Závodní program víkendu 13. – 15. 7. 2018

Závodní program víkendu 13. – 15. 7. 2018

MotoGP v Německu, road racingové závody v Radvanicích a mistrovství Evropy v Supermoto v Řecku – to je závodní program druhého červencového víkendu 2018 pro fanoušky jedné stopy. Zde jsou důležité informace ke každé akci.

MotoGP v Německu, road racingové závody v Radvanicích a mistrovství Evropy v Supermoto v Řecku – to je závodní program druhého červencového víkendu 2018 pro fanoušky jedné stopy. Zde jsou důležité informace ke každé akci.

Zdroj: MotoGP, Sachsenring, ADAC, Rookies Cup, Raba motosport a SupemotoS1

O nadcházejícím víkendu v termínu od 13./14. do 15. července 2018 se můžeme těšit na tyto akce:

  • mistrovství světa silničních motocyklů (MotoGP) v Německu na okruhu Sachsenring
  • road racingové závody v Radvanicích (AČR)
  • mistrovství Evropy v Supermoto v Thessaloniki v Řecku a MČR Supermoto ve Vysokém Mýtě
  • mistrovství Španělska – Campeonato de España Cetelem de Velocidad s českou účastí

Velká cena Německa 2018

Během tohoto víkendu se v německém Sachsenringu rozjede letošní již devátá Grand Prix šampionátu MotoGP. Díky tomu se sezóna dostává do své poloviny, protože po tomto víkendu nastane krátká letní přestávka před závody v Brně.

Závodní okruh se nachází nedaleko města Chemnitz, kde se závodí již od 20. let minulého století. Západně od města byl poté vybudován uzavřený závodní okruh, který poprvé hostil MotoGP v roce 1998. V roce 2001 přišly poslední významné úpravy. V poslední době se hodně mluví o tom, že jde možná o poslední Velkou cenu Německa na této trati. Do kalendáře MotoGP se tlačí další okruhy, během příštích let přibudou tratě ve Finsku a Brazílii a německý okruh má dlouhodobé finanční problémy. Uvidíme, zda se tyto zvěsti vyplní či nikoli a zda to bude opravdu poslední motocyklová Grand Prix na této trati.

Závodní okruh je dlouhý jen 3,7 km, takže je nejkratší v kalendáři MotoGP, ale díky svému charakteru je i jedním z nejpomalejších. Trať je typická levými zatáčkami, kterých tu je deset v porovnání jen se třemi pravými. Nejznámější zatáčkou je právě pravotočivá zatáčka č. 11 nazývaná „vodopád.“ Jezdí se tu také v proti směru hodinových ručiček. Tomu se samozřejmě snaží co nejvíce přizpůsobit francouzský výrobce pneumatik Michelin, který dodává gumy do královské třídy a poučil se z dat získaných v loňském roce. Pro Sachsenring si připravil tradičně tři směsi předních i zadních pneumatik – měkká (bílé označení), střední (bez označení) a tvrdá (žluté označení) a obě pneumatiky – přední a zadní – budou asymetrické s tvrdší částí na levé straně. Pokud jde o nejlepší místa na předjíždění, tak první je tradičně v první zatáčce, která následuje po cílové rovince. Hned poté se předjíždí ve třetí zatáčce nazvané Omega. Následuje dlouhá levotočivá osmá zatáčka. Další časté místo je po sjezdu z vodopádu při nájezdu do 12. zatáčce. Poslední šance je v poslední zatáčce, která vede do kopce na cílovou rovinku.

Pro lepší televizní přenos bude v Německu použito rekordních 131 onboard kamer, které budou namontovány na motorky tříd MotoGP, Moto2 a Moto3 – celkem ji bude mít 15 jezdců z královské třídy a 29 napříč každou kategorií. Každý jezdec třídy MotoGP může vést čtyři kamery na svých dvou motorkách. Jedna je vpředu (přední pohled), jedna vzadu (zadní pohled), jedna míří na zadek a jedna na jezdce od přístrojové desky. Kromě toho má vždy jeden z jezdců 360° kameru umožňující přenášet živě 360° video. Na Sachsenringu ji bude mít Valentino Rosssi z týmu Movistar Yamaha. Jak už jsme mohli vidět v Assenu u Mavericka Viñalese, MotoGP přišlo i s novou grafikou zobrazující údaje z motorky na jezdcově plexisklu, kterou budou mít nyní i Andrea Dovizioso a Valentino Rossi. Ze tříd Moto2 a Moto3 bude mít prvních šest jezdců z kvalifikace tři kamery na svých strojích a dva přední jezdci z Red Bull MotoGP Rookies Cupu budou mít po jedné kameře.

Marc Marquez

MotoGP

S bohatým náskokem 41 bodů míří do Německa Marc Marquez, který je letos na cestě k obhajobě svého loňského titulu. Jezdec továrního týmu Repsol Honda před sebou nemůže mít lepší trať, než je Sachsenring. Na německém okruhu se mu podobně jako v americkém Austinu vždycky dařilo. V posledních osmi letech zde nebyl poražen, když tu vyhrává už od tříd 125 ccm. Kromě toho vždy do těchto závodů startoval z prvního místa, takže je jasným favoritem i letos. Sachsenring Marcovi vyhovuje díky svému rozložení, protože má více levých a rychlých zatáček. Velké očekávání mají všichni od jeho týmového kolegy Daniho Pedrosy. Dani v posledních týdnech rozhodoval o své budoucnosti a právě v Německu má oznámit, co bude dál dělat. Dani bude mít ve čtvrtek svou vlastní tiskovou konferenci, kde vše poví. Pro něj je Sachsenring také dobrou tratí, když tu čtyřikrát vyhrál. Jezdci Hondy mají za sebou navíc soukromý test, který proběhl na začátku července v Brně.

Valentino Rossi a Aleix Espargaro

S 99 body na svém kontě je na druhém místě Ital Valentino Rossi z týmu Movistar Yamaha. Hned po jezdcích Hondy je Vale třetím nejúspěšnějším jezdcem na trati Sachsenring, když tu čtyřikrát vyhrál v královské třídě, ale poslední vítězství oslavil již před devíti lety. V posledních dvou letech skončil až za stupni vítězů. Letos je ale v dobré formě, což dokazují čtyři pódia v podobě čtyř třetích míst. Jen o sedm bodů za ním je v tabulce jeho týmový kolega Maverick Viñales. Maverickovy rekordy už nejsou tak zářivé, když tu získal dvě umístění na stupních vítězů v nejslabší třídě. Loni zde skončil na čtvrté pozici.

Andrea Dovizioso z týmu Ducati udržuje průběžné páté místo se 79 body. Dovi sem přijíždí po čtvrtém místě z Assenu, kdy celý závod bojoval o stupně vítězů, ale po chybě v první zatáčce se mu tato šance vzdálila. Dovi by na to rád navázal aby stáhl svou bodovou ztrátu, kterou nabral kvůli nedokončeným závodům. Díky dvěma vítězstvím se dotáhl jeho týmový kolega Jorge Lorenzo na průběžné sedmé místo se ztrátou jen čtyř bodů na Doviho a Cala Crutchlowa. Pro Jorgeho nyní přichází jeden ze závodních okruhů, kde ještě nikdy nevyhrál. Prolomí tuto statistiku? Díky dobrému loňskému výkonu Ducati na této trati a tomu, že se nyní jeho výkony zlepšují, by se to klidně mohlo podařit.

Alex Rins

Ve velice dobré formě přijíždí do Německa oba jezdci týmu Suzuki Ecstar. Alex Rins v Assenu oslavil své nejlepší umístění v MotoGP, když skončil druhý. Jeho týmový kolega Andrea Iannone je na tom bodově lépe a rád by se dotáhl na oba jezdce týmu Ducati, které má na dosah ve ztrátě do deseti bodů. Lepší výsledky by také rádi získali oba jezdci týmu Aprilia Gresini, kteří mají nestabilní výsledky a pohybují se dál, než si představovali. Podobně je na tom také KTM, která ale pracuje na novinkách, které by měla představit do druhé poloviny této sezóny.

Mezi satelitními jezdci je stále nejlepší Johann Zarco, který udržuje průběžné čtvrté místo s 81 body. Johann tak má za sebou spoustu silných a továrních soupeřů, které od sebe dělí jen pár bodů. Francouz měl výborný vstup do sezóny, ale od jeho domácí Grand Prix jeho výsledky už nejsou takové. Už při minulé tiskové konferenci prohlásil, že doufá, že brzy opět uvidíme velice konkurenceschopného Johanna Zarca. Johann si také musí hlídat Cala Crutchlowa, který na něj v průběžném hodnocení ztrácí jen dva body. Třetím nejlepším satelitním jezdcem je osmý Danilo Petrucci, který má stejně jako Andrea Iannone 71 bodů. Další důležitý víkend čeká také českého závodníka Karla Abrahama, který se v současné chvíli snaží získat jedno z posledních míst na startovním roštu královské třídy pro příští sezónu. Dobrý výsledek by tomu samozřejmě dost přilepšil.

Francesco Bagnaia, Marcel Schrötter, Joan Mir a Alex Marquez

Moto2

Ve třídě Moto2 udržuje první pozici Francesco Bagnaia, který už nasbíral 144 bodů. Tento bodový zisk rozšířil i v posledním závodě díky vítězství v Assenu. Pecco loni v Německu skončil třetí, takže má na co navázat. Jeho nejbližším soupeřem je Miguel Oliveira, který sedlá KTM. Miguel má na svém kontě 128 bodů, takže by rád ze ztráty 16 bodů ukrojil co nejvíce. V loňském závodě tu skončil druhý po souboji s Francem Morbidellim. Třetí průběžně je Alex Marquez se 110 body, který je posledním na stovku bodů.

Velice důležitý závod čeká Marcela Schröttera, pro kterého to bude domácí závod. Marcel je průběžně desátý, ale má stejně bodů jako Mattia Pasini a před ním jsou jezdci vzdáleni jen o pár bodů. Marcel už může jet s větším klidem, protože s týmem Dynavolt Intact GP podepsal další dvouletou smlouvu. V posledních čtyřech závodech navíc třikrát skončil v Top4. Uvidíme, jak se bude dařit Fabiovi Quartararovi, který po svém prvním vítězství v Katalánsku v Assenu získal další pódium.

Moto3

Díky vítězství v Assenu se vrátil zpátky do vedení šampionátu ve třídě Moto3 Jorge Martin. Jorge v letošní sezóně prožívá zatím radost i zklamání, když už čtyřikrát vyhrál, ale také třikrát závod nedokončil. Kvůli tomu, že Marco Bezzecchi v Assenu spadl a nezískal ani jeden bod, tak Ital klesl na druhé místo, ale se ztrátou jen dvou bodů. Můžeme se tak těšit na další vyrovnaný souboj, kde bude záležet na každém místě. Průběžné třetí místo má Fabio Di Giannantonio, který na svého týmového kolegu ztrácí 14 bodů. Další jezdci v pořadí jsou Enea Bastianini a Aron Canet.

Jakub Kornfeil

Český závodník Jakub Kornfeil má za sebou parádní stíhací jízdu, kterou nám předvedl v Assenu. Po startu ze zadních pozic získával jedno místo za druhým a cílem nakonec projel pátý. Je vidět, že se týmu Redox Prüstel GP daří, tak snad na to navážou i při své domácí GP. Domácí závod bude také čekat Philippa Öttla, který vyhrál v Jerezu a rád by to samé zopakoval na trati v Sachsenringu před svými fanoušky. Dalším německým závodníkem na trati bude Luca Grünwald, který pravidelně závodí v mistrovství světa Supersport 300 a kde vyhrál závod v Assenu. Luca se nyní bude muset přizpůsobit třídě Moto3 díky startu na divokou kartu.

Svou premiéru v Moto3 si užije také Vicente Perez, který se sem přesouvá z juniorského mistrovství světa FIM CEV Repsol. Vicente zde nahradí Livia Loie, který v týmu Reale Avintia Academy skončil. Dvacetiletý Španěl by měl s týmem dokončit sezónu. Letos v šampionátu CEV oslavil své první vítězství na trati v Estorilu.

Red Bull MotoGP Rookies Cup

Další závody letošní sezóny čeká jezdce Red Bull MotoGP Rookies Cupu. Po závodech v Assenu je i nyní čekají dva závody. V průběžném vedení je jednoznačný suverén této sezóny turecký závodník Can Öncü, který zatím vyhrál tři závody a dvakrát byl druhý. Díky tomu už má 115 bodů a náskok 48 bodů na druhého Carlose Tataye. Velice dobré výkony podává Filip Salač, který má stejně jako Carlos 66 bodů a je na průběžném třetím místě. V Assenu mohl Filip slavit, když vybojoval druhé místo ve druhém závodě. Jen o tři body za českým závodníkem je Deniz Öncü, který je dvojčetem Cana a také často bojuje o stupně vítězů. Pětici nejlepších uzavírá Xavier Artigas, který v Assenu ve druhém závodě doplnil stupně vítězů.

Filip Salač, Can Öncü a Xavier Artigas

ADAC Junior Cup

Závodní program na Sachsenringu kromě Rookies Cupu doplní také závodníci ADAC Junior Cupu. Jde o třídu, kterou podporuje KTM, takže mají také všichni stejné motorky. V průběžném vedení této třídy je ruský závodník Artem Maraev, který má 56 bodů. Za ním je se ztrátou pěti bodů belgický jezdec Noah Lequeux a stejný počet bodů má také domácí jezdec Lennox Lehmann, který pochází z Drážďan, takže to má na Sachsenring opravdu kousek. Stejně jako v MotoGP, Moto3 a Rookies Cupu, i zde budeme mít české zástupce, kterými jsou David Kubáň, Patrik Carda a Michal Pelech, odchovanci Masarykova okruhu v Brně.

ADAC Junior Cup

Podle předpovědi počasí bychom si i tentokrát měli užít slunečný víkend. Na všechny tři dny je zatím předpovídáno polojasno s teplotami kolem 23°C. V neděli má být úplně slunečno.

Rekordy okruhu

Třída Rok Rekord Jezdec Tým Čas Km/h
MotoGP 2015 Nejrychlejší kolo Marc Marquez Repsol Honda 1:20.336 164,5
MotoGP 2017 Rekord trati Jonas Folger Monsster Yamaha Tech3 1:21.442 162,2
MotoGP 2015 Kvalifikační rekord Marc Marquez Repsol Honda 1:20.336 164,5
MotoGP 2015 Maximální rychlost Andrea Dovizioso Ducati x 298,2
Moto2 2015 Nejrychlejší kolo Johann Zarco Ajo Motorsport 1:24.044 157,2
Moto2 2017 Rekord trati Miguel Oliveira Red Bull KTM Ajo 1:24.483 156,4
Moto2 2015 Kvalifikační rekord Johann Zarco Ajo Motorsport 1:24.044 157,2
Moto2 2015 Maximální rychlost Sandro Cortese Dynavolt Intact GP x 254,8
Moto3 2015 Nejrychlejší kolo Danny Kent Leopard Racing 1:26.174 153,3
Moto3 2014 Rekord trati Brad Binder Ambrogio Racing 1:26.877 152,1
Moto3 2015 Kvalifikační rekord Danny Kent Leopard Racing 1:26.420 152,9
Moto3 2014 Maximální rychlost Efren Vazquez SaxoPrint-RTG x 214,8
RBRC 2014 Nejrychlejší kolo Manuel Pagliani Rookies Cup 1:29.134 148,2
RBRC 2014 Rekord trati Manuel Pagliani Rookies Cup 1:29.134 148,2

Harmonogram víkendu

Pátek

   
Čas Třída Trénink
09:00 – 09:40 Moto3 1. volný trénink
09:55 – 10:40 MotoGP 1. volný trénink
10:55 – 11:40 Moto2 1. volný trénink
11:55 – 12:25 Rookies Cup 1. volný trénink
13:10 – 13:50 Moto3 2. volný trénink
14:05 – 14:50 MotoGP 2. volný trénink
15:05 – 15:50 Moto2 2. volný trénink
16:05 – 16:35 Rookies Cup 2. volný trénink
16:50 – 17:20 ADAC Junior Cup 1. volný trénink
17:35 – 18:00 Rookies Cup kvalifikace
18:15 – 18:45 ADAC Junior Cup 2. volný trénink

Sobota

   
Čas Třída Trénink / Závod
09:00 – 09:40 Moto3 3. volný trénink
09:55 – 10:40 MotoGP 3. volný trénink
10:55 – 11:40 Moto2 3. volný trénink
12:35 – 13:15 Moto3 kvalifikace
13:30 – 14:00 MotoGP 4. volný trénink
14:10 – 14:25 MotoGP 1. část kvalifikace
14:35 – 14:50 MotoGP 2. část kvalifikace
15:05 – 15:50 Moto2 kvalifikace
16:30 Rookies Cup 1. závod (19 kol)
17:15 – 17:45 ADAC Junior Cup kvalifikace

Neděle

   
Čas Třída Trénink / Závod
08:40 – 09:00 Moto3 Warm Up
09:10 – 09:30 Moto2 Warm Up
09:40 – 10:00 MotoGP Warm Up
11:00 Moto3 závod (27 kol / 99,1 km)
12:20 Moto2 závod (28 kol / 102,8 km)
14:00 MotoGP závod (30 kol / 110,1 km)
15:30 Rookies Cup 2. závod (19 kol)
16:25 ADAC Junior Cup závod (16 kol)

Okruh Františka Bartoše (Radvanice) – mezinárodní závody silničních motocyklů

Kromě závodů Grand Prix v Německu se rozburácí motory závodních strojů i u nás. V Radvanicích u Ostravy se totiž pojede další ze závodů na přírodních tratích na okruhu Františka Bartoše. Oproti minulým dvěma závodům na Slovensku se jede pod záštitou Autoklubu České republiky. Letos jde o jubilejní 10. ročník, ve kterém se můžete těšit na klasiky všech kubatur, dále pak na stroje 125 SP, 125 GP a 250 CRR, Supermono, Twin a do 600. Kromě toho tu budou oblíbené závody sidecar, takže závodní program bude velice nabitý.

Závodní okruh je dlouhý 3,5 km a celkem je tu deset levých a šest pravých zatáček. Na trati jsou také dva retardéry a jde o technickou trať, na které se jezdí proti směru hodinových ručiček. Stejně jako v Hořicích, i tentokrát se můžeme těšit na oline přenos. O ten se postará internetová televize TVCOM.cz, takže budete moci sledovat závody i z pohodlí vašeho doma, či kdekoliv jinde ve svých telefonech a tabletech.

Při pohledu na startovní listiny už můžeme vidět několik známých závodníků, takže na trati nebudou chybět například Vítězslav Hatan, Libor Kamenický, Karel Kalina, Patrik Kolář, Michal Savinkov, Christopher Eder, Petr Kunz, Jiří Obtulowicz, Marek Stibor, Eduard Werner, Martin Sedlo, Honza Markalous, Petr Najman, Marek Zima či Richard Sedlák. Na trati bude také nováček a kamarád od Hořic Jakub Rolf, který si zkusil závody třídy 125 SP v Piešťanech. Nyní bude pokračovat v získávání zkušeností v této třídě, která má vždy jedno z nejpočetnějších startovních polí. 

Vstupné pro diváky:

  • sobotní tréninky: 100 Kč
  • nedělní závody: 200 Kč
  • vstup do depa: 50 Kč
  • program: 50 Kč
  • děti do 15 let: zdarma
  • zvýhodněné vstupné: online, předprodej 170 Kč

Harmonogram víkendu

Sobota

   
Třída 1. trénink 2. trénink
125 GP + 250 CRR 09:15 – 09:35 14:15 – 14:35
Klasik 350 + 500 + 750 09:50 – 10:10 14:50 – 15:10
M ČR Twin 10:25 – 10:45 15:25 – 15:45
Klasik 175 + 250 11:00 – 11:20 16:00 – 16:20
Sidecary 11:35 – 11:55 16:35 – 16:55
125 SP 12:10 – 12:30 17:10 – 17:30
M ČR Supermono 12:45 – 13:05 17:45 – 18:05
do 600 13:20 – 13:40 18:20 – 18:40

Neděle

   
Slavnostní zahájení 09:00 – 09:15  
Třída Start Délka závodu
125 GP + 250 CRR 9:30 10 kol (35 km)
Klasik 350 + 500 + 750 10:30 8 kol (28 km)
M ČR Twin 11:30 10 kol (35 km)
Klasik 175 + 250 12:30 8 kol (28 km)
Sidecary 13:25 20 minut
125 SP 14:30 10 kol (35 km)
M ČR Supermono 15:30 10 kol (35 km)
do 600 16:30 12 kol (42 km)

Mistrovství Evropy v Supemoto – Thessaloniki Řecko

Sezóna mistrovství Evropy v Supermoto se o nadcházejícím víkendu přesune do své druhé poloviny. Po závodech v Itálii, Valencii, Polsku nyní jezdce čeká Řecko a okruh u města Thessaloniki. Výborně mají tuto sezónu rozjetou čeští závodníci Pavel Kejmar a Milan Sitnianský. Kejmi si hlavně díky vítězství v prvním závodě v Poznani rozšířil svůj bodový zisk a v současné chvíli je ve vedení šampionátu se 123 body.

Pavel Kejmar

O druhé a třetí místo se dělí Milan Sitnianský a Markus Class z Německa, kteří mají shodně 104 bodů. To je výborná pozvánka na sledování dalších závodů, protože bude záležet na každé rozjížďce. Až na čtvrtém místě je úřadující mistr světa Thomas Chareyre, který v Polsku neodjel ani jeden závod a klesl z průběžného vedení. Pětici nejlepších doplňuje Elia Sammartin s 95 body. Kromě Kejmiho a Milana máme na startovním roštu dalšího českého jezdce, kterým je Erik Provazník. Ten doposud nasbíral 33 bodů a je na 20. místě.

Časový harmonogram víkendu zatím nebyl zveřejněn. Později ho doplním.

Když už jsme u závodů Supermoto, tak se o nadcházejícím víkendu pojedou také závody v rámci mistrovství republiky na okruhu ve Vysokém Mýtě. Ten byl v minulých dnech značně upraven, protože se tu měnil terén.

Mistrovství Španělska – Campeonato de España Cetelem de Velocidad

Ve Španělském Aragónu se tento víkend jede také mistrovství Španělska – Campeonato de España Cetelem de Velocidad, kde vypsána spousta tříd. Ve třídách PreMoto3 jedou Filip Řeháček a Ondra Vostatek.