Výsledky prvního dne testování MotoGP ve Valencii

V neděli skončila letošní sezóna MotoGP a dnes se naplno rozjely přípravy pro nadcházející sezónu. Na okruhu ve Valencii se dnes rozjel dvoudenní test a zde jsou výsledky prvního dne.

Zdroj: MotoGP, Twitter

Letošní sezóna MotoGP skončila nedělním závodem na okruhu Ricarda Torma ve Valencii. V neděli večer si ti nejlepší došli pro medaile a ceny za letošní výkony a po pondělním odpočinku se všichni mohli naplno pustit do práce v přípravě pro rok 2019. Jak bývá zvykem, ve Valencii se rozjel dvoudenní test a my jsme mohli sledovat některé zajímavé přestupy.

Bohužel podobně jako během uplynulého víkendu, i nyní sehrálo svou roli počasí. Po ránu byla trať vlhká, takže se čekalo, až uschne. Kvůli tomu se nejezdilo hned od 10:00, kdy se spustila časomíra, ale až po obědě. Bohužel i závěr testu ovlivnilo počasí, když přibližně hodinu a půl před koncem začalo pršet, takže byli všichni v boxech. Teplota vzduchu se pohybovala kolem 15°C a trať pod 20°C.

Johann Zarco
Andrea Iannone

První, kdo vyrazil na trať, byl Johann Zarco, který přestoupil do továrního týmu KTM. Johann nejprve zajel jen tři kola, nicméně po pár minutách se na trať znovu vrátil. O chvíli později ho následovali další jezdci a přibližně ve 13:00 bylo na trati kolem deseti závodníků. Mezi nimi byl také Jorge Lorenzo, který poprvé vyzkoušel tovární Hondu. Na trati se také představil nový tým Petronas Yamaha, který je satelitním týmem Yamahy. V jeho barvách tu byl Ramon Forcada, bývalý šéftechnik Jorgeho Lorenza a Mavericka Viñalese, který má nyní na starost Franca Morbidelliho. Do týmu přešel z továrního týmu také Wilco Zeelenberg. Do sedla své motorky se vrátil také Tito Rabat, který musel vynechat závěr sezóny kvůli zlomené noze. V roli testovacího jezdce Yamahy se představil Jonas Folger.

S testy jsou samozřejmě spojeny nejen přestupy, ale také nové barvy motorek, kombinéz či helem. Nový design měl například Andrea Iannone u Aprilie, Jorge Lorenzo měl také novou grafiku helmy i kombinézy a tradičně novou testovací přilbu představil Valentino Rossi či Alex Rins. V posledních závodech měl dost problémů se svým ramenem Marc Marquez, který se po příštím testu v Jerezu rozhodl jít na operaci.

Danilo Petrucci

Nejlepší čas dnes nakonec zajel Maverick Viñales, který ve svém 33. kole zajel 1:31,416. Dnes zkoušel hlavně nový motor, se kterým je zatím spokojený. Druhou pozici obsadil úřadující mistr světa Marc Marquez, který byl v jednu chvíli nejrychlejší. Nakonec má ztrátu 0,302 s. Valentino Rossi skončil na třetím místě se ztrátou 0,429 s na svého týmového kolegu. Čtvrtý Andrea Dovizioso byl posledním s časem pod 1:32. Top5 získal Stefan Bradl a za ním se seřadili Franco Morbidelli, Aleix Espargaro, Danilo Petrucci, Pol Espargaro a Michele Pirro. Hned za ním skončil Francesco Bagnaia jako nejlepší nováček. Jorge Lorenzo skončil se ztrátou 1,5 vteřiny na 18. místě. Karel Abraham zajel dvacátý čas s hodnotou 1:33,301, takže ztrácí 1,8 vteřiny.

Test pokračuje zítra opět od 10:00 do 14:00 a od 15:00 do 17:00.