„Byl to nejlepší závod,“ říká Filip Salač,“až do té chvíle, než mě soupeř srazil“

Filip Salač měl výborně rozjetý nedělní závod katalánské Velké ceny, kdy se během úvodních kol dostal k vedoucí skupině. Bohužel chyba jiného jezdce způsobila pád a následné odstoupení ze závodu.

Filip Salač měl výborně rozjetý nedělní závod katalánské Velké ceny, kdy se během úvodních kol dostal k vedoucí skupině. Bohužel chyba jiného jezdce způsobila pád a následné odstoupení ze závodu.

Zdroj: TZ, Foto: Ronny Lekl (Redox Prüstel GP)

Závodní víkend na katalánském okruhu u Barcelony vyvrcholil závody všech tříd mistrovství světa silničních motocyklů. Jako první vyrazili na trať jezdci třídy Moto3, které čekal závod na 21 kol. Podmínky byly od rána dobré, když bylo slunečno, vzduch měl 25°C a trať 41°C.

Po sobotních technických problémech a penalizaci musel Filip Salač do závodu nastoupit z chvostu startovního pole, nicméně nováček ve své kategorii podal hned po startu skvělý výkon. Okamžitě získával jednu pozici za druhou. Netrvalo dlouho a jel na bodovaných místech v kontaktu s vedoucí skupinou. Bohužel krátce poté udělal chybu Can Öncü, českého závodníka srazil k zemi a spolu s ním i další jezdce. Filip se do závodu vrátil, ale nakonec z něj musel odstoupit kvůli poškozené přilbě. Celý závod dokončilo jen 19 jezdců a ti, se kterými Filip do té chvíle jel, skončili na stupních vítězů.

Filip Salač

Filip Salač

„Do ranního Warm Upu jsme na motorce udělali velké změny, které vedly k lepšímu. Časy v jednotlivých sektorech byly dobré. Když jsem jel ve skupině rychlých jezdců, jako jsou například Niccolò Antonelli nebo Gabriel Rodrigo, tak jsem je předjížděl a vyrovnaně jsme spolu bojovali. Před závodem jsme udělali ještě další drobné úpravy v nastavení, které motorku ještě zlepšily.“

„Do závodu jsem skvěle odstartoval a po prvním kole byl na 22. místě, takže jsem hned předjel devět jezdců. V dalších kolech jsem bojoval víc a víc a ve třetím kole se posunul na patnáctou pozici, což byl dobrý progres. K tomu jsem zajížděl i rychlé časy na kolo, které byly vyrovnané s jezdci vpředu. Poté jeden ze soupeřů udělal chybu, zavřel se mu předek a srazil mě. V tu chvíli jsem nic neviděl, protože už jsem byl v náklonu do zatáčky, jen jsem dostal ránu a byl na zemi. Spolu s námi spadli další jezdci a měl jsem štěstí, že jsem netrefil další motorku, protože to mohlo dopadnout hůř. Naštěstí mám jen odřené čelo a hematom v lokti, ale nemám žádné zlomeniny, takže se nám všem ulevilo.“

„Kromě tohoto incidentu to byl nejlepší závod mého života, tak mě moc mrzí, že jsem ho nemohl dokončit. Spousta jezdců spadla a díky mému tempu jsem mohl být v Top10, ne-li lépe. Celestino Vietti, se kterým jsem jel, závod dokončil na třetím místě. Výsledek mě mrzí, ale určitě budeme v tomto tempu pokračovat dál. Děkuji všem, co mě podporují, panu Šťovíčkovi, týmu, fanouškům, rodině a uvidíme se za dva týdny v Assenu.“

Příští Grand Prix mistrovství světa silničních motocyklů se jede od 28. do 30. června 2019Assenu v Nizozemí.