První letošní závody MMČR na závodních okruzích na Slovakiaringu

Sezóna 2019 Mezinárodního mistrovství České republiky na závodních okruzích začala tento víkend na Slovakiaringu při mezinárodním šampionátu Alpe Adria. Závody nám přinesly pěknou podívanou, kde nechyběly ani dramatické okamžiky.

Zdroj: TZ, Foto: Dušan Belica

O uplynulém víkendu byla na okruhu Slovakiaring zahájena letošní sezóna mezinárodního motocyklového šampionátu Alpe Adria, při kterém se jedou závody mezinárodního mistrovství České republiky a evropské poháry. Na Slovensko se díky tomu sjela spousta závodníků, kteří se proti sobě utkali ve třídách od Supersportů 300 až po nejsilnější Superbiky. Závodní víkend začal pátečními volnými tréninky, ve kterých se všichni snažili maximálně připravit na sobotní kvalifikace a první závody. V neděli byly na programu druhé závody, takže si všichni užili dobrou porci závodních kilometrů a diváci ocenili dění na trati.

Alpe Adria Cup 600 a Alpe Adria Cup 1000

První závody víkendu čekaly jezdce v Alpe Adria pohárech ve třídách 600 a 1000, které jsou zároveň počítány do Přeboru ČR na závodních okruzích. Účast jezdců nebyla moc velká, ale i tak to byl hlavně ve třídě 600 pokaždé napínavý boj o vítězství mezi Amirem Osmanovicem a Čechem Petrem Svobodou. Každý z jmenovaných si dojel pro jedno vítězství a jedno druhé místo. Stupně vítězů pokaždé doplnil domácí závodník Michal Knezovič. V silnější třídě si český závodník Radek Kubišta odvezl poháry za dvě třetí místa.

Supersport 300

Poměrně stále nová je třída Supersport 300, která se i v posledních sezónách dostala do mistrovství světa Superbiků. V rámci závodů Alpe Adria se jede zároveň jako evropský pohár. Velice sledovaný byl český tým ACCR Czech Talent Team – Willi Race, který sem přijel po závodech mistrovství světa v Assenu. Olivera Königa a Vojtěcha Schwarze, který je odchovancem Alpe Adrie, na Slovensku doplnil juniorský člen týmu Miloslav Hřava. Oliver König dokázal i přes onemocnění vyhrát oba závody a hlavně v tom prvním předvedl pěknou stíhací jízdu po startu z posledního místa. Oliverovi celou dobu sekundoval slovenský závodník Maxim Repák, ale ten pokaždé spadl. Stupně vítězů v prvním závodě doplnili Vojtěch SchwarzMiloslav Hřava. Ve druhém závodě to mohlo vypadat podobně, nebýt nešťastné kolize, po které oba dva čeští jezdci skončili na zemi. Dobrý výkon v obou závodech podal také David Kubáň, který jako jeden z mála startuje na KTM. David obsadil 5. a 4. místo.

Supermono

Druhou třídou, která se jede zároveň jako evropský pohár, je třída Supermono. Jezdci této kategorie měli kromě dvou obvyklých závodů v neděli dopoledne i krátký sprintový závod na šest kol. Bezkonkurenční tempo měl ve všech závodech nizozemský závodník Jerry von de Bunt, který vše vyhrál. Z našich závodníků se této třídy zúčastnili Marek Němeček, Ladislav Vojtko a Libor Kamenický, kteří se pohybovali kolem 8. místa. Nedělní program Marek Němeček vynechal.

Superstock 1000

Nejnapínavější bitvu o vítězství nám v sobotu předvedli závodníci v kategorii Superstock 1000, která se také jede jako evropský pohár. Zde proti sobě jeli Michal Prášek a Michal Filla, kteří si neustále vyměňovali pozice. Jejich souboj bohužel skončil při kolizi v první zatáčce posledního kola. Oba dva museli k lékařům a tím pro ně víkend skončil. Vítězem závodu se stal Arnaud Firedrich, za kterým skončili Mate Laczko a Dominik Jůda. Nedělní závod byl bohužel bez účasti obou Michalů a nejlepším českým zástupcem byl opět Dominik Jůda, který dojel čtvrtý.

Superstock 600

Nejpočetnější startovní pole bylo ve třídě Superstock 600, kde se seřadilo čtyřicet závodníků. V obou závodech jsme mohli sledovat skvělou bitvu o vítězství zahraničních závodníků. České barvy v početné konkurenci nejlépe hájil Michal Chalupa, který měl vždy na dosah stupně vítězů. První závod pro něj nakonec skončil kolo před cílem, ale ve druhém dojel čtvrtý. Dobrý výkon podal také Jaromír Chlup, který se pohyboval kolem Top10.

Superbike

Jendou z nejsledovanějších tříd jsou vždy Superbiky. Sobotní závod jednoznačně ovládl Karel Hanika, který se po nevydařeném startu dostal v prvním kole do vedení a od té chvíle už soupeři viděli jeho záda. Karel s každým kolem zvyšoval svůj náskok a cílem projel s rozdílem téměř dvaceti vteřin. Ve druhém závodě na to nenavázal, když hned ve druhém kole spadl a do závodu už se nevrátil. Jeho týmový kolega Ondřej Ježek v obou závodech vždy nejvíce získal až v závěrečných kolech, ve kterých se dostal na druhá místa. Jiří Brož si po nevydařeném prvním závodě v tom nedělním spravil chuť účastí v Top10 a na bodech dojeli také Stanislav Polák a David Ouředníček.

V rámci závodů Alpe Adria se jede také Honda Talent Challenge, nicméně toho se nikdo z našich jezdců nezúčastnil. Všem závodníkům děkujeme za hojnou účast a těm zraněným přejeme brzké uzdravení.

Matěj Smrž – předseda komise SZM AČR

„První letošní závod je za námi a troufám si tvrdit, že úspěšně! Před sezónou jsme společně s Milošem Balážem a s pomocí Slovakiaringu udělali test pro držitele ACCR licencí zdarma a věřím tomu, že to jezdcům pomohlo. Byli tam i pomalejší jezdci bez licencí, ale to je logické, dráhu musí někdo zaplatit a bezmála 80 jezdců z Česka a Slovenska na to bohužel nestačí. Snad to bude za rok lepší a pokud o to bude zájem, chci to udržet jako tradiční předsezónní test.“

„Dále pracujeme na PR seriálu a našich jezdců, tak aby to závodníky motivovalo být součástí Alpe Adria. Před každým závodem budeme držet jako standard preview a po závodě tiskové zprávy. Máme k dispozici sociální média, web Autoklubu ČR a další odborné weby a velmi si cením jejich pomoci a prostoru, který nám dávají!“

„Další „maličkostí,“ ke které jsme se po roce vrátili, je vyhlášení vítězů po každé jízdě, tak jak to má správně být! Pro letošní rok jsme se také vrátili ke statusu Mezinárodního mistrovství ČR a účast byla vyšší než v loňském roce, z toho mám největší radost. V roce 2018 byli jezdci z ACCR na celkovém druhém místě v počtu získaných bodů ze všech sedmi zemí Alpe Adria, letos to musíme vyhrát, to bych si přál. Děkuji tak všem jezdcům a týmům za účast, Dušaně Harvanové a Markovi Morávkovi za jejich práci „u kulatého stolu“ a těším se na další závody. Assen je samozřejmě dál, ale doporučuji všem zúčastnit se i tohoto podniku, pokud jim to finance a čas dovolí. Já sám jako závodník jsem Assen miloval a myslím si upřímně, že je to jedna z nejkrásnějších tratí.“

Příští závody se pojedou v holandském Assenu v termínu od 31. května do 2. června 2019.