Závody „velké silnice“ v Mostě

Předposlední závodní víkend letošní sezóny mezinárodního mistrovství České republiky silničních závodů motocyklů na závodních okruzích se odjel tento víkend v Mostě, kde šlo zároveň o finále mezinárodního šampionátu Alpe Adria.

Zdroj: TZ, Foto: Dušan Belica

Poslední zářijový víkend se na Autodromu Most odjely šesté závody letošní sezóny mezinárodního mistrovství České republiky silničních závodů motocyklů na závodních okruzích. Tak, jak je v posledních letech zvykem, jelo se spolu s mezinárodním motocyklovým šampionátem Alpe Adria promotéra Lutec Racing. Výbornou zprávou už na začátku sezóny bylo právě znovuzařazení českého okruhu do tohoto šampionátu, který se sem vrátil po dvouleté přestávce. Na závodech se sešla dobrá účast a nechybělo dost zajímavých zahraničních jezdců. Bohužel několik závodníků chybělo kvůli kolidujícím termínům jiných šampionátů.

Páteční tréninky proběhly na mokré trati, proto byli všichni plni očekávání na sobotní kvalifikace a závody. Počasí se nakonec umoudřilo a jezdci si mohli vychutnat jízdu na plný plyn a adrenalin silničního sportu. Čeští fanoušci si užili skvělé výkony domácích závodníků, když si pro výhry ve svých třídách MMČR dojeli Jiří Mrkývka, Michal Filla a Karel Hanika.

V neděli navíc proběhlo závěrečné vyhodnocení šampionátu Alpe Adria, kde jsme měli mezi třemi nejlepšími i české a slovenské zastoupení – ve třídě Supersport 300 slavil slovenský jezdec Maxim Repák, ve třídě Superstock 1000 náš Michal Filla a v Superbicích letos téměř neporazitelný Karel Hanika. Ve třídě Superstock 600 skončil celkově druhý Jiří Mrkývka.

Supersport 300

Třída Supersport 300 měla v Mostě bohužel nižší jezdeckou účast, když tu chyběli Oliver König, Vojtěch Schwarz a Miloslav Hřava z ACCR Czech Talent Teamu – Willi Race a dále tu nebyli ani David Kubáň, Michal Búlik a další. Pro dvojité vítězství závodů si dojel slovenský závodník Maxim Repák, který si tím také navýšil náskok na dvacet bodů v celkovém hodnocení českého šampionátu. Na druhém místě skončil v obou závodech Manuel Rocca a o třetí pozici se podělili Filip Feigl a Jiří Nespěšný. Zpestřením byla také účast Radka Lamicha, kterého jsme v minulých letech vídali při závodech na přírodních tratích, případně Petra Svobody, který nyní hájí barvy týmu Wepol Racing, též známého týmu z přírodních okruhů.

Superstock 600

V nejpočetnější třídě Superstock 600 se v Mostě nejlépe prosadil Jiří Mrkývka, který získal dvě vítězství a na svém kontě má již 220 bodů v MMČR. Celkově naši jezdci ovládli tuto třídu, když za Jirkou skončili na pódiu Michal Chalupa a Jaromír Chlup ve stejném pořadí v obou závodech. Na Kevina Rannera, který je nyní celkově druhý, tak v obou případech zbyly bramborové medaile.

Superstock 1000

Michal Filla si dojel pro double ve třídě Superstock 1000, když si postupně vybudoval v obou závodech slušný náskok. Za ním to ale bylo napínavé a nakonec druhou pozici vybojoval Mate Laczko. Za ním skončil v prvním závodě Michal Prášek, který si stále drží celkové první místo v českém šampionátu. Ve druhém závodě doplnil pódium Marek Szkopek.

Superbike

Vrcholem všech závodů je samozřejmě nejsilnější kategorie Superbiků. Zde podal jednoznačně nejlepší výkon Karel Hanika, který překonal traťový rekord. Jeho čas 1:35,417 byl třešničkou na dortu po neuvěřitelném boji o prvenství s ostatními jezdci Alpe Adria. V MMČR spolu jeli o druhé místo Miloš Čihák a Marek Červený, který si tak po ukončené sezóně MMČR na přírodních tratích užil také uzavřený okruh. Marek si navíc připsal druhé místo i ve druhém závodě před Markem Jermanem.

Supermono

Celkový harmonogram byl v Mostě rozšířen o třídu Supermono. V rámci českého mistrovství šlo o poslední závod MMČR na přírodních tratích pro tuto třídu. Zde si pro jedno vítězství dojel Petr Najman, který měl v letošní sezóně výbornou formu na přírodních tratích nejen v této třídě, ale i v kategorii Supertwin, kde oslavil titul. Za ním se umístili stálice Supermon druhý Marek Němeček a třetí Libor Kamenický. Libor poté oslavil prvenství ve druhém a třetím závodě.

Kompletní výsledky MMČR Most 2019

Kompletní průběžné hodnocení

Dušana Harvanová

„Jsem ráda, že se podařilo zorganizovat a znovu přivítat po dvouleté přestávce Alpe Adria šampionát a MMČR v Mostě. Vážím si podpory promotéra Lutec Racing, Autoklubu ČR a zabezpečené zázemí Autodromu Most. Během závodního víkendu jsme společně s jezdci a členy ADM i Jury týmu vzdali holt vůči motocyklové ikoně Gerhardu Ittnerovi. Navíc každý z českých jezdců obdržel při hromadném sobotním focení pamětní medaili – Memoriál Gerharda Ittnera. Děkuji za příjemnou podívanou a vryté zážitky ze závodního podniku a vřele zvu všechny jezdce na poslední závod sezóny na Slovakiaringu, protože naši jezdci mají o co bojovat. Do posledního podniku není pořadí na čele jasné.“

Poslední závody MMČR SZM na závodních okruzích se pojedou ve spolupráci se SMF 11. – 13. října 2019 na Slovakiaringu.