Výsledky testů MotoGP v Jerezu 2020

Ještě předtím, než se naplno rozjede Velká cena Španělska MotoGP v Jerezu, měli jezdci všech tříd k dispozici jednodenní test.

Zdroj: MotoGP

Závodní sezóna mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP se po koronavirové krizi rozjíždí tento víkend v Jerezu. Kvůli tomu, že byl veškerý program od března do dnešní doby zrušen, dostali jezdci k dispozici jeden den navíc pro testování. Na trati se střídaly všechny třídy, kdy královská kubatura měla k dispozici nejvíc času. Poprvé se tak jezdci po několikaměsíční pauze sešli znovu na trati a mohli si porovnat své výkony a zda během pauzy neztratili nic ze své formy. V Jerezu panovaly dobré podmínky, když bylo 33°C a trať měla přes 50°C.

V královské třídě MotoGP dobře rozjel první testovací blok Marc Marquez s Hondou, který zajel čas 1:37,941, takže byl o desetinu rychlejší, než jeho loňské nejrychlejší kolo v závodě. To bylo bezesporu působivé. Hned za ním se seřadili Alex Rins se Suzuki, Valentino Rossi s Yamahou a Aleix Espargaro s Aprilií. Na čele tak byla pěkná směsice čtyř továren. Celkem se do ztráty jedné vteřiny vešel i čtrnáctý Takaaki Nakagami, takže to vypadá, že forma jezdům zůstala neměnná a bude to opět velice vyrovnaný šampionát. Andrea Dovizioso, který se vrací po zranění klíční kosti, skončil v první části dnešního testu na 19. místě. Nejrychlejším jezdcem dne se nakonec stal Maverick Viñales z týmu Monster Energy Yamaha, který den ukončil s časem 1:37,793. Hned za ním skončil Fabio Quartararo a Marc Marquez, který byl ráno nejlepší, se díky tomuto času udržel na kombinovaném třetím místě. Aleixovi Espargarovi z jeho Aprilie vyteklo trochu oleje v 11. zatáčce a na tom později spadli Alex Marquez a Danilo Petrucci. Naštěstí se jim nic nestalo.

Jorge Martin

Ve střední třídě Moto2 byl nejrychlejším v první části testu Thomas Lüthi s časem 1:42,422. Nepatrnou ztrátu pár tisícin vteřiny měl Luca Marini a Top3 uzavíral Sam Lowes, který se vrátil v dobré formě po zranění ramene z Kataru. Ve druhé části zajel nejlépe Jorge Martin s časem 1:42,346. Se ztrátou 0,116 s byl druhý Marco Bezzecchi a třetí místo získal Luca Marini s rozdílem 0,139 s.

John McPhee

V nejslabší třídě Moto3 se ujal vedení John McPhee, druhý ze závodu v Kataru, který zajel čas 1:46,263. Za ním skončili Jaume Masia a Tatsuki Suzuki. Velice dobře jel Filip Salač, který obsadil čtvrté místo s časem 1:46,823 a o dvě desetiny vteřiny porazil i svého týmového kolegu Tonyho Arbolina, který skončil sedmý. Filip měl navíc velice dobré časy v jednotlivých sektorech, kde figuroval na předních pozicích. Ve druhé části testu této třídy zajel nejlepší čas Raul Fernandez, který dal čas 1:46,584. Druhý skončil se ztrátou 0,351 s Gabriel Rodrigo a třetí příčku obsadil Dennis Foggia s rozdílem 0,388 s. Filip Salač zajel 17. místo s časem 1:47,637, takže měl ztrátu něco málo přes jednu vteřinu. Celkem najezdil 14 kol. V kombinaci časů obou testovacích částí je Filip Salač pátý.

10. Tony Arbolino (Rivacold Snipers Team) + 0.811 s

Testu v Jerezu se také účastní světový pohár elektrických motorek MotoE. Mezi jezdce se letos nakonec dostal i Jakub Kornfeil, který tak po konci kariéry přehodnotil situaci a pokračuje v ježdění dál. Nejrychlejší čas na tomto stroji zajel Dominique Aegerter, který do MotoE přestoupil po několika letech v Moto2. Jeho čas byl 1:48,806. Druhý nejlepší čas zajel Matteo Ferrari a třetí příčku obsadil veterán Alex De Angelis. Jakub Kornfeil skončil na posledním 18. místě s časem 1:53,694. Dominique Aegerter se udržel ve vedení i v poslední části testu MotoE a zajel čas 1:48,596. Za ním skončili Eric Granado a Xavier Simeon. Jakub Kornfeil zajel čas na 1:53,759 a uzavíral startovní pole. Poslední trénink byl také ovlivněn červenou vlajkou po pádu Alessandra Zacconeho v 11. zatáčce. Jezdec by měl být v pořádku

Zajímavé zprávy přišly už během testu. Šampionát se sice ještě pořádně nerozjel, ale už dva jezdci dostali penalizace. Penalizaci dostal Fabio Quartararo z týmu Petronas Yamaha SRT za to, že 18. a 19. června 2020 ve Valencii trénoval na stroji, na kterém to podle pravidel FIM není možné. Trestem je odebrání 20 minut z prvního volného tréninku Velké ceny Španělska 2020 na trati v Jerezu. Druhým penalizovaným jezdcem je Sergio Garcia z týmu Estrella Galicia 0,0 v Moto3. Ten to má víceméně stejné, že trénoval na zakázané specifikaci motocyklu podle pravidel FIM během června na okruhu v Aragónu. Trest je stejný, tedy 20 minut z prvního volného tréninku.