Závodní program víkendu 21. – 23. 9. 2018

Závodní program víkendu 21. – 23. 9. 2018

Předposlední zářijový víkend se na závodní trať opět vrátí jezdci šampionátu mistrovství světa silničních motocyklů, odjede se předposlední závodní podnik mezinárodního road racingového šampionátu a také se u nás pojedou závody Supermoto.

Předposlední zářijový víkend se na závodní trať opět vrátí jezdci šampionátu mistrovství světa silničních motocyklů, odjede se předposlední závodní podnik mezinárodního road racingového šampionátu a také se u nás pojedou závody Supermoto.

Zdroj: MotoGP, Motorland Aragon, IRRC, Frohburger Dreieck, Supermoto.cz

O nadcházejícím víkendu v termínu od 21. do 23. září 2018 se můžeme těšit na tyto závody:

  • MotoGP Aragón na okruhu MotorLand Aragon ve Španělsku
  • závody IRRC v německém Frohburgu
  • MMČR v Supermoto ve Vysokém Mýtě

Velká cena Aragónu 2018

Poslední evropská Velká cena šampionátu MotoGP ještě předtím, než se všichni vydají na zámořské závody, čeká jezdce ve španělském Aragónu. Poblíž města Alcañiz se závodilo mezi lety 1963 až 2003, ale z bezpečnostních důvodů byl vybudován fungl nový sportovní areál. Ten navrhl známý německý architekt Hermann Tilke, takže tu najdeme směs různých zatáček. Celkem jich je sedmnáct, z nichž je 10 levých a 7 pravých. Celá trať je dlouhá 5,077 km a široká 15 metrů. Nejdelší rovinka má 968 m. Tento areál hostil Grand Prix poprvé v roce 2010 a tehdy rovnou získal ocenění nejlepší Velká cena roku.

Díky tomu, že má Aragón tolik zatáček, dá se tu dost předjíždět. První místo je samozřejmě hned na konci cílové rovinky při brzdění a nájezdu do první zatáčky. Zde je navíc důležitý výjezd do druhé a třetí zatáčky, které jsou rychlé. Dalším místem je hned další dvojice zatáček číslo čtyři a pět, oblíbené místo je také při brzdění z kopce do dvanácté zatáčky. Velice oblíbená je také dvojice zatáček čtrnáct a patnáct, ze kterých následuje výjezd na zadní rovinu. Po ní se opět dá dobře předjíždět do dvojice posledních zatáček, které se projíždí v jednom oblouku a kde je nutné držet správnou stopu a mít co nejlepší výjezd na cílovou rovinku.

Motorland Aragón je docela náročný na pneumatiky, protože tu jsou dlouhé rovinky, rychlé změny směru, ale také vlásenky. Michelin bude mít opět v nabídce všechny tři druhy pneumatik ve směsích měkká (bílé označení), střední (bez označení) a tvrdá (žluté označení). Přední pneumatiky budou symetrické, ale zadní budou asymetrické s tvrdší směsí na levé straně kvůli většímu zatížení toto strany, když se závodí proti směru hodinových ručiček. I když se jedná o Španělsko, mohou se v tomto regionu vyskytovat bouřky, podobně jako v roce 2014, takže Michelin poskytne měkké, střední a tvrdé pneumatiky do mokra a stejně jako u slicků budou přední symetrické a zadní asymetrické.

Marc Marquez

MotoGP

Vedoucí pozici v královské třídě MotoGP stále pevně drží úřadující mistr světa Marc Marquez z týmu Repsol Honda. Marca nyní čeká další z domácích Grand Prix a navíc Aragón, který je jeho oblíbenou tratí. To kvůli tomu že tu převažují levotočivé zatáčky a závodí se proti směru hodinových ručiček, navíc tu je po něm pojmenovaná zatáčka. Marc má na této trati také dobrou bilanci, když tu již třikrát vyhrál a získal čtyři pole position v této třídě a je držitelem kvalifikačního rekordu. Nyní sem jede s 221 body a náskokem 67 bodů na Andreu Doviziosa, takže může jet s větším klidem, i když bude hnán dopředu svými fanoušky. Jeho týmový kolega Dani Pedrosa má před sebou jednu z posledních domácích Velkých cen. Dani je v současné chvíli až na 11. místě v průběžném hodnocení se 76 body a ztrátou tří bodů na desátého Alexe Rinse. Loni v Aragónu dojel za svým týmovým kolegou na druhém místě.

Jorge Lorenzo

Velice silný tým má v současné chvíli továrna Ducati. Jorge Lorenzo sem jede po dvou pole position, které získal v Silverstone a v Misanu a Andrea Dovizioso sem míří po domácím vítězství v Misanu. Jorgemu Lorenzovi trať v Aragónu také vyhovuje, vyhrál tu v letech 2014 a 2015, navrhl cenu, kterou dostávají vítězové a také tu získal pódium v loňském roce s Ducati, když doplnil bednu s oběma jezdci Hondy. Poslední závod kvůli pádu nedojel, takže si nyní bude chtít spravit chuť. Do hodnocení šampionátu kvůli tomu přišel o body a nyní je se 130 body na 4. místě a ztrátou 21 bodů na třetího Valentina Rossiho. Jeho týmový kolega Andrea Dovizoso se po minulém úspěchu dostal na celkové druhé místo, jen tři body před svého krajana Valentina Rossiho. Loni to byl pro Doviho v Aragónu náročný víkend, který by letos rád obrátil k lepšímu.

Těžké období nyní prožívá tovární tým Movistar Yamaha. Marně už více než rok od loňského Assenu čekají na výhru a je vidět, že Maverick Viñales ani Valentino Rossi nejsou tak konkurenceschopní, jak by si přáli. Velkým zklamáním pro všechny fanoušky byl právě výkon Valentina při domácím závodě v Misanu. Za celý závod se mu nepodařilo vytvořit nějakou zajímavou akci a do cíle víceméně dokroužil. Celkově je na třetím místě se 151 body. Maverick na tom nebyl o moc lépe, ale nyní ho čeká domácí závod, tak třeba bude chtít ukázat víc, v šampionátu je zatím pátý se ztrátou šesti bodů na Jorgeho Lorenza. Loni se v Aragónu Vale vracel po zranění zlomené nohy  a oba jezdci Yamahy ukončili závod na čtvrtém a pátém místě.

Karel Abraham

Oba jezdci továrního týmu Suzuki se drží na 9. a 10. místě v šampionátu, když je od sebe dělí 13 bodů. Domácí závod také čeká oba bratry Pola a Aleixe Espargarovi, kteří by na domácí půdě rádi zaznamenali lepší výsledky pro své továrny KTM a Aprilia. Mezi satelitními jezdci je to pěkně vyrovnané. Nejlepší je zatím šestý Cal Crutchlow, který má po minulém pódiu na svém kontě 119 bodů a jen o devět bodů méně mají Johann Zarco a Danilo Petrucci. Všichni tři pravidelně bojují v Top10, takže to samé můžeme očekávat i tentokrát. K bodovaným pozicím by se rád vrátil také český závodník Karel Abraham. Místo zraněného Tita Rabata v barvách týmu Avintia Racing Jordi Torres, který v Grand Prix dříve závodil v nižších třídách a nyní je jezdcem WSBK. 

Miguel Oliveira, Francesco Bagnaia a Marcel Schrötter / MotoGP San Marino 2018

Moto2

Ve střední třídě Moto2 si udržuje první pozici Francesco Bagnaia, který má 214 bodů, ale jen se ztrátou osmi bodů je za ním Miguel Oliveira, takže i nadále bude jejich boj o titul napínavý. I když stále existují matematické šance, třetí Brad Binder už na oba dva asi nedosáhne, protože má jen 119 bodů. Brad si naopak musí hlídat jezdce za sebou, protože jen o tři body dál je Lorenzo Baldassarri, 114 bodů má pátý Joan Mir, o bod méně má Alex Marquez a dalších šest bodů ztrácí Marcel Schrötter, takže tu máme velice otevřený boj o třetí místo mezi spoustou závodníků. Pro Alexe i Joana to navíc bude další z domácích závodů, který čeká také Xavi Vierge, Jorgeho Navarra a Augusta Fernandeze.

Místo Romana Fenatiho, který byl vyhozen z týmu za incident v Misanu, pojede v barvách týmu Marinelli Snipers Xavier Cardelus, který tuto trať dobře zná z domácího šampionátu. Loni tu závod ve střední třídě vyhrál Franco Morbidelli, za kterým skončili Mattia Pasini a Miguel Oliveira. V této třídě bude opět startovat český tým Willirace, který pojede na divokou kartu se Sheridanem Moraisem tak jako v Brně a Misanu. Sheridan sem nyní jede povzbuzen po třetím místě z 24 hodinového závodu v Bol d’Or, kde jel spolu s Dannym Webbem a Matthieu Lagrivem v týmu Wepol Racing

Moto3

Moto3

V nejslabší třídě Moto3 si udržuje první pozici Jorge Martin, kterého jako spoustu jeho krajanů čeká třetí domácí závod. Jorge má i přes četné výpadky 166 bodů a náskok osmi bodů na Marca Bezzecchiho, týmového kolegy Jakuba Kornfeila. O 21 bodů za Marcem se drží na třetí příčce Fabio Di Giannantonio, který se tak může ještě v pohodě zapojit do boje o titul, navíc se mu na této trati loni dařilo, když skončil druhý. Na čtvrtém a pátém místě jsou další silní soupeři – Aron Canet a Enea Bastianini, které od sebe dělí jen jeden bod. Enea tu loni také stál na stupních vítězů díky třetímu místu.

Kuba Kornfeil má letos také výbornou formu, když často bojuje v přední skupině. V posledním závodě v Misanu mu to bohužel nevyšlo kvůli tomu, že před ním byl hromadný pád a vedoucí jezdci mu ucukli. Nicméně i tak ukázal, že má tempo na to jim stačit a to samé by mohl ukázat i v Aragónu. Kuba je nyní celkově sedmý s 91 body.

Filip Salač

Red Bull MotoGP Rookies Cup

Poslední dva závody letošní sezóny čekají jezdce Red Bull MotoGP Rookies Cupu. V Misanu už letošní titul oslavil turecký závodník Can Öncü, ale za ním mají shodný počet bodů bratr Deniz a český jezdec Filip Salač. Filip tak jasně dokazuje, že si příští angažmá u týmu Prüstel v Moto3 zaslouží. Filip i Deniz mají 142 bodů a jen o sedm bodů za nimi je domácí jezdec Xavier Artigas. Top5 doplňuje Ryusei Yamanaka, který má 117 bodů a o pět bodů dál je další Španěl Carlos Tatay. Minule v Misanu mohli odjet jen jeden závod, ve kterém Filip celou dobu bojoval o vítězství a nakonec skončil druhý, nyní už mají víkend v běžném formátu a uvidíme je závodit v sobotu i v neděli.

Podle předpovědi počasí by mělo být v Aragónu nádherné slunečné počasí celý víkend s teplotami nad 30°C.

Rekordy okruhu

Třída Rok Rekord Jezdec Tým Čas Km/h
MotoGP 2015 Nejrychlejší kolo Marc Marquez Repsol Honda 1:46.635 171,4
MotoGP 2015 Traťový rekord Jorge Lorenzo Movistar Yamaha 1:48.120 169
MotoGP 2015 Kvalifikační rekord Marc Marquez Repsol Honda 1:46.635 171,4
MotoGP 2015 Maximální rychlost Andrea Iannone Ducati x 345,8
Moto2 2015 Nejrychlejší kolo Tito Rabat EG 0,0 Marc VDS 1:52.232 162,8
Moto2 2015 Traťový rekord Alex Rins PA HP 40 1:52.767 162,1
Moto2 2015 Kvalifikační rekord Tito Rabat EG 0,0 Marc VDS 1:52.232 162,8
Moto2 2012 Maximální rychlost Takaaki Nakagami Italtrans Racing x 286
Moto3 2015 Nejrychlejší kolo Enea Bastianini Gresini Racing 1:57.755 155,2
Moto3 2017 Traťový rekord Fabio Di Giannantonio Del Conca Gresini 1:58.347 154,4
Moto3 2015 Kvalifikační rekord Enea Bastianini Gresini Racing 1:57.755 155,2
Moto3 2015 Maximální rychlost Livio Loi RW Racing GP x 241,2
RBRC 2015 Traťový rekord Raul Fernandez Rookies Cup 2:01.603 150,3

Harmonogram víkendu

Pátek 21. 9. 2018

Čas Třída Trénink
09:00 – 09:40 Moto3 1. volný trénink
09:55 – 10:40 MotoGP 1. volný trénink
10:55 – 11:40 Moto2 1. volný trénink
11:55 – 12:25 Red Bull MotoGP Rookies Cup 1. volný trénink
13:10 – 13:50 Moto3 2. volný trénink
14:05 – 14:50 MotoGP 2. volný trénink
15:05 – 15:50 Moto2 2. volný trénink
16:05 – 16:35 Red Bull MotoGP Rookies Cup 2. volný trénink
17:50 – 18:15 Red Bull MotoGP Rookies Cup kvalifikace

Sobota 22. 9. 2018

Čas Třída Trénink/Závod
09:00 – 09:40 Moto3 3. volný trénink
09:55 – 10:40 MotoGP 3. volný trénink
10:55 – 11:40 Moto2 3. volný trénink
12:35 – 13:15 Moto3 kvalifikace
13:30 – 14:00 MotoGP 4. volný trénink
14:10 – 14:25 MotoGP 1. část kvalifikace
14:35 – 14:50 MotoGP 2. část kvalifikace
15:05 – 15:50 Moto2 kvalifikace
16:30 Red Bull MotoGP Rookies Cup závod (15 kol)

Neděle 23. 9. 2018

Čas Třída Trénink/Závod
08:40 – 09:00 Moto3 Warm Up
09:10 – 09:30 Moto2 Warm Up
09:40 – 10:00 MotoGP Warm Up
11:00 Moto3 závod (19 kol / 96,5 km)
12:20 Moto2 závod (21 kol / 106,6 km)
14:00 MotoGP závod (23 kol / 116,8 km)
15:30 Red Bull MotoGP Rookies Cup závod (15 kol)

IRRC Frohburg 2018

Závěrečný podnik letošní sezóny čeká závodníky mezinárodního road racingového šampionátu, kteří míří do německého Frohburgu. O šampionech letošní sezóny je v obou třídách IRRC Superbike i Supersport rozhodnuto, když tituly oslavili v Hořicích Danny Webb a Matthieu Lagrive. Danny letos vyhrál zatím všechny závody, takže bude určitě chtít dokázat, že vyhraje i ty dva poslední, ve kterých už mu o nic nejde. Za ním je to naopak stále otevřené. Průběžné druhé místo drží domácí závodník Didier Grams se 163 body, ale jen o tři body dál je finský jezdec Erno Kostamo.

Marek Červený

Do trojky nejlepších by se rád dostal také český jezdec Marek Červený, který je zatím čtvrtý se 148 body. O páté místo také pojedou další čeští jezdci Tomáš Borovka a Aleš Nechvátal, kteří jsou zatím na sedmém a osmém místě, ale od Top5 je dělí jen tři/čtyři body. Do sedla své motorky se vrátí také Pavel Tomeček a Kamil Holán. Díky startům na divokou kartu by mohli pořadím zamíchat i zkušení jezdci Derek Sheils a Davy Todd, kteří pojedou za podpory týmu Pen13.com.

Ve třídě Supersport již slavil zmíněný Matthieu Lagrive, ale stejně jako u Superbiků, o druhém místě se rozhodne až nyní. V současné chvíli je na druhé pozici Laurent Hoffmann se 158 body a jen o pět bodů méně má domácí Thomas Walther, za kterým už jsou větší bodové rozdíly. Z českých jezdců je pravidelným účastníkem Kamil Holán, který ale musel spoustu závodů vynechat po zranění z ostrova Man.

Luboš Koňák

Ve Frohburgu bude startovní listina mnohem pestřejší díky několika divokým kartám. Do závodů této třídy nastoupí i Danny Webb, kterého tak uvidíme nejen na Superbiku, ale i na slabší šestistovce. Premiéru na této trati si odbudou i Anežka Svobodová, která je první Češkou, která tu pojede, a poprvé se v konkurenci IRRC představí také Luboš Koňák. V týmu ho měl doplnil i Michal Vecko, ale ten do poslední chvíle při závodech v Hradci Králové tvrdil, že do Frohburgu nakonec nepojede.

Harmonogram víkendu

Sobota 22. 9. 2018

Čas Třída Trénink/Závod
08:00 – 08:20 Twin 1. kvalifikace
08:35 – 08:55 SSP/STK600/Moto2 1. kvalifikace
09:05 – 09:25 2 takt klasik 1. kvalifikace
09:40 – 10:00 SBK/STK1000/Open 1. kvalifikace
10:10 – 10:30 IRRC Supersport 1. kvalifikace
10:45 – 11:05 2 takt GP 1. kvalifikace
11:15 – 11:35 IRRC Superbike 1. kvalifikace
11:50 – 12:10 Twin 2. kvalifikace
12:20 – 12:40 SSP/STK600/Moto2 2. kvalifikace
12:55 – 13:15 2 takt klasik 2. kvalifikace
13:25 – 13:45 SBK/STK1000/Open 2. kvalifikace
14:00 – 14:20 IRRC Supersport 2. kvalifikace
14:30 – 14:50 2 takt GP 2. kvalifikace
15:05 – 15:25 IRRC Superbike 2. kvalifikace
15:40 SSP/STK600/Moto2 1. závod (10 kol/47,8 km)
16:25 Twin 1. závod (10 kol/47,8 km)
17:10 SBK/STK1000/Open 1. závod (10 kol/47,8 km)

Neděle 23. 9. 2018

Čas Třída Trénink/Závod
9:00 2 takt klasik 1. závod (8 kol/38,24 km)
9:45 2 takt GP 1. závod (8 kol/38,24 km)
10:30 IRRC Supersport 1. závod (10 kol/47,8 km)
11:15 IRRC Superbike 1. závod (10 kol/47,8 km)
12:00 Twin 2. závod (10 kol/47,8 km)
12:45 SSP/STK600/Moto2 2. závod (10 kol/47,8 km)
13:30 SBK/STK1000/Open 2. závod (10 kol/47,8 km)
14:15 2 takt klasik 2. závod (8 kol/38,24 km)
15:00 2 takt GP 2. závod (8 kol/38,24 km)
15:45 IRRC Supersport 2. závod (10 kol/47,8 km)
16:30 IRRC Superbike 2. závod (10 kol/47,8 km)

MMČR Supermoto Vysoké Mýto

O nadcházejícím víkendu se pojede předposlední podnik mistrovství České republiky v Supermoto, který se pojede ve Vysokém Mýtě. Na známém okruhu byla přes léto upravena terénní část. Během soboty budou jezdce čekat tréninky a v neděli tradičně závody.  

Informace během víkendu budou na FB stránkách https://www.facebook.com/MMCRsupermoto/