Dvě druhá místa v Hengelu pro Petra Najmana

Dvě druhá místa v Hengelu pro Petra Najmana

Hned po závodech MMČR ve Starém Městě vyrazil Petr Najman do holandského Hengela, kde se rozjela letošní sezóna IRRC. Vstup do šampionátu vyšel skvěle, když si z obou závodů odvezl dvě druhá místa.

Zdroj: Tisková zpráva, Foto: MH Racing Photography

O uplynulém víkendu se v holandském Hengelo rozjela letošní sezóna Mezinárodního road racingového šampionátu – IRRC. Prestižního tzv. „mistrovství Evropy“ se opět účastní i Petr Najman, který znovu závodí ve třídě Supersport spolu s týmem Laserscanning Europe by PSB. Petr zde poprvé vyzkoušel týmovou motorku pro tuto třídu, takže využil i tréninků pro Benelux Trophy. Cílem bylo získat co nejvíce času a kilometrů strávených na trati pro poznání a nastavení motorky. Tato strategie se ukázala jako velice vhodná, protože se neustále zlepšoval a co víc, do závodu se kvalifikoval do první řady na druhou pozici. V závodech pak našel jen jediného přemožitele, kterým byl Marek Červený. Ostatní jezdce si Petr dobře pohlídal za sebou a oslavil tak double na druhém místě. To je bezesporu skvělý start do IRRC a také se takové výsledky hodí i před blížícími se závody 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích.

Kompletní výsledky z víkendu: https://results.ris-timing.be/vitesse/hengelo/2024/index.htm

Petr Najman

„Byly to pro nás první závody IRRC a letos jedu opět s německým týmem Laserscanning Europe by PSB. Před sezónou jsme měli očekávání, že už to letos bude lepší, protože jsem plně fit, oproti loňsku, kde jsem se dostával ze zranění, které mě limitovalo. Moc jsme se na závodní víkend těšili a do Holandska jsme přijeli už ve čtvrtek, abychom se aklimatizovali a nastavili pro mě novou motorku a další komponenty, které jsme potřebovali sladit. V pátek jsme prošli technickými přejímkami a jediné, co jsme museli řešit, byla hlučnost výfuku. Na IRRC začali řešit hlučnost 102 dB, takže jsme museli vyměnit koncovky výfuku. Předpověď počasí slibovala, že bude celý víkend pěkně s teplotami kolem 25°C a to se také potvrdilo.

V sobotu jsme jeli kvalifikace do IRRC a Benelux Trophy. V Beneluxu jsem jel jen z důvodu trénování, abych si vyzkoušel novou motorku. První kvalifikaci Beneluxu jsme ani neřešili, ale sedlo mi to a následovala první kvalifikace IRRC. Do ní jsme trochu změnili nastavení a zkusil jsem zatáhnout. Nakonec se mi podařilo zajet druhé místo. K tomu jsem si zlepšil čas o 1,6 vteřiny, než byl můj loňský rekord. Ve druhé kvalifikaci Beneluxu se moc nezrychlilo, protože nás kvůli pádu rychle vrátili zpátky do depa. Ve druhé kvalifikaci IRRC jsem ještě zrychlil, ale stejně z toho bylo druhé místo. Získali jsme první řadu a s tím jsme byli velice spokojení.

V neděli bylo skvělé počasí a do prvního závodu jsem výborně odstartoval. Bojoval jsem s Markem Červeným, kdo bude první v první zatáčce. Marek šel na brzdy později, takže jsem se zařadil za něj, ale to jsem měl vlastně v plánu. Držel jsem se ho a postupně jsme si každý udělal náskok. Rozhodl jsem se neriskovat a dojet si pro body. Dojel jsem druhý, pět vteřin za Markem a s pěkným náskokem čtyř vteřin na ostatní. Byli jsme za tento výsledek rádi, protože i když loňská sezóna nebyla špatná, takové výsledky jsme neměli. Poté jsme se připravovali na druhý závod, na který se udělalo docela teplo. Odstartoval jsem podobně. Možná, že jsem trochu zaspal, ale hned jsem se opět zařadil za Marka. V tomto závodě jsem s ním během prvních kol více držel krok. Následně jsem udělal chybu, když jsem byl delší na brzdách, takže mi ucuknul. Nechtěl jsem riskovat při stíhací jízdě, protože bylo důležitější získat hlavně body. Zvolil jsem taktiku si za sebou pohlídat Ilju Caljouwa. Začal jsem zajíždět stabilní časy a pokud bych jel na pravidelnost, tak bych rozhodně vyhrál… Taktika mi vyšla, takže jsem dojel s menší ztrátou na Marka, kolem 3,5 vteřiny a s náskokem čtyř vteřin na Ilju.

V Hengelu jsme získali skvělé výsledky – dvakrát druhé místo. Celý tým je s tím velice spokojen a já jim všem chci moc poděkovat. Zároveň chci také poděkovat všem sponzorům, protože to byl opravdu skvělý víkend. Vše fungovalo, jak mělo. Nemám k tomu žádné výhrady a všichni jsme si to užili. Je to parádní start sezóny IRRC. Na závěr chci všechny fanoušky pozvat do Hořic, kde budu již tento víkend opět startovat ve třídách Supersport a Supetwin s Ducati a Aprilií. Už se tam na všechny moc těším.“