Závodní víkend 8. – 10. 3. 2019

Závodní víkend 8. – 10. 3. 2019

O nadcházejícím víkendu se rozjede letošní sezóna MotoGP, kdy se šampionát opět vrací do Kataru. Čeští fanoušci si mohou kromě toho užít také besedu se závodníky, která bude v pátek v Hořicích.

O nadcházejícím víkendu se rozjede letošní sezóna MotoGP, kdy se šampionát opět vrací do Kataru. Čeští fanoušci si mohou kromě toho užít také besedu se závodníky, která bude v pátek v Hořicích.

Zdroj: MotoGP, Museum CRR

O nadcházejícím víkendu v termínu od 8. do 10. března 2019 se můžeme těšit na tento program:

  • MotoGP Kataru 2019
  • Beseda se závodníky v Hořicích

MotoGP Katar 2019

Před dvěma týdny se rozjela letošní sezóny v mistrovství světa Superbiků a tento víkend na závodní trať vyrazí jezdci z mistrovství světa silničních motocyklů, tedy MotoGP. Dlouhá zimní přestávka je u konce, všechny předsezónní testy jsou odjeté a my už se můžeme těšit na první ostrý závodní víkend. Letošní sezóna se stejně jako ta loňská skládá z 19 Grand Prix a právě úvod a konec sezóny má na programu zámořské závody.

Start sezóny MotoGP je již několik let v Kataru, kde se závodí na okruhu Losail. Ten leží v poušti přibližně 30 km od hlavního města Doha. První Grand Prix se tu pořádala již v roce 2004, v roce 2007 začal Losail hostit úvodní Velkou cenu sezóny a od roku 2008 se závodí pod umělým osvětlením. Závodní trať je dlouhá 5,4 km a široká 12 m. Celkem tu nalezneme šestnáct zatáček, z nichž je šest levotočivých a deset pravotočivých. Nejdelší rovinka, která je zároveň cílová, má 1 068 m.

Marc Marquez

Na novou sezónu se také připravuje výrobce pneumatik Michelin, který také během zimní přestávky pracoval na vývoji pneumatik pro královskou třídu MotoGP. Testování probíhalo ve Francii a poté samozřejmě během oficiálních testů v Malajsii a Kataru. Kvůli písku je trať v Kataru na pneumatiky náročnější a rychleji se opotřebovávají. Zároveň tu večer rychle klesají teploty, takže je nutné zachovat dobrou přilnavost i v těchto podmínkách. Všichni budou mít tento víkend k dispozici měkké (bílé označení), střední (bez označení) a tvrdé (žluté označení) pneumatiky na předek i na zadek. Přední pneumatiky budou symetrické i přes to, že je tu velice kritická druhá zatáčka, kde se často padá. Zadní budou asymetrické s tvrdší pravou stranou. Pro letošek Michelin vyvinul novou směs pro přední tvrdou pneumatiku a novou směs pro zadní měkkou. V Kataru může i pršet, takže budou mít k dispozici měkké a střední pneumatiky do mokra. Podle předpovědi počasí by mělo být v Kataru celý víkend slunečno a teploty kolem 24°C.

MotoGP

Jedním z nejsledovanějších týmů bude bezesporu tovární tým Repsol Honda. Marc Marquez vstupuje do sezóny jako úřadující mistr světa, když loni oslavil svůj již sedmý titul a cíl je jasný, připsat si na své konto titul další. Jeho předsezónní příprava byla ovlivněna operací ramene, které měl během loňského roku často vykloubené. Marc nyní uvádí, že je téměř ve 100% formě díky intenzivní rehabilitaci. Při testech v Sepangu toho moc nenajezdil, ale před dvěma týdny v Kataru už testoval mnohem víc. Další dva týdny k dobru mu samozřejmě ke zlepšení kondice pomohly.

Jorge Lorenzo

Sledovaný bude i jeho nový týmový kolega, kterým je jeho krajan Jorge Lorenzo. Jorge během letošní zimy také bojoval se zraněními. Nejprve to byly zlomeniny z loňska, ale poté si během tréninku zlomil levé zápěstí, kvůli kterému musel vynechat testování v Malajsii. V Kataru tak byl letos poprvé v barvách Hondy, ale bylo vidět, že se postupně s RC213V sžívá. Cíle jsou jasné: co nejrychleji si zvyknout na novou motorku a jet za co nejlepšími výsledky. Nyní ho čeká trať, kde v minulosti získal 11 umístění na stupních vítězů napříč všemi třídami a v MotoGP tu se třemi výhrami a čtyřmi pole position patří mezi nejúspěšnější. Marc Marquez tu loni zajel druhé místo.

Kromě zraněných továrních jezdců měla Honda těžkou situaci i v tom, že se satelitní jezdec Cal Crutchlow v Sepangu poprvé vrátil do sedla motorky od zranění z Austrálie, kde si zlomil kotník. Z počátku byly jeho pocity zvláštní, ale poté už si na motorku zvykl a patřil mezi nejlepší na trati. V testech také jezdil dobře jeho týmový kolega Takaaki Nakagami, který rozjíždí druhou sezónu v MotoGP a který se držel v desítce nejlepších.

Valentino Rossi

Mnohem lepší výkon v letošní sezóně očekává tovární tým Monster Energy Yamaha, kdy Yamaha hodně investovala do vývoje elektroniky. Maverick Viñales a Valentino Rossi byli během testů spokojeni a hlavně se shodli na směru vývoje jejich YZR-M1. To se potvrdilo během testu v Kataru, kde atakovali přední pozice. Navíc je to trať, kde se Yamaze vždy dařilo, takže se očekává, že bude v úvodním podniku sezóny konkurenceschopná. Valentino Rossi tu spolu s Caseym Stonerem drží na svém kontě čtyři vítězství v královské třídě, takže jsou nejúspěšnějšími jezdci.

K vývoji Yamahy by měl mnohem více pomoci i nový satelitní tým Petronas Yamaha, kde Franco Morbidelli dostal stejnou specifikaci motorky, jako má tovární tým. Yamaha tak konečně přechází k formátu, jaký už má léta Ducati a Honda, kdy továrna podporuje i některého svého satelitního jezdce. Jak uvedl v Praze Alex Barros, mohl by nás letos Franco mile překvapit. Nováčkem v týmu je Fabio Quartararo, který si poměrně rychle zvykl na stroj MotoGP a při testu v Kataru obsadil druhou pozici za Maverickem.

Francesco Bagnaia

Velice dominantní výkon při testu v Sepangu měli jezdci na strojích Ducati. Danilo Petrucci, který je novým továrním jezdcem, tu pokořil traťový rekord a hned za ním skončil nováček a mistr světa třídy Moto2 Francesco Bagnaia ze satelitního týmu Pramac. Andrea Dovizioso v posledních letech velice dobře konkuroval Marcovi Marquezovi a i když nebyl teď v testech na prvních příčkách, tvrdí, že Ducati neukázala vše a bude ještě rychlejší. Dovi navíc jede na trať, ke loni otevřel sezónu vítězstvím.

O velké vyrovnanosti letošního startovního pole právě hovoří výkony satelitních jezdců, kdy krom Pecca Bagnaii, měl dobrý výkon i jeho týmový kolega Jack Miller či Tito Rabat z týmu Avintia, který se pohyboval kolem Top10. S testováním byl spokojen také český závodník Karel Abraham, jehož výsledná pozice nebyla nejlepší, ale jak se říká, testy jsou něco jiného, než závodní víkend.

Alex Rins

Stále konkurenceschopnější výkony podává Alex Rins z továrního týmu Suzuki Ecstar, který dává jasně najevo, že chce letos opět bojovat o stupně vítězů. Alex uvedl, že bylo těžké zlepšovat už tak dobrý základ GSX-RR, takže se zaměřili více na doladění detailů. Suzuki letos vsadil na mladý tým, když k Alexovi přišel nováček Joan Mir, jehož úkolem je se hlavně rychle učit a bojovat mezi ostatními nováčky o titul toho nejlepšího. Ke konci sezóny se spekulovalo o tom, že Suzuki vytvoří satelitní tým, ale k tomu nakonec nedošlo. Přesto je to jedna z priorit, kterou chtějí do budoucna mít.

Spoustu novinek si na testy připravila továrna KTM, která pro letošek navíc rozšiřuje svou obsazenost na startovním roštu. Díky spojení s týmem Tech3 tak uvidíme čtyři RC16, aby mohl být vývoj rychlejší. Nejlepší výkon v testech podával Pol Espargaro, který se hlavně v Kataru dostal na 7. místo. Jeho týmovému kolegovi Johannovi Zarcovi to v Kataru moc nesedlo, takže byl až vzadu, ale v Sepangu byl rychlejší. Miguel Oliveira je posledním nováčkem na startovním roštu, který v týmu Tech3 doplnil Hafizha Syahrina, jenž má už roční zkušenost s královskou třídou. Uvidíme, jak se právě KTM zapojí do boje v Top5, což je její hlavní cíl.

Poslední továrnou v MotoGP je italská Aprilia, která se zatím moc výrazně neprosadila. Aleix Espargaro zajel pár rychlých kol, ale zatím nebyl tak spokojený. Jeho nový týmový kolega Andrea Iannone si postupně zvyká na nový stroj a v Kataru byl dokonce rychlejší, než Aleix. S vývojem měl při testech také pomoci bývalý závodník MotoGP Bradley Smith.

Dominique Aegerter

Moto2

I přes to, že pár jezdců z Moto2 přestoupilo do královské třídy MotoGP, včetně loňského mistra Francesca Bagnaii, můžeme čekat vyrovnanou konkurenci. Během posledních testů byli nejrychlejší Sam Lowes a Tom Lüthi, takže oba jezdci s velkými zkušenostmi včetně angažmá v MotoGP, nicméně za nimi byly těsné rozdíly. Velice pěkný výkon podal Remy Gardner, který byl při posledním testu v Kataru třetí nejrychlejší. Dobře zajeli i Augusto Fernandez či Marcel Schrötter, kteří se vešli do Top5. Nejlepším nováčkem byl Jorge Martin, který se pohyboval kolem desítky nejlepších. Zajímavé bude také sledovat Dominique Aegertera a Stefana Manziho, kteří jedou v týmu Forward za podpory MV Agusty. Tím se do šampionátu dostává nový výrobce, navíc letos se jede s novými motory Triumph, takže se uvidí i jaká bude jejich výdrž.

Filip Salač

Moto3

Poslední test v nejslabší třídě Moto3 ovládl Romano Fenati, jehož návrat do Grand Prix vyvolal diskuze. Po loňském incidentu se Stefanem Manzim v Misanu, jeho okamžitému vyhození z týmu a odebrání závodní licence, nakonec dostal příležitost letošní sezónu rozjet od samého začátku, i když ve slabší třídě Moto3. Romano díky svým zkušenostem samozřejmě patří mezi nejzkušenější jezdce ve startovním poli, podobně jako náš Jakub Korfneil. Kubu letos v týmu doplňuje Filip Salač, takže z českého pohledu bude právě tento tým nejsledovanější. Oba naši jezdci jedou na KTM a rozhodně mají ještě prostor pro zlepšení a boj o dobré pozice.

Rekordy okruhu

Třída Rok Rekord Jezdec Tým Čas Km/h
MotoGP 2018 Nejrychlejší kolo Johann Zarco Monster Yamaha Tech3 1:53.680 170,3
MotoGP 2016 Traťový rekord Jorge Lorenzo Movistar Yamaha 1:54.927 168,5
MotoGP 2018 Kvalifikační rekord Johann Zarco Monster Yamaha Tech3 1:53.680 170,3
MotoGP 2018 Maximální rychlost Danilo Petrucci Pramac Ducati x 351,9
Moto2 2016 Nejrychlejší kolo Jonas Folger Dynavolt Intact GP 1:59.052 162,6
Moto2 2016 Traťový rekord Sam Lowes Federal Oil Gresini 1:59.421 162,1
Moto2 2016 Kvalifikační rekord Jonas Folger Dynavolt Intact GP 1:59.052 162,6
Moto2 2016 Maximální rychlost Robin Mulhauser CarXpert Interwetten x 286,7
Moto3 2018 Nejrychlejší kolo Joge Martin Gresini Moto3 2:05.590 154,2
Moto3 2014 Traťový rekord Alexis Masbou Ongetta-Rivacold 2:05.862 153,8
Moto3 2014 Kvalifikační rekord Alex Rins Estrella Galicia 0,0 2:05.973 153,7
Moto3 2016 Maximální rychlost Bo Bendsneyder Red Bull KTM Ajo x 240,3

Harmonogram víkendu

*pozor na časový posun oproti běžným evropským závodům

Pátek 8. 3. 2019
Čas Třída Trénink
11:50 – 12:30 Moto3 1. volný trénink
12:45 – 13:25 Moto2 1. volný trénink
13:40 – 14:25 MotoGP 1. volný trénink
16:10 – 16:50 Moto3 2. volný trénink
17:05 – 17:45 Moto2 2. volný trénink
18:00 – 18:45 MotoGP 2. volný trénink
Sobota 9. 3. 2019
Čas Třída Trénink
11:25 – 12:05 Moto3 3. volný trénink
12:20 – 13:00 Moto2 3. volný trénink
13:15 – 14:00 MotoGP 3. volný trénink
15:30 – 15:45 Moto3 1. část kvalifikace
15:55 – 16:10 Moto3 2. část kvalifikace
16:25 – 16:40 Moto2 1. část kvalifikace
16:50 – 17:05 Moto2 2. část kvalifikace
17:20 – 17:50 MotoGP 4. volný trénink
18:00 – 18:15 MotoGP 1. část kvalifikace
18:25 – 18:40 MotoGP 2. část kvalifikace
Neděle 10. 3. 2019
Čas Třída Trénink/Závod
12:40 – 13:00 Moto3 Warm Up
13:10 – 13:30 Moto2 Warm Up
13:40 – 14:00 MotoGP Warm Up
15:00 Moto3 závod (18 kol / 96,8 km)
16:20 Moto2 závod (20 kol / 107,6 km)
18:00 MotoGP závod (22 kol / 118,4 km)

Beseda se závodníky

Hořické road racingové muzeum všechny srdečně zve na páteční besedu (8. 3.), která se bude konat od 18:00 hodin v prostorách divadelního sálu hořické radnice. Jde tak v pořadí o druhou besedu, když ta první proběhla na podzim loňského roku.

Na tuto besedu přijali pozvání Jakub Smrž, Michal Savinkov, Michal Dokoupil, Libor Kamenický, Radek Urbanec a Staňka Malinová, takže je jasné, že bude hodně o čem povídat. Kromě jezdců se můžeme těšit na krátkou prezentaci závodního týmu CTU Lions, který funguje pod záštitou dopravní fakulty ČVUT. Tým se zúčastnil druhého ročníku mezinárodní soutěže Motostudent s elektrickou i spalovací motorkou.

Pokud chcete strávit páteční večer na této akci, nezapomeňte si rezervovat místa na belinova@horice.org, protože je prostor omezen. Do e-mailu zároveň uveďte své jméno, počet míst a telefon.