Závody IRRC Hengelo 2019

Výsledky prvních závodů letošní sezóny IRRC a belgické Twin Trophy.

Belgická Twin Trophy – 1. závod

Nedělní program na okruhu Hengelo rozjeli závodníci třídy Twin, které čekal první závod. Do něho z druhé řady startovali oba dva čeští závodníci Jan Markalous a Petr Najman. Po startu závodu se na čele utrhla dvojice Laurent Hoffmann a Marcel Zuurbier. Výborně ale odjel Petr Najman, který se během prvního kola dostal na průběžnou třetí pozici. Jan Markalous jel hned za ním ve druhé početné skupině.

V průběhu dalších kol se Petr Najman dotáhl na první dva jezdce a co víc, oba předjel a ujal se vedení. Od té chvíle začala napínavá bitva o vítězství, která trvala až do posledního kola. V něm si Petr ještě přehodil pozici s Laurentem Hoffmannem a na cílovou rovinu najížděli vedle sebe. Petr svou pozici udržel, i když to bylo velice těsné a Hengelem se tak rozezněla česká hymna, navíc při premiéře na této trati. Po včerejším problému s motorkou tak přišla sladká odměna. Laurent Hofffmann obsadil druhé místo se ztrátou jen 0,057 s a stupně vítězů doplnil Marcel Zuurbier s rozdílem 0,477 s.

Jan Markalous také předváděl pěkné předjížděcí manévry ve skupině čtyř jezdců, ale nakonec závod nedokončil. Kvůli mlžícímu hledí toho moc neviděl a při nájezdu do retardéru projel kačírkem a spadl. Naštěstí se mu nic nestalo.

Výsledky závodu

IRRC Supersport – 1. závod

Hned po jezdcích třídy Twin na trať zamířili závodníci kategorie IRRC Supersport. Z českých zástupů tu máme jen jediného závodníka, kterým je Kamil Holán. Kamil si bohužel vybral další smolný okamžik, když se mu po kontaktu s jiným jezdcem ohnula brzdová páčka a kvůli tomu musel zastavit v boxech. V tu chvíli bylo jasné, že je závod ztracený, ale Kamil to nevzdával a závod dokončil na 18. místě.

Vítězem závodu se stal Matthieu Lagrive, který si vyjel náskok téměř tří vteřin. O druhé místo to bylo zajímavější, když tu proti sobě jela dvojice jezdců. Druhý nakonec skončil Christian Schmitz a o 0,316 s za ním dojel Pierre Yves Bian. David Datzer a Laurent Hoffmann doplnili Top5. Laurent tak neměl vůbec čas na odpočinek a jen přeskočil mezi motorkami.

Podmínky jsou v Hengelu dobré, když je od rána polojasno, místy svítí sluníčko a zároveň není takové chladno, jako během včerejších tréninků.

IRRC Superbike – 1. závod

První závod třídy Superbike nám bohužel nepřinesl zajímavé souboje na čele a mezi jezdci se vytvořily velké mezery. Z prvního místa startoval Didier Grams, ale o tuto pozici ho okamžitě připravil nováček Davey Todd. Britský závodník navíc nasadil výborné tempo a ostatním začala poodjíždět. Na druhé místo se dostal Marek Červený, který stále ještě nemá doléčené naštípnuté zápěstí po pádu na Jarní ceně Brna. I přes to dokázal Mára druhé místo s přehledem udržet a čeští jezdci získali další umístění na stupních vítězů.

Třetí v závodě skončil Erno Kostamo. Didier Grams tak po včerejším vítězství v kvalifikacích dojel čtvrtý a pátý skončil Daley Mathison. O šesté místo to bylo nerozhodné až do cíle, kde Thomase Berghammera a Davida Datzera dělilo jen 0,092 s. Kamil Holán dojel na místě devátém, Tomáš Borovka skončil jedenáctý, Pavel Tomeček třináctý a Aleš Nechvátal závod nedokončil, když vyjel mimo trať a poté došlo k nešťastné kolizi se soupeřem. Při ní si narazil bok, ale jinak by měl být v pořádku.

13:00: počasí se začalo bohužel kazit. Zatáhlo se a začalo poprchávat a opět foukat vítr.

Naštěstí šlo o slabou přeháňku, která neovlivnila dění na trati. Díky slunci i větru nebylo po dešti za pár minut ani památky.

IRRC Supersport – 2. závod

Stejně jako v prvním závodě, i druhý ovládl loňský šampion této třídy Matthieu Lagrive. I přes to, že má Matthieu jen motorku ve verzi stock, dokázal si okamžitě budovat náskok a i když na cílové rovince zpomalil, projel s náskokem 1,5 vteřiny. O druhé místo to bylo celou dobu napínavé mezi Laurentem Hoffmannem a Pierrem Yvesem Bianem. Oba si prohazovali pozice a v cíli je od sebe dělilo 0,498 s.

Dále pak jeli samostatně Christian Schmitz, Thomas Walther a Luca Gottardi a další zajímavá skupina jela o sedmé místo. Ve skupině čtyř jezdců jel i Kamil Holán, který se přes ně rychle dostal, nicméně mu dýchali na záda. Poté se tato skupina rozdělila na dvě dvojice a Kamila neustále stíhal Ilja Caljouw.

IRRC Superbike – 2. závod

Do druhého závodu třídy Superbike opět dobře odjel Davey Todd, který navázal na svůj předchozí výkon a opět se ujal vedení. Již po třetím kole vedl o 1,5 vteřiny. Na druhé místo se zařadil Didier Grams, třetí jel Marek Červený a za ním jel Erno Kostamo. Ve čtvrtém kole skončil závod pro Davida Datzera. Kamil Holán se držel na 8. místě, Aleš Nechvátal a Pavel Tomeček jeli za sebou na 10. a 11. místě a Tomáš Borovka se kvůli pádu Davida Datzera propadl na 14. místo.

Davey Todd své prvenství udržel až do cíle, takže si z Hengela odvezl double ve vítězství. Za ním skončil na druhém místě Didier Grams, který si prohodil pozici s Markem Červeným oproti prvnímu závodu. Druhé třetí místo získal opět Erno Kostamo. Kamil Holán závod dokončil na osmé pozici a Top10 uzavřel Aleš Nechvátal. Pavel Tomeček dojel za ním na 11. místě a Tomáš Borovka zůstal čtrnáctý.

Belgická Twin Trophy – 2. závod

Druhý závod třídy twin tentokrát nebyl tak pěknou podívanou, jako ten první. Po startu se mezi jezdci vytvořily značné mezery a hlavně na čele nedocházelo k žádným soubojům. Na prvním místě jezdil suverénně Laurent Hoffmann, který měl v prvním závodě problém se spojkou. Nyní projel cílem první s náskokem 1,6 s. O druhé místo spolu jeli Nico Verels a Marcel Zuurbier a tak dojeli i do cíle. Petr Najman se rychle osamostatnil na čtvrté pozici, kterou udržel až do cíle. Podobný výkon měl také Jan Markalous, který se stabilně držel na pátém místě a po ranní smůle tak zajel dobrý výsledek.

Nyní už se můžeme na všechny naše závodníky těšit do Hořic, kde se pojede již příští víkend.