Vydařený 58. ročník 300 zatáček Gustava Havla

Vydařený 58. ročník 300 zatáček Gustava Havla

Po roční odmlce se v Hořicích v Podkrkonoší opět rozburácely motory závodních motocyklů a jezdci i fanoušci si navíc díky slunečnému počasí mohli naplno užít parádní závodní víkend.

Hořice v Podkrkonoší se opět na jeden víkend staly Mekkou road racingových závodů. V termínu od 14. do 15. srpna 2021 se tu jely odložené závody 300 zatáček Gustava Havla spolu se závody IRRC. Celý víkend v Hořicích panovalo opravdu horké letní počasí, takže tu byly víceméně ideální podmínky pro závody. Dlouhá pauza od závodů v Hořicích byla znát na jezdcích i fanoušcích, takže startovky byly plné a diváci obléhali závodní trať již od pátku. Samozřejmě, že organizátoři nadále apelovali na dodržování proticoronavirových opatření.

Páteční autogramiáda a slavnostní vyhlášení sezóny 2020

Ještě než se naplno rozjel závodní víkend, proběhla v pátek tradiční autogramiáda se spanilou jízdou jezdců. Ti se kolem čtvrté hodiny odpolední sjeli na nádvoří hořického zámku, kde sídlí Museum Czech Road Racing. Jezdci a fanoušci se po více než roce a půl mohli znovu v Hořicích setkat a získat nějaké podpisy a fotky. Po vydařené podpisovce na zámku proběhlo slavností vyhlašování mistrů České republiky SZM na závodních a přírodních okruzích za loňskou sezónou. Loni se toho sice moc neodjelo, ale každý závod se počítá. Letos už by to se sezónou mohlo být nakonec lepší.

Sobota

Závodní víkend se rozjel naplno sobotou, kdy byly na programu tréninky. Jezdci z mezinárodního šampionátu IRRC dostali k dispozici navíc Warm Upy, které se jely ještě před hlavními měřenými tréninky. Sobotní ráno tak probudili hned jezdci třídy Supersport, po kterých vyjeli na trať Superbiky. To byl pěkný budíček a důvod, proč přijít do Hořic hned od začátku programu. Po Warm Upech se rozjel první měřený trénink třídy Sportproduction 125, takže řev čtyřtaktů vystřídali dvoudobé stroje. Program ubíhal velice dobře, až do tréninku třídy IRRC Supersport, kde měl už ve druhém kole těžkou nehodu Christian Smitz. Toho nakonec musel transportovat do Hradce Králové vrtulník. Naštěstí to vypadá, že se z toho německý závodník dostane. Poté už nebyla přerušení hlavního programu velká a zajeté časy na hranicích traťových rekordů slibovaly skvělou podívanou při nedělních závodech.

Neděle: Slavnostní zahájení

Neděle začala slavnostním zahájením, kdy k přítomným promluvili starosta města Hořice pan Aleš Svoboda, ministryně pro místní rozvoj paní Klára Dostálová a ředitel závodu Tomáš Jenčovský. Vše doprovázel svým komentářem Josef Kubíček.

Sportproduction 125 ccm

Hned po úvodních slovech se začali na startovní rošt řadit první závodníci. Šlo o třídu 125 SP a jak se ukázalo, výborně rozjeli nedělní závody. Třída SP je velice vyrovnaná a mohli jsme sledovat souboje napříč celým startovním polem. Z první řady startovali Lukáš Fikker, Michal Vecko a Marek Zima, kteří spolu s Marcelem Hrubošem předvedli pěknou bitvu o stupně vítězů. Nejúspěšnější z nich byl Lukáš Fikker, který určoval tempo od začátku závodu. Druhou pozici nakonec vybojoval Michal Vecko, který hlavně v závěru závodu začal stahovat svého týmového kolegu a už to vypadalo, že si to nakonec rozdají o první místo. Stupně vítězů doplnil slovenský závodník Marcel Hruboš. Marek Zima se musel spokojit s bramborou. Velice dobře to také vypadalo v boji o páté místo. Zde proti sobě jeli Jakub Rolf, Ivo Doležal, Jiří Šubr a Ondřej Mráz. Pro Jakuba Rolfa to byla hlavně zkouška motorky, protože po sobotních trénincích musel až do dvou hodin do rána pracovat na opravě motoru. Kuba nakonec neuhájil páté místo a dojel sedmý za Ivem a Jiřím. Petr Čadek a Josef Svoboda doplnili Top10.

Výsledky závodu SP 125 Hořice 2021

GP 125/Moto3 + 250 Open

Dalším ze závodů českého mezinárodního mistrovství byly spojené třídy GP125/Moto3 a 250 Open. Hned po startu závodu se na čele vytvořila čtveřice, ve které jeli Patrik Kolář, Christopher Eder, Steffen Grämer a Michal Savinkov. Všichni čtyři byli velice vyrovnaní a napětí by se dalo krájet. Kdo oslaví tu nejcennější trofej? Nic nebylo jisté ani do posledního kola. První pod šachovnicí byl nakonec rakouský závodník s KTM Christopher Eder, za kterým skončil Steffen Grämer. Patrik Kolář bohužel udělal v posledním kole chybu, spadl a propadl se až na páté místo ve své třídě. Stupně vítězů tak v GPčkách získal domácí Michal Savinkov. Ve dvěstěpadesátkách byl nejlepším Anders Blacha, který projel cílem celkově čtvrtý, druhý skončil Johannes Kehrer a třetí nestárnoucí Karel Kalina.

Výsledky závodu GP 125 Hořice 2021

Supermono + Supersport 300 + Supersport 400

Ve třídě Supermono Petr Najman dokázal, jak je stroj konstruktéra Honzy Pavlíčka dobře naladěn. Petr v sobotních kvalifikacích zajel nejrychlejší čas a i když v Hořicích vždy bojuje s Shaunem Andersonem, tentokrát Shaun nebyl tak těžkým soupeřem. Po startu se irský závodník dostal do vedení, ale netrvalo dlouho a Petr Najman ho předjel. Následně Shaun Anderson ze závodu odstoupil a český rychlík si jen kontroloval luxusní náskok přes dvacet vteřin. Ostatní jezdci vůbec jeho minimonu nestačili a tak mohl Petr trochu „odpočívat“, protože ho hned po tomto závodě čekal druhý závod v Supersportech. Tímto si zároveň dojel již pro druhé vítězství v tomto dni a to nebyl všem úspěchům konec. Na druhém místě v Supermonech dojel František Louočka s Indianem a třetí byl David Řezáč.

Svou premiéru v Hořicích si odbyla třída Supersport 400 a do závodu hned nastoupilo patnáct jezdců. Nejlepším z nich byl Dan Vysloužil, který si vyjel luxusní náskok 22 vteřin na druhého Petra Plichtu. Ludovít Krušina ze Slovenska dojel třetí.

Výsledky závodu Supermono a Supersport 400 Hořice 2021

Supertwin

Předposledním závodem nedělního programu byl závod Supertwinů. Zde jsme mohli sledovat dva výjimečné stroje Paton, i když jeden nakonec do závodu nenastoupil. Ital Andra Majola předvedl, jak bravurně tento stroj ovládá a také jak výborně umí zajet. Zvuk tohoto stroje byl lahodou na uši a na trati bylo znát, že si jede pro suverénní vítězství. Andrea nakonec projel cílem s náskokem téměř 41 vteřin a vypadlo to, že závod se jede hlavně o druhé místo. To získal Honza Markalous a třetí skončil známý a také oblíbený slovenský jezdec Miroslav „Laki“ Sloboda. Ze závodu kvůli problému s brzdou musel odstoupit David Kužela, též stálice road racingových závodů.  

Výsledky závodu Supertwin Hořice 2021

IRRC Supersport

Druhý závod v pořadí čekal jezdce třídy IRRC Supersport, takže právě po SPčkách přišlo jedno z hlavních lákadel programu. Zde jel z první pozice Petr Najman, který v sobotu zajel čas 2:19,930. Jen o 0,017 s za ním skončil na druhém místě Pierre Yves Bian a první řadu doplnil Kamil Holán, který už svůj čas měl nad 2:20, konkrétně na hodnotě 2:20,136. Spolu s evropskou konkurencí jsme mohli jak v Supersportech, tak v Superbicích sledovat několik dalších českých a slovenských závodníků, kteří tu jeli na divokou kartu.

Petrovi Najmanovi se start z pole position vůbec nepodařil a do závodu spíš odkočil, než odjel. První pozice tak ujal jeho letošní hlavní konkurent Pierre Yves Bian. Český jezdec se ale okamžitě nalepil na jeho zadní kolo a četl si jeho jízdu. Už po prvním kole měla tato dvojice lehký náskok na ostatní a schylovalo se k pěknému souboji. Petr Najman poté svého francouzského soupeře předjel při nájezdu do města a snažil se mu co nejvíce cuknout. To se mu podařilo a ukázalo se, že Pierre na Petra nestačí. Severočeský závodník tak projel cílem s náskokem 4,5 vteřiny. Pierre Yves Bian nakonec měl co dělat, aby uhájil i druhou příčku, když se na něj dotáhl Ilja Caljouw. Rozdíl mezi oběma byl v cíli necelé tři desetiny vteřiny. Kamil Holán byl druhým nejlepším českým jezdcem, když skončil těšně pod pódiem na čtvrtém místě se ztrátou devíti vteřin.

Druhý závod této třídy, který byl po závodě Supermon, byl víceméně v podobném režimu. Petr Najman po vítězném závodě v Supermono jen přeskočil na motorku a chystal se na start dalšího závodu. Start se mu nyní podařil lépe, ale i tak se do čela opět dostal Pierre Yves Bian. Po dvou kolech ale Petr Najman využil mezery při nájezdu do první zatáčky po cílové rovince a opět ukázal, kdo je letošním pánem hořického okruhu. Opět projel cílem s pěkným náskokem, nyní se čtyřmi vteřinami. Petr oslavil hattrick, tři závody a tři vítězství! Tím naprosto ohromil všechny přítomné. Na druhé místo se nakonec dostal Kamil Holán a Pierre Yves Bian doplnil druhé stupně vítězů Supersportů. Ilja Caljouw se nyní musel spokojit se čtvrtým místem.

Výsledky 1. závodu IRRC Supersport Hořice 2021

Výsledky 2. závodu IRRC Supersport Hořice 2021

Průběžné hodnocení IRRC Supersport 2021

IRRC Superbike

Vrcholem všech závodů je samozřejmě nejsilnější třída, nyní v Hořicích okořeněná zahraniční konkurencí z IRRC. Stejně jako Supersporty, i jezdce Superbiků čekaly dva závody. Ten první se jel na konci dopolední části, druhý závod ukončil 58. ročník 300 ZGH. První závod byl dramatický hned od prvního kola, kdy došlo v dachovském esíčku v velké nehodě dvou jezdců. Byli to Jiří Vališ a Rasmus Lindstrom. Český jezdec, i když potlučen, tak po pádu odešel po svých, ale hůř na tom byl závodník ze Švédska. Ten jel v Hořicích poprvé, měl k trati respekt a snažil se zrychlovat postupně, ale bohužel ho při pádu smetly motorky a skončil v péči lékařů. Ti ho nakonec nechali letecky převést do hradecké fakultní nemocnice. Kvůli tomu došlo k velkému zdržení nedělního programu o téměř hodinu. Naštěstí to i s ním nyní vypadá dobře.

Po této nehodě byl závod restartován a jelo se na šest kol. Na čele se vytvořila čtveřice David Datzer, Lukas Mauer, Didier Grams a Marek Červený. Didier bohužel z boje o stupně vítězů odpadl kvůli pádu, ale do závodu se vrátil a dojel desátý. Ještě k tomu stihl zajet nový traťový rekord, který má nyní hodnotu 2:13,948. Vítězem se stal Švýcar Lukas Mauer, Marek Červený za velké podpory publika dojel druhý a třetí skončil německý jezdec David Datzer, který za Márou dojel v rozdílu jen dvou desetin vteřiny.

Druhý závod této třídy nabídl podobnou podívanou. Na čele jela opět stejná čtveřice, kolo na kolo a na hranici časů kolem 2:15. Didier Grams si vybral smůlu naplno, když opět v pátém kole spadl. Naštěstí se mu nic nestalo, ale závod byl kvůli tomu přerušen. Odjetá byla jen čtyři celá kola a tak jury a ředitelství závodu jednalo, co dál. Kvůli zdržení v prvním závodě byl harmonogram už hodně posunutý a řešilo se, zda závod (původně vypsaný na 9 kol) dojíždět, zda ho restartovat nebo zda dát jezdcům poloviční body a vše ukončit. Poslední varianta i po konzultaci se závodníky nakonec vyhrála, takže jezdci dojeli jen mávací kolo a nedělní program hořických zatáček byl u konce. Vítězem se tak stal David Datzer, druhý skončil Lukas Mauer a Marek Červený skončil třetí. Na stupních vítězů se tak prostřídali jen ti samí jezdci. Pořadatelé se rozhodli vyhlašovat oba závody najednou a tak právě při vyhlašování nejprve jezdci nastoupili na stupínky podle dojetí druhého závodu, ale vyhlašován byl první, takže se museli rychle promíchat, aby bylo vše správně. Marek Červený pak navíc získal ještě jednu speciální trofej pro nejrychlejšího českého závodníka.

Výsledky 1. závodu IRRC Superbike Hořice 2021

Výsledky 2. závodu IRRC Superbike Hořice 2021

Průběžné hodnocení IRRC Superbike 2021

Závěrem chci samozřejmě hlavně popřát všem zraněným jezdcům brzké uzdravení a snad na závody v Hořicích nezanevřou. Pořadatelům a těm, kteří se podíleli a pomohli organizaci, patří obrovské poděkování, že v tak krátkém čase dokázali tyto závody uspořádat. Závody neměly chybu a podle ohlasů, které jsem v průběhu víkendu slyšela, se všem závody líbily a hlavně, konečně jsme měli ty Hořice, jak je známe a máme rádi. Konečně tu byly pořádné road racingové závody, spousta kamarádů a známých a ani se nechtělo jet domů. Snad se v Hořicích opět sejdeme příští rok a tentokrát už v květnu!

Kompletní výsledky na webu AMK nebo Racehero.