Výsledky závodů WSBK Kataru 2018

Na okruhu Losail v Kataru dnes vrcholí poslední závodní podnik letošní sezóny mistrovství světa Superbiků. Závodníky tříd Supersport a Superbike tak čekají poslední závody roku.

Zdroj: WorldSBK

Kvůli nepřízni počasí a mokré trati byl dnešní harmonogram WorldSBK posunut o hodinu a tři čtvrtě a je následující:

• 15:45 – 16:00 SEČ – Warm Up – WorldSSP
  • 16:10 – 16:25 SEČ – Warm Up – WorldSBK
  • 17:15 SEČ – závod – WorldSSP (15 kol) – závod odložen na 17:45 a zkrácen na 12 kol
  • 18:45 SEČ – 2. závod – WorldSBK: ZRUŠEN

WorldSSP – Warm Up

Po dlouhém zdržení a odkládání se po dlouhé době mohli jezdci konečně dostat na trať. V krátkém Warm Upu tak měli poslední šanci se seznámit s aktuálními podmínkami na trať a co nejlépe se připravit na pozdější závod.

Za čtvrt hodiny toho jezdci nestíhají moc zajet, takže většina odjela sedm kol. Nejrychlejší čas zajel nakonec Corentin Perolari, který vítězí s časem 2:07,063. Na druhém místě skončil Sandro Cortese, který se sem dostal díky rychlému poslednímu kolu a jeho ztráta je jen 0,074 s. Rychlé poslední kolo měl i Raffaele De Rosa, který byl chvíli druhý, ale poté ho Sandro Cortese odsunul na místo třetí. Lucas Mahias obsadil místo čtvrté, protože se přes něj po posledním kole dostali zmínění dva soupeři. Jeho ztráta je 0,515 s. Pětici nejlepších doplnil Jules Cluzel a dále se seřadili Thomas Gradinger, Federico Caricasulo, Kyle Smith, Randy Krummenacher a Peter Sebestyen.

Výsledky

WorldSBK – Warm Up

Jen po desetiminutové pauze na trať vyjeli jezdci třídy Superbike, kteří měli také k dispozici patnáctiminutový Warm Up. Dobré tempo na osychající trati měl Toprak Razgatlioglu, který se okamžitě dostal do vedení a poté se s Jonathanem Reou předháněli o zajetí nejrychlejšího času. Na pěkné třetí místo se dostal také Loris Baz s BMW.

Nejrychlejší čas nakonec zajel Jonathan Rea, který v posledním kole zajel 2:00,114 a najel si velký náskok. Toprak Razgatlioglu skončil druhý se ztrátou 0,908 s. Na třetí místo se posunul Tom Sykes, ale jeho ztráta na týmového kolegu je 2,153 s. O další čtyři desetiny vteřiny dál je Loris Baz a Top5 zajel Chaz Davies, kterému se tu zatím tento víkend nedařilo. Dále pak jsou Alex Lowes, který včera dojel třetí, Eugene Laverty, Lorenzo Savadori, Leandro Mercado a Jake Gagne. Překvapivě startovní pole uzavírají Michael van der Mark a Leon Camier, kteří mají ztrátu přes šest vteřin.

Výsledky

WorldSSP – závod

Start závodu třídy Supersport byl opět odložen. Předělaný harmonogram znovu neplatí a čeká se na nové vyjádření organizátora. Kromě toho bylo oznámeno, že televizní přenos bude slabší, protože povětrnostní podmínky poškodily některou televizní techniku.

Poté, co byl puštěn přenos, tak bylo vidět, že dochází k sušení trati v 8. zatáčce.

Závod bude odstartován v 17:45 SEČ a byl zkrácen na 12 kol.

Ještě před závodem přišlo oznámení, že Raffaele de Rosa bude startovat z pit lane, protože překročil počet použitých motorů.  Závod na dvanáct kol byl vypsán jako suchý a všichni jeli na slickách, ale na cílové rovince bylo několik pruhů mokré vody a stejně tak i v předposlední zatáčce, kde všichni museli jet velice opatrně.

Do závodu nejlépe odstartoval Lucas Mahias, který byl ale hned v první zatáčce delší, takže se do vedení dostal Jules Cluzel, za kterým se zařadili Corentin Perolari a Sandro Cortese. Hned ve druhé zatáčce spadli společně Hikari Okubo a Sam Hornsey, jejichž motorky v sobě zůstaly zaklíněné. Mezi tím se na čele stále držel Jules Cluzel, který pokud vyhraje závod, tak získá i titul mistra světa. Se ztrátou dvou desetin vteřiny za ním jel Sandro Cortese, vedle kterého jel bok po boku Corentin Perolari. Závod byl hodně zajímavý hlavně z pohledu, když jezdci projížděli mokrými místy. S vedoucí trojicí se drželi i Lucas Mahias a Thomas Gradinger. Za nimi začala vznikat mezera kolem jedné vteřiny na Randyho Krummenachera.

Na čele se během dalších kol rozpoutala výborná bitva mezi Sandrem Cortesem a Julesem Cluzelem, kde nešlo jen o vítězství, ale i o titul mistra světa. To vše sledoval Corentin Perolari, který se na chvíli  k oběma připojil, ale poté jejich tempu nestačil a dostal se přes něj Lucas Mahias. Ze závodu odpadli Luke Stapleford a Kyle Smith, zatímco Hikari Okubo byl převezen do medical centre.

V polovině závodu byl ve vedení stále Sandro Cortese, ale byl stíhán oběma francouzskými závodníky Julesem Cluzelem a Lucasem Mahiasem. Rozdíly mezi nimi byly kolem 0,4 s. Za nimi vznikla mezera jedné vteřiny, kde jeli Thomas Gradinger, Federico Caricasulo, Corentin Perolari a Randy Krummenacher. Poté byly už mezi jezdci mezery přes vteřinu. Osmý byl Hector Barbera, devátý Hannes Soomer a Top10 uzavíral Raffaele De Rosa.

Už to vypadalo, že si Sandro Cortese udělá náskok na čele, který udržoval kolem půl vteřiny, ale čtyři kola před cílem se Jules Cluzel opět dotáhl na zadní kolo německého závodníka a netrvalo dlouho a opět ho předjel, což bylo hodně těsné. Obou se stále držel Lucas Mahias, který chtěl Sandra také předjet poté, co byl v jedné ze zatáček delší, nicméně ten mu předjetí hned vrátil. Na čele se tak opět jelo i o titul a závod byl hodně napínavý.

Tím, že se Jules Cluzel a Sandro Cortese neustále předjížděli, byli trochu delší v jedné ze zatáček a toho okamžitě využil Lucas Mahias, který oba předjel  ujal se vedení. Sandro Cortse a Jules Cluzel jeli opět bok po boku a předváděli nám výbornou show, kde nechyběly ani kontakty.

stupně vítězů / Zdroj: Jakub Smrž

Vítězem závodu se stal Lucas Mahias, který si díky bitvě probíhající za ním získal náskok dvou vteřin. O druhé místo to bylo stále hodně napínavé, ale nakonec v posledním kole spadl Jules Cluzel a tím pro něj vše skončilo. Na druhém místě dojel Sandro Cortese, který tak ve svém premiérovém roce ve světových Supersportech oslavil titul mistra světa, celkově druhý titul ve své kariéře. Od roku 2000 je první německý závodník, co vyhrál ve WorldSSP. Samozřejmě, že se po dojetí do cíle rozpoutaly velké oslavy i s Mikou Kalliem. Jules Cluzel závod nedokončil, navíc se zranil, takže se nakonec v celkovém hodnocení propadl na třetí místo, protože ho vítěz a krajan Lucas Mahias překonal o dva body. Na třetím místě tak skončil Federico Caricasulo, který za sebou jen o 0,024 s udržel Thomase Gradingera. Top5 doplnil Randy Krummenacher.

Lucas Mahias, Sandro Cortese a zástupce Julese Cluzela / Zdroj: Jakub Smrž

Výsledky závodu

WorldSBK – 2. závod

Druhý závod třídy Superbike byl nejprve dvakrát odložen, poté se mělo jet na 15 kol, ale nakonec přišlo oznámení, že je závod zrušen. Důvodem byly špatné podmínky na trati, kdy by to bylo pro Superbiky nebezpečné v místech, kde byla voda na trati. Tím tak skončila letošní sezóna WSBK.