Výsledky sobotních závodů WSBK Misano 2019

V italském Misanu tento víkend pokračuje letošní sezóna mistrovství světa Superbiků a zde jsou výsledky sobotních závodů.

Zdroj: Vlastní, WorldSBK.com

Mistrovství světa Superbiků pokračuje tento víkend na okruhu Marca Simoncelliho v Misanu, kde jezdce čeká sedmé kolo letošní sezóny. V případě nejslabší třídy Supersport 300 jde o páté závody.

Během pátečních tréninků panovalo velice letní počasí, když bylo slunečno a teplota vzduchu kolem 30°C. Sobota byla přesně opačná. Už ráno všechny probudil déšť a i když během dopoledne na chvíli trať vyschla, na konci Superpole třídy Supersport 300 ve skupině A začalo pršet a už se podmínky nelepšily. Naopak, před prvním hlavním závodem třídy Superbike začalo hodně pršet, takže byl závod odložen. Po pár minutách byl závod odstartován se zkrácenou startovní procedurou, ale jezdci si závod dlouho neužili. Ve čtvrtém kole byl závod přerušen červenou vlajkou, protože začalo hodně pršet.

Superbike – 1. závod

Do závodu vypsaného na 21 kol nejlépe odstartoval Jonathan Rea, který se ujal vedení a za ním se srovnali Alex Lowes, Tom Sykes, Álvaro Bautista, Sandro Cortese, Leon Haslam a další. Netrvalo dlouho a do vedení se dostal Alex Lowes, který už měl ve třetím kole náskok 0,8 s na Jonathana Reu. Mezi všemi začaly postupně vznikat větší mezery a větší skupina jela až za Top10. Ve čtvrtém kole byla vyvěšena zmíněná červená vlajka a pořadí po třech odjetých kolech bylo: Alex Lowes, Jonathan Rea, Tom Sykes, Álvaro BAutista, Chaz Davies, Leon Haslam, Sandro Cortese, Michele Pirro, Loris Baz a Marco Melandri uzavíral Top10.

Po přibližně čtvrthodinovém zpoždění byl závod restartován a jelo se na zbývajících 18 kol. Do závodu se jezdci seřadili dle pozic po předchozích třech kolech. Do závodu nejlépe odstartoval Jonathan Rea, který se ujal vedení. Za ním jeli Alex Lowes, Tom Sykes, Chaz Davies a Álvaro Bautista. Hned v prvním kole ale začalo nad Misanem opět bouřit a blýskat se. Po prvním kole byla na čele dvojice Jonathan Rea a Alex Lowes, za kterými vznikla mezera 1,7 vteřiny na početnější skupinu, kterou vedl Tom Sykes.

Ve druhém kole měl problém Marco Melandri, který byl delší v 8. zatáčce a vyjel za obrubníky. Pěkný souboj jsme mohli sledovat o čtvrté místo, kde proti sobě jeli jezdci Ducati Chaz Davies a Álvaro Bautista a s nimi jezdec Kawasaki Leon Haslam. Na čele se stále držel jeho týmový kolega Jonathan Rea, ale s náskokem jen tří desetin vteřiny na Alexe Lowese.

V sedmém kole se Alex Lowes opět dostal před Jonathana Reu a ujal se vedení. K tomu se již schylovalo pár kol předtím, kdy byl Alex na Jonathanově zadním kole doslova nalepený. Úřadující šampion se ale nevzdával a snažil se ho udržet. Podmínky na trati byly opravdu náročné, protože opět začalo hustě pršet. Třetí pozici si udržoval Tom Sykes, který jel osamocen s dostatečnými rozdíly před sebou i za sebou. O čtvrté místo to bylo stále intenzivní mezi Leonem Haslamem a Chazem Daviesem. Álvaro Bautista už nabral na oba dva ztrátu, takže jel sám na místě šestém. Za ním byli také osamoceni Loris Baz, Michele Pirro, Michael Ruben Rinaldi a Marco Melandri.

Bohužel přesně v polovině závodu spadl v 11. zatáčce Alex Lowes. Šlo jen o sklouznutí a nic se mu nestalo, nicméně to bylo velké zklamání po pádu z prvního místa. Hned poté spadl o zatáčku dál Michele Pirro.

Sedm kol před cílem přišel další pád, po kterém skončil v kotrmelcích Michael Ruben Rinaldi. Krátce poté musel ze závodu odstoupit Leon Haslam, kterému na jeho ZX-10RR upadla řadička.

V závěrečných kolech závodu si Jonathan Rea udržoval první pozici s náskokem pěti vteřin na Toma Sykese. O dalších téměř pět vteřin dál jel sám Álvaro Bautista a samostatně už jeli i čtvrtý Loris Baz, pátý Chaz Davies a šestý Marco Melandri. Výborná bitva ale byla o sedmé místo, kde proti sobě jela skupina sedmi jezdců a rozdíly byly jen v desetinách vteřiny. Na čele byl Toprak Razgatlioglu, za kterým jeli Yuki Takahashi, Sandro Cortese a další.

Kolo před cílem se opět hodně rozpršelo, ale to už závod neovlivnilo. Pro vítězství si dojel Jonathan Rea, který celou cílovou rovinku projel po zadním kole. Na druhém místě skončil Tom Sykes a stupně vítězů doplní Álvaro Bautista.

Výsledky závodu

Supersport 300 – Last Chance Race

Po závodě Superbiků se rozjel závod Last Chance („poslední šance“) ve třídě Supersport 300, do kterého nastoupili jezdci, kteří se v kombinaci Superpole nevešli mezi třicet nejlepších. Mezi nimi byli i čeští závodníci Alexandra Pelikánová a Vojtěch Schwarz. Po startu 13 kolového závodu se na čele začala odpoutávat čtyřčlenná skupina Kappler, Koopman, Dela Vega a Brianti. Ten poté už přestal stačit a vpředu jela trojice. Za těmito závodníky byli ještě Kalinin a Luna Bayen, kteří drželi prozatímní postupové pozice. Vojtěch Schwarz se dostal na 12. místo a Alexandra Pelikánová naopak ztratila a byla na 16. pozici, ale oba byli v početné skupině, víceméně v kontaktu s vedoucími jezdci. Závod se jel na mokré trati, která začala postupně osychat, protože vysvitlo slunce.

Čtyři kola před cílem Vojta Schwarz spadl a tím pro něj skončila šance se dostat do zítřejšího hlavního závodu.

Handy Race

Na závěr sobotního programu vyjeli na trať závodníci účastnící se Handy Race, což je šampionát pro hendikepované. V něm můžeme také sledovat českého závodníka Martina Horkého, který si včera v měřených trénincích vyjel páté místo na startovním roštu. Vzhledem k specifičnosti tohoto závodu jezdci startují seřazeni u boxové zdi ve stylu „Le Mans“ a poté je čeká letmý start. Podmínky na trati byly přesně takové, jaké jezdci nemají rádi, protože trať byla částečně mokrá, ale rychle usychala. Z tohoto důvodu to byla loterie s pneumatikami. Martin volil vpředu mokrou pneumatiku a vzadu slick.

Po startu desetikolového závodu byla na čele dvojice Peter Rohr a Maurizio Castelli. Za nimi jel sám na třetí pozici Benoit Thibal a o čtvrté místo spolu bojovali Michael Reynolds a Martin Horký.

Během dalších kol závodu si první pozici stále udržoval Peter Rohr, za kterým jel v rozdílu půl vteřiny Maurizio Castelli. Martin Horký se už probojoval na pódiové umístění, když jel na třetím místě se ztrátou 23 vteřin a náskokem vteřinu na Michaela Reynoldse.

Závod byl napínavý až do konce, kdy se o vítězství neustále přetahovali Peter Rohr a Maurizio Castelli. Nakonec se Peter dokázal na čele udržet a oslavil vítězství v rozdílu jen 0,4 s. Výborně zajel Martin Horký, který po propadu na 8. místo po startu dokázal pozice získat zpátky a doplnil stupně vítězů.