroje BMW, obě továrny od Kawasaki, Ducati i Yamahy.

V Thajsku opět panuje horké počasí, když měl vzduch 32°C a trať 49°C.

Výsledky tréninku

WorldSSP – 3. volný trénink

Teplo v Thajsku dál stoupá, když měl při třetím volném tréninku třídy Supersport vzduch už 33°C a trať 51°C. Nejlepší výkon podal Federico Caricasulo, jenž se svou Yamahou zajel čas 1:37,556. Jen o 0,045 s za ním skončil jeho týmový kolega Randy Krummenacher, takže tu oba jezdci Bardahl Evan Bros navázali na včerejšek a jsou zatím ti, které chtějí ostatní porazit. Jules Cluzel se se ztrátou 0,245 s zařadil na místo třetí. Thomas Gradinger ztratil dalších 0,085 s a zařadil se na čtvrtou pozici a pátý skončil Hikari Okubo s Kawasaki.

WorldSBK – Superpole

Další program na okruhu Chang v Thajsku zahrnoval kvalifikační Superpole. Jako první opět vyjeli jezdci třídy Superbike. Zatímco se všichni jezdci pustili na trať, jediný Jonathan Rea vyčkával v boxech a na trať vyrazil až dvacet minut před koncem. Ostatní už mezi tím měli zajetá dvě měřená kola. Do čela tabulky se dostal Alex Lowes s časem 1:33,009 a jen o 0,074 s za ním byl Álvaro Bautista. Na místo třetí se zařadil Marco Melandri se ztrátou 0,202 s.

Netrvalo dlouho a Álvaro Bautista se opět dostal na čelo průběžného hodnocení, když ve svém třetím kole zajel čas 1:32,718 a tím si na Alexe Lowese vyjel náskok 0,180 s, protože i on si zlepšil čas na 1:32,898. Čtvrt hodiny před koncem začali postupně všichni mířit do boxů, když měli odjetých čtyři až pět kol. Jonathan Rea si právě zajel první měřené kolo a tím se zařadil na třetí místo s časem 1:33,082 a ztrátou 0,451 s. Pořadí zatím bylo Álvaro Bautista, Alex Lowes, Jonathan Rea, Sandro Cortese, Marco Melandri, Eugene Laverty, Leon Haslam, Michal van der Mark, Markus Reiterberger a Tom Sykes.

Necelé tři minuty před koncem zajel Álvaro Bautista výborný čas 1:31,919, kterým si pojistil průběžné vedení. Tím o 0,902 s překonal dosavadní traťový rekord. Na druhé místo se dostal Leon Haslam, ale stále byla jeho ztráta 0,776 s. Třetí byl Alex Lowes se ztrátou 0,880 s. Lepší čas si zajel také Jonathan Rea, který se posunul z šestého místa na druhou pozici s rozdílem 0,429 s, když nejvíc získal v posledním sektoru, ale všichni měli před sebou ještě poslední kolo, ve kterém se mohli zlepšit. Pořadí se nakonec nezměnilo, takže se vítězem stal Álvaro Bautista, kterého v první řadě doplní Jonathan Rea a Alex Lowes. Sandro Cortese se udržel mezi špičkou a pojede z místa čtvrtého. Vedle něj se do druhé řady postaví Leon Haslam a Tom Sykes. Třetí řada bude ve složení Marco Melandri, Eugene Laverty a Chaz Davies. Top10 uzavírá Michael van der Mark.

Výsledky Superpole

WorldSSP – Superpole

Po krátké pauze se do svého Superpole rozjeli jezdci třídy Supersport. V Thasku je stále velké horko, když má vzduch 34°C a trať 51°C. Trénink nejlépe rozjel Federico Caricasulo, který zajel čas 1:37,024. Na druhé místo se dostal Jules Cluzel se ztrátou 0,152 s a třetí byl zatím Hikari Okubo. Trochu pomalejší tempo měl Randy Krummenacher, který byl na místě šestém a ve svém pátém kole si zlepšil čas a pozici na 5. místo. To bylo trochu překvapivé vzhledem k tomu, že většinou jezdil podobně jako jeho týmový kolega a atakoval první pozici. Pěkné čtvrté místo zajel nováček Isaac Viñales. Na trať vyrazil také Christian Stange, u kterého už také opravili národnost z české na německou, což byla chyba ve včerejších výsledcích.

K dalším změnám v pořadí došlo pochopitelně po zastávce v boxech a při druhé vyjížďce. Nejprve si čas zlepšil vedoucí jezdec Federico Caricasulo s kolem za 1:36,915. Jen o pár vteřin poté ho ale překonal jeho týmový kolega Randy Krummenacher, který svou druhou rozjížďku rozjel mnohem lépe, než tu předchozí. Nyní zajel čas 1:36,855, takže Federica překonal jen o 0,060 s. Na třetí místo se dostal Hikari Okubo, který už ztrácel 0,251 s.

Do boje o pole position se tři minuty před koncem zapojil Jules Cluzel, když zajel čas 1:36,826 a o 0,029 s zlepšil čas Randyho Krummenachera. Pěkný skok vpřed zaznamenal Raffaele De Rosa, který poskočil z 11. místa na 5. příčku. Čas Julese Cluzela už nikdo nepřekonal, takže oslavil pole position. Vedle ně se postaví týmoví kolegové Randy Krummenacher a Federico Caricasulo. Čtvrtý skončil Hikari Okubo, pátý Raffaele De Rosa a šestý Isaac Viñales. Do třetí řady se postaví Thomas Gradinger, Hector Barbera a Lucas Mahias. Top10 uzavřel Ayrton Badovini.

WorldSBK – 1. závod

Na závěr sobotního programu čekal jezdce třídy Superbike první závod vypsaný na 20 kol. V Thajsku je stále velké horko, takže se jezdci na startovním roštu snažili co nejvíce ochladit. Vzduch měl 36°C a trať přes 50°C.

Do závodu nejlépe odstartoval Jonathan Rea, který jel s Álvarem Bautistou bok po boku. Álvaro byl v první zatáčce delší, takže se Jonathan dostal do vedení závodu. Výborně také odjel Tom Sykes, který byl na třetí pozici a hned za ním jeli Alex Lowes a Michael van der Mark. Alex se během prvního kola dostal na místo třetí. Po prvním kole si udržoval vedení úřadující mistr světa Jonathan Rea, ale celé startovní pole jelo zatím v jednom balíku, kde byly rozdíly jen v pár desetinách vteřiny.

Během dalších kol se na čele začala trhat vedoucí trojice Jonathan Rea, Álvro Bautista a Alex Lowes. Álvaro bautista ve svém 2. kole už zajel traťový rekord v hodnotě 1:33,017. Hned poté se snažil předjet Jonathana Reu, což se mu na chvíli podařilo, ale bylo to hodně těsné a málem spadl. Tím ho předjel i Alex Lowes a Álvaro se dostal na místo třetí. Spolu se pak začali předjíždět o druhé místo. Toho Jonathan Rea rychle využil a vyjel si náskok ve vedení v jedné vteřině, když byl velice rychlý hlavně v posledních dvou sektorech trati.

Álvaro Bautista a Jonathan Rea

Ve třetím kole spadl Eugene Laverty v poslední 12. zatáčce. K vedoucí trojici se postupně začal přitahovat Michael van der Mark a s ním i Leon Haslam, Tom Sykes, Marco Melandri, Sandro Cortese a Chaz Davies. Desátý Michael Ruben Rinaldi už na jezdce před sebou ztrácel přes vteřinu. Hned v dalším kole opět padl traťový rekord, který zajel Jonathan Rea v hodnotě 1:32,763. Álvaro Bautista jel za ním v rozdílu jedné vteřiny a třetí Alex Lowes už také nabral ztrátu jedné vteřiny na druhého.

O pár kol později se dokázal Álvaro Bautista opět dotáhnout k Jonathanovi Reovi, kdy byl mezi nimi rozdíl už jen dvě desetiny vteřiny, takže začal být boj o vítězství opět napínavý. Do konce závodu navíc zbývalo ještě 13 kol. Za nimi byla mezera přes čtyři vteřiny, kde se sjela dvojice týmových kolegů Alex Lowes a Michael van der Mark. S nimi jeli také Leon Haslam a Marco Melandri. Hned v dalším kole Álvaro Bautista využil druhé rovinky a dostal se do vedení. V tu chvíli ve třetí zatáčce spadl Chaz Davies, ale nic se mu nestalo.

Alex Lowes, Michael van der Mark, Leon Haslam, Marco Melandri a Sandro Cortese

V devátém kole závodu opět padl traťový rekord, který zajel Álvaro Bautista v hodnotě 1:32,724. To už se závod chýlil do své poloviny a vedoucí dvojice byla stále velice vyrovnaná a jela v rozdílu 0,2 – 0,3 s. Za nimi stále více narůstala ztráta ostatních, kde byla mezera 5,8 vteřiny. O poslední místo na stupních vítězů to byla také zajímavá bitva, ale moc nebyla v záběru kamer. Jeli tu Alex Lowes, Michael van der Mark, Leon Haslam a Marco Melandri, které od sebe vzájemně také dělilo jen 0,3 s. Mezi dalšími jezdci v pořadí vznikly už mezery přes vteřinu. Sedmý jel Sandro Cortese, osmý Michael Ruben Rinaldi, devátý Tom Sykes a o desáté místo jeli Jordi Torres a Leandro Mercado. S Hondou byl nejlepší třináctý Leon Camier.

Ve druhé polovině závodu začal Álvaro Bautista navyšovat svůj náskok a Jonathan Rea už ztrácel přes dvě vteřiny. Jinde to ale byly pěkné souboje. O třetí místo spolu stále jeli Alex Lowes a Michael van der Mark a ještě lepší show nám předváděli Leon Haslam a Marco Melandri při boji o páté místo, kde nechyběl ani kontakt. Hned za nimi jela další dvojice Michael Ruben Rinaldi a Sandro Cortese.

Álvaro Bautista

Pro další vítězství sezóny si dojel Álvaro Bautista, který tak má na svém kontě čtyři výhry ze čtyř. Cílem projel s náskokem přes osm vteřin. Na druhém místě dojel nikým neohrožený Jonathan Rea. Poslední umístění na stupních vítězů vybojoval Alex Lowes, který o 0,4 s porazil svého týmového kolegu Michaela van der Marka. Páté místo v těsném souboji získal Leon Haslam a Marco Melandri tak skončil šestý, nicméně je nejlepším netovárním jezdcem, takže i on si užil parc fermé. Chaz Davies po pádu závod dokončil a připsal si jeden bod za 15. místo.