Závodní program víkendu 2. – 4. 11. 2018

Závodní program víkendu 2. – 4. 11. 2018

Listopad už není tak typický měsíc pro motocyklové závody a spousta šampionátu už dávno ukončila své sezóny. Během prvního listopadového víkendu se tak můžeme těšit hlavně na MotoGP, které pokračuje v zámořské šňůře a nyní se pojede v Malajsii. Prahou naopak zatřesou FMX Gladiator Games.

Listopad už není tak typický měsíc pro motocyklové závody a spousta šampionátu už dávno ukončila své sezóny. Během prvního listopadového víkendu se tak můžeme těšit hlavně na MotoGP, které pokračuje v zámořské šňůře a nyní se pojede v Malajsii. Prahou naopak zatřesou FMX Gladiator Games.

Zdroj: MotoGP, FMX GG

O nadcházejícím víkendu v termínu od 2. do 4. listopadu 2018 se můžeme těšit na tyto akce:

  • MotoGP Malajsie na okruhu Sepang
  • FMX Gladiator Games v Praze

Velká cena Malajsie 2018

Letošní sezóna MotoGP se nezadržitelně chýlí ke konci a o nadcházejícím víkendu nás čeká předposlední Velká cena roku 2018. Zároveň tím skončí trojice závodů v řadě, letos navíc vlastně čtveřice, protože do kalendáře přibylo Thajsko, které se jelo dva týdny před tradiční trojicí Japonsko, Austrálie a Malajsie. Nyní nás tedy čeká mezinárodní okruh Sepang v Malajsii, který hostil první závody Grand Prix v roce 1999, takže letos to bude již jubilejní 20. Velká cena na této trati.

V Sepangu to není jen o okruhu, ale jde o velké sportoviště, kde jsou kromě motoristického okruhu také domy a hotel, nákupní centrum, golfové hřiště atd. Vybudování trvalo jen 14 měsíců. Trať je charakteristická tím, že má dvě dlouhé roviny, ale také čtyři pomalé zatáčky a několik středně rychlých zatáček. Celkem je tu patnáct zatáček, z nichž je pět levých a deset pravých a délka okruhu je 5,5 km, nejdelší rovina má 920 metrů. Díky své šířce 16 metrů nabízí několik závodních stop a spoustu míst k předjíždění. Před dvěma lety byl navíc vyměněn povrch, který trochu poupravil parametry dráhy, navíc byly upraveny některé zatáčky.  

MotoGP

V královské třídě MotoGP se o šampionátu rozhodlo již v Japonsku, kde svůj sedmý titul mistra světa oslavil Marc Marquez, nicméně za ním je boj o co nejlepší pozice stále otevřený. Marc Marquez si může z tohoto pohledu poslední závody sezóny co nejvíce užívat a dělat radost svým fanouškům. Nyní míří na trať, kde v minulosti získal dvě pole position. Ještě větší úspěchy tu zažil jeho týmový kolega Dani Pedrosa, který je nejúspěšnějším závodníkem kvalifikací, když tu pětkrát startoval z prvního místa. Kromě toho si na své konto v Sepangu připsal tři vítězství a je druhým nejlepším jezdcem v královské třídě na této trati. Dani tu také drží kvalifikační rekord z roku 2015.

Dani Pedrosa

Na průběžném druhém místě je Andrea Dovizioso, který po závodě v Austrálii navýšil svůj bodový náskok na Valentina Rossiho. Ten je nyní patnáct bodů, protože Dovi dokázal dojet na stupních vítězů, zatímco Vale v závěru závodu přední skupině nestačil. Doviho by v Malajsii měl opět doplnit Jorge Lorenzo, který vynechal závod v Austrálii, aby mohl na operaci se zlomeným zápěstím a měl klid na léčbu. Nyní se rozhodl do Malajsie odcestovat a zkusit opět závodit, i když už je jasné, že v celkovém hodnocení nemůže dohnat výraznou bodovou ztrátu, kterou nabral od závodů v Aragónu. Ducati se loni v Sepangu hodně dařilo, když dlouhou dobu vedl Jorge, ale nakonec vyhrál Dovi a Jorge dojel druhý.

Valentino Rossi si zatím drží průběžné třetí místo v šampionátu a i když víkend v Austrálii vypadal nejprve velice slibně, nakonec se to neotočilo v lepší výsledek a zastínil ho jeho týmový kolega. Nyní jede na trať, kde je nejúspěšnějším jezdcem. V královské třídě MotoGP tu vyhrál šestkrát, navíc tu čtyřikrát jel z pole position. Uvidíme, jak to bude tentokrát, když jde Yamaha evidentně trochu nahoru. Maverick Viñales v Austrálii prolomil nejdelší šňůru bez vítězství a konečně Yamaze přivezl vítězství po roce a půl čekání. Díky tomu si také dost bodově polepšil a i když je čtvrtý celkově, na svého týmového kolegu ztrácí už jen 15 bodů. Yamaze to v Sepangu také vyhovuje, což potvrdil i loni Johann Zarco, který spolu s jezdci Ducati vystoupal na stupně vítězů.

Andrea Iannone a Andrea Dovizioso

Stále lepší výkony podává tovární tým Suzuki, jehož jezdci Andrea Iannone a Alex Rins již pravidelně bojují o stupně vítězů. To potvrdili i při minulém závodě, kde Andrea dojel druhý a Suzuki tak přivezl nejlepší výsledek sezóny. Ani Alex nebyl daleko a celý závod podával dobrý výkon. Je jasné, že se musí s oběma Suzuki počítat i tentokrát. Jeden z nejlepších závodů byl na Phillip Islandu i pro továrnu Aprilia, když oba její jezdci Aleix Espargaro a Scott Redding bodovali. Trochu dál je naopak KTM, která se i přes zlepšování nemůže tak prosadit. Nyní už se jejich zrak upírá k příští sezóně, kde bude jejich testovacím jezdcem také Dani Pedrosa.

Mezi satelitními jezdci drží stále nejlepší pozici Cal Crutchlow, ale ten si v Austrálii zlomil kotník, takže v Sepangu závodit nebude. V sedle jeho Hondy ho nahradí Stefan Bradl, který se tak po několika letech vrací k barvám týmu LCR Honda. Výpadek silného soupeře budou chtít využít samozřejmě ostatní a nejblíže k němu má Danilo Petrucci, který na Cala ztrácí 11 bodů. Jen o čtyři body za Petruxem jsou se shodným počtem bodů Johann Zarco a Andrea Iannone a právě Johann by si rád spravil chuť po nepříjemném pádu z Austrálie.

Karel Abraham

Pěkný víkend v Austrálii prožili oba jezdci týmu Ángela Nieta. Oba jeli na lepších motorkách a bylo znát, že to oběma prospělo. Álvaro Bautista byl z tovární Ducati nadšený a v závodě se mu podařilo jet o stupně vítězů. Karel Abraham byl na GP17 také okamžitě rychlejší a v kvalifikaci dokonce bojoval o postup do druhé části. V závodě si za 11. místo připsal pět bodů, které nyní získal v jednom závod a stejný počet do té chvíle nasbíral za celou sezónu. To samozřejmě oběma nakoplo sebevědomí, i když vědí, že se v Sepangu opět vrátí na své staré motorky.

Velice důležitý závod čeká nováčka Hafizha Syahrina, který se poprvé před domácím publikem představí v královské třídě MotoGP. Hafizh sem jede po pádu z Austrálie, takže chce samozřejmě předvést mnohem lepší výkon.

V Sepangu si také připomeneme to, že na této trati před sedmi lety zemřel Marco Simoncelli.  

Francesco Bagnaia, Miguel Oliveira a Andrea Locatelli

Moto2

Ve střední třídě Moto2 si udržuje první místo Francesco Bagnaia, který má na svém kontě 288 bodů. Za ním je na druhém místě Miguel Oliveira, který ztrácí 36 bodů. Oběma moc nevyšel minulý závod, kdy jeli až ve druhé skupině a rozdíl mezi nimi se stáhl jen o jeden bod. Pokud Pecco v neděli udrží náskok 25 bodů, může slavit titul mistra světa. Miguel tak má za úkol hlavně vyhrát, aby své naděje ještě přesunul do Valencie, kde sezóna skončí, Pecco naopak musí dojet nejhůř třetí.

Vítězstvím v Austrálii si třetí místo víceméně pojistil Brad Binder. Tím, že Lorenzo Baldassarri v závodě spadl, vytvořil se mezi nimi rozdíl 41 bodů. To je samozřejmě matematicky možné stáhnout, ale tím, že je Moto2 velice vyrovnané, to bude těžké. Balda si naopak musí hlídat dva jezdce za sebou, protože jen o tři body dál je Joan Mir a jen bod za Joanem je Alex Marquez, kteří by si rádi polepšili svou celkovou pozici. Domácí závod také čeká Khairula Idhama Pawiho, který zatím za tuto sezónu získal jen jeden bod a podobně jako Hafizh Syahrin bude nyní hnán dopředu svými fanoušky.  

Moto3

Moto3

S hlavními protagonisty v boji o titul v nejslabší třídě Moto3 je to letos jako na houpačce. Buďto jeden spadne a druhý slaví nebo je to na opak, ať už je pád způsoben vlastní chybou nebo kvůli někomu jinému. První pozici v šampionátu nyní drží Jorge Martin, který má nyní 215 bodů. Jorgemu se podařilo vyhrát šílený závod v Austrálii, ve kterém se rozhodlo až na cílové rovince. Marco Bezzecchi naopak závod nedokončil a jejich rozdíl je nyní 12 bodů. Můžeme čekat, že i v Malajsii to bude intenzivní bitva, kde bude znovu hrát velkou roli i slipstream na dvou dlouhých rovinkách.

K boji o titul se také dotáhl Fabio Di Giannantonio, který je nyní třetí a na svého týmového kolegu ztrácí dvacet bodů a na Marca jen bodů osm. Z boje o titul už odpadl Enea Bastianini, který má rovných 150 bodů. Domácí závod čeká Adama Norrodina a na Sepang má dobré vzpomínky i jeho bývalý týmový kolega Jakub Kornfeil. Kuba dříve jezdil právě s Adamem v týmu, který byl podporován tímto okruhem. A právě v tomto týmu tu před dvěma lety Kuba oslavil druhé místo. V letošní sezóně český jezdec opět jezdí vpředu, takže můžeme věřit, že se i tentokrát zapojí do boje o stupně vítězů.

Jakub Kornfeil (Malajsie 2016)

Podle předpovědi počasí to zatím nevypadá ne příznivý víkend. V Sepangu jsou tradičně vysoké teploty, vlhkost a také časté přívaly deště. To je zatím hlášeno i na všechny tři dny nadcházejícího závodního víkendu. Teploty se budou pohybovat kolem 32°C, ale hrozí bouřky.

Rekordy okruhu

Třída Rok Rekord Jezdec Tým Čas Km/h
MotoGP 2015 Nejrychlejší kolo Dani Pedrosa Repsol Honda 1:59.053 167,6
MotoGP 2015 Traťový rekord Jorge Lorenzo Movistar Yamaha 2:00.606 165,4
MotoGP 2015 Kvalifikační rekord Dani Pedrosa Repsol Honda 1:59.053 167,6
MotoGP 2015 Maximální rychlost Andrea Iannone Ducati x 339,6
Moto2 2015 Nejrychlejší kolo Thomas Lüthi Derendinger Interwetten 2:06.383 157,8
Moto2 2017 Traťový rekord Miguel Oliveira Red Bull KTM Ajo 2:06.952 157,1
Moto2 2015 Kvalifikační rekord Thomas Lüthi Derendinger Interwetten 2:06.383 157,8
Moto2 2015 Maximální rychlost Ricard Cardus JPMoto Malaysia x 275,0
Moto3 2017 Nejrychlejší kolo Joan Mir Leopard Racing 2:12.078 151,0
Moto3 2017 Traťový rekord Adam Norrodin SIC Racing Team 2:12.775 150,2
Moto3 2017 Kvalifikační rekord Joan Mir Leopard Racing 2:12.078 151,0
Moto3 2015 Maximální rychlost Hiroki Ono Leopard Racing x 232,6

Harmonogram víkendu

*Pozor na časový posun, který je v Malajsii oproti nám. Tak jako minulé víkendy, bude se opět jezdit časně ráno a znovu je předělaný harmonogram, podobně jako v Austrálii, a MotoGP pojede poslední.

Pátek 2. 11. 2018

Čas Třída Trénink
02:00 – 02:40 Moto3 1. volný trénink
02:55 – 03:40 Moto2 1. volný trénink
03:55 – 04:40 MotoGP 1. volný trénink
06:10 – 06:50 Moto3 2. volný trénink
07:05 – 07:50 Moto2 2. volný trénink
08:05 – 08:50 MotoGP 2. volný trénink

Sobota 3. 11. 2018

Čas Třída Trénink
02:00 – 02:40 Moto3 3. volný trénink
02:55 – 03:40 Moto2 3. volný trénink
03:55 – 04:40 MotoGP 3. volný trénink
05:35 – 06:15 Moto3 kvalifikace
06:30 – 07:15 Moto2 kvalifikace
07:30 – 08:00 MotoGP 4. volný trénink
08:10 – 08:25 MotoGP 1. část kvalifikace
08:35 – 08:50 MotoGP 2. část kvalifikace

Neděle 4. 11. 2018

Čas Třída Trénink/Závod
01:40 – 02:00 Moto3 Warm Up
02:10 – 02:30 Moto2 Warm Up
02:40 – 02:00 MotoGP Warm Up
5:00 Moto3 závod (17 kol / 94,2 km)
6:20 Moto2 závod (18 kol / 99,8 km)
8:00 MotoGP závod (20 kol / 110,9 km)

FMX Gladiator Games 2018

Milovníci adrenalinu a velké show se můžou těšit na jubilejní 18. ročník akce FMX Gladiator Games. Do pražské O2 arény se opět sjede světová špička ve freestyle motokrosu, která se utká o titul gladiátora 2018.

Letošní FMX Gladiator Games proběhnou v sobotu 3. listopadu 2018 a vše začne v 17:30.

Těšit se můžeme na zahraniční jezdce i české závodníky, jakými jsou například bratři Filip a Libor Podmolovi, Petr Pilát a Martin Koreň. Všichni samozřejmě chystají předvést to nejlepší, co umí, Filip s Liborem navíc plánují jako první Češi skočit společné dvojsalto a k vidění bude mnohem víc!

Více informací o akci na oficiálním webu: fmxgladiatorgames.com