Mogul Dakar setkání 2019

Mogul Dakar setkání 2019

Na Autodromu v Sosnové v neděli 24. března 2019 proběhl další ročník největšího setkání dakarských závodníků u nás. Opět šlo o akci plnou adrenalinu a nezapomenutelných okamžiků.

Na Autodromu v Sosnové v neděli 24. března 2019 proběhl další ročník největšího setkání dakarských závodníků u nás. Opět šlo o akci plnou adrenalinu a nezapomenutelných okamžiků.

Rallye Dakar každoročně sledují tisíce fanoušků po celém světě a i u nás jsou tyto závody velice populární, protože naši jezdci patří ke světové špičce. Letošní rallye se jela v dalekém Peru, kam většina z nás závody sledovat nejela. O to víc je pak vítaná akce jako Mogul Dakar setkání v Sosnové, kde je možné se s našimi závodníky a závodnicemi setkat a vidět je nejen na trati. Letos šlo již o pátý ročník.

Nedělní program v Sosnové zahájili jezdci kategorie kamionů, kteří své stroje vůbec nešetřili a od prvního kola jsme sledovali skoky a drifty strojů vážících několik tun. Hlavně u skoků tuhla krev v žilách, protože vidět vše na živo je mnohem větším zážitkem, než při sledování záběrů v televizi. Diváci si mohli užít například Liazku Martina Macíka, či Tatry z Tatra Buggyra Racing a spoustu dalších.

Milovníci historie si přišli na své, když moderní speciály vystřídaly na trati historické trucky, takže jsme se přesunuli o několik let zpátky. Následovaly závodní auta a buggyny a poslední kategorií byly dakarské motocykly. Z českých jezdců v úvodní rozjížďce vyjeli Jan Brabec z týmu Big Shock Racing a Milan Engel z Moto Racing Group. Aby nebyli na trati sami, doplnili je juniorští závodníci na čtyřkolkách. Na trati se tak proháněly děti různého věku a nechyběly ani mladé závodnice. Hned první rozjížďka této třídy nakonec skončila zásahem zdravotníků.

První zpestření dakarského programu provedli jezdci s driftovacími auty, takže chvílemi nebylo vidět na metr, ale diváci si jejich show velice užívali. Dalšími, kteří na sebe strhli pozornost, byla skupina kaskadérů z Crazy Day. Ti opanovali cílovou rovinku a předvedli spoustu pěkných kousků na motorkách a čtyřkolkách. Krátkou show předvedl i Adam Lacko se svou okruhovou Buggyrou. Díky tomu, že se celý program měnil po přibližně čtvrt hodinách, vše mělo rychlý spád.

S úderem dvanácté hodiny se závodníci všech kategorií přesunuli do tiskového střediska, kde hodinu probíhala autogramiáda. U jezdců se okamžitě vytvořila dlouhá fronta, která neměla konce. Podobně to vypadalo i u stánků s občerstvením, takže mě osobně přešla chuť si něco dát a byla jsem ráda za svačinu z domu. I přes to, že bylo letos lepší počasí než v loni, byla celkem zima, protože se teploty pohybovaly kolem 10°C. Ani to mě nepřimělo si vystát frontu alespoň na čaj. Bohužel to bylo asi největší minus, protože si na to diváci hodně stěžovali.

Po autogramiádě se rozjel odpolední program a jezdci jakoby byli ještě víc naladěni na to předvést na trati to nejlepší po celé trati, včetně offroadové části. Kamiony ve vzduchu, spálené gumy při výjezdech ze zatáček, auta na třech kolech či dlouhé skoky. Kdo nestihl podpisy svých idolů získat během autogramiády, protože tu byla stále dlouhá fronta, mohl si je odchytit v depu, kde byli celý den k dispozici nejen na podpisy, ale i na společné fotky.

I na odpoledne byla připravena driftovací show, které bohužel skončila nešťastně. Jeden z vozů skončil v plamenech a tím, že nebyl v areálu hasičský vůz s vodou, muselo se čekat na příjezd jednotek z České Lípy. Na místě byl jeden veteránský hasičský vůz na výstavu, ale nebyl schopný zásahu. Minuty, při kterých se čekalo na zasahující hasiče, byly nekonečné. I když dorazili za deset minut, plameny pohltily celý vůz. Poté, co bylo hořící vozidlo dohašeno, na trať ještě naposledy vyjely postupně všechny kategorie a my si na závěr užili poslední kilometry dakarských a jiných terénních strojů.

Pátý ročník Mogul Dakar Setkání je minulostí. Na závodní trati šlo o parádní show, kterou si příští rok nechci nechat ujít. Celkový dojem jen trochu kazily dlouhé fronty na jídlo a toalety a nepřítomnost funkčních hasičů při takové motoristické akci.

Fotogalerie