Závodní program víkendu 12. – 14. 10. 2018

Závodní program víkendu 12. – 14. 10. 2018

Druhý říjnový víkend bude znovu nabitý spoustou závodů, když se pojedou další závody ve WSBK, BSB a CEV.

Druhý říjnový víkend bude znovu nabitý spoustou závodů, když se pojedou další závody ve WSBK, BSB a CEV.

Zdroj: WorldSBK, BSB, FIM CEV Repsol

O nadcházejícím víkendu v termínu od 12. do 14. října 2018 se můžeme těšit na tyty závody:

  • mistrovství světa Superbiků v Argentině na okruhu San Juan Villicum
  • závody britského šampionátu Superbiků na Brands Hatch GP
  • závody španělského šampionátu CEV v Albacete

WSBK Argentiny

Šampionát mistrovství světa Superbiků minulými závody ve Francii ukončil evropskou šňůru závodů a nyní už nás čeká předposlední kolo, které se pojede v Argentině na novém okruhu San Juan Villicum. Sezóna pak skončí za dva týdny v Kataru. Kvůli tomu už také skončily závody pro třídu Supersport 300, kde vyhrála titul Ana Carrasco, a také se ve Francii odjel poslední závod evropského poháru Superstock 1000, který byl zároveň poslední i v historii této třídy, protože od příští sezóny se nepojede. Poslední titul v ní oslavil Markus Reiterberger. Nyní se tak v Argentině můžeme těšit jen na závody tříd Supersport a Superbike.

plán trati

Argentinský okruh sice nepatří mezi ty dlouhé, když má 4,266 km, nicméně nabízí rovnou 19 zatáček, z nichž je osm pravých a jedenáct levých. Cílová rovinka má 1,039 km, ale zadní rovinka je ještě delší. Kvůli tomu bude opět důležité mít dobře ovladatelnou motorku, takže se jistě využijí poznatky z MagnyCours, kde jde také o technicky náročnou trať. Jak bývá v Americe zvykem, závodí se proti směru hodinových ručiček. 

WorldSBK

Poslední závody sezóny si může s naprostým klidem užít Jonathan Rea z týmu Kawasaki Racing, který v Magny-Cours oslavil letošní titul mistra světa. Jonathan byl letos opět dominantní a díky spoustě výher mohl svůj čtvrtý titul v řadě oslavit předčasně. Vítězství v šampionátu navíc podpořil výhrou v druhém závodě a získal tak osmé vítězství v řadě a navíc 19. umístění na stupních vítězů v této sezóně. Nyní do Argentiny přijíždí s 470 body a náskokem 135 bodů na Chaze Daviese. Chaz z týmu Ducati má naopak za cíl uhájit celkové druhé místo, nicméně o 21 bodů za ním je Michael van der Mark z Yamahy, takže v obou případech bude důležité zajet co nejlépe.

Jonathan Rea

Na místě čtvrtém celkově je Tom Sykes, který na třetího ztrácí 36 bodů, takže i on může pomýšlet na posun v pořadí. O 23 bodů za Tomem je pátý Marco Melandri. Do konce sezóny zbývají ještě čtyři závody, takže je k dispozici stále velký přísun bodů, navíc bude zajímavé sledovat, jak se každý z jezdců vypořádá s úplně novou závodní tratí, kde nikdy předtím nezávodili.

Na cestě do Argentiny je také český závodník Jakub Smrž, který naskočil do rozjeté sezóny k týmu Guandalini Racing poté, co se tu vystřídali Ondřej Ježek a Karel Hanika. Kuba s týmem pracuje hlavně na vylepšení motorky, což rozjeli poprvé v portugalském Portimãu a pokračovali v tom ve Francii. Nyní Kuba už motorku zná lépe a právě nová trať by mohla pomoci k tomu, aby se rychleji dotáhli na ostatní soupeře.

WorldSSP

Ve třídě Supersport je to naopak velice napínavé a o titul mistra světa jede více závodníků. Vedoucí pozici si stále drží německý závodník Sandro Cortese, který sem přestoupil z Moto2. Sandro má nyní 169 bodů a náskok 11 bodů na Julese Cluzela. Jules vyhrál minulý domácí závod, což mu samozřejmě přineslo dobré body a hlavně velkou podporu od francouzského publika.

Průběžně třetí pozici udržuje Randy Krummenacher, který má 140 bodů, takže na Sandra ztrácí 29 bodů, což je ještě matematicky dosažitelné. O dalších osm bodů dál je čtvrtý Federico Caricasulo, takže i on si může polepšit své umístění. Supersporty do konce sezóny odjedou dva závody, takže je k dispozici 50 bodů.

Jules Cluzel, Lucas Mahias, Sandro Cortese a Federico Caricasulo

Časový harmonogram

*Pozor na časový posun v Jižní Americe, kdy se pro nás tréninky pojedou odpoledne a závody večer!

Pátek 12. 10. 2018

Čas Třída Trénink
14:45 – 15:25 Superbike 1. volný trénink
15:40 – 16:30 Supersport 1. volný trénink
17:35 – 18:15 Superbike 2. volný trénink
20:00 – 20:50 Supersport 2. volný trénink
21:05 – 21:45 Superbike 3. volný trénink

Sobota 13. 10. 2018

Čas Třída Trénink
15:45 – 16:05 Superbike 4. volný trénink
16:15 – 16.35 Supersport 3. volný trénink
18:30 – 18:45 Superbike Superpole 1
18:55 – 19:10 Superbike Superpole 2
19:30 – 19:45 Supersport Superpole 1
19:55 – 20:10 Supersport Superpole 2
21:00 Superbike 1. závod

Neděle 14. 10. 2018

Čas Třída Trénink
16:00 – 16:15 Supersport Warm Up
16:30 – 16:45 Superbike Warm Up
19:30 Supersport závod
21:00 Superbike 2. závod

BSB Brands Hatch GP

Poslední závody čekají jezdce v šampionátu britských Superbiků. Závěr sezóny se uskuteční na okruhu Brands Hatch, nicméně nyní se pojede v delší verzi GP oproti variantě Indy, kde se jelo na začátku sezóny. Tento okruh je dlouhý 3,916 km a celkem je tu 11 zatáček. Z nich jsou 3 levé a 8 pravých. Traťový rekord drží Josh Brookes, který tu v loňském roce zajel čas 1:24,873.

Tím, že jde o závěrečný podnik a zároveň třetí závody v rámci „showdown„, rozhodne se o letošním šampionovi. Zrak se nyní upírá na Leona Haslama a Jaka Dixona. Leon sem přijíždí s náskokem 61 bodů na Jaka a dodává k tomu: „Těším se na Brands Hatch a upřímně, už se nemůžu dočkat. Jsme na dobré pozici ve vedení, ale před víkendem mám spoustu cílů. Hlavním cílem je samozřejmě šampionát, ale dalším je také to, že na Kawasaki jsem na okruhu Brands Hatch GP nikdy nevyhrál. Mým cílem je vyhrát první nebo všechny tři závody a poté doufejme, že oslavím můj první titul v BSB.“

Dobré výsledky na závěr sezóny se budou snažit získat také zbylí jezdci v showdown. Na třetím místě je Josh Brookes s 557 body, takže se ztrátou 97 bodů na Leona Haslama a tak už se nemůže zapojit do boje o titul. Nicméně na Jaka Dixona ztrácí 36 bodů, což by šlo překonat. Kromě toho si musí hlídat soupeře za sebou, protože jen o tři body za ním je  Glenn Irwin a dalších pět bodů ztrácí Peter Hickman, takže mezi touto trojicí to bude ještě napínavé. Posledním z šestice jezdců je Bradley Ray, který má na svém kontě 533 bodů, takže ho od Petera Hickmana dělí 16 bodů.  

Časový harmonogram

*Pozor, kvůli časovému posunu ve Velké Británii musíme k jejich harmonogramu připočítat hodinu.

CEV Albacete

O nadcházejícím víkendu se také pojedou předposlední závody španělského šampionátu CEV, ve kterém ve třídě Moto3 juniorského mistrovství světa jezdí Filip Salač. Filipovi se v nedávných závodech v Jerezu nevydařila kvalifikace, takže musel startovat dál, než by si představoval. V obou závodech se snažil dostat do vedoucí skupiny. Do boje o stupně vítězů se nakonec nezapojil, ale oba závody dokončil v Top10. Nyní v šampionátu drží celkové 12. místo, ale je v kontaktu s jezdci před sebou, takže si může ještě výrazně polepšit.

Kromě třídy Moto3 pojedou v Albacete opět závodníci ve třídě European Talent Cup, kde závodí Filip Řeháček a Ondřej Vostatek. Volné tréninky začínají již ve čtvrtek 11. října.

Časový harmonogram