Závodní program víkendu 3. – 5. 8. 2018

Závodní program víkendu 3. – 5. 8. 2018

MotoGP u nás v Brně a závody britských Superbiků – to jsou hlavní závody prvního srpnového víkendu letošního roku. Zde jsou důležité informace ke každým závodům.

MotoGP u nás v Brně a závody britských Superbiků – to jsou hlavní závody prvního srpnového víkendu letošního roku. Zde jsou důležité informace ke každým závodům.

Zdroj: MotoGP, ADAC, vlastní, BSB

O nadcházejícím víkendu v termínu od 3. do 5. srpna 2018 se můžeme těšit na tyto akce:

  • mistrovství světa silničních motocyklů (MotoGP) v České republice na okruhu v Brně
  • šampionát britských Superbiků

Velká cena České republiky 2018

Krátká letní pauza v šampionátu MotoGP je u konce a o nadcházejícím víkendu se rozjede druhá polovina letošní sezóny. O to víc se můžeme na závody těšit, protože se jede u nás na Masarykově okruhu v Brně.

Brněnský okruh patří mezi světově nejproslulejší díky tomu, že se tu závodí již od třicátých let minulého století. Nejprve se jezdilo na přírodní trati, než byl v 80. letech vybudován uzavřený závodní okruh. Šampionát mistrovství světa silničních motocyklů tu jezdí více než 50. let a jen okruh v Assenu je v současném kalendáři MotoGP déle. Uzavřený závodní okruh je dlouhý 5,4 km a široký 15 metrů. Celkem tu nalezneme čtrnáct zatáček, z nichž je šest levých a osm pravých. Nejdelší rovinka měří jen 636 m. Okruh je typický svým plynulým charakterem, ale také jízdou z kopce a do kopce, což si závodníci užívají a diváci mají díky tomu také dobrý výhled na trať. Každoročně máme v Brně jednu z nejvyšších návštěvností MotoGP z celého roku.

Jendo z míst, kde se často předjíždí, je samozřejmě první zatáčka, která následuje po cílové rovince a rozhoduje dobré brzdění. Hned poté se dobře předjíždí na „Áčku“ ve 3. a 4. zatáčce, kde je nutné dobře brzdit a volit dobrou stopu do čtvrté zatáčky a následný výjezd dolu ke „Stadionu.“ Další velice oblíbené místo pro předjetí je při nájezdu do 10. „Schwantzovy“ zatáčky. Poslední šance k předjetí je dvojice posledních zatáček, nicméně díky šířce trati je prakticky možné předjíždět kdekoliv při zvolení jiné stopy.

Pokud jde o pneumatiky Michelin, francouzský výrobce řadí brněnskou trať k těm náročnějším na pneumatiky. Kvůli tvrdému brzdění a zónám akcelerace je nutné, aby měla přední pneumatika dobrou stabilitu a zadní pneumatika dobrou přilnavost. Michelin bude stejně jako vždy nabízet pneumatiky ve třech směsích – měkká (bílé označení), střední (bez označení) a tvrdá (žluté označení) s tím, že přední pneumatiky budou symetrické, zatímco zadní budou asymetrické s tvrdší směsí na pravé straně. I když je na víkend hlášeno horké počasí, v posledních letech bylo docela nevyzpytatelné a například loni se měnily motorky hned po pár kolech závodu. Z tohoto důvodu sem Michelin přiveze mokré pneumatiky ve směsích měkká a střední s tím, že zadní pneumatiky budou opět asymetrické.

Marc Marquez

MotoGP

Ve vedení královské třídy MotoGP míří do Brna Marc Marquez z týmu Repsol Honda, který díky svým posledním dvěma vítězstvím v Assenu a na Sachsenringu navýšil bodový náskok na 46 bodů na Valentina Rossiho. Marc díky tomu cítí jistotu a chce i druhou polovinu sezóny rozjet co nejlépe a bojovat o další vítězství. Marc má na Brno dobré vzpomínky z loňska, kdy měl nejlepší strategii a jako první vyměnil motorky, když začala trať rychle usychat. Kromě toho tu třikrát startoval z pole position a celkově dvakrát vyhrál. Dvě výhry má na svém kontě také jeho týmový kolega Dani Pedrosa, který v Německu oznámil konec kariéry, takže ho postupně čekají poslední závody na každé z tratí. Dani je v Brně držitelem traťového rekordu a Marc naopak kvalifikačního, takže je vidět, že to tam Hondě jde. Danimu se u nás vždy dařilo a i loni skončil druhý. Honda letos navíc v Brně opět dva dny testovala, což proběhlo na začátku minulého měsíce, takže můžeme čekat, že bude velice silná. Navíc bude mít pravděpodobně nové díly, které továrny do druhé poloviny sezóny nasazují.

Valentino Rossi

Průběžné druhé místo v šampionátu drží již zmíněný Valentino Rossi z týmu Movistar Yamaha. Vale dokázal na Sachsenringu prolomit bilanci letošních třetích míst a dojel druhý. Nyní přichází jedna z jeho oblíbených tratí, kde je nejlepším jezdcem historie s pěti vítězstvími a jedenácti pódii v královské třídě, celkem sedmi výhrami v GP. Kromě toho má na Brno vzpomínku v podobě vůbec prvního vítězství v Grand Prix, což bylo již v roce 1996 ve třídě 125 ccm. Nyní může v Brně dosáhnout dalšího milníku a to dosažení 6000 Grand Prix bodů. Teď má na svém kontě dohromady 5 994 bodů, což znamená, že mu stačí skončit v Top10, aby toto rekordní číslo překonal. Není tedy lepší trati, než na té, kde poprvé vyhrál a kde pojede již 23. sezónu v řadě. V tomto bodovém rekordu je mu nejblíže Dani Pedrosa, který nasbíral 4 094 bodů a třetí v pořadí je Jorge Lorenzo s 3 869 body. Průběžně třetí v šampionátu je Valeho týmový kolega Maverick Viñales, který je za ním jen o 10 bodů. Maverick loni doplnil stupně vítězů a tím, že tato trať Yamaze vyhovuje, je jasné, že i on bude chtít opět promluvit do boje o stupně vítězů.

Jorge Lorenzo

Andrea Dovizioso z týmu Ducati udržuje průběžné čtvrté místo s 88 body. Když už jsme u těch různých zajímavostí ze statistik, Doviho čeká 100. Grand Prix v sedle Ducati. Díky tomu by rád italské továrně přivezl nějaký pěkný výsledek, aby měl větší důvod k radosti. Pokud se chcete s Dovim potkat, ve čtvrtek k tomu bude ideální příležitost v Motomanu v Brně, kam Ital přijde na podpisovou akci. Jen o tři body za ním a na průběžném šestém místě je jeho týmový kolega Jorge Lorenzo, který letos zazářil dvěma výhrami v Mugellu a Katalánsku. Nyní opět přichází trať, kterou má rád a která vyhovuje jeho jízdnímu stylu. Kromě toho může využít dobrého výkonu Ducati na dvou rovinkách a máme tu kombinaci, se kterou musí ostatní počítat. Jorge tu v královské třídě dvakrát vyhrál, v letech 2010 a 2015, a kromě toho připsal dalších několik umístění na stupních vítězů.

Stále lepší výkony letos podává tovární tým Suzuki, když už Andrea Iannone i Alex Rins vystoupali na stupně vítězů. Díky dobrému podvozku a výkonnějšímu motoru by se jim mohlo dobře dařit i na brněnském okruhu. Alex se navíc netají tím, že jim k vítězství už moc nechybí. Tovární tým KTM si připravuje spoustu inovací, které pokud nenasadí přímo během tohoto závodního víkendu, bude je testovat v pondělí při oficiálních testech. Od toho si slibuje výrazné zlepšení ve výkonu a další posun vpřed. Zlepšit výkon by také chtěla Aprilia, která zatím bojuje s tím aby měla konstantní výkony. Nicméně postupně také neustále pracují na zlepšení. Kromě toho můžete oba jezdce – Aleixe Espargara a Scotta Reddinga – potkat při čtvrteční podpisové akce v DMOTO v Popůvkách.

Karel Abraham

Mezi satelitními jezdci je na tom stále nejlépe Johann Zarco, který je průběžně pátý se stejným počtem bodů jako má Andrea Dovizioso. Johann má za sebou náročnější období, kdy nezískal tak výrazné výsledky, takže by si u nás rád spravil chuť. Jen o čtyři body dál je Danilo Petrucci z týmu Pramac, který bude v příští sezóně sedlat tovární Ducati. Petrux má dobrou formu, což dokázal v Německu, kde byl nejlepším satelitním jezdcem. V pořadí za ním, se ztrátou dalších pěti bodů, je Cal Crutchlow, takže je vidět, že je to mezi satelitními jezdci také velice napínavé. Domácí závod čeká také našeho závodníka Karla Abrahama, který se tak bude muset vypořádat s tlakem, ale zároveň ho může hnát dopředu jeho fanklub, který tradičně sídlí na tribuně D. Mezi nováčky by mohl mít dobrý výkon Thomas Lüthi, který tu loni vyhrál v závodě Moto2.

Na trati uvidíme podobně jako v Sachsenringu i Stefana Bradla, který pro českou Grand Prix získal start na divokou kartu od týmu Repsol Honda. Kromě toho by měl Stefan na divokou kartu startovat i v San Marinu (Misano) a v Japonsku (Motegi). S týmem Suzuki tu uvidíme také testovacího jezdce Sylvaina Guintoliho, pro kterého to letos bude první divoká karta.

Moto2

Moto2

Ve střední třídě Moto2 se ve vedení šampionátu stále drží Francesco Bagnaia, i když z jeho náskoku posledně hodně ukrojil Miguel Oliviera. Pecco musel na Sachsenringu mimo trať kvůli pádu Mattii Pasiniho a přišel o šanci bojovat o stupně vítězů. Miguel Oliveira jel naopak o bednu, ale nakonec skončil čtvrtý. Rozdíl mezi oběma je teď už jen sedm bodů, takže se máme v Brně na co těšit. Pecco chce opět vyhrát a Miguel by rád zopakoval silnou druhou polovinu sezóny, tak jako to předvedl v loňském roce. Průběžně třetí pozici udržuje Alex Marquez, který na čelo ztrácí 35 bodů. Hned za ním je v pořadí jeho týmový kolega Joan Mir, který je tak nejlepším letošním nováčkem. Počítat se musí také s průběžně pátým Lorenzem Baldassarrim.

Pravidelného českého závodníka bohužel v této třídě nemáme, ale běžné startovní pole ale rozšíří Sheridan Morais. Závodník z Jihoafrické republiky tu pojede na divokou kartu. Sheridan letos závodí v mistrovství světa Superbiků ve třídě Supersport, kde v posledních závodech nahradil Kenana Sofuoglu. Pro Sheridana to bude debut a pojede s českým týmem Willi Race Racing, se kterým jel loni na divokou kartu Karel Hanika.

Moto3

Moto3

V nejslabší třídě Moto3 je to podobné, jako v Moto2. Vedoucí závodníky od sebe také dělí jen sedm bodů. V průběžném vedení je Jorge Martin ze Španělska, který letos již pětkrát vyhrál, ale také tři závody nedokončil. Kvůli boji na čele se bohužel nevyhne kontaktům a někdy i pádům s někým dalším. Ital Marco Bezzecchi naopak vyhrál jen jednou, ale k tomu přidal několik umístění na stupních vítězů a závod nedokončil jen dvakrát. Kromě toho jde také o boj továren, kdy je Jorge nejlepším jezdcem na Hondě a Marco na KTM. O třetí místo je to podobně napínavé. Celkem 92 bodů má Aron Canet a jen bod na něj ztrácí Fabio Di Giannantonio. O dalších sedm bodů dál je pátý Enea Bastianini.

Velice důležitý závod čeká dva naše závodníky. V Moto3 už pár let pravidelně závodí Jakub Kornfeil, který má letošní sezónu výborně rozjetou. Kuba jezdí často v první skupině a má na to jet o bednu. Budeme držet palce, aby mu to na domácí trati konečně vyšlo. Díky divoké kartě uvidíme ve světové špičce také Filipa Salače. Filip letos jezdí v Red Bull MotoGP Rookies Cupu, kde je průběžně třetí, a kromě toho také ve španělském juniorském šampionátu. V obou těchto šampionátech podává dobré výkony, tak budeme věřit, že se mu bude dařit i ve velkém světě.

Filip Salač

ADAC Junior Cup

V minulých letech v Brně závodní program zpestřovali jezdci Red Bull MotoGP Rookies Cupu, ale ty letos neuvidíme, protože pojedou až v Rakousku. Nicméně o mladé talenty nebudeme ochuzeni, protože sem přijedou jezdci ADAC Junior Cup. Jejich poslední závod byl při závodech MotoGP na Sachsenringu, kde nám předvedli pěkné závody.

V této třídě máme několik českých zástupců z juniorského týmu AMD Brno. Ti před pár dny v Brně také testovali, což jim určitě před závodním víkendem pomůže. O to víc nás může těšit, že je v průběžném vedení David Kubáň, který k tomu řekl: „Připravuji se co nejvíce. Brno je pro mě zvláštní kvůli spoustě fanoušků a skvělé atmosféře. O to víc jsem motivován, abych dosáhl dobrého výsledku. Loni se mi na domácí půdě dařilo, tak doufám, že to letos zopakuji.“ Kromě Davida uvidíme také Patrika Cardu a Michala Pelecha. Jejich závod je naplánován už na sobotu.

Patrik Carda

Pokud jde o předpověď počasí, čeká nás tropický víkend s teplotami kolem 32°C a slunečno.

Rekordy okruhu

Třída Rok Rekord Jezdec Tým Čas Km/h
MotoGP 2016 Nejrychlejší kolo Marc Marquez Repsol Honda 1:54.596 169,7
MotoGP 2014 Rekord trati Dani Pedrosa Repsol Honda 1:56.027 167,6
MotoGP 2016 Kvalifikační rekord Marc Marquez Repsol Honda 1:54.596 169,7
MotoGP 2015 Maximální rychlost Andrea Iannone Ducati x 316,4
Moto2 2016 Nejrychlejší kolo Johann Zarco Ajo Motorsport 2:01.581 159,9
Moto2 2014 Rekord trati Tito Rabat Marc VDS Racing 2:02.383 158,9
Moto2 2016 Kvalifikační rekord Johann Zarco Ajo Motorsport 2:01.581 159,9
Moto2 2012 Maximální rychlost Pol Espargaro Tuenti Movil HP40 x 263,2
Moto3 2013 Nejrychlejší kolo Alex Rins Estrella Galicia 0,0 2:07.622 152,4
Moto3 2014 Rekord trati Romano Fenati SKY Racing VR46 2:08.064 151,8
Moto3 2013 Kvalifikační rekord Alex Rins Estrella Galicia 0,0 2:07.622 152,4
Moto3 2015 Maximální rychlost Romano Fenati SKY Racing VR46 x 226

Doprovodné akce

Čas Místo Akce Účast Vstup
Středa 1. 8. 2018    
11:00 – 13:00 Dětská nemocnice Návštěva českých závodníků Karel Abraham, Jakub Kornfeil, Filip Salač média
14:00 Technické muzeum Tisková konference GP Vokřál, Šimek, Ulmanová, jezdci,… média
Čtvrtek 2. 8. 2018    
12:00 – 13:00 Popůvky, Horní rybník Jetsufr exhibice Johann Zarco, Karel Abraham, Joan Mir, Fabio Quartararo, Marcel Schrötter, Jakub Kornfeil, John McPhee média + veřejnost
16:30 – 18:30 Depo Pit walk/paddock   lístek (limitovaný počet)
17:00 Press Oficiální tiskovka Marc Marquez, Valentino Rossi, Maverick Viñales, Danilo Petrucci, Alvaro Bautista, Karel Abraham média
18:00 – 18:30 Vaňkovka Autogramiáda a rozhovory Karel Abraham, Tom Lüthi, Jakub Kornfeil, Marco Bezzecchi, Aron Canet, Filp Salač, Sheridan Morais veřejnost
18:00 – 19:30 Motoman, Masná 7a Setkání s Dovim Andrea Dovizioso veřejnost
18:00 – 20:00 DMOTO Autogramiáda s piloty Aprilia MotoGP Aleix Espargaro, Scott Redding veřejnost
Sobota 4. 8. 2018    
17:00 – 19:00 Bonmoto, Heršpická 6 Autogramiáda s Kamilem Holánem Kamil Holán veřejnost
Neděle 5. 8. 2018    
13:25 – 13:35 Dráha Přelet stíhacích letounů Gripen    
13:51 – 13:53 Podium Státní hymna    

Harmonogram víkendu

Pátek

   
Čas Třída Trénink
09:00 – 09:40 Moto3 1. volný trénink
09:55 – 10:40 MotoGP 1. volný trénink
10:55 – 11:40 Moto2 1. volný trénink
11:55 – 12:25 ADAC Junior Cup 1. volný trénink
13:10 – 13:50 Moto3 2. volný trénink
14:05 – 14:50 MotoGP 2. volný trénink
15:05 – 15:50 Moto2 2. volný trénink
16:05 – 16:35 ADAC Junior Cup 1. kvalifikace
17:45 – 18:15 ADAC Junior Cup 2. kvalifikace

Sobota

   
Čas Třída Trénink / Závod
09:00 – 09:40 Moto3 3. volný trénink
09:55 – 10:40 MotoGP 3. volný trénink
10:55 – 11:40 Moto2 3. volný trénink
12:35 – 13:15 Moto3 kvalifikace
13:30 – 14:00 MotoGP 4. volný trénink
14:10 – 14:25 MotoGP 1. část kvalifikace
14:35 – 14:50 MotoGP 2. část kvalifikace
15:05 – 15:50 Moto2 kvalifikace
16:30 ADAC Junior Cup závod (11 kol)

Neděle

   
Čas Třída Trénink / Závod
08:40 – 09:00 Moto3 Warm Up
09:10 – 09:30 Moto2 Warm Up
09:40 – 10:00 MotoGP Warm Up
11:00 Moto3 závod (18 kol / 97,3 km)
12:20 Moto2 závod (19 kol / 102,7 km)
14:00 MotoGP závod (21 kol / 113,5 km)

BSB Thruxton

Kromě závodů MotoGP se tento víkend odjede další kolo závodů britského šampionátu BSB. Jezdci se tentokrát přesunou na okruh Thruxton, kde se rozjede druhá polovina letošní sezóny – letos již sedmý závodní podnik. Okruh Thruxton leží západně od Londýna a je dlouhý 2,356 km. Celkem nabízí jedenáct zatáček. Z nich jsou jen čtyři levé a sedm je pravých. Traťový rekord BSB tu drží Josh Brookes, který tu v roce 2015 při své cestě za titulem zajel kolo za 1:14,884.

Leon Haslam

S obrovským náskokem 80 bodů míří do Thruxtonu Leon Haslam z týmu JG Speedfit Kawasaki, který při závodech na Brands Hatch GP skončil dvakrát třetí. Leon měl v posledních dnech velice nabitý program, když podepsal s továrním týmem Kawasaki pro příští sezónu ve WSBK a poté odcestoval do Japonska na závod Suzuka 8h. Tam s týmem Green oslavil třetí místo.

Průběžně druhou pozici má v BSB Jake Dixon, který také sedlá Kawasaki. Ten si při posledních závodech připsal na své konto dvakrát 13 bodů. Díky dvěma druhým místům se k němu dotáhl na ztrátu 17 bodů Glenn Irwin, jezdec Be Wiser Ducati.

Josh Brookes

Výborný víkend na Brand Hatch GP zažil šampion z roku 2015 Josh Brookes, který oslavil double ve vítězství a tím se dostal na průběžné čtvrté místo před Bradleyho Raye. To ho podpořilo v jeho jistotě a rád by na to nyní navázal, navíc na okruhu, kde získal své první pódium a také první vítězství v této třídě. Australan, který poté shodil svůj pověstný knír, k tomu dodává: „Thruxton byl vždycky trať, kterou jsem měl rád, protože má unikátní rozložení. Není porovnatelná s ničím jiným, kde jsem na světě jezdil – je to trať, kde jsem získal své první pódium a vítězství. Tato sezóna pro mě byla těžší, ale je jasné, že získáváme jistotu a načasování nemohlo být lepší. Okruh má pár tajemství a ta se ukážou hlavně když se vám podaří zvládnout opotřebení pneumatik. To je ale těžké kvůli hrubému povrchu a dlouhým zatáčkám.“

Harmonogram víkendu

*Pozor na hodinový časový posun ve Velké Británii.