Nedělní závody Jarní ceny Brna 2020

Nedělní závody Jarní ceny Brna 2020

Na Masarykově okruhu v Brně dnes vrcholí letošní Jarní cena, kdy jsou na programu ranní krátké tréninky a poté hlavní závody.

Zdroj: Sporttiming.sk

Live timinig: http://www.sporttiming.sk/online/?category=1

Průběžné výsledky: https://speedhive.mylaps.com/Events/1769907

Kompletní výsledky: http://www.videocom.sk/vysledky/20200606_brno.html

Nedělní ráno na Masarykově okruhu v Brně patřilo Warm Upům, ve kterých měli jezdci poslední šanci vyzkoušet své stroje před hlavními závody. Po ránu byla trať mokrá po nočním dešti, ale poté začala rychle osychat a první závod třídy Klasik už se jel na úplně suché trati, navíc bylo polojasno a 22°C.

Závod Klasik

První závod byl vypsán pro jezdce třídy Klasik, který se jel na 8 kol brněnského okruhu. Závod bohužel dobře nezačal pro Petra Kuchaříka, který po zahřívacím kole zajel do boxů. Po startu musel odstoupit Zdeněk Malý, kterému praskl řetěz.

Oproti včerejšku to dnes bylo od začátku napínavé, protože se vpředu vytvořila čtveřice Libor Dokulil, Jiří Nechanický, Kamil Brückner a Marcel Mazalovský. Ti spolu jeli velice vyrovnaně, i když později se už začaly tvořit rozestupy. Startovní pole všech strojů od 175 ccm do 750 ccm bylo opravdu plné a tak jsme mohli sledovat pěkné souboje i o zadní pozice.

Přibližně po polovině závodu už dostávali zadní jezdci kolo od těch nejrychlejších. Vítězem závodu se stal Jiří Nechanický, ale ten je neklasifikován. Kamil Brückner vyhrál ve třídě pětistovek, ve třídě 350 ccm vyhrál Jaromír Tázler, 250 ccm Dalibor Žiška, 175 ccm vyhrál Chris Meyer a ve třídě 750 ccm zvítězil Alois Petrovský.

Výsledky závodu

125 GP, 125 SP, 250 SP a Moto3

Druhý závod čekal hned čtyři spojené třídy 125 GP, 125 SP, 250 SP a Moto3. Závod byl vypsán na 11 kol. Start do závodu byl rozdělen na dvě skupiny – jako první stáli na roštu jezdci tříd 125 GP, za nimi 125 SP a když tyto kategorie odstartovaly, tak se do závodu rozjeli jezdci Moto3 a 250 SP.

Výborně v prvním kole zatahal Patrik Kolář, který se ujal vedení a navíc si vytvořil náskok na Chrise Meyera a Michala Savinkova. Ve třídě 125 SP se do čela závodu dostal Marek Zima, za kterým jeli Radim Daniel a Lukáš Fikker. V Moto3 se ujal vedení Jakub Gurecký, za kterým jel Jonáš Koccourek. V 250 SP byl na první pozici Karel Matuš, kterého stíhal Lukáš Walter. Během druhého kola závod skončil pro Patrika Koláře, který dojel jen na Stadion. Na čele tak vznikla dvojice Chris Meyer a Michal Savinkov, kteří bojovali o vítězství a rozdíl byl jen v setinách vteřiny. Oldřich Podlipný se tak posunul na místo třetí. Marek Zima si zatím udržoval první pozici ve třídě 125 SP, ale Lukáš Fikker nebyl daleko za ním.

Sedm kol před cílem se Lukáš Fikker dostal do vedení závodu ve třídě 125 SP. O kolo později někteří jezdci dostali kolo. Na čele to byla parádní bitva mezi jezdci 125 GP Michalem Savinkovem a Chrisem Meyerem, kteří projížděli na cílové rovince bok po boku. V Moto3 se ve vedení držel stále Jakub Gurecký a v 250 SP vedl Lukáš Walter. Několik jezdců také ze závodu odstoupilo kvůli technické poruše.

Marek Zima ale dlouho nezůstával na druhém místě a pět kol před cílem se vrátil do vedení ve třídě 125 SP. Hned poté ale byl závod zastaven červenou vlajkou kvůli pádu Františka Pekárka.

Po pauze přibližně deseti minut byl závod restartován na čtyři kola. Na startu se seřadili podle průjezdů posledního kola – tedy první byly stroje 125 GP, poté Moto3 a pak ostatní.

Během prvního kola restartovaného závodu se do vedení dostal mladík Jakub Gurecký, který si navíc vytvořil náskok 0,6 s na Jonáše Koucourka. Za nimi jeli Chris Meyer a Michal Savinkov, kteří opět bojovali o vítězství ve třídě 125 GP. Dále jel Karel Matuš jako vedoucí jezdec třídy 250 SP. V dalším kole se na první místo dostal Chris Meyer, ale vedoucí čtveřice jela hezky spolu. Ve třídě 125 SP byl ve vedení opět Marek Zima. Lukáš Fikker bohužel ze závodu odstoupil.

Vítězem závodu se stal Jakub Gurecký, který zároveň vyhrál závod ve třídě Moto3. Chris Meyer dojel těsně za ním a vyhrál ve třídě 125 GP. Kategorii 125 SP vyhrál Marek Zima a 250 SP Petr Křen

Výsledky závodu

Supermono a 400 SSP

Další závod v pořadí čekal jezdce tříd Supermono a 400 SSP. Závod byl vypsán na 11 kol. Podmínky jsou v Brně stále dobré, když je polojasno s teplou vzduchu i trati 24°C. Výborný start předvedl Shaun Anderson, který se dostal před Petra Najmana, ale rozdíl byl minimální. Problémy na startu měl Ladislav Vojto, kterému zhasla motorka a při odlačování ze startovního roštu nakonec naskočila a tak mohl odstartovat. Start byl kvůli tomu trochu pozdržen.

Během prvního kola to byl parádní souboj mezi Shaunem Andersonem a Petrem Najmanem. Shaun držel první pozici, ale na cílové rovince ho Petr Najman předjel bok po boku a rozdíl byl na tisíciny vteřiny. Na třetí pozici jel František Loučka, čtvrtý Ladislav Vojtko a pátý Marek Němeček. Ve třídě 400 SSP se ujal vedení Dan Vysloužil, za kterým jel Daniel Chovanec. V průběhu druhého kola si Petr Najman snažil vybudovat náskok, který byl kolem 0,4 s. Postupně tento náskok navyšoval i v dalším kole, ve kterém projel s rozdílem 0,8 s na Shauna Andersona. Třetí František Loučka ztrácel už 11 vteřin a rozdíly byly i mezi ostatními závodníky. Dan Vysloužil udržoval první pozici ve třídě 400 SSP.

Sedm kol před cílem udělal Shaun Anderson chybu, když spadl a ztratil svou pozici. Petr Najman tak zůstal na čele závodu osamocen s náskokem 17 vteřin. Shaun motorku rychle zvedl a do závodu se vrátil. 

S obrovským náskokem si dojel pro druhé vítězství ve třídě Supermono Petr Najman. Za ním nakonec skončil Shaun Anderson, který postupně stahoval Františka Loučku a dvě kola před cílem ho předjel. Ten mu to ale nechtěl dát zadarmo a snažil se mu předjetí oplatit, ale Shaun nakonec druhou příčku udržel. Ve třídě 400 SSP vyhrál Dan Vysloužil.

Výsledky závodu

Do 600 ccm

Závod na 12 kol čekal jezdce třídy do 600 ccm. Podmínky se v Brně drží zatím stále dobré, že se jelo na suchu, i když je docela dusno a 24°C. Do závodu nejlépe odstartoval Igor Kaláb, který se ujal vedení. Tuto pozici udržoval i během dalších kol, navíc navyšoval náskok a po dvou kolech závodu vedl o téměř tři vteřiny. Za ním jeli Michal Chalupa, Jiří Mrkývka, Petr Najman a Pierre Coppa.

Bohužel hned po dvou kolech závodu došlo k přerušení červenou vlajkou kvůli oleji na trati v první zatáčce, kde spadl Jiří Mrkývka. Závod byl poté vypsán na 8 kol se zrychlenou startovní procedurou. 

Restartovaný závod opět výborně rozjel Igor Kaláb, který si znovu budoval na čele náskok. Na druhém místě jel Michal Chalupa a na místě třetím se držel Petr Najman. Dále jeli Pierre Coppa, Jaromír Chlup, Michal Vecko, Filip Řeháček, Tom Eder, Petr Wiesenberg a Patrik Carda.

Igor Kaláb nadále navyšoval svůj náskok na čele a Petr Najman se ve třetím kole probojoval na místo druhé před Michala Chalupu. Hned v dalším kole si pozice prohodili zpátky. Závod v tu chvíli skončil pro Petra Wiesenberga.

Igor Kaláb vyhrál ve stylu start – cíl. Druhý dojel Michal Chalupa a první pódium v kategorii do 600 ccm si připisuje Petr Najman. Pětici nejlepších doplnili Pierre Coppa a Jaromír Chlup.

Výsledky závodu

Stock 300 a Twin

Předposlední závod nedělního programu čekal jezdce tříd Stock 300 a Twin, který byl vypsán na 11 kol. Do závodu obě třídy startovaly odděleně s tím, že Stocky 300 jely první. Dobrý start předvedl Oliver König, který se ujal vedení. Za ním bojovala o druhé místo dvojice David Kubáň a Petr Svoboda. Petr Svoboda měl výborné tempo, když se během tří kol dotáhl na Olivera a navíc ho předjel. Ve třídě Twinů byl na první pozici Lukáš Fikker, druhý jel Milan Hanzalík ml. a třetí Jan Markalous.

Pěkně rozjetý závod musel být přibližně v polovině zastaven, protože nad Masarykův okruh přišel přívalový déšť s kroupami. Déšť naštěstí docela rychle ustal a bylo rozhodnuto, že se závod restartuje na 4 kola a bude mokrý po přibližně dvaceti minutách poté, co byl závod přerušen. Nakonec se ale znovu  několikrát rozpršelo a jezdci vyjeli na trať až v 17::30.

Do mokrého závodu dobře odstartoval Oliver König, který se ujal vedení. Krátce poté, co jezdci vyjeli do svého závodu, znovu začalo pršet.

V polovině čtyřkolového mokrého sprintu se do vedení závodu dostal Petr Svoboda, ale to netrvalo dlouho. Ve třídě Twinů byl v čele opět Lukáš Fikker, za kterým jel Jan Markalous. Petr Svoboda a v posledním kole nám s Oliverem Königem předvedli pěkné souboje. Jako první dojel do cíle Lukáš Fikker, který tak oslavil vítězství ve třídě Twin. Za ním skončil Jan Markalous. Oliver König nakonec vítězství ve třídě Stock 300 vybojoval jen o malý kousek nad Petrem Svobodou.

Výsledky závodu

Nad 600 ccm

Poslední závod letošní Jarní ceny Brna byl pro kategorii nejsilnějších strojů, tedy nad 600 ccm. Počasí bylo hodně vrtkavé a neustále chvílemi poprchávalo a na chvíli přestávalo. Trať ale byla dost mokrá, takže byl vyhlášen mokrý závod. Vzduch měl 17°C a trať 23°C. Závod byl vypsán na 12 kol se zrychlenou startovní procedurou a dvěma zahřívacími koly.

Start do závodu moc nevyšel Karlovi Hanikovi, kterému zhasla motorka již při najíždění do zahřívacích kol. Nyní něco ztratil. Naopak Michal Filla výborně odjel a ujal se vedení, které udržel i během prvního kola. Karel Hanika se zařadil na místo druhé a třetí jel Bálint Kovács. Marek Červený byl čtvrtý a za ním jel Michal Prášek. Dále pak byli Karel Pešek, Jiří Petrla, Tomáš Borovka, David Hanzalík a Martin Vašulín.

Během druhého kola se Karel Hanika dostal do vedení závodu. Michal Filla na něj ztrácel nějakých 0,5 s a třetí Bálint Kovács ztrácel 3,2 vteřiny, navíc se na něj dotahoval Marek Červený. Pátý jel sám Michal Prášek, ale pěkné to bylo o šesté místo mezi Jirkou Petrlou, Karlem Peškem, Aldou Nechvátalem, Davidem Hanzalíkem a Tomášem Borovkou. Další pěkná skupina jela o 13. místo, kde jeli Petr Plichta, Antonín Moravec, Martin Sucháček, Leoš Hlaváček, Jakub Hejduk a Luboš Koňák.

Bálint Kovács si závod dlouho neužil, když spadl a chvíli poté spadl i David Hanzalík.

Karel Hanika měl i na vodě výborné tempo, když ve třetím kole zajel čas 2:14,977. Díky tomu na čele odskočil o tři vteřiny na Michala Fillu. Marek Červený udržoval třetí místo a dobře rozjetý byl Jiří Petrla, který se dotahoval na Michala Práška.

V polovině závodu zajížděli Karel Hanika a Michal Filla časy pod 2:15 a měli na čele velký náskok 15 vteřin na ostatní. Mezi oběma byl stále rozdíl kolem tří vteřin. Jiří Petrla už se dostal na čtvrté místo. Luboš Koňák uzavíral bodované pozice.

V závěru závodu bylo pořadí na čele stejné, takže vedl Karel Hanika před Michalem Fillou o 3,5 vteřiny. O třetí místo to ale začínalo být zajímavé, protože rozdíly mezi Markem Červeným, Jiřím Petrlou a Michalem Práškem byly malé. V desítce nejlepších pak byli Karel Pešek, Tomáš Borovka, Aleš Nechvátal, Stanislav Polák a Leoš Hlaváček. Dále pak byli Petr Plichta, Jakub Hejduk, Luboš Koňák, Martin Vašulín a Martin Sucháček byl poslední prozatím bodující. V závodě už pokračovalo jen 18 jezdců. Dvě kola před cílem měl nějaký problém Jiří Petrla, který ztratil nejen čtvrté místo, ale nabral i výraznější ztrátu na Michala Práška.

Pro druhé suverénní vítězství, tentokrát na vodě si dojel Karel Hanika. Na druhém místě skončil Michal Filla a stupně vítězů doplnil Marek Červený.

Výsledky závodu