Pannoniaring rozjel sezónu 2020 MMČR SZM na závodních okruzích

Mezinárodní mistrovství České republiky silničních závodů motocyklů na závodních okruzích bylo úspěšně odstartováno na Pannoniaringu, kde se jelo v rámci závodů Alpe Adria.

Zdroj: TZ, Foto: Milan Kubín

Poslední červencový víkend se na maďarském okruhu Pannoniaring rozjela letošní sezóna Mezinárodního mistrovství České republiky silničních závodů motocyklů na závodních okruzích (MMČR SZM). To se jelo podobně jako v minulých letech při závodech mezinárodního šampionátu Alpe Adria.

Start sezóny byl bohužel ovlivněn pandemií Covid-19 a také odchodem nového promotéra Alpe Adria, italské firmy SH-Group. Alpe Adria Motorcycle Union tak stála před rozhodnutím, zda sezónu ukončit a nebo se pokusit závody uspořádat i přes veškeré potíže na vlastní triko. I když celý závodní víkend byl bohužel poznamenán nepřízní počasí a častými nehodami, všechny vypsané závody se odjeli a AAMU má zkoušku ohněm úspěšně za sebou.

Třída Supersport 300

Nejslabší třídou je kategorie Supersport 300, která je zároveň nejnovější. Zde podal nejlepší výkon Petr Svoboda, který do závodu startoval z druhého místa. Jeho nebližší konkurent – Rakušan Leon Lambing, do sobotního mokrého závodu nenastoupil a Petrovi nikdo nezabránil k tomu, aby oslavil první letošní výhru, navíc s náskokem přes 26 vteřin. Za ním pak dojeli další čeští závodníci Lukáš Simon a Jiří Nespěšný.

Petr Svoboda svou dominanci potvrdil i v nedělním, nyní už suchém, závodě. Opět si dojel pro výhru. V českém hodnocení skončil druhý Filip Feigl, který celkově v Alpe Adria dojel čtvrtý. Za ním oslavil druhé třetí místo Jiří Nespěšný.

SUPERSPORT 300 / 1. závod

1. Petr Svoboda CZE ACCR                      WRP Wepol Racing
  2. Lukáš Simon CZE ACCR                      WILLI RACE-WRP Racing
  3. Jiří Nespěšný CZE SMF                        TSS Racing Parts

DNF Bruno Kiss                  SVK                    SMF                        Maco Racing

DNF Filip Feigl                   CZE                    ACCR                      Genius Race

SUPERSPORT 300 / 2. závod

2. Filip Feigl CZE ACCR                      Genius Race
  4. Lukáš Simon CZE ACCR                      WILLI RACE-WRP Racing

DNS Bruno Kiss                  SVK                    SMF                        Maco Racing

Třída Superstock 600

Ve třídě Supersport 600 byl z našich jezdců nejlepším Jiří Mrkývka, který v kvalifikaci skončil celkově druhý za domácím Péterem Sebestyénem. Ten si v závodě okamžitě budoval náskok a Jiří Mrkývka si dojel s přehledem pro druhé místo a první v MMČR. Výborný výkon podal mladík Patrik Carda, který si při své premiéře v Alpe Adria a v této třídě připsal celkové umístění v Top5 a v českém mistrovství byl druhý. Jaromír Chlup doplnil české stupně vítězů.

Nedělní závod byl bohužel poznamenán těžkým pádem po kolizi mezi Jaromírem Chlupem Balintem Györem, ke kterému došlo ve čtvrtém kole. Domácí závodník musel být letecky transportován do nemocnice a po dlouhém přerušení byl závod restartován na šest kol. Zde o vítězství opět bojoval Jiří Mrkývka, který ho udržel. Patrik Carda navázal na sobotní výkon, když byl celkově třetí a v MMČR opět druhý. Stupně vítězů tentokrát doplnil Vojtěch Schwarz, který pro letošek přešel do této třídy ze Supersportů 300.

SUPERSTOCK 600 / 1. závod

1. Jiří Mrkývka CZE ACCR                      Fritze Tuning
  2. Patrik Carda CZE ACCR                      New2Project
  3. Jaromír Chlup CZE ACCR                      Dafit Racing
  4. Rostislav Chládek CZE ACCR                      3RCZ
  5. Vojtěch Schwarz CZE ACCR                      Schwarz Racing

DNS Petr Feigl                   CZE                    ACCR                      Genius Race

SUPERSTOCK 600 / 2. závod

3. Vojtěch Schwarz CZE ACCR                      Schwarz Racing
  4. Jaromír Chlup CZE ACCR                      Dafit Racing
  5. Rostislav Chládek CZE ACCR                      3RCZ
  6. Peter Feigl CZE ACCR                      Genius Racing

Třída Superstock 1000

Do třídy Superstock 1000 byl z našich jezdců nejvýraznější Michal Filla, který dokázal první závod nad všemi vyhrát. Sobotní suchý závod vyhrál o téměř třináct vteřin. Podobný výkon podal i v neděli, kde byl opět nejrychlejší. Michal znovu nenašel přemožitele, i když musel být závod zkrácen kvůli zdržení v závodě Superstock 600.

SUPERSTOCK 1000 / 1. závod

1. Michal Filla CZE ACCR                      BMW Sikora Motorsport
  2. Tomáš Svitok SVK SMF                        SK Maco Racing

SUPERSTOCK 1000 / 2. závod

Třída Superbike

Stejně jako všechny třídy, i kategorie Superbiků čekal první závod hned v sobotu. Ten byl ale zastaven hned po prvním kole, ve kterém došlo ke kolizi prvních šesti jezdců. Ti spadli v první zatáčce poté, co tu safety car po nájezdu do kaluží rozstříkal vodu. Pro některé jezdce to znamenalo konec v závodním víkendu. K restartování závodu kvůli protestům jezdců nakonec nedošlo a byl odložen na neděli, kdy se jelo hned po Warm Upech.

Z českých jezdců byl v prvním závodě nejlepším Marek Červený, který dojel celkově čtvrtý. O stupně vítězů také bojoval Michal Prášek, ale ten závod nedokončil. Za Markem skončili na stupních vítězů MMČR Jiří Brož a Miloš Čihák, takže pódium obsadili opravdu zkušení matadoři silničních závodů.

Nedělní závod byl vrcholem závodního víkendu, i když stejně jako závod třídy Superstock 1000 musel být zkrácen. K tomu se přidalo počasí, kdy začalo znovu pršet a závod musel být odložen. Marek Červený byl znovu v evropské konkurenci nejlepším českým závodníkem, když si připsal celkové šesté místo. Michal Prášek tentokrát závod dokončil a v MMČR bral druhé místo a třetí skončil znovu Miloš Čihák.

7. Josef Šustr CZE ACCR                      Sustr race

DNF. Michal Prášek           CZE                    ACCR                      Roháč-Fejta Race

SUPERBIKE / 2. závod

2. Michal Prášek CZE ACCR                      Roháč-Fejta race
  4. Richard Balcar CZE ACCR                      MIE Racing
  5. Jiří Brož CZE ACCR                      Montáže Brož
  6. Stanislav Polák CZE ACCR                      GT2 Motorsport

DNF. David Ouředníček     CZE                    ACCR                      Dafit race

Třída Alpe Adria Cup

Součástí závodů šampionátu Alpe Adria jsou také třídy Alpe Adria Cup 600 a Alpe Adria Cup 1000. Ty jsou zároveň počítány do Přeboru ČR SZM na závodních okruzích a jsou hlavně skvělou příležitostí pro jezdce, kteří se pravidelně neúčastní MMČR SZM na závodních okruzích, případně Alpe Adria. Tuto třídu Autoklub České republiky zařadil do šampionátu také jako dobrou příležitost pro jezdce na přírodních okruzích, kteří mohou využít uzavřených okruhů k dobrému ježdění a testování. Na Pannoniaringu oba závody ve třídě Alpe Adria Cup 600 vyhrál Petr Najman. Jiní čeští jezdci se závodů těchto tříd nezúčastnili.

Výsledky závodů (pdf)

Kompletní výsledky (web)

Josef Kubíček – delegát ACCR na závodech Alpe Adria

„Nejprve chci poděkovat za příležitost a skvělou zkušenost být delegátem Autoklubu České republiky na závodech Alpe Adria. Musím také vyzdvihnout práci Jakuba Smrže, jako předsedy jury, který svou úlohu plní výborně, což oceňují i další delegáti ostatních zemí. Během víkendu na Pannoniaringu jsme zažili mimořádné situace, změny počasí, přerušení závodů, vážné zranění a spoustu dalšího, ale vše jsme zvládli. Bohužel celou situaci ohledně motocyklových závodů neustále komplikuje Covid-19, ale musíme se s tím naučit žít. Co se týče účasti jezdců, tak věřím, že se nám podaří hlavně do volných jízd Alpe Adria Cupů přilákat ještě více jezdců z přírodních okruhů, kteří se tak mohou svést a využít příležitosti jízd na dalších okruzích.“

Matěj Smrž – předseda komise SZM

„Jsem moc rád, že se letos můžeme při závodech Alpe Adria obracet na Josku Kubíčka a Jakuba Smrže a máme v paddocku zastoupení s takovými zkušenostmi z mnoha národních i mezinárodních soutěží. Alpe Adria má potenciál a vzhledem k tomu, že poprvé závody organizovala přímo Alpe Adria sama, rozhodně to nebylo špatné. Věřím, že se nám postupně podaří zvýšit účast jezdců, aby byly závody ještě zajímavější a především finančně udržitelné při životě! Jsem v kontaktu s dalšími lidmi z organizace a budeme pracovat na dalším zlepšení. Mimo jiné jsem již začal jednat o závodech v Mostě pro příští rok.“

Příští závody MMČR SZM na závodních okruzích se pojedou od 4. do 6. 9. 2020 na okruhu Grobnik v Chorvatsku, opět při závodech mezinárodního šampionátu Alpe Adria.