První světové body byly na dosah, řekl Vostatek

Dne 27. – 28. dubna 2019 se na okruhu Ricardo Tormo ve Valencii konaly druhé závody Mistrovství světa juniorů FIM CEV Repsol. Ve dvou závodech kategorie Moto3 sbíral další zkušenosti český závodník Ondřej Vostatek. Po startu z 31. místa se postupně probojoval až k 15. bodované příčce. O první body sezóny ho však v závěru prvního závodu připravila penalizace za „track limit.“ Oba závody světové juniorské špičky tak nakonec dokončil na 17. místě.

Zdroj: TZ

Jako vždy se účastníci světového šampionátu sešli už ve čtvrtek a v pátek na volný trénink, který probíhal za příjemného slunečného počasí. V sobotu pak byly na programu kvalifikace do závodu. Přestože se Ondřejovi Vostatkovi v kvalifikaci podařilo zajet v obrovské konkurenci slušný čas, který ho o 0,5 vteřiny dělil od první patnáctky a 1 vteřinu od top šestky, obsadil až 31. místo. Ve druhé kvalifikaci vylepšil svou pozici na místo devatenácté. Díky tomu, že na trati byla mnohem vyšší teplota, nikdo svůj čas z první kvalifikace už výrazně nepřekonal a pořadí zůstalo stejné.

Ondra odstartoval v prvním závodě dobře a podařilo se mu dostat o pár míst dopředu. Celé startovní pole utvořilo „dlouhého hada“ a pozice všech jezdců se neustále měnily. Bojovalo se o každou příčku a tím se pole pomalu rozpadlo na menší skupinky jezdců. Ondra se postupně probojoval na 15. místo a vypadalo to na zisk prvních bodů. Jenže dvě kola před cílem dostal penalizaci za „track limit“ a musel vyjet na prodlouženou zatáčku. V cíli tak nakonec skončil na 17. místě. Ve druhém závodě se Ondrovi podařilo opět dostat o několik pozic dopředu. Ve druhé zatáčce prvního kola měl ale Ondra kontakt se soupeřem před sebou. Aby zabránil pádu, musel vyjet ze zatáčky ven, přičemž ho prakticky celé pole předjelo. Musel tak začít předjíždět soupeře znova od konce z 35. pozice až se mu nakonec podařilo probojovat na 17. místo, na kterém závod dokončil.

Ondřej Vostatek

„Tento víkend byl hodně zajímavý. Kvalifikace byla tentokrát úplně jiná, než ji znám doposud. Bylo to opravdu o velké taktice, jaká se vidí v seriálu MotoGP. Už to není jen o tom, že vyjedu na trať a celou dobu se snažím zajet nejrychlejší kolo. Je to hlavně hra nervů a mě se bohužel podařilo zajet pouze na 31. pozici. Ve druhé kvalifikaci jsem umístění zlepšil na 19. pozici a ve Warm Upu to bylo také lepší. Závody byly opravdu těžké, vzhledem k tomu, že jsem startoval hodně vzadu. Ale dařilo se mi postupně probojovat dopředu a věřím, že do dalších závodů budu ještě silnější. Byl jsem velmi spokojený s mým nejrychlejším časem na kolo v prvním závodě a je dobrým signálem toho, že do šampionátu jistě patřím. Body byly na dosah a to je pro mě další motivací. Tento víkend jsem měl možnost se poprvé setkat i s fanoušky na pitline walk, což mě velmi potěšilo. Rád bych jim proto poděkoval za podporu, stejně jako mým partnerům a sponzorům, kteří mi pomáhají a svému týmu za perfektní práci. Díky všem!“

Jan Vostatek

„Získali jsme další nové zkušenosti a před sezónou jsme byli nohama na zemi a říkali si, že když budeme do dvacítky, tak budeme rádi. Nyní v prvním závodě Ondra bojoval opravdu o body a to je super. I přesto, že nemáme nejnovější techniku, se Ondrovi podařilo zajet velmi dobře a tým dokázal motorku velmi dobře připravit. Byl to pro Ondru první suchý závod v šampionátu juniorského mistrovství světa a za víkend udělal veliký progres. Podal stabilní a sebejistý výkon a s jeho nejlepším časem na kolo v závodě jsem spokojený i vzhledem k tomu, že ho zajel ve 14 letech. Je to myslím více než dobré. Momentálně nás čeká ještě velký kus tvrdé práce, jak Ondru, tak tým, ale z každého posunu vpřed máme všichni radost. Doufám, že tímto směrem budeme pokračovat i v dalších závodech.“