Slavnostní vyhlášení sezóny 2019 silničních závodů motocyklů

Slavnostní vyhlášení sezóny 2019 silničních závodů motocyklů

První listopadovou sobotu se v budově Autoklubu České republiky sešla špička PČR a MMČR na přírodních a závodních okruzích, když si jezdci z rukou hlavních představitelů komise SZM či AČR převzali poháry za celková umístění v sezóně.

První listopadovou sobotu se v budově Autoklubu České republiky sešla špička PČR a MMČR na přírodních a závodních okruzích, když si jezdci z rukou hlavních představitelů komise SZM či AČR převzali poháry za celková umístění v sezóně.

Zdroj: TZ

Ke každému ukončení motocyklové sezóny patří slavností vyhlášení nejlepších jezdců, kteří se dokázali v celkovém hodnocení dostat na první tři místa. Pro kategorie přeboru České republiky a mezinárodního mistrovství České republiky silničních závodů motocyklů na přírodních a závodních okruzích takový gala večer proběhl v budově Autoklubu ČR v sobotu 2. listopadu 2019. Celým večerem provázel zkušený komentátor Josef Kubíček, kterého známe i ze závodů na přírodních tratích.

Při zahájení slavnostního večera pronesl pár slov pan prezident AČR Jan Šťovíček: „Jsem rád, že zde v klubovém domě můžu při slavnostním vyhlášení po roce znovu přivítat všechny letošní nejúspěšnější závodníky. Jsem také rád, že tu mohu přivítat hosty, jako je například Miloš Baláž, který to k nám má dlouhou cestu. Kromě předávání cen můžeme samozřejmě zavzpomínat na sezónu, promluvit si o tom, jak probíhala, co se podařilo, ale i co bylo špatně. Je to taková tečka za sezónou před zimní přípravou, kdy budeme všichni odpočívat a zároveň ladit stroje a podmínky před sezónou 2020. Myslím si, že bychom měli také zmínit i to, co není tak příjemné. Bohužel náš milovaný sport není tak bezpečný a bohužel přináší oběti. V letošním roce nás opustilo několik kamarádů, ať už to byly legendy, jako je například Bohumil Staša, ale i mladí závodníci. Všechny nás to mrzí, ale je to součást našeho sportu a my na ně budeme vzpomínat.“

Právě po této řeči při vzpomínce na jezdce, kteří už mezi námi nejsou, proběhla ne minuta ticha, ale minuta potlesku, protože si to všichni zaslouží. Kromě Bohumila Staši byl vzpomenut také Karel Hanika, jehož odchod byl hodně čerstvý, a později i Martin Prouza.

Následně se ujal slova předseda komise silničních závodů motocyklů Matěj Smrž: „Jsem rád, že se nás sešlo více, než loni. Nechci znít tragicky, ale mrzí mě to, jak to tady začalo. Bohužel to k našemu sportu patří, ale život jde dál a nám nezbývá nic jiného, než zatnout zuby a v tomto sportu pokračovat. Věřím, že byla tato sezóna pro některé jezdce vydařená. My v komisi SZM jsme pracovali na tom, aby se některé věci zlepšily, ale rozhodně nejsme v cíli. Čeká nás spousta práce a věřím, že společnými silami to dotáhneme opět o kousek dál. Sport, který děláme všichni s láskou, budeme chtít mít příští rok ještě lepší.“

Následně již došlo k předávání cen. Toho se chopili členové komise SZM Dušana Harvanová, Tomáš Jenčovský a Martin Kulhánek, předseda komise SZM Matěj Smrž, pan prezident AČR Jan Šťovíček a hosté Miloš Baláž a Karel Křovina. Všichni se v předávání pohárů různě střídali podle vyhodnocovaných kategorií.

Jako první byli oceněni jezdci přeboru České republiky v jízdách pravidelnosti historických závodních motocyklů (JPHZM). Následovali jezdci přeboru České republiky rychlostních klasiků a za přírodní okruhy bylo vrcholem vyhlášení mezinárodního mistrovství České republiky v moderních třídách.

Před vyhlášením třídy Sportproduction 125 bylo připomenuta tragická událost z Radvanic, při které zemřel Martin Prouza. Nechyběla vzpomínka v podobě fotografie, dlouhého potlesku a otec Martina Prouzy si od Matěje Smrže převzal pamětní plaketu. Miloš Prouza k tomu se slzami v očích řekl: „Chci jménem naší rodiny a Martinových nejbližších poděkovat za tuto připomínku našeho syna. Martin miloval závodění a všechny lidi kolem a proto chci poděkovat i všem těm, kteří nám pomáhají a podporují nás. Každý většinou řekne: „To nic není, to je automatické,“ ale já v tom vidím projev neskutečného přátelství a za to ještě jednou moc děkujeme.“

Po vyhlašování všech nejlepších jezdců na přírodních okruzích se přešlo na přebor ČR a mezinárodní mistrovství ČR na závodních okruzích. Ve třídě Superbike si došel pro vítězný pohár Karel Hanika, který zavzpomínal na svého otce.

Matěj Smrž závěrem dodal: „Jako bývalý závodník oceňuji všechny jezdce, rodiny, sponzory a všechny další lidi, protože vím, co to obnáší. Když je dobrý jezdec a nemá zázemí, je to špatně, když je ale dobrý tým a nemá dobrého jezdce, také to není ideální. Musím zároveň poděkovat všem pořadatelům závodů a členům komise za spolupráci v letošní sezóně. Děkuji za veškeré tiskové zprávy a práci s médii Evě Koňákové. Letos jsme se snažili více pomoci medializaci našich závodů a věřím tomu, že to všichni poznali. Děkuji také Autoklubu ČR za finanční podporu. Vybrali jsme si bohužel sport, který je v první řadě o penězích. Přeji hezký konec roku a dobře se připravte na příští sezónu.“

Slavnostní večer ukončil pan prezident Jan Štovíček: „Rád bych se připojil k poděkování, které již vyslovil Matěj Smrž. Vám všem, jezdcům, týmům, rodinným příslušníkům, sponzorům, činovníkům, pořadatelům, všem, kteří se na této sezóně podíleli za celý Autoklub ČR moc děkuji. Věřím, že v této práci, která je často dost nevděčná, vytrváte, protože máme tento sport rádi. Největší poděkování z mé strany bude směřovat na Matěje Smrže, protože to byla jeho první celá sezóna, kterou absolvoval ve funkci předsedy komise silničních závodů motocyklů a jsem moc rád, že se této funkce ujal. Jak víte, naše silnice nebyla v ideálním stavu. Udělali jsme mírnou rekonstrukci komise a věřím tomu, že se podařilo nastolit nějaký trend, který do budoucna povede k tomu, aby se situace zlepšila. Chceme pokračovat v některých věcech, které se letos osvědčily, ale samozřejmě, že nejsme na konci cesty, která je dlouhá. Rád bych viděl plnější rošty, ale jak říkal Matěj, náš sport je drahý a není to tak jednoduchá záležitost. My jako Autoklub ČR se to budeme snažit dál podporovat, ale bohužel jsou naše prostředky omezené a musíme používat jen to, co máme k dispozici. Všem ještě jednou děkuji a přeji hezký zbytek roku a budu se těšit na závodech v příští sezóně.“

Jedinou z kategorií, která nebyla za SZM během soboty vyhlášena, je MMČR – Miniracing, které bude mít samostatné vyhlášení v Českých Budějovicích v sobotu 16. listopadu 2019.

Výsledky sezóny 2019

PČR SZM PO JPHZM: 1. Vladimír Svoboda 2. Ondřej Mráz, 3. Jiří Průcha

PČR SZM PO klasik do 175 ccm: 1. Jiří Obtulowicz, 2. Miloš Thér, 3. Petr Bartl

PČR SZM PO klasik do 250 ccm: 1. Jiří Švihnos, 2. Jan Šorf, 3. Karel Mráz

PČR SZM PO klasik do 350 ccm: 1. Vítězslav Hatan, 2. Jiří Švihnos, 3. Tomáš Venc

PČR SZM PO klasik do 500 ccm: 1. Tomáš Maixner, 2. Ondřej Mráz, 3. Jiří Grech

PČR SZM PO klasik do 750 ccm: 1. Libor Mařík, 2. Milan Cynybulk, 3. Johann Fürböck

MMČR SZM PO 125 SP: 1. Michal Vecko, 2. Marcel Hruboš, 3. Lukáš Fikker

MMČR SZM PO 125 GP / Moto3: 1. Christopher Eder, 2. Patrik Kolář, 3. Oldřich Podlipný

MMČR SZM PO 250 Open: 1. David Řezáč, 2. Petr Kunz, 3. Karel Matuš Jr.

MMČR SZM PO Supertwin: 1. Petr Najman, 2. David Hanzalík, 3. Jan Markalous

MMČR SZM PO Supermono: 1. Tomáš Červený, 2. Libor Kamenický, 3. Marek Němeček

MMČR SZM PO do 600 ccm: 1. Michal Vecko, 2. David Hanzalík, 3. Tomáš Tóth

MMČR SZM PO nad 600 ccm: 1. Aleš Nechvátal, 2. Didier Grams, 3. Jiří Petrla

PČR SZM ZO AA open cup 600: 1. Petr Feigl, 2. Petr Svoboda

PČR SZM ZO AA open cup 1000: 1. Radek Kubišta, 2. Petr Staněk, 3. Josef Šustr

MMČR SZM ZO Supersport 300: 1. Maxim Repák, 2. Jiří Nespěšný, 3. Manuel Rocca

MMČR SZM ZO Superstock 600: 1. Jiří Mrkývka, 2. Jaromír Chlup, 3. Kevin Ranner

MMČR SZM ZO Superstock 1000: 1. Michal Prášek, 2. Tomáš Svitok, 3. Maté Laczkó

MMČR SZM ZO Superbike: 1. Karel Hanika, 2. Marko Jerman, 3. Gerold Gesslbauer Jr.

Legenda:

PČR – přebor České republiky

MMČR – mezinárodní mistrovství České republiky

SZM – silniční závody motocyklů

PO – přírodní okruhy / ZO – závodní okruhy

JPHZM – jízda pravidelnosti historických závodních motocyklů

AA – Alpe Adria