Tisková zpráva z pátého zasedání Komise SZM AČR 2018

Na odpoledne 3. října 2018 bylo svoláno zasedání Komise SZM AČR, které bylo letos již páté v pořadí. Během přibližně dvou hodin byla projednána témata týkající se závodů na přírodních tratích, přidělení reprezentačních financí, získávání licencí a také byl určen datum pro závěrečné vyhlášení Mistrovství a Přeboru v kategorii silničních závodů.

Zdroj: TZ Autoklub České republiky

První velké téma bylo získávání závodních licencí, především mezinárodních licencí FIM. Autoklub České republiky během letošního roku zprovoznil on-line systém pro žádosti o licence, díky kterému je vše jednodušší a každý si může o licenci zažádat přes internet. I přes to všechno dochází k různým výjimečným situacím, které se musí operativně řešit. Pro celkový přehled fungování tohoto systému a objasnění všech důležitých informací Autoklub ČR před koncem letošního roku vydá článek na toto téma.

Závodním víkendem v Hradci Králové skončila letošní sezóna na přírodních tratích Road Racing. Hlavním tématem, který komise aktuálně řeší, je poměrně dlouhá doba ke zveřejnění průběžných výsledků. Ve spolupráci s časoměřiči se pracuje na rychlejším přenosu dat ke zveřejnění na internetových stránkách AČR. Plánuje se také spuštění nového webu AČR, který bude přehlednější a uživatelsky jednodušší pro snadné dohledání všech potřebných informací. Vzhledem k tomu, že šampionát Alpe Adria nebyl v době zasedání ještě ukončený, konečné výsledky letošní sezóny všech silničních závodů budou zveřejněny po oficiálním vyhlášení, které proběhne 3. listopadu 2018.

Když už se mluvilo o závodech na přírodních tratích, byla projednána stížnost Aleše Vochoče ohledně incidentu při závodě SP125 v Hradci Králové, ke kterému došlo ve 13. kole spolu s Lukášem Fikkerem. Komise tuto událost označila jako závodní incident, při kterém nešlo o úmyslné sražení jezdce předjížděného o kolo. Obeznámení o rozhodnutí komunikoval předseda Komise SZM pan Matěj Smrž. Komise také projednala podnět ohledně nebezpečného chování Petra Najmana při závodě třídy Twin v Radvanicích. Vzhledem k nedostatku důkazů nebylo možné vyvodit z uvedeného chování žádná opatření přímo na místě ani dodatečně. Komise bude zvažovat vydání licence pro příští sezónu, případně její následné odebrání ve chvíli, pokud by se něco podobného opakovalo.

Dalším důležitým tématem bylo rozdělení dotačních programů I, II a IX a ujasnění některých nesrovnalostí. V této souvislosti bylo dále rozhodnuto o rozdělení zbývajících finančních prostředků na reprezentaci AČR.

Na závěr byl krátce představen plán na výběr juniorské a seniorské reprezentace. Seniorská reprezentace bude určena na základě předešlých výsledků. Do juniorské reprezentace, která bude omezena věkem 16 let, se může přihlásit každý, kdo splní podmínky pro přihlášení. Komise poté reprezentanty vybere. Novinkou letošní sezóny byl projekt Czech Talent Team Cuna de Campeones, ve kterém se bude pokračovat i v sezóně 2019. Manažer juniorské reprezentace, Michal Salač, nabídl pomoc a podporu pro plány do další sezóny všem aktivně závodícím Čechům ve španělském mistrovství FIM CEV Repsol. Kromě toho se pracuje na konceptu jezdeckých akademií, podobných jako je Smrz Academy. V současné chvíli probíhají jednání s Lukášem Peškem a Petrem Klugem, kteří a umí najít talent a svou prací pomáhají tomuto sportu. Autoklub ČR bude oba projekty finančně podporovat.

Na závěr proběhla diskuse a naplánování termínu výroční schůze, o které vás budeme také informovat.