Filip Salač: „V Le Mans je to zatím nejlepší víkend sezóny“

Filip Salač: „V Le Mans je to zatím nejlepší víkend sezóny“

Program páté Velké ceny letošní sezóny MotoGP dnes pokračoval třetími volnými tréninky a kvalifikacemi. Filip Salač navázal na páteční dobrý výkon a je s dneškem velice spokojený.

Program páté Velké ceny letošní sezóny MotoGP dnes pokračoval třetími volnými tréninky a kvalifikacemi. Filip Salač navázal na páteční dobrý výkon a je s dneškem velice spokojený.

Zdroj: TZ, Foto: Redox Prüstel GP Team (Steve Wobser)

Pátá Grand Prix šampionátu mistrovství světa silničních motocyklů zavítala na okruh v Le Mans ve Francii, kde byly dnes na programu poslední volné tréninky a odpoledne kvalifikace. Počasí bohužel nevydrželo dobré, když se ráno jelo na mokru a poté trať osychala. Teplota vzduchu se pohybovala jen kolem 12°C.

I přes tyto náročné podmínky dokázal český závodník Filip Salač být konkurenceschopný. Ve třetím volném tréninku zajel čas 1:54,541, takže obsadil 17. místo se ztrátou 1,112 s. V první části kvalifikace se celou dobu držel na prvních čtyřech postupových místech, nicméně ke konci ho překonali soupeři a obsadil výsledné 6. místo s časem 1:44,589. Od postupu ho dělila jen jedna desetina vteřiny. Zítra odstartuje z 18. místa.

Filip Salač

„V ranním tréninku pršelo a já se na začátku pohyboval v Top5. Poté jsem se posunul na desátou pozici a neustále se držel mezi patnáctým a desátým místem. S každým kolem jsem zrychloval a jel na limitu. Snažil jsem se zrychlit ještě víc, ale dostal jsem highsider, který jsem ustál. Hned poté jsem zajel do boxů, abychom upravili nastavení motorky. Potřeboval jsem lepší grip, nicméně provedená změna byla ještě horší a už jsem nezrychlil. Motorka se mi klouzala a začal se mi k tomu zavírat předek. Trénink jsem dojel na 17. místě se ztrátou jedné vteřiny. To je na mokru málo, takže jsem byl spokojený.“

„Do kvalifikace jsme nevěděli, zda pojedeme na mokru nebo na suchu, protože do poslední chvíle poprchávalo, ale stopa byla suchá. Domluvil jsem se s mechaniky, že riskneme od začátku slicky, i když s nastavením motorky do mokra. Jak se říká, risk je zisk. Od prvního kola jsem jel rychle. Na trati byla spousta vlhkých míst, nicméně to rychle osychalo. Skoro celý trénink jsem byl první a poté se pohyboval do třetího místa. V závěru kvalifikace jsem ze slipstreamu předjel Riccarda Rossiho, ale motorka je s mokrým nastavením měkčí, tak jsem nemohl brzdit tak tvrdě. Přední tlumiče šly do dorazů a motorka se zvedala na přední kolo. Ze slipstreamu jsem měl ještě větší rychlost, takže mě to okamžitě hodilo na přední kolo a já musel brzdu povolit. Nakonec jsem čas v posledním kole ještě vylepšil na 44,5 a na obrazovce jsem byl třetí. Už jsem se radoval, že postupuji do druhé části kvalifikace, ale nakonec mě přeskočili poslední jezdci, kteří nebyli odmávnutí, a já skončil šestý.

„Dnešek hodnotím dobře, i když s pozicí spokojený nejsem. Na druhou stranu jsme čelu blíž a blíž. Děláme velké pokroky a zatím to hodnotím jako nejlepší víkend letošní sezóny. Děkuji všem, co mě podporují a zítra do toho dám maximum.“

Nedělní harmonogram Moto3 Shark Helmets Grand Prix de France (časy uvedeny v SEČ):

Neděle 19. 5. 2019: Warm Up (08:40 – 09:00), závod (11:00 / 22 kol)