Závodní program víkendu 5. – 7. 10. 2018

Závodní program víkendu 5. – 7. 10. 2018

První říjnový víkend se na závodní trať vrátí šampionát MotoGP, který míří poprvé na okruh v thajském Buriramu. V Brně se opět budou snažit překonat rekord v počtu motorek na trati, Automotoklub v Městci Králové se rozloučí se sezónou a pojedou se také závody FMX.

První říjnový víkend se na závodní trať vrátí šampionát MotoGP, který míří poprvé na okruh v thajském Buriramu. V Brně se opět budou snažit překonat rekord v počtu motorek na trati, Automotoklub v Městci Králové se rozloučí se sezónou a pojedou se také závody FMX.

Zdroj: MotoGP, AMD Brno – TZ, AMK Městec Králové, NoTJ

O nadcházejícím víkendu v termínu od 5. do 7. října 2018 se můžeme těšit na tyto akce:

  • MotoGP Thajska na okruhu Chang v Buriramu
  • pokus o překonání rekordu v Brně
  • ukončení sezóny automotoklubu v Městci Králové
  • Night Of The Jumps v Kolíně v Německu

Velká cena Thajska 2018

Nový závodní okruh v Thajsku se před třemi lety poprvé ukázal na světové scéně při závodech mistrovství světa Superbiků. Letos ho poprvé vídáme i v kalendáři mistrovství světa silničních motocyklů, kdy se díky tomu letošní sezóna rozšířila na 19 Velkých cen.

Okruh v Buriramu byl otevřen v roce 2014 a o návrh se postaral známý německý architekt Hermann Tilke, který má na svědomí i okruhy COTA v USA či Motorland Aragón ve Španělsku. Tento okruh patří k těm kratším, když má jen 4,554 km. Celkem nabízí dvanáct zatáček, z nichž je pět levých a sedm pravých . Nejdelší rovinka má rovný kilometr, ale nalezneme tu ještě další dvě delší roviny. Co se týče rekordů a předešlých úspěchů, samozřejmě, že je to pro všechny nové, jen jezdci třídy MotoGP tu mohli trať vyzkoušet při únorovém testování.

Náročný víkend čeká výrobce pneumatik, jak Michelin, tak Dunlop, kteří jsou jednotnými dodavateli do tříd MotoGP v případě Michelinu a Dunlop v případě Moto2 a Moto3. Tím, že jde o úplně nový okruh v kalendáři samozřejmě nemají tolik dat, aby z nich mohli vyvodit jaké pneumatiky použít. Michelin se opírá o předsezónní test, na základě kterého vyrobili specifické zadní pneumatiky i s ohledem na to, že bude v Thajsku velké horko. Přední i zadní slicky budou k dispozici ve směsích měkká (bílé označení), střední (bez označení) a tvrdá (žluté označení) s tím, že vzadu budou k dispozici čtyři směsi – dvě ve střední variantě. Zadní pneumatiky budou zároveň asymetrické s tvrdší pravou stranou kvůli většímu počtu pravých zatáček. Podle předpovědi počasí může svou roli sehrát i déšť, takže budou k dispozici obvyklé měkké a střední pneumatiky do deště. Zadní střední bude symetrická, ale měkká bude asymetrická, opět s tvrdší pravou stranou, tak jako u slicku.

Rekordy trati, jak bývá zvykem uvádět, tentokrát žádné nejsou a všechna nejrychlejší kola tohoto víkendu budou zároveň traťovými rekordy šampionátu MotoGP na tomto okruhu.

Harmonogram víkendu

*Pozor na pětihodinový časový posun vpřed, který je u nás oproti Thajsku, takže se bude jezdit brzy ráno!

Pátek 21. 9. 2018

Čas Třída Trénink
04:00 – 04:40 Moto3 1. volný trénink
04:55 – 05:40 MotoGP 1. volný trénink
05:55 – 06:40 Moto2 1. volný trénink
08:10 – 08:50 Moto3 2. volný trénink
09:05 – 09:50 MotoGP 2. volný trénink
10:15 – 11:00 Moto2 2. volný trénink

Sobota 22. 9. 2018

Čas Třída Trénink
04:00 – 04:40 Moto3 3. volný trénink
04:55 – 05:40 MotoGP 3. volný trénink
05:55 – 06:40 Moto2 3. volný trénink
07:35 – 08:15 Moto3 kvalifikace
08:30 – 09:00 MotoGP 4. volný trénink
09:10 – 09:25 MotoGP 1. část kvalifikace
09:35 – 09:50 MotoGP 2. část kvalifikace
10:05 – 10:50 Moto2 kvalifikace

Neděle 23. 9. 2018

Čas Třída Trénink/Závod
03:40 – 04:00 Moto3 Warm Up
04:10 – 04:30 Moto2 Warm Up
04:40 – 05:00 MotoGP Warm Up
6:00 Moto3 závod (22 kol / 100,2 km)
7:20 Moto2 závod (24 kol / 109,3 km)
9:00 MotoGP závod (26 kol / 118,4 km)

Motoshow rekord 2018

Příznivci jízdy v jedné stopě po roce opět vyrazí na společnou projížďku po závodní dráze Masarykova okruhu. Akce, která původně vznikla jako vzpomínka na tragicky zesnulého pilota MotoGP Marca Simoncelliho si pro letošek zachovala dvoudenní formát. Společná vyjížďka se uskuteční tuto sobotu 6. října a doplní ji tematický doprovodný program.

Akce se od původní spontánně vzniklé vzpomínkové jízdy rozrostla do podoby největšího tuzemského motorkářského srazu pořádaného na závěr sezóny. Loni na Masarykův okruh dorazily téměř tři tisícovky nadšenců. „Letos očekáváme podobný počet. Motoshow rekord každý rok ukazuje, že motorkáři neváhají ani v říjnu vyrazit na leckdy dlouhou cestu, aby společně uzavřeli další sezónu strávenou za řídítky. I proto pro ně připravujeme doprovodný program, který tento sraz udělá ještě zajímavější,“ vysvětluje výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Účast na akci je jako každý rok zdarma.

Kaskadérská exhibice a komentované promítání závodních fotek

V čele kolony pojedou osobnosti českého motocyklového prostředí. Mezi nimi se na svém skútru poveze i komentátor Masarykova okruhu Martin Straka. „V pátek vyrazím na své Vespě z Ostravy, abych měl jistotu, že nejpozději v sobotu budu v Brně,“ říká s nadsázkou Straka. Pro účastníky akce má připravenou i komentovanou přednášku svých fotografií z prostředí motoristického sportu, která se uskuteční hned po hromadné jízdě. „Při letošní Grand Prix jsem měl tu čest a potkal se s legendou Giacomem Agostinim. Při té příležitosti vznikl jeho portrét, který některému z vylosovaných účastníků daruji,“ dodává komentátor a fotograf.

Účast si nenechá ujít ani přední motocyklový kaskadér Adam Peschel, který ještě před samotnou jízdou všem přítomným předvede něco ze svého umění. „Společně s dalšími kluky chceme při sobotní show motorkářům ukázat krásu současného stunt ridingu. Zároveň budeme po celou dobu na místě a rádi s kýmkoliv probereme, jak se dá na motorce jezdit po zadním bezpečně. Málokoho to napadne, ale zvládnout umění jízdy po zadním zároveň znamená dostat do ruky dovednosti zásadní pro klidnou jízdu v běžném silničním provozu,“ popisuje Peschel. Při exhibici ho doplní členové týmu, se kterými pořádá každoroční Czech Stunt Day a zároveň na Masarykově okruhu vyučuje jízdu po zadním.

Účastníci mají možnost vyzkoušet terénní čtyřkolky a elektrické motocykly

Hromadnou jízdu sice motorkáři absolvují na svých strojích, ale mají možnost vyzkoušet i něco nového. Na terénním polygonu u tribuny D budou k dispozici offroad čtyřkolky. V paddocku mohou pro změnu přítomní vyzkoušet elektrické motocykly od dětských modelů, skútrů do města až po výkonnější stroje.

Motoshow rekord začíná už v pátek 5. října, a to celodenními jízdami veřejnosti, které pokračují i v sobotu. Areál je otevřený i pro diváky, kteří mají možnost hromadnou jízdu sledovat z přírodní tribuny C, kde zároveň mohou zaparkovat autem.

Slavnostní ukončení sezóny 2018 AMK Městec Králové

Automotoklub Městec Králové zve všechny partnery, fanoušky a sympatizanty na sobotní ukončení sezóny. Podařený rok chtějí náležitě ukončit. Akce se koná 6. října 2018 od 13:00 v prostorách klubovny AMK ve Svojsíkově ulici v Městci Králové.

Night of the Jumps v Německu

Předposlední závody letošní sezóny seriálu Night of the Jumps se o víkendu budou konat v německém Kolíně nad Rýnem. Hlavní program bude samozřejmě v sobotu, ale jezdci už předtím budou mít šanci si skoky v aréně vyzkoušet při trénincích. Akce se zúčastní také čeští jezdci Petr Pilát a Libor Podmol, kteří se sem musí rychle přesunout po závodech v Číně.

Video: To nejlepší ze závodů v Číně