Sobotní závody Alpe Adria na Slovakiaringu 2019

Sobotní závody Alpe Adria na Slovakiaringu 2019

Výsledky sobotních závodů Alpe Adria ze Slovakiaringu, kde se tento víkend rozjela sezóna 2019.

Výsledky sobotních závodů Alpe Adria ze Slovakiaringu, kde se tento víkend rozjela sezóna 2019.

Zdroj: Alpe Adria

Živý přenos: https://www.youtube.com/watch?v=0Ga3yPzGm_E

Live Timing: https://www.laller.hu/livetiming/aa/

Kompletní výsledky: http://www.chronomoto.hu/livetiming/pdf/?eventid=20190426_28_aa_slovakiaring

Foto: Dušan Belica

Alpe Adria Cup 600 a 1000

Po pátečních volných trénincích a sobotních dopoledních kvalifikacích se v sobotu odpoledne rozjely první závody letošní sezóny mezinárodního šampionátu Alpe Adria. V rámci něho se jede zároveň české mezinárodní mistrovství na závodních tratích. Jako první vyrazili na trať jezdci pohárů Alpe Adria 600 a 1000.

Startovní pole nebylo moc zaplněné. Všichni tři jezdci ze třídy 600 tak skončili na stupních vítězů v pořadí Amir Osmanovic, Petr Svoboda a Michal Kněžovič. Ve třídě 1000 bylo jezdců sedm, mezi kterými vyhrál s náskokem pěti vteřin Robin Kraaikamp. Druhý skončil Radoslaw Brandebura a třetí český jezdec Radek Kubišta. 

Výsledky závodu

Supersport 300

Po cupových závodech AA vyrazili na trať jezdci třídy Supersport 300, které čekal závod na devět kol, navíc tato třída jede jako evropský šampionát. Na Slovensku je pod mrakem, ale naštěstí neprší a trať byla suchá.

Do závodu nejlépe odstartoval domácí závodník Maxim Repák, který se snažil ostatním hned odtrhnout. Na druhé místě se držel český závodník Vojtěch Schwarz. Výborný výkon v prvním kole předvedl jeho týmový kolega Oliver König, který kvůli technickému problému nezajel žádné kolo v kvalifikaci. Kvůli tomu startoval až vzadu, ale během úvodního kola závodu se dostal k Vojtovi. Ve druhém kole zajel Oliver nejrychlejší kolo závodu a co víc, dostal se na druhé místo. Díky tomu se na čele vytvořila trojice bojující o vítězství. V dalším kole se Oliver dostal na první pozici, ale rozdíly mezi všemi třemi byly jen v setinách vteřiny. Maxim poté využil slipstreamu a vrátil se do vedení.

Vojtěch Schwarz

Pěkně jel také třetí jezdec ACCR Czech Talent Teamu Miloslav Hřava, který je juniorským členem tohoto týmu. O čtvrté místo s Mílou bojovali ještě David Kubáň, další český talent, a také Mate Szamado z Maďarska. O sedmé místo jela další skupinka, kterou vodil domácí Roman Kučera a spolu s ním jeli Manuel Rocca a Jiří Nespěšný.

O vítězství to byla v dalších kolech skvělá bitva mezi Maxiem Repákem a Oliverem Königem, kteří si nedarovali ani metr a neustále se předjížděli. Rozdíly byly jen v tisícinách. Společně měli nejlepší tempo na trati a třetí Vojtěch Schwarz na ně postupně začal ztrácet a po pěti kolech byla jeho ztráta tři vteřiny.

Jen kolo před cílem spadl Maxim Repák, který s Oliverem Königem stále bojoval o vítězství. Díky tomu zůstal Oliver na čele sám a dojel si nikým neohrožený pro vítězství. Na druhém místě dojel sám Vojtěch Schwarz a stupně vítězů doplnil Míla Hřava, takže pro český tým závod skončil výborně a všichni tři obsadili kompletní stupně vítězů. Na místě čtvrtém skončil Mate Szamado a Top5 doplnil další český jezdec David Kubáň. Nejlepším slovenským závodníkem je šestý Roman Kučera. Maxim Repák se do závodu nevrátil.

Oliver König

Výsledky závodu

Superstock 600

Další závod čekal jezdce třídy Superstock 600, který se jel na 12 kol. Zde měl nejlepší startovní pozici Jiří Mrkývka, který měl jet ze čtvrtého místa, ale do závodu nestartoval. Z místa sedmého jel Michal Chalupa, dále tu jeli Jaromír Chlup, Tomáš Šubrt, Zdeněk Ort, Petr Feigl, Patrik Stachura, Jan Novotný a Michal Savinkov. Startovní rošt čítal 40 jezdců.

Po startu se vedení závodu ujal Felix Nassi, který jel z pole position. Za něj se zařadili Richard Bodis a Thomas Eder, kteří se začali ostatním odrhávat. České barvy nejlépe hájil sedmý Michal Chalupa.

Podobně jako v předchozím závodě, o vítězství to byla velice těsná bitva mezi Felixem Nassim a Martinem Vugrincem. Mezi oběma byly rozdíly v tisícinách vteřiny. Třetí Richard Bodis na ně ztrácel kolem půl vteřiny. Michal Chalupa se během úvodních třech kol dostal na čtvrtou pozici s rozdílem šesti vteřin na prvního. Jaromír Chlup se pohyboval na 12. místě, ale jel ve skupině o 11. pozici. Tomáš Šubrt jel na 20. místě, Patrik Stachura na 28. místě, Zdeněk Ort na 31. místě, Michal Savinkov na 33. místě a Jan Novotný a Petr Feilg na 36. a 37. místě.

K zásadnímu okamžiku došlo v sedmém kole, kdy spadl Martin Vugrinec z boje o vítězství. Na prvním místě byl Richard Bodis a druhý Felix Nassi. Jejich náskok na ostatní byl přes deset vteřin. O třetí místo spolu jeli Michal Chalupa, Julian Trummer a Thomas Eder.

Pro vítězství si nakonec dojel Richard Bodis, za kterým skončil Felix Nassi s rozdílem jen 0,181 s. Stupně vítězů doplnil Julian Trummer. Z českých zástupců nakonec nejlépe dojel Jaromír Chlup, který skončil jedenáctý.

Výsledky závodu

Superstock 1000

Čtvrtý závod sobotního programu čekal jezdce třídy Superstock 1000, který se jede jako evropský šampionát. Oproti velice zaplněnému startovnímu roštu v předchozí třídě se zde sešlo jen 14 závodníků, nicméně české zastoupení tu bylo početné. Z prvního místa startoval Michal Filla a první řadu uzavíral třetí Michal Prášek. Dále jeli z šestého a sedmého místa Václav Bittman a Dominik Jůda. Karel Pešek startoval z 12. místa a třináctý jel Michal Šembera. Závod byl vypsán na 12 kol.

Do závodu dobře odjel Christofer Bergman, ale Michal Fila měl ještě lepší start a jako první vjížděl do první zatáčky. Během prvního kola si navíc začal tvořit náskok. O druhé místo spolu jeli Christofer Bergman, Arnauld Friedrich a Michal Prášek. Za Michalem se ještě držel Marek Szkopek. Václav Bittman byl na 7. místě, Dominik Jůda klesl na 10. místo a za ním jel Karel Pšek. Michal Šembera udržoval startovní 13. místo.

Christsofer Bergman se během druhého kola nalepil na zadní kolo Michala Filly a snažil se najít mezeru, kde ho předjet. Na třetí místo se dostal Michal Prášek, nicméně vedoucí pětice se stále držela pohromadě. Při nájezdu do třetího kola se do čela tabulky dostal Christofer Bergman, který využil rychlosti na cílové rovince. Stále blíž se k vedoucí dvojici dostával Michal Prášek, takže na čele jela o vítězství trojice. Za Michalem se vytvořila mezera jedné vteřiny na dvojici Arnaud Friedrich a Marek Szkopek. Další zajímavá skupinka jela o sedmé místo, kde byli Kamil Krzemien, Václav Bittman, Dominik Jůda, Karel Pešek, Tomáš Svitok a Florian Husler.

Během dalších kol se k Michalovi Fillovi dotáhl Michal Prášek, který mu dýchal na záda. Netrvalo dlouho a Michal Prášek se ujal vedení, když do konce zbývalo sedm kol. Christofer Bergman na české duo nestačil a nabíral ztrátu, navíc se na něj začali přitahovat Arnaud Friedrich a Marek Szkopek. Dominik Jůda hájil sedmé místo před stále početnou skupinou dalších protivníků.

O vítězství to byla výborná bitva mezi Michalem Fillou a Michalem Práškem, kteří si až do předposledního kola neustále vyměňovali pozici. Byl to skvělý souboj, která měl vyvrcholit v posledním kole, ale v první zatáčce došlo ke kontaktu obou jezdců. Michal Prášek najížděl do první zatáčky, ale Michal Filla do něho narazil. První jmenovaný bohužel spadl a druhý přes něj přejel, takže pád vypadal hrůzostrašně. Nakonec v této zatáčce skončil i Marek Szkopek. Závod byl poté ukončen červenou vlajkou.

Závod nakonec dokončilo jen deset závodníků. Vítězem se stal Arnaud Friedrich, druhý skončil Mate Laczko a třetí pozici získal Dominik Jůda.

Během závodu třídy Superbike přišlo oznámení, že by oba Michalové měli být v pořádku. 

Michal Prášek k tomu druhý den uvedl: „Když jsem najížděl do zatáčky, tak jsem Michala neviděl a pak jsem jen cítil ránu…  Nyní jsem hospitalizovaný v nemocnici, nějakou chvíli si tady poležím, ale zlomeninu žádnou nemám.“ 

Oběma přeji rychlé zotavení. 

Výsledky závodu

Superbike

Předposledním závodem sobotního odpoledne na Slovakiaringu byl závod pro nejsilnější třídu Superbike. Ten byl vypsán na 13 kol. Velice špatně odstartoval Karel Hanika, vedení závodu se naopak ujal Pawel Szkopek. Karel Hanika ale nevydařený start rychle napravil a během prvního kola se ujal vedení. Karel navíc během prvního kola jel nejrychlejší kolo a jako jediný byl s časem pod 2:10, takže si vytvořil náskok přes jednu vteřinu. Na druhém místě jel Toni Finsterbusch. O třetí místo spolu jeli Marko Jerman, Pawel Szkopek, Patryk Kosiniak, Marek Szkkopek, Ondřej Ježek, Hannes Schafzahl a Gerold Gesslbauer Jun. Z dalších českých jezdců byl na 13. místě Jiří Brož. O dvě pozice dál jeli Miloš Čihák a Stanislav Polák. Hned v dalším kole závod skončil pro Jiřího Brože a Marka Jermana. David Ouředníček se pohyboval kolem 18. místa a Richard Balcar o dvě pozice dál.

Karel Hanika měl nejlepší tempo na trati a po třech kolech již vedl o téměř šest vteřin. Za ním jel sám Pawel Szkopek, za kterým byla mezera 2,5 vteřin na skupinu jezdců bojující o poslední místo na stupních vítězů. Tu vedl Patryk Kosiniak, za kterým jeli Ondřej Ježek, Marek Szkopek a Gerold Gesslbauer Jun. Stanislav Polák se již dostal k hranici Top10, když jel na 11. místě.

Celý závod nedocházelo k žádným přímým soubojům. Karel Hanika si nadále vyjížděl stále větší náskok a i na dalších pozicích byly větší rozdíly. Až ke konci závodu začal Ondřej Ježek dohánět Pawla Szkopka, takže se očekával souboj o druhé místo. Dvě kola před cílem se Ondřej Ježek dostal na druhé místo. Karel Hanika byl v každém kole rychlejší o přibližně 1,2 s, takže kolo před cílem už vedl o 18,7 vteřiny.

Ve stylu start – cíl si dojel pro vítězství Karel Hanika, který si bez problémů dojel pro vítězství s náskokem téměř dvaceti vteřin. Na druhém místě dojel Ondřej Ježek, který si v závěru závodu vyjel náskok 1,7 vteřiny na Pawla Szkopka, který doplnil stupně vítězů. Tým Fany tak získal dvě nejlepší pozice a českým barvám se dnes dařilo.

Výsledky závodu

Supermono a Honda Talent Challenge

Poslední závod sobotního programu čekal jezdce tříd Supermono a Honda Cup, který se jel společně na 9 kol. Po startu závodu se na čele vytvořila trojice ve složení Jerry von de Bunt, Luca Gottlichera a Tino Hole. První jmenovaný jel ve třídě Supermono, zatímco ti dva jeli v Hondě TC. Za nimi vznikla postupně mezera přes jednu vteřinu, kde jel Josef Frauenschuh, druhý jezdec třídy Supermono. Českým zástupcem byl nejlepší Marek Němeček, který jel ve třídě Supermono a celkově byl na 11. místě. Libor Kamenický se pohyboval na 17. místě a za ním jel Ladislav Vojtko. Celkem bylo v závodě 20 závodníků.

Jerry von de Bunt si postupně vyjel náskok a po třech kolech vedl o 1,2 vteřiny. O druhé místo to bylo stále napínavé a snažil se ho uhájit Luca Gottlicher před Josefem Frauenschuuem a Tinem Holem. Rozdíly mezi nimi byly jen v tisícinách vteřiny. Top5 doplňoval Daniele Scagnetti. Marek Němeček se propadl na 14. místo.

Vítězem závodu se stal Jerry von de Bunt, který vyhrál ve třídě Supermono. Ten si v závěru vyjel slušný náskok devíti vteřin. Velice zajímavé to bylo za ním, kde se bojovalo o vítězství v Honda Talent Challenge. Z vítězství se nakonec radoval Tino Hole, který jen o 0,3 s porazil Lucu Gottlichera, ale celý závod to mezi nimi bylo na tisíciny vteřiny. Za nimi vznikl rozdíl 22 vteřin, kde jel sám Josef Frauenschuh, který je druhým ve třídě Supermono. Za ním jel také sám Daniele Scagnetti, který doplnil v Supermonech stupně vítězů. Třetím nejlepším jezdcem v Honda TC je celkově šestý Florian Weiss. Marek Němeček závod dokončil na 15. místě a ve své třídě Supermono skončil devátý. Ladislav Vojtko dojel na 17. místě (11. místo v monech) a dvacátý (13. místo v monech) skončil Libor Kamenický.

Výsledky závodu