Druhé závody MMČR na závodních okruzích se odjely v Assenu

Mezinárodní mistrovství České republiky na závodních okruzích o víkendu pokračovalo druhým závodním podnikem, který byl uspořádán v holandském Assenu. Závody byly opět skvělou podívanou až do závěrečných kol.

Zdroj: TZ, foto: Dušan Belica

První červnový víkend pokračovala letošní sezóna mezinárodního motocyklového šampionátu Alpe Adria, v rámci kterého se jedou také evropské poháry a závody mezinárodního mistrovství České republiky. Sezóna začala na Slovakiaringu a tentokrát jezdce čekal světový okruh v Assenu, kde se jezdí také závody mistrovství světa. I přes to, že je Assen od nás trochu dál, sjela se sem početná konkurence a čeští jezdci měli o co bojovat ve třídách Supersport 300, Superstock 600, Superstock 1000 a Superbike. Jak bývá zvykem, během víkendu je čekaly dva závody, kdy se první odjely v sobotu odpoledne a druhé v neděli.

Supersport 300

Mezi prvními jezdci, kteří vyrazili do svého závodu, byli závodníci kategorie Supersport 300, která rozvíjí mladé talenty a ti mají šanci se později prosadit i v této třídě v mistrovství světa. První závod v MMČR vyhrál slovenský jezdec Maxim Repák, za kterým o dvě vteřiny dál skončil Ital Manuel Rocca. Stupně vítězů doplnil český závodník Jiří Nespěšný. Ve druhém závodě už po prvním kole skončil Maxim Repák, takže čelo závodu přišlo o jednoho z favoritů. Závod byl nakonec ukončen dříve a po osmi kolech byl vyhlášen vítězem v našem mistrovství Manuel Rocca. Za ním to byla skvělá podívaná mezi trojicí jezdců. O druhé místo proti sobě jeli Miloslav Hřava, Michal Búlik a Jiří Nespěšný. Ti v tomto pořadí dorazili do cíle, kde je od sebe dělilo jen pár desetin vteřiny. I přes to, že Jirka skončil těsně za stupni vítězů, dokázal se dostat do průběžného vedení v českém šampionátu.

Superstock 600

Nejpočetnější třídou je kategorie Superstock 600, ve které v Alpe Adria nastupuje více než 35 jezdců. Díky tomu je zisk každého bodu do tohoto šampionátu velice důležitý. Do českého mezinárodního mistrovství se také přihlásila spousta jezdců, včetně zahraničních. První vítězný pohár v Assenu zůstal v českých rukou, když ho získal Jiří Mrkývka. Celý závod ho stíhal Rakušan Kevin Ranner, ale nakonec zůstal za ním. Stupně vítězů doplnil slovenský jezdec Peter Kačaba. Ve druhém závodě dopadly stupně vítězů v MMČR úplně stejně a Kevin Ranner se díky dvěma druhým místům dostal do průběžného vedení šampionátu. Druhý závod bohužel nedokončil Jaromír Chlup kvůli technické poruše.

Superstock 1000

Po velice ošklivém pádu na Slovakiaringu se do závodů vrátil Michal Prášek, který v Assenu opět patřil k předním jezdcům. Do MMČR si připsal vítězství a třetí místo, takže v celkovém hodnocení rázem poskočil na průběžnou třetí pozici. Na zbylých pódiových umístění ho doplnili zahraniční jezdci. Dalším českým závodníkem v této třídě byl Michal Šembera, který v Assenu slavil narozeniny. K těm si nadělil čtvrté místo, ale ve druhém závodě musel kvůli technické poruše svého BMW ze závodu odstoupit. Jeho týmový kolega a také jeden z favoritů Dominik Jůda musel závody vynechat kvůli dřívějšímu zranění. Přes to Dominik díky dobrému výkonu na Slovensku stále vede v této kategorii.

Superbike

Nejsledovanější je pokaždé nejsilnější třída Superbiků, kterou i v Assenu ovládl Karel Hanika. Ať už v Alpe Adria, tak v českém šampionátu. Oproti slovenským závodům nyní nezaváhal ani ve druhé rozjížďce a na své konto si připsal double ve vítězství. Za ním v MMČR skončil v obou případech Ondřej Ježek a Marko Jerman doplnil trojici nejlepších. Dobře zajel také Jiří Brož, který s novou Ducati zajel páté a čtvrté místo. Smůlu měl naopak Miloš Čihák, jenž po čtvrtém místě z prvního závodu do druhého nenastoupil kvůli technické poruše.

Dušana Harvanová – členka komise SZM AČR

„Okruh TT Assen byl báječný, připravenost trati a vstřícnost tamního personálu byla na jedničku, tak jako při závodech MotoGP. Vše navíc doplnili místní holandští fanoušci, kteří vytvořili perfektní atmosféru. Počasí se vydařilo a jezdci byli spokojení. Závody byly napínavé, když například Ondra Ježek nebo Jirka Mrkývka přišli o pozici v posledním kole, kdy byli těsně předjeti až před cílem. Někteří jezdci měli technické problémy, ale i to k závodům patří. Nyní všechny zvu na další závody těchto šampionátů, které se pojedou v Maďarsku na Pannoniaringu.“

Kompletní výsledky mezinárodního šampionátu Alpe Adria:

Kompletní výsledky mezinárodního mistrovství České republiky na závodních okruzích později naleznete na webu Autoklubu.

Další závody se jedou na maďarském Pannoniaringu v termínu od 28. do 30. června 2019.