Zhodnocení sezóny v Hořicích z pohledu AMK

Zhodnocení sezóny v Hořicích z pohledu AMK

V pátek 7. prosince 2018 proběhla v restauraci kempu u Věže v Hořicích výroční členská schůze Automoto klubu v AČR Hořice, kde se zhodnotily letošní závody a další akce AMK.

V pátek 7. prosince 2018 proběhla v restauraci kempu u Věže v Hořicích výroční členská schůze Automoto klubu v AČR Hořice, kde se zhodnotily letošní závody a další akce AMK.

Každoroční závěr sezóny se nese ve znamení zhodnocení toho, co se podařilo i nepodařilo. Právě to proběhlo minulý pátek v prostorách restaurace kempu v Hořicích, kde se sešli členové a představitelé Automoto klubu v AČR Hořice. Na úvod se slova chopil pan Karel Křovina, který přítomné seznámil s programem večera, což byl víceméně obsah všeho důležitého v činnosti AMK.

Jako první promluvil pan Martin Pour za město Hořice. Samozřejmě, že z pohledu města šlo letos hlavně o otevření nového musea Czech Road Racing v prostorách hořického zámku. Letošní premiérová expozice se líbila, což dokazuje i návštěvnost tří tisíc diváků. Kromě toho se před závody v prostorách zámku konaly akce se závodníky pro fanoušky. Pan Pour také nastínil plány do budoucna. Museum připravuje novou expozici, plánuje udělat dvě besedy – jednu s historickými závodníky a jednu se současnými, která by navázala na besedu z konce letošní sezóny. Dále připravují „síň legend,“ která bude věnována Gustavovi Havlovi, o kterém navíc připravují knihu, protože se ukázalo, že o něm nikdy nevyšla ucelená publikace. V ní budou perličky nejen ze závodů, ale také z osobního života jezdce, jehož jméno nesou květnové závody. Syn Gustava Havla navíc museu věnoval cenné exponáty, které můžou v příštím roce opět obdivovat všichni návštěvníci. 

páteční setkání s jezdci

Následně došlo na zhodnocení závodů, kterého se ujal Tomáš Jenčovský. Tomáš se letos stal novým ředitelem závodu a po několika letech v této pozici vystřídal Karla Křovinu.

„Letošní závody můžeme hodnotit pozitivně. Byly dobře zvládnuté jak po sportovní, tak po organizační stránce. Letos se nám navíc vyhnula vážná zranění. To také díky posílení bezpečnosti. Květnový závod 300 zatáček Gustava Havla byl jedním z nejlepších v historii. Měli jsme dobře obsazené všechny třídy, ať už šlo o dvoutaktní stroje či nejsilnější kategorie. Tento závod byl zároveň velkou zkouškou pro nové složení jury. Závodům přálo počasí, takže se tu sešla spousta diváků, kterých bylo přes 20 tisíc.“

„Stoupající tendenci mají také závody České Tourist Trophy a IRRC, ale zde už jsme se setkali s vícero problémy. Jde hlavně o zranění pořadatele v úseku č. 4, má zraněnou nohu a je stále v neschopnosti. Během víkendu se více padalo, ale díky zlepšující se bezpečnosti vše dopadlo dobře. Na druhou stranu jsme navázali spolupráci s novým partnerem, díky kterému jsme měli živý přenos ze závodů. Do prostoru startu a cíle a do depa byly instalovány tři velkoplošné obrazovky a na trati bylo sedm kamer. To uvítali nejen diváci na místě, ale i ti, kteří zůstali doma. Online přenos sledovalo 10 tisíc diváků.“

Česká Tourist Trophy

Následovalo finanční zhodnocení obou závodů, kdy jsou na tom stále lépe 300 zatáček Gustava Havla díky vyšší návštěvnosti. Dobrému výsledku hospodaření také pomohlo dobré počasí, protože přišlo dost diváků a ani jeden závod neskončil v minusu. Automoto klub Hořice také investoval do kempu, kde budují nové chatky. I v příští sezóně budou investovat nemalou částku na dostavbu chatek a je potřebné opravit střechu na hlavní budově.

Po zhodnocení letošních závodů se samozřejmě pomalu začíná s přípravami na příští rok a jako první čeká AMK Hořice ples, který se bude konat 23. února 2019. Závody 300 zatáček Gustava Havla se pojedou třetí květnový víkend v termínu od 18. – 19. května 2019 a Česká Tourist Trophy a IRRC se pojede v polovině srpna od 17. do 18. srpna 2019. Tomáš Jenčovský, který je zároveň členem komise SZM v Autoklubu ČR, pověděl něco víc k příští sezóně na přírodních tratích.

„V komisi SZM AČR proběhly během letošní sezóny personální změny a novým předsedou se stal Matěj Smrž. Matěj je závodům na přírodních tratích pozitivně nakloněn a jednáme o tom, že by se závody moderních tříd povýšily z přeboru na mistrovství ČR. V příštím roce by se měly odjet stejné závody jako letos. Zajímavostí je, že by Staré město po letošní premiéře šestek rádo uspořádalo i závody pro litry. U Radvanic došlo ke změně termínu na 29. – 30. 6. a to kvůli IRRC v Těrlicku.“

„Kromě obecného zhodnocení závodů bych rád poděkoval všem lidem, kteří se podílí na přípravách závodu. Možná se to nezdá, ale na závodní víkend potřebujeme přes 200 lidí. Bohužel nás je stále méně na přípravu trati, kdy se tu začíná dva týdny před závody a po závodech se opět dva týdny uklízí. Vzpomínám na dobu, kdy se s přípravami začalo v týdnu před závody, což ale nyní není možné. Je to také díky zlepšující se bezpečnosti, což vyžaduje více času na instalaci. Tím proto děkuji všem, kteří se toho zúčastnili a zároveň apeluji na ostatní, aby se více zapojili do brigád.“

IRRC

V rámci AMK Hořice působí také dětské dopravní hřiště, které mělo díky letošnímu výbornému počasí skvělý rok. S výukou se začalo již v dubnu a skončilo až v říjnu. Od krajského Besipu mají slíbeno dostat několik nových i ojetých kol a zástupce si pochvaloval dobrou materiální pomoc od AMK na provoz.

Za středisko motocyklového sportu přestoupil pan Jiří Kolář. Ten ve své řeči hlavně vyzdvihl letošní úspěchy jezdců a členů AMK, kterými jsou Ruda Rejl, Oldřich Podlipný, Patrik Kolář, Petr Bičiště, Jiří Festa, Lucie Festová, Libor Kamenický, Milan Sedláček, Vítězslav Vyhnálek a Jiří Kolář.

Předposledním bodem oficiálního programu bylo ocenění letošních jubilantů a oficiální část večera zakončila bouřlivá diskuze. Řešily se nejen brigády, organizace závodů, ale také nemožnost sloučení šampionátu s CAMS, či nutnost najít nového nájemce do kempové restaurace, protože ten současný tu letos končí.

Na závěr se všichni postupně sešli u baru a začala volná zábava. Jak je vidět, všichni pořadatelé, nejen ti Hořičtí, musí mít pro závody hlavně nadšení a chuť něco dělat i bez nároku na velký honorář. Veškerá příprava a organizace závodů je stojí spoustu volného času, který by jinak mohli využít pro sebe. Přesto se jim každoročně daří v Hořicích uspořádat během jedné sezóny rovnou dva závodní podniky na velice dobré úrovni, které jsou vyhlášené po celé Evropě. Doufejme, že jim to vydrží nadále a závody neskončí jen kvůli nedostatku lidí.