Petra Najmana v Hengelu zradila technika

Petra Najmana v Hengelu zradila technika

Během závodního víkendu IRRC v Hengelu řešil Petr Najman hlavně technické problémy se svou motorkou, přesto se mu ale podařilo vybojovat další umístění na stupních vítězů.

Zdroj: TZ, Foto: Milan Kubín

Třetí závodní víkend šampionátu IRRC se odjel první zářijový víkend v holandském Hengelu. Petr Najman, letošní nováček v IRRC ve třídě Supersport, Hengelo již znal z dřívější účasti v závodech Twinů, nicméně s novým strojem je to vždy jiné. Úzká trať v polích tentokrát byla větším oříškem, než by se zdálo a hlavně pro techniku. S týmem během víkendu řešili několik problémů a bohužel ten největší se stal během druhého závodu, kdy musel odstoupit.

Petr Najman

„Do Hengela jsme vyrazili v plné sestavě týmu a s očekáváním bojů o celkové druhé místo v IRRC. Na místo jsme dorazili ve čtvrtek večer a rovnou jsme stihli administrativní přejímky. Druhý den jsme připravili zázemí, motorku a prošli technickou přejímkou. Předpověď počasí slibovala pěkný víkend, tak už jsme se těšili na sobotní tréninky. Přihlásili jsme se také do Beneluxu, abychom mohli víc trénovat.

Nastoupil jsem do prvního tréninku, všechno bylo v pohodě, jen nás trápilo nastavení spojky. Nezajížděl jsem špatné časy, ale limitovalo mě to. Následoval pro mě druhý trénink, který byl prvním tréninkem v IRRC. Udělali jsme změnu v převodu, ale problém se spojkou se neustále opakoval a byl čím dál tím větší. Ke konci tréninku jsem musel zajet do depa, protože to nefungovalo.

Do třetího tréninku a druhého Beneluxu jsme opravili spojku, dali jsme nové lamely a jiný převod. Bylo z toho vítězství kvalifikace Beneluxu, takže jsem se cítil dobře, měl jsem rychlost a byl připraven na druhou kvalifikaci IRRC. Bohužel jsem asi ve třetím kole měl špatný pocit od předního kola, jako bych ho měl ztrácet na brzdách. Kluci provedli kontrolu hlavně tlaku, ale vše bylo dobré. Kvůli tomu, že byl trénink docela krátký a trať v Hengelu je úzká, těžko jsem se dostával do tempa, jelikož mě soupeři brzdili a nemohl jsem zajet ideální kolo. Nakonec jsem zajel třetí místo, takže jsem se dostal do první řady na startu, což byl můj cíl.

Na závod jsme provedli ještě nějaké změny. Měl jsem strach ze startu, že se mi moc nepovede, ale naštěstí se mi podařil a po startu jsem se dostal na druhé místo. To jsem držel čtyři kola, ale výkonově jsem začal oproti soupeřům ztrácet hlavně na rovinách oproti. Nejprve mě předjel Ilja Caljouw a byl jsem schopen akceptovat jeho tempo, ale na technických pasážích ho nešlo předjet kvůli šířce trati a na rovině jsem ho nebyl schopný předjet ani díky slipstreamu ani pozdějšímu brzdění. Nakonec to dalo na třetí místo, takže jsme byli spokojeni s výsledkem, ale nehrálo nám to moc do karet vůči celkovému druhému místu v IRRC.

Do druhého závodu jsme dali druhou sadu pneumatik a čekali jsme lepší výsledek. Bohužel se mi nepodařil start a dostalo se přede mě pět jezdců. Naštěstí se mi povedlo v první zatáčce něco získat zpátky a s Iljou jsme pak jeli v souboji o druhé a třetí místo. Opět to vypadalo podobně, v technických pasážích jsem ho nebyl schopný předjet a na rovinkách mi ujížděl. V pátém kole v první zatáčce jsem byl kolo na kolo za ním, už jsem se chystal ho předjet, ale v tu chvíli mi zarachotilo v motoru a bylo po závodě. Jen jsem dojel do další zatáčky, kde jsem motorku odstavil.

Byl to hodně hořký konec celého závodního víkendu, jelikož se nám nepodařilo urvat dostatečný počet bodů, abychom mohli jště ve Frohburgu bojovat o celkové druhé místo. Momentálně jsem na třetím místě, což je na první sezónu v IRRC dobré umístění, ale samozřejmě, že chceme vždycky víc. Pokud se mi podaří ve Frohburgu slušně dojet, tak bych měl třetí místo udržet. Na to druhé místo už by se opravdu muselo něco stát, aby do dopadlo…

Celkově mě výsledek víkendu mrzí, ale je to naše první sezóna v nejvyšší evropské konkurenci a je to sezóna, ve které hlavně sbíráme data a zkušenosti pro další sezóny. Děkuji všem sponzorům a kamarádům, kteří mi pomáhají a už se těším  na poslední závody IRRC do Frohburgu, kde se budu snažit zajet dobré výsledky.“