Výsledky Letní ceny Brna 2020

Výsledky Letní ceny Brna 2020

Letní cena Brna je letošní novinkou v kalendáři CAMS, díky které měli závodníci další šanci si letos zajezdit, protože těch možností moc není.

Zdroj: CAMS, road racing club, videocom.sk

Live timing: http://www.sporttiming.sk/online/?show=results

Kompletní výsledky: http://www.videocom.sk/vysledky/20200719_brno.html

Po úspěchu letošní Jarní ceny Brna 2020 se organizátoři z Road racing clubu a CAMS rozhodli uspořádat další závody. Šlo o Letní cenu Brna, která se odjela třetí červencový víkend. Do Brna se opět sjela pěkná konkurence, protože vzhledem ke spoustě zrušených závodů a upraveným kalendářům každý vítá další možnost si dobře zajezdit. Na Masarykově okruhu se tak sešli jezdci jak přírodních, tak závodních okruhů, navíc přijelo i více zahraničních závodníků. Během Letní ceny Brna byly také vyhlašovány mistrovské a přeborové třídy Slovenské motocyklové federace (SMF), takže se rozdávalo hodně pohárů vzhledem k tomu, kdo se kam přihlásil.

Svou roli během víkendu sehrálo také počasí, což bylo vždy typické pro Jarní cenu, ale jak se ukázalo, bude to platit i pro cenu letní. V pátek při volných trénincích se střídalo pěkné počasí s dešti a trať osychala, v sobotu celý cen poprchávalo a bylo mokro a v neděli už se počasí umoudřilo a bylo hezky.

Oproti Jarní ceně byly tentokrát závody přístupné i pro diváky, což bylo hned lepší a do Brna se jich sjelo docela dost. K dispozici byla přírodní tribuna C a také obě sedadlové tribuny naproti startu. Parkovat se mohlo hned u nich, takže to bylo pro diváky ještě lepší.

Supermono, 400SSP a klasik 750

Oproti běžnému harmonogramu byl pro Letní cenu program upraven tak, že závodní program rozjeli jezdci Supermono spolu s třídami 400 SSP a klasik 750. Klasiků se do Brna sjíždí pravidelně velké množství, proto ty nejsilnější stroje jely odděleně a doplnily startovní rošt Supermon a čtyřstovek. Sobotní závod se jel na šest kol a na začátku to opět byla pěkná bitva mezi Petrem Najmanem a Shaunem Andersonem ve třídě Supermono. Stejně jako v jiných závodech, kde se tato dvojice sejde, opět to byla bitva mezi nimi hlavně po startu. Shaun se ujal vedení, ale Petr se přes něj během prvního kola dostal a začal si budovat náskok. Nakonec si Petr Najman vyjel náskok přes sedm vteřin a Shaun opět skončil druhý. Stupně vítězů doplnil Marek Němeček. Ve třídě klasik 750 si dojel pro výhru Karel Matuš sen., který měl náskok čtyř vteřin na Arriga Vinsaniho z Itálie a stupně vítězů doplnil Johann Fürböck. Třídu 400 SSP vyhrál Patrik Horák, jen o necelé dvě vteřiny před Danem Vysloužilem, který vyhrával při Jarní ceně Brna. Třetí skončil Ludovít Krušina.

Nedělní program po Warm Upech opět rozjeli jezdci třídy Supermono, 400 SSP a klasiků 750. Bohužel po čtyřech kolech musel být závod přerušen a poté byl restartován na pět kol. Skvělý výkon opět předvedl Petr Najman, který byl potlučený po sobotním pádu ve třídě do 600 ccm, ale na trati to vůbec nevypadalo. Opět zajel suverénní závod a oslavil druhé vítězství ve třídě Supermono. Shaun Anderson skončil znovu druhý a stupně vítězů tentokrát doplnil Nico Kehrer. Ve třídě klasik 750 ccm vyhrál Miroslav Medek, druhý skončil Luciano Garlassi a třetí Michal Jeřábek, takže oproti sobotě byli na stupních vítězů úplně jiní jezdci. Ve třídě 400 SSP nyní vyhrál Dan Vysloužil před Patrikem Horákem a Danielem Chovancem.

Výsledky sobotního závodu

Výsledky nedělního závodu

Klasik

Druhým závod v pořadí byl vypsán pro třídy klasik 175, 250, 350 a 500 ccm. Sobotní závod se jel na 6 kol a jak je v těchto třídách zvykem, poměrně rychle se mezi jezdci vytvořily mezery. Jako první dojel do cíle Vítězslav Hatan, který tak vyhrál ve třídě 350 ccm. Za ním dojel se ztrátou 12,3 vteřiny Otakar Talaga, který vyhrál v pětistovkách. Třetí dojel Leoš Hlaváček, který byl zároveň druhým ve třídě 500 ccm. Nejrychlejším jezdcem ve třídě 175 ccm byl Chris Meyer, který projel cílem celkově desátý. Hned za ním dojel Milan Bango, který oslavil vítězství ve třídě 250 ccm.

Na devět kol se jel nedělní závod klasiků. Ve třídě 175 klasik znovu vyhrál Chris Meyer, v 250 ccm nyní Martin Slanec. Vítězslav Hatan oslavil druhou výhru ve 350tkách a pětistovky ovládl Mario Stocco.

Výsledky sobotního závodu

Výsledky nedělního závodu

125 SP, 250 SP, 125 GP a Moto3

Pěkně zaplněné startovní pole bylo i v závodě tříd 125 SP, 250 SP, 125 GP a Moto3. V sobotu se jelo na šest kol a hned na čele závodu jeli o vítězství Jonáš Kocourek, kterého stíhal Jakub Gurecký. Vypadalo to podobně jako v předchozích závodech. Za nimi jel o vítězství ve třídě 125 GP Patrik Kolář spolu s Lukášem Fikkerem, který byl první ve třídě 125 SP. Lukáš ale kolo před cílem spadl, takže přišel o ten nejlepší výsledek. Patrik výhru ve své třídě udržel a druhá v GPčkách dojela Staňka Malinová. V kategorii 125 SP vyhrál Michal Vecko a v 250 SP slavil Johannes Kehrer.

Nedělní závod těchto tříd se jel na 11 kol a na čele to vypadalo podobně jako v sobotu. Bojovali tu Jonáš Kocourek a Jakub Gurecký, ale tentokrát to bylo vyrovnanější. Jonáš nakonec oslavil druhé vítězství, ale jen o 0,111 s před Kubou. Za nimi dojel Chris Meyer se ztrátou 22 vteřin jako vítěz třídy 125 GP, takže porazil Patrika Koláře. Třetí znovu skončil Olda Podlipný. Staňka Malinová bohužel závod nedokončila. Spousta jezdců nedokončila závod třídy 125 SP a z druhého vítězství se opět radoval Michal Vecko. Za ním skončili Petr Kolář a Pavel Fojtík. Ve třídě 250 SP i v neděli slavil Johannes Kehrer.

Výsledky sobotního závodu

Výsledky nedělního závodu

Do 600 ccm

Velice sledovaný byl závod třídy do 600 ccm, kam tentokrát nastoupil i Karel Hanika. Ten dříve závodil hlavně v nejsilnější třídě, ale nyní nově v barvách týmu Wepol Racing jel i v šestkách. Do sobotního závodu na sedm kol nakonec nenastoupil Igor Kaláb, který dominoval v této třídě při Jarní ceně. S Karlem Hanikou nakonec držel krok Petr Najman, který se na chvíli dostal do vedení, ale bohužel na konci druhého kola přišel highsider a závod pro něj skončil. Kája tak ztratil nejbližšího konkurenta a poté už si jel pro suverénní vítězství. Stupně vítězů tentokrát doplnili mladíci, když druhý dojel Ondřej Vostatek a třetí Filip Řeháček. Ani další mladíci Patrik Carda a Matyáš Konečný nebyli daleko, když Patrik dojel pátý a Matyáš šestý, což jsou slibné výsledky do budoucna pro naši silnici.

Za pozornost také stojí Matěj Vít, nováčkem a s každým závodem jde nahoru. Nyní dojel na sedmém místě. Nově se závodů v Brně zúčastnil i Vojtěch Schwarz, který loni jezdil v třístovkách v mistrovství světa Superbiků. Vojta si dojel také pro body, když byl třináctý. O dobrý výsledek přišel Michal Vecko, který se držel v Top10, ale dvě kola před cílem spadl při highsideru a on i motorka skončili v kotrmelcích. To bylo také důvodem, že nenastoupil do nedělního závodu.

Ani ve druhém závodě třídy do 600 ccm nenašel Karel Hanika přemožitele, když vyhrál s dalším pohodlným náskokem. V závodě navíc zajel nový rekord trati této třídy v hodnotě 2:07,112. Za ním nyní skončili Igor Kaláb a Jiří Mrkývka, kteří si tak spravili chuť po sobotě. Dále se seřadili mladíci Ondřej Vostatek, Patrik Carda a Filip Řeháček. Petr Najman byl nejlepším jezdcem soustředících se na přírodní okruhy, když dojel sedmý. Desítku nejlepších doplnili Nicoló Trevisan, Vojtěch Schwarz a Patrik Stachura.

Video: Start sobotního závodu do 600 ccm

Výsledky sobotního závodu

Výsledky nedělního závodu

Twin a Stock 300

Další spojený závod na šest kol čekal jezdce třídy Twin a Stock 300. Zde se na čele závodu držela skupina Twinařů Milan Hanzalík, Jan Markalous a David Kužela. Na čtvrtém místě jezdil Lukáš Fikker, který nakonec rozhodl o výsledku závodu až těsně před šachovnicovou vlajkou. Z vítězství se radoval Jan Markalous, druhý dojel Milan Hanzalík a už to vypadalo, že třetí dojede David Kužela, ale právě jeho týmový kolega Lukáš Fikker ho před cílem předjel a získal poslední místo na stupních vítězů. Za touto čtveřicí dojel jako první ve třídě Stock 300 Petr Svoboda.

Nedělní závod těchto tříd byl vypsán na 8 kol a tentokrát byli na čele závodníci kategorie Stock 300. O výhru spolu jeli Petr Svoboda a Jiří Nespěšný, které v cíli dělila jen jedna vteřina. Nejlepší výkon stejně jako v sobotu podal Petr Svoboda. Jirka se tak musel spokojit s druhým místem a třetí dojel David Kubáň. Mezi jezdce této třídy se na trati zamíchal Jan Markalous, který tak oslavil výhru v Twinech. Za ním dojel další jezdec třístovek Lukáš Simon. Druhý v Twinech skončil celkově pátý Marek Jahoda a třetí dojel Martin Hrstka. Cílem tentokrát neprojeli zkušení závodníci a hlavně ti, co jeli na pódium v sobotu – Lukáš Fikker, David Kužela a Milan Hanzalík.

Výsledky sobotního závodu

Výsledky nedělního závodu

Nad 600 ccm

Velice nabitá startovní listina byla v nejsilnější kategorii nad 600 ccm, která je nejsledovanější a diváci si musí počkat až do úplného konce, protože jezdí jako poslední. Zde svou roli největšího favorita opět potvrdil Karel Hanika, který sobotní sedmikolový závod naprosto ovládl. V cíli byl s náskokem jedenácti vteřin. Druhý dojel Bálint Kovás, který navázal také na dobrý výkon z Jarní ceny. Stupně vítězů tentokrát doplnil Karel Pešek. Nejlepším jezdcem přírodních tratí byl čtvrtý Marek Červený. Zpestřením startovního pole byla bezesporu holandská závodnice Nadieh Schoots, která měla dvouletou závodní pauzu a v Brně se tak po dlouhé době vrátila do sedla své Kawasaki. Nadieh ukázala, že svou vášeň pro motorky neztratila, s každou jízdou zrychlovala a udržela se v lepší polovině startovního pole. Ze závodu odstoupil také Laurent Hoffmann, který je známý ze závodů IRRC a který pro letošek přešel z šestek do litrů. Nyní si stěžoval na problémy s kontrolou trakce.

Celkově čtvrtý vítězný pohár si z Brna odvezl Karel Hanika, který ovládl i poslední závod letošní Letní ceny Brna. Pro ostatní tak zbyl jen boj o ostatní pozice a o druhé místo to bylo velice nerozhodné. Jen pár tisícin vteřiny dělilo od sebe v cíli Bálinta Kovácse a Michala Práška, kteří doplnili stupně vítězů. Závod nedokončil jeden z favoritů a to Michal Filla, který skončil v osmém kole, ale ještě předtím dokázal ve třetím kole zajet nový rekord trati této třídy v hodnotě 2:03,502. Na čtvrtém místě dojel Karel Pešek a Top5 doplnil Marek Červený. Pěkný pohled byl i na souboje napříč celým startovním polem a za zmínku stojí také skupina jedoucí o osmnácté místo, kde byli Juraj Knezovič, Luboš Koňák a Nico Müller. Tito tři jezdci byli také poslední, kteří od Karla Haniky nedostali kolo.

Výsledky sobotního závodu

Výsledky nedělního závodu