Sobotní výsledky Jarní ceny Brna 2020

Na Masarykově okruhu dnes pokračuje program letošní Jarní ceny Brna. Dnes jezdce čekaly dva kvalifikační tréninky a závody.

Zdroj: Sporttiming.sk

Jedny z prvních závodů letošní motocyklové sezóny se rozjely na Masarykově okruhu v Brně, kde se jede odložená Jarní cena Brna 2020. Na známý okruh se sjela velká spousta závodníků, kteří skvěle naplnili startovní rošty. Boj o každou desetinu vteřiny jsme mohli sledovat během dvou kvalifikačních tréninků pro každou třídu, protože v takové konkurenci chtěl každý získat co nejlepší pozici na startovním roštu. Všichni zároveň chtěli maximálně využít čas strávený na trati, protože bylo sucho a dobré podmínky. Zítra má totiž opět pršet a tak dnes byla jedinečná šance si zajezdit co nejvíce za dobrých podmínek. Během tréninků byly jen dvě komplikace, když ve třídě 125 SP (1. trénink) a Klasik (2. trénink) přišly těžší pády a tréninky byly přerušeny červenou vlajkou.

Závod klasik

Po odjetí všech kvalifikačních tréninků se rozjely sobotní závody a jako první vyjeli na trať jezdci třídy Klasik, kde se na startovním roštu sešlo úctyhodných 55 závodníků tříd 175 ccm, 250 ccm, 350 ccm, 500 ccm a 750 ccm. Hned po startu bylo jasné, že jsou mezi stroji velké výkonnostní rozdíly a startovní pole se poměrně rychle roztrhalo.

Vítězem třídy 175 ccm se stal Chris Meyer, za kterým skončili Miloš Thér a Milan Šobáň. Ve třídě 250 ccm vyhrál Dalibor Žiška, druhý skončil Zdeněk Malý a třetí Miroslav Krejsa. V kategorii 350 cm vyhrál Marcel Mazalovský, za kterým skončili Jaromír Tázler a Šárka Schmidtová. Pětistovky vyhrál Libor Dokulil, druhý skončil Kamil Brückner a třetí Václav Prokeš. Nejsilnější klasiky ovládl Karel Matuš st. před Aloisem Petrovským a Milanem Cynybulkem.

Výsledky závodu

Další závod vypsaný na šest kol byl vypsán pro třídy 125 SP, Moto3 a 250 SP. Třída 250 SP startovala o pár vteřin později. V Brně je stále polojasno s teplotou vzduchu 20°C a trati 22°C. Po prvním kole byl ve vedení Marek Zima, kterého stíhali David Polák a Lukáš Fikker. Za nimi vznikla menší mezera dvou vteřin, kde jel Miroslav Sedlo. Dál jeli Josef Svoboda, Peter Rauch a Petr Čadek. Pěkná skupinka byla i za nimi, kde jeli Petr Endrst, Lukáš Berger, Jakub Rolf a Pavel Fojtík. Na čele to byla parádní a napínavá bitva o vítězství, ale první pozici si dokázal držet Marek Zima a na druhé místo se posunul Lukáš Fikker.

Ve třídě Moto3 byl první Jakub Gurecký, za kterým byl jen o dvě desetiny vteřiny Jonáš Kocourek. Třetí byl Michal Prokeš, ale ten už ztrácel více. Ve třídě 250 ccm vedl Lukáš Walter před Karlem Matušem a Petrem Křenem, ale mezery mezi nimi už byly větší.

Dvě kola před cílem se před Jakuba Gureckého dostal Jonáš Kocourek, když šlo o pěkný souboj mladých talentů. Na čele závodu třídy 125 SP to byl také stále zajímavý boj mezi Markem Zimou, Lukášem Fikkerem a Davidem Polákem. Na chvíli si některý z nich vytvořil náskok, ale hned poté ho soupeři stáhli. Další pěkný souboj byl o šesté místo, kde jeli v jedné skupině Peter Rauch, Pavel Fojtík, Petr Čadek a Petr Endrst.

Boj až do cílové rovinky předvedli Jakub Gurecký a Jonáš Kocourek, které v cíli dělila půlka motorky. Vítězem se stal Jonáš Kocourek s rozdílem jen 0,015 s. Za nimi projel cílem vítěz třídy 125 SP, které nakonec vybojoval Lukáš Fikker. Marek Zima se tak po dlouhém vedení musí spokojit s druhou pozicí a stupně vítězů doplní David Polák. Ve třídě 250 SP vyhrál Lukáš Walter před Karlem Matušem a Petrem Křenem.

Supermono + 400SSP

Třetí závod v pořadí čekal jezdce tříd Supermono a 400SSP. Z prvního místa startoval Petr Najman, který byl favoritem pro tento závod, protože se jako jediný v kvalifikaci dostal s časem pod 2:20. Velice dobře ale dostartoval jeho největší soupeř Shaun Anderson, nicméně Petr dokázal první pozici udržet. Po prvním kole měl ale náskok 0,4 s. Na třetí pozici se zařadil František Loučka, který ale ztrácel na vedoucí dvojici 2,8 s. Dále pak byli Marek Němeček a Libor Kamenický. Ve třídě 400 SSP byl ve vedení Dan Vysloužil a o druhou pozici proti sobě jeli Daniel Chovanec a Patrik Horák.

Mezi Petrem Najmanem a Shaunem Andersonem to bylo stále velice vyrovnané, kdy se rozdíl držel na 0,3 – 0,4 s. František Loučka na ně v polovině závodu už nabral ztrátu deseti vteřin. I mezi dalšími jezdci byly větší mezery. Dvě kola před cílem ze závodu odstoupil Libor Kamenický.

V posledních kolech si Petr Najman začal budovat náskok a dojel si pro suverénní vítězství. Shaun Anderson projel se ztrátou 3,3 vteřiny a třetí skončil František Loučka. Ve třídě 400 SSP vyhrál Dan Vysloužil, druhý skončil Daniel Chovanec a třetí Ondřej Rašovský.

Závod do 600 ccm

Jeden z těch více očekávaných závodů se rozjel krátce před pátou hodinou, když se jel závod třídy do 600 ccm. Ten se jel na sedm kol. Po prvním kole se na čele vytvořila trojice Jiří Mrkývka, Igor Kaláb a Michal Chalupa. Následovali Pierre Coppa a Petr Najman uzavíral Top5. Dále pak byli Michal Vecko, Tom Eder, Filip Řeháček, Jaromír Chlup a Petr Wiesenberg doplňoval Top10. Zajímavé bylo také sledovat mladé jezdce, Filip Řeháček a Patrik Carda se drželi u Top10, Patrik Stachura byl na 17. místě.

Vedoucí pětice se i během dalších kol držela pohromadě a byl to pěkný souboj. V polovině závodu byl ve vedení Igor Kaláb. Vedoucí pětice se poté rozdělila na tři a dva. Igor Kaláb udržel první pozici a vyhrál s náskokem přes 2,5 vteřiny. Michal Chalupa obsadil místo druhé a stupně vítězů doplňuje Jiří Mrkývka. Pierre Coppa a Petr Najman udrželi Top5. Jaromír Chlup obsadil místo páté a stálice přírodních tratí Michal Vecko z AMK Městec Králové si dojel pro sedmé místo. Mladík Filip Řeháček dojel na pěkném 9. místě.

Twin, 125GP a Stock300

Předposlední závod dnešního programu čekal jezdce tříd Twin, 125 GP a Stock300. Díky tomu bylo startovní pole opět hezky zaplněné do závodu na šest kol. Z první pozice startoval Oliver König se svou třístovkovou KTM, který v současné chvíli čeká, až začne šampionát WorldSBK. I přes to, že jel z pole position, během tréninků si stěžoval, že mu motorka moc nefunguje. Mezi Twinaři byl nejlepší David Kužela, který jel z druhého místa i poté, co ve druhém tréninku lehce spadl na „Béčku“.

V závodě se dlouho nezdržel Karel Löffler, který spadl na „Áčku,“ ale nic se mu nestalo. Mezi tím se na čele rozjel pěkný závod a bylo zajímavé sledovat rozdíly mezi motorkami Twin a Stock 300. V polovině závodu byl ve vedení Oliver König, za kterého se dostal Jan Markalous s rozdílem jen 0,292 s. Třetí jel Petr Svoboda z týmu Wepol a čtvrtý Milan Hanzalík ml, takže to byl hezký mix těchto dvou kategorií. Na páté místo klesl David Kužela, ale hned za ním jel David Kubáň, další jezdec na třístovce. Z kategorie 125GP byl nejrychlejší Patrik Kolář, který jel mezi všemi devátý.

Jako první dojel do cíle Oliver König, který oslavil vítězství ve třídě Stock300. V závěru závodu začal na Olivera hodně tlačit Petr Svoboda, který na něj ztratil jen 0,358 s. Třetí v cíli byl Jan Markalous, který tak vyhrál ve třídě Twinů.

Nad 600 ccm

Poslední závod sobotního programu čekal jezdce třídy nad 600 ccm, takže na Masarykův okruh vyjeli ty nejsilnější stroje. Závod byl vypsán na sedm kol. Hlavním favoritem byl Karel Hanika, který má zkušenosti z nejrůznějších šampionátů mistrovství světa. To také potvrdil a se svou Yamahou se ujal vedení. Za něj se zařadil Michal Filla a třetí byl Philipp Steinmayr. Čtvrtý jel Bálint Kovács a Top5 držel Michal Prášek. Dále jeli Karel Pešek, Marek Červený, Miloš Čihák, Aleš Nechvátal a Jiří Brož. Rozdíly byly zanedbatelné a na Top10 se snažil dotáhnout i Tomáš Borovka. Luboš Koňák, který letos přešel z šestky na litra, byl na 18. místě. Hned za ním jel David Hanzalík, který letos také nově sedlá nejsilnější stroj. Za zmínku také stojí Martin Horký, který je znám jako hendikepovaný závodník, když před časem přišel o nohu. V celkové konkurenci přes čtyřicet jezdců byl na 26. místě.

Karel Hanika začal zajíždět nejlepší časy, takže už po třech kolech vedl o 3,5 vteřiny. Michal Filla si také vyjel náskok téměř dvou vteřin na třetího. Největší souboj zatím probíhal o šesté místo mezi Karlem Peškem a Márou Červeným, které od sebe dělilo jen 0,188 s. Za nimi byla další dvojice Miloš Čihák a Aleš Nechvátal. I když vzadu, tak za pozornost stojí také Zdenek Sedlák, známý jako „Zdenál,“ který za svou kariéru vyzkoušel nespočet strojů a vrátil se také po těžké nehodě v Hořicích. Zde se představil s Ducati 1098 a byl na 39. místě.

Karel Hanika si dojel pro vítězství ve stylu start-cíl, když navíc vyhrál s náskokem 7,5 vteřin. Druhý skončil Michal Filla a stupně vítězů doplňuje Bálint Kovács. Dále dojeli Philipp Steinmayr a Michal Prášek. Karel Pešek udržel Marka Červeného za sebou, ale Aleš Nechvátal se dostal na osmé místo. Devátý skončil Jiří Brož a Miloš Čihák uzavírá desítku nejlepších.