Ondřej Ježek na Ducati ve vytrvalostním MS motocyklů

Ondřej Ježek na Ducati ve vytrvalostním MS motocyklů

Ondřej Ježek se chystá na další vytrvalostní závod, ale tentokrát s jiným týmem a na jiném stroji, než doposud. V rámci závodu 8 h v Sepangu pojede na Ducati s týmem ERC Endurance Ducati.

Ondřej Ježek se chystá na další vytrvalostní závod, ale tentokrát s jiným týmem a na jiném stroji, než doposud. V rámci závodu 8 h v Sepangu pojede na Ducati s týmem ERC Endurance Ducati.

Zdroj: TZ

Ondřej Ježek se vrací do světa vytrvalostních motocyklových závodů a od 14. prosince se stane posilou týmu ERC Endurance Ducati v rámci 8hodinovky v Sepangu v Malajsii. „První závod sezóny jsem vynechal, protože jsem ještě neměl dořešené angažmá, ale od října mám podepsanou smlouvu a moc se těším na týmovou spolupráci a na své kolegy Louise Rossiho a Randy De Punieta,“ říká Ondra Ježek. Radost má také z čerstvé novinky. Jeho tým po prvním závodě aktuální sezóny FIM EWC 2019/2020 změní značku motocyklu a nově pojede na stoji Ducati s tovární podporou. Ježek právě s Ducati v letech 2012 až 2015 zaznamenal své nejlepší výsledky, když bojoval o titul vítěze Světového poháru Superstock 1000. Současně se tak Ondřej vrací ke spolupracovníkům, se kterými už se léta zná a má velmi dobré vztahy.

Česká posila v EWC  

Ondřej Ježek nabral zkušenosti s vytrvalostními závody během svého předchozího působení v týmu Fany Gastro BMW Motorrad by Mercury Racing. Už na konci předchozí sezóny začala jednání o spolupráci s týmem ERC Endurance Ducati. První podnik aktuálního MS, 24h Bol d’Or v Le Castellet, Ondřej ještě nestihl, ale na malajskou 8hodinovku už se těší. „Vytrvalostní závody mě hodně baví. Jsou hlavně o týmové spolupráci, o výsledku nikdy není předem rozhodnuto. Pořadí se může změnit během chvíle. Pro jezdce je to krásný zážitek, ale také velká dřina, pro diváky je závod napínavý až do samotného konce,“ popisuje Ondřej Ježek.

 

Ondřej Ježek

Tři jezdci na jedné motorce

Mistrovství světa vytrvalostních silničních motocyklů EWC (Endurance World Championship) je série pěti závodů trvajících 8 či 24 hodin. Šampionát čítá francouzské 24hodinovky Bol d´Or a Le Mans, asijské 8hodinovky v Sepangu a Suzuce a 8hodinovku v německém Oscherslebenu. Tříčlenné týmy jedou závod na jednom motocyklu. Startuje se systémem Le Mans, kdy jezdci běží k motorce, nasednou a vyjíždějí na okruh. Následně se střídají po zhruba hodinových jízdách (stintech). Během předávání motocyklu mechanici mají možnost doplnit palivo a vyměnit pneumatiky. Konečné výsledky může ovlivnit technická připravenost motocyklů, taktika týmu i fyzická kondice jezdců.

Noční jízda v rychlosti 300 km/h 

„Každý závod FIM EWC je hodně napínavý. Intenzivní přípravy trvají několik předchozích dní, takže zejména během noční části 24hodinovky přichází čas, kdy už jsme hodně unavení. Držet pak absolutní koncentraci během noční jízdy na motorce pohybující se v rychlostech kolem 300 km/h je docela náročné,“ popisuje Ondřej Ježek. Někteří závodníci se v několikahodinových pauzách mezi svými stinty dokonce dospávají. Nejlepší časy padají nad ránem, když se rozední, ale stále je chladněji, tudíž pneumatiky mají lepší přilnavost. Během 24hodinového závodu každý jezdec absolvuje přibližně 9 hodinových stintů. Rozhodující pro úspěch v závodu je týmová strategie. Je třeba, aby jeden člověk v týmu řídil taktiku, sledoval časy svých jezdců i soupeřů, spotřebu motocyklu, kondici závodníků, plánoval délku jednotlivých jízd. Musí se kalkulovat také se situacemi, kdy na trať vyjíždí safety car, zasahující při větších kolizích. Celý závod je složitá partie, do níž vstupuje mnoho vlivů a nečekaných událostí.

Trénink na kole

Ondřej Ježek se na vytrvalostní závody připravuje na enduro motorce. A část přípravy tráví také na kole. „Jsem i členem Superior MTB týmu, protože právě na kole se dá dobře nasimulovat intenzivní zátěž, kterou pak člověk absolvuje během závodů EWC,“ vysvětluje Ondřej a doplňuje, že je současně také koučem jednoho z našich nejnadějnějších motocyklových juniorů Filipa Řeháčka.

Fanoušci tak mají další příležitost držet palce českému závodníkovi v atraktivním MS vytrvalostních motocyklových závodů. Přípravy i průběh jim bude Ondra Ježek zprostředkovávat na svých sociálních sítích. Samotný závod poté vysílá živě v celé délce závodu stanice Eurosport 2.

Vysílání EUROSPORT 2

Sobota 14. 12. 2019 6:00 – 14:00