Výsledky tréninků IRRC Hengelo 2019

V holandském Hengelu se dnes rozjela letošní sezóna mezinárodního road racingového šampionátu. S ním se tu zároveň na trati střídají třídy místního Benecupu, díky kterému tu ve třídě Twin máme také české zástupce. Zde jsou sobotní výsledky.

IRRC Supersport

Na okruhu v holandském Hengelu se dnes rozjel první závodní podnik letošní sezóny mezinárodního road racingového šampionátu. Jezdce IRRC na trati tradičně doplnili i závodníci místního šampionátu Benecup a Belgian Trophy, takže bylo o pestrý program postaráno. Kromě moderních tříd Superbike a Supersport se představili také jezdci na klasicích, Twinech a sidecarách.

Sobotní ráno bylo v Hengelu chladné, když se teplota vzduchu pohybovala kolem 10°C, ale během dne se podmínky zlepšily a naštěstí se nepotvrdila předpověď počasí a nezačalo pršet. Chvílemi svítilo sluníčko, nicméně neustále foukal nárazový vítr.

Jako první z tříd IRRC vyjeli na trať jezdci třídy Supersport. Zde během dopoledne předvedl nejlepší výkon Laurent Hoffmann, který zajel čas 1:55,214. Během odpoledne ale šly časy o dost dolu a nejrychlejším byl Matthieu Lagrive s časem 1:50,887. Matthieu nakonec na závody IRRC přijel, i když byl zapsán i do závodů mistrovství světa Endurance. Matthieu mi k tomu pověděl. „Rozhodl jsem se, že se vytrvalostních závodů již nebudu účastnit. Závody jsou velice náročné a dlouhé a za svých dvacet let závodění už se budu věnovat jen těmto krátkým závodům.“

Druhou pozici zajel Pierre Yves Bian, který ztratil 1,186. Jen o 0,145 s dál skončil na třetím místě Laurent Hoffmann, který se tak udržel v první řadě. Dále pak jsou Thomas Walther a Christian Schmitz. Kamil Holán odpoledne najezdil jen čtyři kola, takže má lepší čas zajetý z dopoledne. Spousta jezdců zároveň využila účast v Benecupu, takže strávili na trati o dva tréninky navíc.

Pozn. Na časomíře se špatně zobrazoval čas Anderse Blachy, který není relevantní.

Výsledky 1. tréninku

Výsledky 2. tréninku

IRRC Superbike

V silnější třídě Superbike podal hned na úvod výborný výkon nováček Davey Todd, který navázal na to, že byl vždy nejlepším nováčkem i na velkých road racingových závodech, jako jsou IOMTT, North West 200 či Ulster GP. Ani v Hengelu nejel nijak pomalu a hned první trénink vyhrál s časem 1:49,546.

Jak bývá zvykem, během druhého tréninku se značně zrychlilo. Druhý trénink Superbiků byl přibližně po dvou kolech přerušen červenou vlajkou a po zdržení asi deseti minut se mohlo pokračovat.

Nejlepším jezdcem byl nakonec Didier Grams, který zajel kolo za 1:46,924. Na místě druhém skončil Davey Todd se ztrátou 1,269 s a jen o 0,065 s dál je třetí Erno Kostamo. Z českých jezdců zajel nejlépe Marek Červený, který má ztrátu 1,599 s a na třetího 0,265 s. Kamil Holán si stejně jako v Supersportech čas nezlepšil a čas z dopoledne je 1:51,653. Odpoledne Kamil obsadil 12. místo a za ním se seřadili všichni tři naši další závodníci v pořadí Tomáš Borovka, Pavel Tomeček a Aleš Nechvátal.

Belgická Twin Trophy

Jedním z přidružených závodů je také třída Twinů, které se v Hengelu účastní Jan Markalous a Petr Najman. Pro oba dva šlo o premiéru na této trati, takže první trénink věnovali hlavně seznamování se s tratí a ve druhém se chtěli zlepšit své časy.

Petr Najman výborně rozjel první trénink, kdy obsadil třetí pozici s časem 2:05,719 a ztrátou 1,986 s. Petr v každém kole zlepšoval svůj čas a právě až na úplný závěr v posledním kole zajel své maximum. Před druhým tréninkem řešil nefunkční zadní odpružení, ale vše se mu podařilo opravit a mohl vyrazit do druhého tréninku. V tom nakonec nic nezajel kvůli technické poruše po zásadním pochybení mechanika ještě doma. V kombinaci časů by se měl zítra postavit na 5. místo, kdy Jeremyho Gosena porazil jen o jednu tisícinu vteřiny.

Jan Markalous měl podobný výkon jako Petr a většinu prvního tréninku se držel kolem čtvrtého místa. Nakonec z toho bylo místo šesté s časem 2:09,189. Honza po prvním tréninku řešil problém s předními vidlicemi, ale ten se podařilo odstranit a odpoledne dál pokračoval ve zlepšování. Honza nakonec svůj čas vylepšil na 2:04,630, takže obsadil čtvrté místo. Nejrychlejším jezdcem byl zkušený Laurent Hoffmann, který ovládl oba tréninky.