Dakar 2019: 3. etapa

Dakar 2019: 3. etapa

Závodníky na rallye Dakar dnes čeká třetí etapa a zde jsou opět průběžné výsledky z kategorie motocyklů.

Závodníky na rallye Dakar dnes čeká třetí etapa a zde jsou opět průběžné výsledky z kategorie motocyklů.

Zdroj: Dakar.com

Čtyřicátý první ročník rallye Dakar dnes pokračuje třetí etapou. Závodníci mají na programu trasu z města San Juan De Marcona do Arequipy, takže je čeká další velká porce kilometrů. Celkem dnes najedou 798 km, z nichž bude 331 km speciálky. Etapa je opět stejná pro všechny kategorie. Sledovat je dnes můžeme na osmi WP, z nichž 1., 5. a 7. je CP (passage control) a na 5. je tankování.

Video: Ondřej Klymčiw – budíček před etapou

‼️ DAY I‼️Dobré ráno 🤟

Zveřejnil(a) Klymciw Racing dne Středa 9. ledna 2019

 

Dnes jako první do etapy vyrazili závodníci na motorkách, takže startovali v 6:15 místního času (12:15 SEČ). Prvních deset jezdců startuje v rozestupech tří minut, dalších deset jezdců v rozestupech dvou minut, dalších deset v rozdílu jedné minuty a od 31. startujícího jedou po dvojicích a po půl minutách. Do etapy jako první vyrazil včerejší vítěz Matthias Walkner, kterého následovali Ricky Brabec a Joan Barreda Bort. Jako třináctý jel slovenský závodník Štefan Svitko. Z českých jezdců vyrazí jako první Jan Brabec, který jede jako dvacátý čtvrtý.

13:00 SEČ – První dva WP jsou poměrně rychle po startu a za sebou, takže už máme první mezičasy. Na WP1 už dorazilo osm závodníků, mezi kterými byl nejrychlejší Ricky Brabec s časem pod 20 minut (19:43), který měl podobně rychlý start i včera. Se ztrátou jen dvou vteřin je zatím druhý Joan Barreda Bort a třetí je Kevin Benavides. Matthias Walkner tím, že musí jet první, má horší výchozí situaci. Zatím ztratil 32 vteřin a je průběžně šestý. První čtveřice už projela WP2 a na čele je stále Ricky Brabec, který sem přijel za 30:14 minut. Joan Barreda Bort udržuje druhou pozici, když ztrácí devět vteřin. Třetí je zatím Toby Price. Do etapy už odstartovalo dvacet závodníků.

14:00 SEČ – Do etapy už odstartovali všichni závodníci na motorkách. Vedoucí jezdci už dorazili na třetí waypoint, kde se do průběžného vedení dostal Joan Barreda Bort s tovární Hondou. Jen o pět vteřin za ním je Sam Sunderland, který startoval jako šestý. Na třetí místo klesl Ricky Brabec, který ztrácí 1:03.

Na WP1 díky tomu, že jde o krátký úsek, už dorazilo 70 závodníků. Nejlepší čas tu měl Ricky Brabec před Joanem Barredou Bortem a Kevinem Benavidesem, takže vedoucí trojice zůstala neměnná. Pěkně zajel také Štefan Svitko, který tu byl 10. nejrychlejší se ztrátou 39 vteřin. Dobrý výkon podal také Skyler Howes z týmu Ondry Klymčiwa, který se tu dostal na 12. pozici se ztrátou 1:04. Z českých jezdců tu byl nejlepší Milan Engel, který se se ztrátou 3:06 zařadil na 32. místo a hned za ním byl Jan Brabec, který má ztrátu 3:23, takže oproti startovní pozici přišel o devět míst. Slovák Ivan Jakeš naopak získal 20 míst a se ztrátou čtyř minut se zařadil na 38. pozici. Další naši jezdci tu zatím neprojeli.

Na WP2 je stále ve vedení Ricky Brabec s Hondou a náskokem 9 vteřin na týmového kolegu Joana Barredu Borta. Na třetí místo poskočil Paulo Quintanilla s Husqvarnou, čtvrtý je Xavier De Soultrait s Yamahou a Toby Price s KTM doplňuje Top5, takže máme na čele pěkný mix motorek. Štefan Svitko pokračuje v dobrém tempu a poskočil na prozatímní 9. místo se ztrátou 1:13. Skyler Howes naopak jednu pozici ztratil a s rozdílem 1:58 je na 13. místě. Milan Engel si udržel 32. místo a projel tu se ztrátou 5:09. Jan Brabec nabral ztrátu 05:27 a je na 34. místě. O další dvě pozice dál je Ivan Jakeš, který ztrácí 6:13. Zatím tu projelo 47 jezdců.

Štefan Svitko

15:00 SEČ – Vedoucí závodníci se blíži k čtvrtém bodu. Zatím sem dorazil jediný Ricky Brabec. Třetím WP už projelo 45 jezdců, takže se pořadí na čele již ustálilo. Do vedení se dostal Xavier De Soultrait s Yamahou. Na druhou pozici poskočil Pablo Quintanilla s Husqvarnou se ztrátou jen 28 vteřin. Na třetí místo poskočil Kevin Benavides, jenž ztrácí 01:31. Joan Barreda Bort naopak ztratil dvě místa a je na čtvrté pozici se ztrátou 01:53. Až z jedenáctého místa se dostal na místo páté Sam Sunderland, který během WP2 a WP3 nabral ztrátu jen pár vteřin, takže má celkovou zatím jen 1:58. Štefan Svitko si také udržuje umístění v Top10, když je devátý s rozdílem 04:06.

Skyler Howes z týmu Klymčiw Racing se propadl z 13. místa na 22. pozici. Skyler na WP2 ztrácel necelé dvě minuty, ale nyní už to je téměř deset minut. Naopak trochu si polepšili Milan Engel a Ivan Jakeš. Milan se dostal na 31. místo, když ztrácí 15:22. Ivan Jakeš získal další pozice a jeho ztráta je 16:10, takže se zařadil za Milana. Jan Brabec se propadl pořadím a je zatím na 40. pozici se ztrátou 20:04. WP3 zatím projelo 45 jezdců. Garrett Poucher, další jezdec Ondry Klymčiwa, se po včerejším defektu pneumatiky musí hodně prodírat startovním polem, ale jde mu to výborně. Po startu ze 116. místa je na WP2 už na 49. pozici. Jeho týmový kolega Petr Vlček je v podobné situaci. „Anděl“ startoval ze 107. místa, ale na druhém WP už je na 60. pozici. Gee Motzkin si také lehce polepšil a udržuje si 94. místo. Gabriela Novotná tímto bodem projela se ztrátou 18:11 a je tak na 100. místě.  

Xavier De Soultrait

16:00 SEČ –  Vedoucí desítka se dostala už za polovinu etapy na šestý WP, kde si první pozici udržuje Xavier De Soultrait. Na druhé místo se dostal Kevin Benavides, který nyní ztrácí 08:04, a místo třetí zatím drží Adrien Van Beveren, tedy máme vpředu dva jezdce na Yamahách. Výborně zajel Štefan Svitko, který se dostal na čtvrté místo se ztrátou 11:15. Na WP5 zatím projelo 16 jezdců a pořadí na čele je stejné. WP4 se na mezičasech nezobrazuje.

Všichni čeští jezdci jsou zatím po projetí WP3. Nejlépe je na tom Milan Engel, který tu udržel 31. místo se ztrátou 15:22. Jan Brabec je na 41. místě, když ztrácí 20:04. Petr Vlček tu projel jako 75. nejrychlejší a jeho ztráta je 39:57, takže oproti předchozímu bodu několik pozic ztratil. Gabriela Novotná sem zatím nedojela. Ivan Jakeš je na 32. místě se ztrátou 16:10, takže je stále za Milanem Engelem. Z týmu Ondřeje Klymčiwa je na tom nejlépe Skyler Howes, který je na 22. místě se ztrátou necelých deseti minut. Garrett Poucher je na 40. místě se ztrátou 19:49, takže získal další pozice a Gee Motzkin stejně jako Gábina na WP3 ještě nedojel.  

Joan Barreda Bort

17:00 SEČ – Vedoucí závodníci již projeli posledním kontrolním bodem, takže je čeká závěrečná část před cílem. Na WP8 je zatím ve vedení Xavier De Soultrait z továrního týmu Yamahy. Na druhém i třetím místě je pořadí neměnné, takže tu jsou Kevin Benavides s Hondou a Adrien van Beveren s Yamahou. Kevin ztrácí 03:07 a Adrien 07:20. Na čtvrté místo se zatím dostal Sam Sunderland se ztrátou 09:06. Štefan Svitko se na WP7 pohyboval na šestém místě a nyní je kousek od projetí WP8. Do WP7 zatím dorazilo patnáct jezdců. Skyler Howes v závěru etapy opět porychlil a na WP6 se dostal na 15. místo. Tímto bodem právě projel i Jan Brabec, který se po předchozím zaváhání opět posouvá vpřed a nyní je na 28. místě. Za nedlouho by měl na WP7 dorazit také Garrett Poucher, který se drží kolem 29. místa. Milan Engel projel WP5 se ztrátou 1:03,04 a je na 36. místě. Ivan Jakeš a Petr Vlček jsou zatím na WP3 a Gee Motzkin a Gabriela Novotná zatím na WP2.

Dakar dnes skončil pro jednoho z favoritů a doposud také vedoucího závodníka – Joana Barredu Borta. Joan zajel 300 metrů mimo vytyčenou trasu. Následně spadl a motorku nemohl z mokřiny dostat ven a musel si zavolat o pomoc. Tím pro něj jeho devátý Dakar předčasně končil už ve třetí etapě. V problémech byli také Toby Price, Ricky Brabec a Matthias Walkner, kteří na CP2 nabrali velké ztráty. Toby Price 20 minut, Ricky Brabec 26 minut a Matthias Walkner 29 minut na Xaviera De Soultraita.

Milan Engel

A je tu konec třetí etapy! Po více než čtyřech hodinách dorazili první závodníci do cíle!

Předběžným vítězem třetí etapy se stává Xavier De Soultrait, který se svou Yamahou dnešní etapu zvládl v čase 04:07:42.  Na druhém místě je Pablo Quintanila s Husqvarnou, který ztratil neuvěřitelných jen 15 vteřin! Pablo se neukazoval na posledních mezičasech, ale až v cíli. Na třetím místě je Kevin Benavides, který přijel se ztrátou 02:37. Adrien Van Beveren je prozatím čtvrtý se ztrátou 06:42 a pátý je zatím Sam Sunderland s rozdílem 08:26 a je tak nejlepším jezdcem na KTM. Po předchozích problémech v závěru etapy zabral Toby Price, který už je také v cíli a dorazil se ztrátou 14:16, takže je zatím na šestém místě. Podobně na tom je i Ricky Brabec, který přijel se ztrátou 20:01 a je to zatím sedmé místo. I Matthias Walkner je v cíli, ale se ztrátou 23:15. Oba dva se ale určitě o pár míst posunou vzad, takže dnešek týmu KTM moc nevyšel. Čeká se na příjezd dalších jezdců, hlavně Štefana Svitka, který si na předchozích bodech udržoval pěknou šestou pozici. 

Jezdci jsou stále na trati, průběžně projíždějí kontrolní body, my jsme na cestě do Arequipy. Před sebou máme ještě 308 km, což je v místních poměrech 5 hodin jizdy🥴🥴🥴Tak jsme si udělali zastávku na kávičku😁

Zveřejnil(a) Klymciw Racing dne Středa 9. ledna 2019

Štefan Svitko dorazil do cíle a je z toho 7. místo se ztrátou 10:50. Zatím je v cíli 12. závodníků, pořadí se mění, nicméně ve vedení zůstává Xavier De Soultrait před Pablem Quintanillou. Jan Brabec právě dorazil na WP7, kde je zatím na 25. místě, ale je posledním, kdo tu projel. Skyler Howes tu projel na 16. místě.  

18:00 SEČ – V cíli dnešní etapy je již 17 závodníků. První pozici si udržel Xavier De Soultrait (Yamaha), za kterým skončili Pablo Quintanilla (Husqvarna) a Kevin Benavides (Honda). Adrien Van Beveren (Yamaha) skončil čtvrtý a Sam Sunderland pátý jako nejlepší jezdec na KTM. Štefan Svitko udržuje sedmou pozici. Skyler Howes je na WP8, kde projel na 15. místě se ztrátou půl hodiny. Jan Brabec je stále na 28. místě na WP7 a na stejném bodě je na 32. místě Milan Engel. Nedaleko k tomuto bodu má také Garrett Poucher, který se na předchozích mezičasech pohyboval kolem 27. místa. Petr Vlček projel na WP6 na 47. místě. Velkou ztrátu ale nabral Ivan Jakeš, který se objevil na WP5 se ztrátou téměř dvou hodin a klesl tak z 32. místa na 89. pozici. Gee Motzkin a Gabriela Novotná projeli na WP3, kde jsou ale až na 120 a 121. místě.

Jan Brabec

Do cíle už také dojel Skyler Howes, který má ztrátu 30:46, což vychází na 17. místo. Dalším v cíli je už také Jan Brabec, který přijel se ztrátou 59:57, takže se zařadil na 29. místo. Zanedlouho by měli dojet také Garrett Poucher a Milan Engel. Petr Vlček projel na WP6, kde drží 49. místo se ztrátou 1:25:34. Tímto bodem už projel také Ivan Jakeš, který je na 86. místě se ztrátou 1:57,07. Gee Motzkin a Gabriela Novotná jsou zatím vidět na WP3.

Garrett Poucher přijel do cíle se ztrátou 55:42, takže se zařadil na 28. místo. Jan Brabec klesl na 30. pozici a Milan Engel přijel se ztrátou 1:13:56, takže je na 34. místě. Petr Vlček už projel WP8 a je se ztrátou 1:47:54 na 54. místě. Tímto místem také projel Ivan Jakeš, který má ztrátu 2:05,33 a je na 72. místě. Gee Motzkin a Gabriela Novotná už dorazili na WP5, kde je Gee na 110. místě a Gábina na 112. místě. Oba ztrácí přes tři hodiny.

20:00 SEČ – Do cíle dorazil Ivan Jakeš, který má ztrátu 2:07:37, takže se zařadil na 73. místo. Petr Vlček už je také v cíli dnešní etapy. Nakonec přijel se ztrátou 1:54:58, takže skončil na 60. místě.  K cíli se také blíží Jan Veselý, který se během dne pohyboval kolem 68. místa, poté klesl k 80. pozici a na WP8 nyní projel také na 80. místě. Gee Motzkin projel WP6 a zařadil se na 108. místo a o dvě pozice za ním je Gabriela Novotná.

Ivan Jakeš

20:30 SEČ – Jan Veselý dorazil do cíle se ztrátou 2:23:11, takže zatím skončil na 88. místě.

Mezi posledními dorazili do cíle etapy také Gabriela Novotná a Gee Motzkin, kteří se seřadili na 115. a 116. místě. 

Výsledky 3. etapy

P Č Jezdec Tým Čas Ztráta
1 18 XAVIER DE SOULTRAIT Yamalube Yamaha 4:07:42  
2 6 PABLO QUINTANILLA Rockstar Energy Husqvarna 4:07:57 +00:00:15
3 47 KEVIN BENAVIDES Monster Energy Honda 4:10:19 +00:02:37
4 4 ADRIEN VAN BEVEREN Yamalube Yamaha 4:14:24 +00:06:42
5 14 SAM SUNDERLAND Red Bull KTM Factory 4:16:08 +00:08:26
6 2 PAULO GONCALVES Monster Energy Honda 4:17:13 +00:09:31
7 11 ŠTEFAN SVITKO Slovnaft Team 4:18:32 +00:10:50
8 7 ORIOL MENA Hero Motosports 4:18:57 +00:11:15
9 3 TOBY PRICE Red Bull KTM Factory 4:21:58 +00:14:16
10 16 MICHAEL METGE Sherco TVS 4:22:27 +00:14:45
17 73 SKYLER HOWES Klymčiw Racing 4:38:28 +00:30:46
28 71 GARRETT POUCHER Klymčiw Racing 5:03:24 +00:55:42
30 46 JAN BRABEC Big Shock Racing 5:07:39 +00:59:57
34 38 MILAN ENGEL Moto Racing Group (MRG) 5:21:38 +01:13:56
60 59 PETR VLČEK Klymčiw Racing 6:02:40 +01:54:58
77 21 IVAN JAKEŠ Jakeš Dakar Team 6:15:19 +02:07:37
88 68 JAN VESELÝ IVAR CS TEAM 6:30:53 +02:23:11
115 57  GABRIELA NOVOTNÁ Indigo Racing 8:09:54 +04:01:12
116 149  GEE MOTZKIN Klymčiw Racing 8:10:00 +04:01:18

Celkové výsledky po třech etapách

P Č Jezdec Tým Čas Ztráta Penalizace
1 6 PABLO QUINTANILLA Rockstar Energy Husqvarna 8:34:28    
2 47 KEVIN BENAVIDES Monster Energy Honda 8:45:51 +00:11:23  
3 14 SAM SUNDERLAND Red Bull KTM Factory 8:46:40 +00:12:12  
4 4 ADRIEN VAN BEVEREN Yamalube Yamaha 8:47:57 +00:13:29  
5 3 TOBY PRICE Red Bull KTM Factory 8:49:45 +00:15:17  
6 18 XAVIER DE SOULTRAIT Yamalube Yamaha 8:51:20 +00:16:52  
7 15 RICKY BRABEC Monster Energy Honda 8:52:30 +00:18:02  
8 1 MATTHIAS WALKNER Red Bull KTM Factory 8:55:42 +00:21:14  
9 2 PAULO GONCALVES Monster Energy Honda 8:59:39 +00:25:11  
10 29 ANDREW SHORT Rockstar Energy Husqvarna 9:03:43 +00:29:15  
11 11 ŠTEFAN SVITKO Slovnaft Team 9:06:29 +00:32:01  
21 73 SKYLER HOWES Klymčiw Racing 9:59:24 +01:24:56  
24 46 JAN BRABEC Big Shock Racing 10:11:50 +01:37:22  
35 38 MILAN ENGEL Moto Racing Group (MRG) 10:51:54 +02:17:26  
56 21 IVAN JAKEŠ Jakeš Dakar Team 12:10:58 +03:36:30 0:20:00
79 71 GARRETT POUCHER Klymčiw Racing 13:17:49 +04:43:21 0:20:00
86 68 JAN VESELÝ IVAR CS TEAM 13:31:53 +04:57:25  
89 59 PETR VLČEK Klymčiw Racing 13:40:21 +05:05:53  
105 57 GABRIELA NOVOTNÁ Indigo Racing 15:35:07 +07:00:39  
111 149 GEE MOTZKIN Klymčiw Racing 16:05:29 +07:31:01