Nová pravidla v MotoGP

Nová pravidla v MotoGP

Komise Grand Prix opět zasedla a přichází s docela velkým počtem změn ať už ve sportovních pravidlech, tak v technických předpisech.

Komise Grand Prix opět zasedla a přichází s docela velkým počtem změn ať už ve sportovních pravidlech, tak v technických předpisech.

Zdroj: MotoGP

Komise Grand Prix složená z pánů Carmelo Ezpeleta (Dorna), Paul Duparc (FIM), Takanao Tsubouchi (MSMA) a Mike Trimby (IRTA) za přítomnosti pánů Carlos Ezpeleta (Dorna), Corrado Cecchinelli (ředitel technologií), Mike Webb (ředitel závodu) a Danny Aldridge (technický ředitel) se sešla 30. listopadu 2018 v Madridu a přijala následující rozhodnutí:

Sportovní pravidla – okamžitá platnost

Klasifikace závodů

Dříve platilo, aby byl jezdec klasifikován tak, že dokončil závod, musel být v kontaktu se svou motorku, když protnul cílovou čáru. Několikrát vznikly situace, kvůli pádu, kdy jezdec a motorka překonali cílovou čáru zvlášť. V budoucnu bude čas dokončení závodu určen podle první části jezdce nebo jeho motorky, podle toho, co cílovou čáru překročí jako poslední.

Nahrazující jezdci

V případě, že bude tým v Moto3 nebo Moto2 nahrazovat zraněného jezdce někým, koho mají nasmlouvaného v jiném šampionátu, například ve FIM CEV, bude muset splnit vstupní podmínky. Půjde hlavně o jeho aktivity v daném šampionátu na dané trati. Závody pořádané se nebudou jezdci počítat jako testovací dny, pokud se budou konat do 14 dnů, než budou závody GP na stejné trati pořádány.

Klasifikování jezdců do restartovaného závodu po přerušení

Pro stanovení jasných kriterií, kteří jezdci mohou nastoupit do restartovaného závodu poté, co byl závod přerušen, došlo ke schválení objasňujících předpisů. Bylo potvrzeno, že jezdec může získat pomoc od traťového komisaře, aby znovu nastartoval motorku nebo aby svůj stroj uvedl do pohybu na trati, okraji trati nebo obslužné komunikaci.

Pro účely předpisů je tento jezdec hodnocen jako „aktivní“ a „aktivně závodící“, což je jezdec, který je na trati nebo se pokouší opravit/restartovat svou motorku nebo se znovu vrátit na trať nebo na pit lane. Sportovní komisaři FIM MotoGP budou jedinými, kdo rozhodne, zda jezdec aktivně závodí. Na taková rozhodnutí nebude možné podat odvolání.

Předjíždění pod žlutými vlajkami

Pokud bude jezdci udělena penalizace za předjíždění pod žlutými vlajkami nebo za jakékoliv další porušení předpisů, informace bude komunikována přes displej přístrojové desky a na cílové rovině maximálně během tří kol (předtím bylo pět kol).

Startování strojů

Z bezpečnostních důvodů není nikdy možné nastartovat motor závodního motocyklu uvnitř boxu. Motory musí být startovány na pit lane.

Oficiální názvy rekordu trati a závodního rekordu trati

Nové oficiální názvy, které označují rekordy okruhů, budou následující:

  • „Celkový rekord kola“ – nejrychlejší čas na kolo v historii včetně všech tréninků Grand Prix
  • „Nejlepší závodní kolo“ – nejrychlejší čas na kolo v historii zajeté během závodu

Koncesní body – třída MotoGP

Pokud výrobce získá dostatek koncesních bodů k tomu, aby ztratil koncesi, pak se ruší právo testovacích jezdců testovat na jakémkoliv okruhu GP. Nařízením bylo objasněno, že se to týká testování v nadcházející sezóně a výrobce musí nominovat tři současné okruhy GP k testování.

Aby výrobce, který získal koncesní body na „spasmodické bázi“ neztratil koncesi po několika letech, bylo rozhodnuto, že koncesní body, které byly uděleny, budou mít expirační lhůtu dvou let od data, kdy byly body získány.

Centrály používané na startovním roštu

V současném předpisu je omezení, že se mohou na startovním roštu používat ruční generátory s maximálním výstupem 2 kw. V současné praxi jsou generátory zakomponovány do servisních vozíků s nářadím, náhradními koly na motorku a dalšími díly. V souladu s tím bylo současné nařízení zrušeno a technický ředitel zodpovídá za určení přijatelnosti generátoru/servisního vozíku na startovní rošt.

Technické předpisy – okamžitá platnost

Technické předpisy třídy Moto2

Pro rozpoznání změny motorů od dodavatele Hondy k Triumphu byly upraveny technické předpisy pro tuto třídu. Plné detaily budou dostupné v následujících dnech v oficiálních předpisech publikovaných FIM.

Dodávka pneumatik

Po konzultacích s bezpečnostní komisí a oficiálními dodavateli pneumatik dochází k nadcházejícím změnám v dodávce pneumatik:

  • Třída MotoGP: Standardní dodávka pneumatik vzroste z 11 na 13, z nichž bude šest předních a sedm zadních pneumatik.
  • Třídy Moto3 a Moto2: V těchto třídách bude neomezený počet mokrých pneumatik. Nicméně oficiální dodavatel musí být schopný dodat minimálně čtyři sady mokrých pneumatik pro každého jezdce.

Disciplinární předpisy – okamžitá platnost

Penalizace, které nejsou předmětem odvolání

Disciplinární kód obsahuje seznam sankcí, které nejsou předmětem odvolání. Obvykle jde o penalizace rozdané během závodu. Nicméně komisaři FIM mohou také uložit časový trest místo jiné penalizace, typicky když standardní penalizace (např. změna pozice, průjezd boxy, atd.) nemůže být dodržena z důvodu nedostatku času v závodě. Předpisy pro tyto případy se mění, takže pokud bude udělena časová penalizace na místo jakéhokoliv neodvolatelného trestu, i tento časový postih bude neodvolatelný.

Kompletní předpisy je možné vidět na http://www.fim-live.com/en/sport/regulations-and-documents/grand-prix/