Výsledky tréninků WSBK Kataru 2018

Výsledky tréninků WSBK Kataru 2018

Na okruhu Losail v Kataru se dnes rozjelo poslední kolo letošní sezóny mistrovství světa Superbiků. Jezdce tříd Superbike a Supersport dnes čekají první volné tréninky, ve kterých se zároveň rozhodne o postupu do druhé části Superpole.

Na okruhu Losail v Kataru se dnes rozjelo poslední kolo letošní sezóny mistrovství světa Superbiků. Jezdce tříd Superbike a Supersport dnes čekají první volné tréninky, ve kterých se zároveň rozhodne o postupu do druhé části Superpole.

Zdroj: WorldSBK

WorldSBK – 1. volný trénink

Sezóna mistrovství světa Superbiků došla do svého konce. Závodníci dnes rozjeli svůj poslední závodní podnik letošního roku na katarském okruhu Losail, který leží poblíž hlavního města Doha. Jako první vyrazili na trať jezdci silnější třídy Superbike. V Kataru ještě není taková tma, takže i když už se jezdí pod září reflektorů umělého osvětlení, je ještě vidět i od denního světla.

Jonathan Rea

Hned na úvod tréninku spadl letošní mistr světa Jonathan Rea. Ještě před pádem Jonathan zajel nejrychlejší kolo s časem 1:59,290 a vyjel si náskok 0,694 s na Xaviho Forése. Na třetí místo se po sedmém kole zařadil Alex Lowes a čtvrtý Tom Sykes byl poslední pod ztrátou jedné vteřiny. Top5 doplňoval Marco Melandri. Zatím jsou mezi jezdci velké rozdíly.

Jakub Smrž zahájil víkend s časem 2:03,247, takže byl na 17. místě se ztrátou 3,957 s. Kuba jezdí se zraněným ramenem, které si poškodil při minulém víkendu v Argentině. Nyní zkouší rameno během prvního tréninku a poté se uvidí, zda bude ve víkendu pokračovat. V polovině tréninku všichni jezdci zamířili do boxů na první přestávku.

Marco Melandri

Necelých deset minut před koncem se zlepšil Marco Melandri, který se dostal na druhou pozici s časem 1:59,468, takže byla jeho ztráta 0,178 s. Zlepšil se také Eugene Laverty, který se zařadil na místo třetí s rozdílem 0,480 s. Na čele byl stále Jonathan Rea, který odjel jen dvě kola a na trať se po pádu ještě nevrátil. Kromě Jonathana na úvod tréninku spadl také Michael van der Mark. Nic se mu podle týmu nestalo, ale poté zamířil k lékařům. Jakub Smrž také zrychloval, když se svém 11. kole zlepšil čas na 2:02,528 a poskočil na 15. místo se ztrátou 3,238 s.

Vítězem tréninku je nakonec Eugene Laverty, který zajel čas 1:58,527 a tím se jako jediný dostal pod čas 1:59. Na druhém místě skončil Jonathan Rea se ztrátou 0,763  třetí pozici obsadil Marco Melandri se ztrátou 0,941 s. Pěkný výkon na úvod víkendu podal Leon Camier, který se zařadil na čtvrtou příčku a Top5 doplnil Xavi Forés. Alex Lowes obsadil s Yamahou místo šesté a Jake Gagne dostal druhou Hondu na sedmou pozici. Až na osmém míst skončil Tom Sykes a Top10 uzavřeli Toprak Razgatlioglu a Loris Baz. Jakub Smrž první tréninku ukončil na 17. pozici s časem 2:02,179 a ztrátou 3,6 s.

Eugene Laverty

Výsledky tréninku

WorldSSP – 1. volný trénink

Hned po jezdcích třídy Superbike vyrazili na trať závodníci slabší třídy Supersport. Na úvod tréninku se do čela dostal loňský mistr světa Lucas Mahias, který zajel čas 2:02,923. Za něj se zařadil Sandro Cortese, který nyní jede o titul mistra světa. Jeho ztráta byla 0,530 s a třetí nejlepší byl na chvíli Randy Krummenacher, než ho překonal Jules Cluzel, který je druhým z kandidátů v boji o titul.

Již po deseti minutách polovina závodníků zajela do boxů, zatímco ostatní se pustili do rychlých kol. Do vedení se dostal Sandro Cortese s časem 2:02,821, který ve svém osmém kole zlepšil na 2:02,692. Na druhém místě byl stále Lucas Mahias se ztrátou 0,231 s a na třetí pozici byl Jules Cluzel s rozdílem 0,336 s. Randy Krummenacher byl čtvrtý se ztrátou 0,822 s a Kyle Smith byl na pátém místě poslední ve ztrátě jedné vteřiny.

Sandro Cortese dál pokračoval v dobrém tempu a ve svém 9. kole zajel čas 2:02,466, takže už měl náskok téměř půl vteřiny na Lucase Mahiase. Poté už zamířil do boxů, ke už byla převážná většina startovního pole. Dobré kolo zajel také Federico Caricasulo, který poskočil na 4. místo se ztrátou 0,987 s.

Přibližně v polovině tréninku se jezdci začali vracet na trať a na třetí místě si Jules Cluzel zlepšil čas na 2:02,682 a Kyle Smith se dostal na místo čtvrté s časem 2:03,389.  

Vítězem tréninku je nakonec Lucas Mahias, který v závěru zajel čas 2:01,810. Jen o 0,049 s za ním skončil Sandro Cortese a spolu výrazně odskočili zbytku startovního pole. Třetí Randy Krummenacher skončil třetí se ztrátou 0,604 s.

Výsledky tréninku

WorldSBK – 2. volný trénink

Před druhým volným tréninkem přišlo oznámení od Jakuba Smrže, pro kterého víkend končí. Po prvním volném tréninku zamířil k lékařům na prohlídku zraněného ramena. Bohužel zranní se zhoršilo a nemůže dál jezdit.

Kuba Smrž: “Zkusil jsem to, ale bohužel nejde pokračovat. Kdyby šlo o mě, určitě bych se kousnul, i když jsem cítil, jak je rameno volný a po pár kolech jsem toho měl plný kecky. Ale doktor mi dal nekompromisně stopku. Na rentgenu bylo vidět, že to bylo po FP1 horší. Mrzí mě to, hlavně protože jsme před Katarem přišli na nějaké problémy. Zkusil jsem to, ale nedá se nic dělat, víc jsem pro to nemohl udělat. Takže tímto pro mě sezóna končí a byť byla těžká, především závěr, odvedl jsem práci, pro kterou jsem byl najat a zase to byla jiná zkušenost, než když všechno šlape jak má. Teď je na čase dát se dohromady a naplánovat 2019. Díky všem za podporu!!!”

Na úvod tréninku se většina jezdců zlepšila, ale Eugene Laverty se dál držel na první pozici, když zajel čas 1:58,362. Na druhém místě byl také Jonathan Rea se ztrátou 0,401 s a na třetí pozici se dostal jeho týmový kolega Tom Sykes. Bohužel už ani ne po deseti minutách byl trénink přerušen červenou vlajkou po pádu Leona Camiera v páté zatáčce.  

Leon Camier

Po přibližně deseti minutách zdržení se mohli jezdci vrátit na trať. 

Hned po druhém výjezdu na trať se do čela dostal Jonathan Rea, který zajel čas 1:58,261, takže Eugena Lavertyho překonal o 0,101 s. 

Trochu větší akce na trati začala být v závěrečných minutách, kdy se do rychlých kol pustilo několik jezdců. Jonathan Rea měl rozjeté nejrychlejší kolo, ale nakonec trochu ztratil v posledním sektoru a čas si nezlepšil. Kousek za ním je Alex Lowes, který naopak své kolo vylepšil na 1:57,656 a bohatým náskokem 0,605 s na Jonnyho se ujal první pozice. Posun vpřed zaznamenal i Loris Baz, který poskočil na šesté místo.

Alex Lowes

Alex Lowes svou první pozici udržel až do konce a vítězí ve druhém volném tréninku pátečního programu s časem 1:57,656. Na druhé místo se vrátil Eugene Laverty, který má dnes velice dobré tempo a jeho ztráta je nyní jen 0,025 s. Jonathan Rea udržel třetí příčku se ztrátou 0,542 s a na čtvrté místo se díky rychlému poslednímu kolu dostal Tom Sykes. Xavi Forés obsadil místo páté a je opět nejlepším netovárním jezdcem.

Výsledky tréninku

WorldSSP – 2. volný trénink

Hned na úvod druhého volného tréninku třídy Supersport se do čela dostal Sandro Cortese s časem 2:01,664. Zlepšovali se i ostatní, takže se na třetí pozici zařadil Jules Cluzel se ztrátou 0,161 s a Randy Krummenacher vylepšil čas na svém čtvrtém místě na 2:02,381.

Dnes také přišlo oznámení, že byl Lucas Mahias dodatečně prohlášen vítězem závodu v Portimãu. Kvůli tomu Sandro Cortese ztratil jeden bod. V sobotu stačí Julesovi Cluzelovi vyhrát závod a bude slavit i titul mistra světa. Oba dva by měli stejný počet bodů, ale Jules by bral titul díky více vítězstvím. 

V polovině tréninku se vrátil do vedení Lucas Mahias, který zajel čas 2:01,601. Tím by dokonce ztrácel jen necelé dvě desetiny vteřiny na čas Maximiliana Scheiba ze třídy Superbike. Jen o 0,063 s byl za Lucasem německý závodník Sandro Cortese a se ztrátou 0,224 s byl na třetím místě Jules Cluzel. Randy Krummenacher byl pořád třetí se ztrátou 0,351 s. Pátý Federico Caricasulu už měl před sebou větší mezeru, když na prvního ztrácel 0,930 s a to jen díky času z prvního tréninku, protože byl zatím jedním z mála jezdců, kteří se ještě nezlepšili.

Vítězem tréninku je Lucas Mahias z továrního týmu Yamahy, který ve svém posledním kole zlepšil čas na 2:00,876. Na druhém místě skončil se ztrátou 0,113 s Sandro Cortese, který i v posledním kole útočil na zlepšení času, ale byl rychlejší jen v první polovině trati. Lucas a Sandro jsou zároveň jediní, kteří se dostali se svým časem na dvě minuty. Na místě třetím skončil Randy Krummenacher se ztrátou přes půl vteřiny. Čtvrtou pozici obsadil Jules Cluzel, který si svůj nejlepší čas zajel také v posledním kole a jeho ztráta je 0,723 s. Jeho krajan Corentin Perolari doplnil Top5. V posledním kole si zajel své maximum i Hector Barbera, bývalý závodník MotoGP, který poskočil na osmou pozici se ztrátou jedné vteřiny.  

Výsledky tréninku

WorldSBK – 3. volný trénink

Závěr čtvrtečního programu v Kataru opět patřil jezdcům třídy Superbike, které čekal poslední volný trénink. Hned na začátku se do vedení dostal Tom Sykes, který během dne postupně zrychloval a nyní zajel čas 1:57,536. Lepší čas si zajel také jeho týmový kolega Jonathan Rea, který ale zůstal na čtvrtém místě se ztrátou 0,326 s na Toma. Loris Baz si také polepšil na čase a byl na 7. míst se ztrátou 0,906 s. V e zlepšování pokračovali hlavně jezdci z druhé poloviny startovního pole. Překvapivě stále vzadu je Chaz Davies, který drží průběžnou druhou pozici v šampionátu a nyní je pořád na 12. místě.

Ducati Chaze Daviese

V polovině tréninku se na sedmé místo dostal Chaz Davies s časem 1:58,385, takže ztrácel 0,849. Hned poté se pustil do dalšího rychlého kola, ale nakonec měl lepší čas jen v prvním sektoru, takže to na zlepšení celkového času nebylo. Na dvanáctém místě je Michael van der Mark, který si také zatím čas nezlepšil, takže by potřeboval zabrat podobně, jako Chaz.

Deset minut před koncem se na první pozici dostal Jonathan Rea, který zajel kolo za 1:57,506. Tím svého týmového kolegu překonal o 0,030 s. Alex Lowes udržoval třetí pozici díky času z druhého tréninku, takže byli na čele v kombinaci všech tréninků tři britští závodníci. Krátce poté se na páté místo dostal Marco Melandri, který si konečně zlepšil čas na 1:58,211, takže ztrácel 0,705 s. Čas oproti druhému tréninku si zatím nezlepšili zmíněný Alex Lowes, čtvrtý Eugene Laverty, šestý Xavi Forés a desátý Lorenzo Savadori.

Jonathan Rea

Vítězem tréninku je nakonec opět Eugene Laverty, který zajel čase 1:57,323. Na druhém místě skončil Jonathan Rea se ztrátou 0,183 s a třetí pozici udržel Tom Sykes, který ztrácí na svého týmového kolegu jen osm tisícin vteřiny. Alex Lowes je jedním z mála jezdců, který si čas nezlepšil a v kombinaci tří tréninků obsadil čtvrtou pozici. V tomto tréninku jinak obsadil desáté místo. Na páté místo celkově se nakonec dostal Lorenzo Savadori. A dalšími postupujícími do druhého Superpole jsou Loris Baz, Marco Melandri, Michael van der Mark, Chaz Davies a Toprak Razgatlioglu.

Výsledky tréninku