MotoGP na pomoc dětem v nemocnici

MotoGP na pomoc dětem v nemocnici

Den, ve kterém byly nemocné děti na prvním místě. Den, který jim zlepšil náladu návštěvou v nemocnici Roberta Sobčáka a jeho partnerů. A večer, ve kterém se pro ně podařilo vybrat spoustu peněz na jejich pomoc.

Fotografie: Lukáš Ston

Když vše klapne, jak má a sejdou se ti správní lidé, zažijete nádherný den, na který dlouho vzpomínáte. Něco takového se událo 21. srpna 2023 v Brně. Toto datum je v naší historii spojené s dnem památky obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy, ale do srdcí některých dětí a nás se zapsal v mnohem lepším a pozitivnějším smyslu.

Seriál mistroství světa silničních motocyklů, MotoGP, je jedním z nejprestižnějších motoristických seriálů na světě a není snadné se sem dostat a prosadit se tu. Sama o tom něco vím a jsem ráda, že jsem tu také poznala Roberta Sobčáka. Robert si jde dlouhá léta za svým snem a daří se mu ho plnit. Není jen „obyčejný“ fotograf ze slovenských Beskyd, který se dostal do Grand Prix a myslí na svůj profit, ale naopak. Více než půl roku se nyní věnoval přípravě náročné, ale prospěšné věci. Robert ve spolupráci s nadačním fondem Atýsek vymyslel, že podobně jako v roce 2019, uspořádají vernisáž s aukcí fotek, které se pokusí prodat na dobročinné účely. Oproti té předchozí to letos posunuli o další úroveň výš a hlavně, účel akce pomoci dětem se vyplnil na 200 %.

Ale pojďme na začátek. Jako jedním z hlavních hostů večera byl pozván 15násobný mistr světa silničních motocyklů, žijící legenda, pan Giacomo Agostini. Božský Ago sem přijel po závodech Grand Prix z Rakouska, proto bylo voleno i toto datum po závodech GP. A není lepšího místa, kam s ním zajet než na starý brněnský závodní okruh. Nejprve se sešli u starých boxů, kde zavzpomínal na dobu svého mládí a závodů. Ago měl závody v Brně rád, ale jedním dechem dodal, že to byla v Brně velice rychlá a nebezpečná trať. Vzpomínal i na své tehdejší soupeře, jakými byli například Phil Read, Mike Hailwood, František Šťastný a další. Následovalo krátké zastavení ve slavné Farince, kde se také vzpomínalo u pomníku a kde se ke skupině připojil slovenský bývalý závodník Peter Baláž. Není divu, že si tuto příležitost nenechala ujít ani Česká televize, která celý den sbírala materiály pro reportáž.

Po návštěvě závodního okruhu dopolední program pokračoval v dětské nemocnici, konktrétně na místní klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie při fakultní nemocnici Brno. Šlo o iniciativu Roberta spolu s nadačním fondem Atýsek, kdy chtěli navštívit místo, kam bude směřovat následný pomyslný výtěžek z večerní aukce. Díky Robertově spolupráci se společností Dorna Sports (promotér MotoGP), závodním okruhem Red Bull Ring a závodním týmem Valentina Rossiho – Mooney VR46, mohly děti dostat věcné a zajímavé dárky z prostředí mistrovství světa. Podařilo se pro ně sehnat množství hraček, přívěsků a dárků, které jim v nemocničním prostředí vykouzlily úsměv na tváři. Giacomo Agostini si tuto část programu také moc užil, byl spokojený a rád za tuto myšlenku pomoci dětem v nemocnici.

Před večerním programem je ještě oficiálně přijala primátorka města Brna Markéta Vaňková, se kterou zavzpomínali na historické okamžiky z okruhu. Provedla je po prostorech radnice a sněmovního sálu, kde byla Robertova vernisáž v roce 2019.

Tím první část pondělního programu skončila, hosté se šli připravit na večer. Ve vile Tugendhad, zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, kde nyní vernisáž probíhala, se začalo vše chystat. Na horní terase vily stály stylově dvě MV Agusty. Jednou byl unikátní kus modelu Superveloce Ago z limitované edice 311 kusů, kterou vlastní soukromý sběratel. Jde o jediný model v ČR a co víc, jejím prvním majitelem byl Giacomo Agostini, který je zapsán v jejím technickém průkazu. Druhou MV Agustu sem přivezl Ondřej Klymčiw, kterého známe z rallye Dakar, ale který oceňuje i speciální kusy ze silnice. Ago Ondrovi motorku podepsal a ta najde místo u něj v kanceláři. Kromě pěti fotografií, které se měly stát objekty aukce, si Robert připravil další sérii různých fotek z MotoGP, kterými se vila ozdobila a které hosty dokázaly vtáhnout do prostředí Grand Prix.

A než došlo na samotný hřeb večera, tedy aukci fotografií a dalších věcí, proběhlo na terase vily Tugendhad krátké setkání Giacoma Agostiniho s bývalými českými a slovenskými závodníky. Šlo o neformální povídání a vzpomínky na éru jejich mládí. A kromě veteránů tu byl také například Karel Abraham ml. nebo již zmíněný Ondřej Klymčiw. Dalšími váženými hosty byli Mons. Pavel Dokládal, představený Fatimského apoštolátu a kaplan jeho Svátosti – zpovědník papeže, předseda senátu České republiky, pan Miloš Vystrčil a další.

A co bylo předmětem aukce? Již jsem to trochu nastínila – šlo o pět fotografií z prostředí MotoGP a další tři bonusy. Všech pět fotografií bylo osobně podepsáno jezdci. Byl tu Alex Rins zachycen při jízdě na své tehdejší Suzuki. Alex jede po zadním kole s přehozenou pravou nohou. Na dalším snímku byl několikanásobný mistr světa Marc Marquez na Sachsenringu, focen z vyhledávaného a celkem nepřístupného místa „džungle“ v zatáčce Omega. Následovala fotografie dalšího mistra světa Fabia Quartarara při výjezdu ze zatáčky. Nemohl tu chybět ani současný úřadující mistr světa královské kubatury MotoGP a tovární jezdec Ducati Francesco „Pecco“ Bagnaia, který je zachycen, jak zdraví fotografa. A největší úspěch měla poslední fotografie. Na ní byl totiž zachycen Valentino Rossi, nyní již bývalý závodník MotoGP, jak se ohlíží za sebe na Red Bull Ringu. Prakticky to vyvolávalo pocit, jako by se ohlížel za svou úspěšnou kariérou a že se loučí. Valentino je jezdec, který stále budí velkou pozornost a není snadné se k němu dostat. Bylo štěstím, že se dojel podívat na závody v Rakousku, kde i tuto fotografii podepsal a tím získala větší hodnotu na unikátnosti. Osobně musím říct, že Valeho dlouhatánský podpis na fotce vypadal skvěle a pěkně ho vymaloval. Když jsem se dozvěděla, za jakých okolností k tomu podpisu došlo, kdy už byl Robert prakticky na odchodu z okruhu, o to víc je potěšením, že k tomu došlo. Není divu, že tato fotografie dosáhla na nejvyšší cenu za fotografie a to 155 tis. Kč. 

Kromě zmiňovaných pěti fotek byly do aukce připravené další tři zajímavé ceny. Podepsané boty Johanna Zarca, obě ježděné v této sezóně. Dvojnásobný mistr světa se zachoval velice přátelsky a věnoval do aukce obě boty, což nebývá obvyklé, protože se většinou dává jen jedna. Tento počin nás všechny velice potěšil, že člověk jeho formátu a kvalit nemá problém s věnováním MotoGP artefaktu na dobročinné účely. Patří mu za to velký dík a respekt.

Druhou cenou, která nakonec dosáhla na jednu z nejvyšších aukčních sum, byly vstupenky na MotoGP. Nešlo jen o obyčejné divácké vstupné či „běžné“ VIP vstupenky. Majitel zažije spolu s Robertovou asistencí nezapomenutelný víkend při některé z Grand Prix. Čeká ho například tour po depu, uvidí místa, kam se běžný návštěvník nedostane, navštíví boxy týmu Mooney VR46, uvidí místa, odkud se fotí a Robertovu práci na místě, navštíví hospitality a kamion společnosti Alpinestars, takže uvidí závodní kombinézy a jejich přípravu na víkend a spoustu dalších zajímavých zážitků uvnitř depa mistroství světa.

Poslední věcí do aukce byla fotografie Giacoma Agostiniho. Šlo o černobílý portrét z roku 2016, kde je zachycen detail jeho obličeje, jak se soustředí na své historické MV Agustě. Je to vlastně okamžik, který zažil za svou kariéru mnohokrát a který je s ním neodmyslitelně spojen. Ago zahřívá svůj stroj a připravuje se na jízdu. Fotografie je vytištěna na archivním papíru a vznikne jen 25 kusů limitované série. Nyní se dražil kus 21/25 právě kvůli datu 21. 8. Ago dostal verzi 16/25, kterou má už doma ve svém muzeu v Bergamu. No a na závěr ji mistr řídítek podepsal a aukce této fotografie byla vrcholem večera.

A když si shrneme částky, protože o ty tu také šlo, tak za pět fotografií a tři bonusy se vybralo 628 tis. Kč. Členka správní rady nadačního fondu Atýsek částku zaokrouhlila na 650 tis. Kč a poté jeden z hostů částku zaokrouhlil na krásných 700 tis. Kč.

Robert Sobčák

„Rád bych všem poděkoval za skvělý večer, nebo vlastně celý den, který jsme tu společně prožili. Děkuji nadačnímu fondu Atýsek, že se nám to společně podařilo dotáhnout do konce. Velice si vážím podpory mé rodiny, přátel a partnerů, bez kterých bychom tohle všechno nemohli uspořádat. Důležitá pro mě byla návštěva nemocnice, která dopadla dobře. Odcházeli jsme odtud s příjemným pocitem, že se udělala dětem radost. Dovolte mi také poděkovat za úžasný večer, který jsme tu strávili ve skvělých prostorech vily Tugendhat, které ozvláštnily tento charitativní večer. Díky všem, kdo se zúčastnil a přispěl v rámci aukce. Mám radost, že moje fotografie a předměty z MotoGP, pomohly naplnit program večera, našly své majitele a že se pro traumatologii dětské nemocnice vybralo tolik. Částka je neuvěřitelná a myslím si, že 700 tis. Kč už dokáže viditelně pomoci.

Velice děkuji Giacomu Agostinimu, že přijel a byl jednou z hvězd večera a dále partnerům, kteří mi pomohli tyto myšlenky zrealizovat. Jmenovitě nadačnímu fondu Atýsek a paní JUDr. Šárce Cechové, lidem z vily Tugendhat, tiskárně Legraf Brno za profesionální velkoformátový tisk, z prostředí MotoGP společnosti Dorna Sports (Friné Vellila, Sandře Bañez), Red Bull Ringu, týmu Mooney VR46 (Patricii Dixon), Alpinestars, Johannovi Zarcovi, osobním partnerům ATW Brno, Vytastav Praha a Canon CZ/SK. V neposlední řadě také mediálním partnerům – časopisu Motohouse, Evě Koňákové (eva-moto.com), časopisu Motojournal a fotografovi Lukášovi Stonovi. Moc se těším na video od Radoslava Holana z Live PR, který se velice profesionálně staral o videozáznam z večera. Vím, jak dobře fungují díky spolupráci s Indian Motorcycle ČR. No, a ještě jednou upřímné velké díky od srdce všem hostům, že jste přišli a dokázali udělat tento večer tak speciální.“

Podle ohlasů, které byly slyšet již ten večer, a které se začaly objevovat po akci, se vernisáž spojená s aukcí velice vydařila. Všichni byli rádi, že peníze půjdou na dobrou věc. Celý večer byl velice příjemným a milým setkáním lidí, kterým není osud nemocných dětí lhostejný. Já osobně jsem ráda, že Robertovi záleželo na mé účasti a bere mě do okruhu svých blízkých. Moc si vážím toho, že jsem měla možnost zažít tak krásný a obohacující večer na úžasném místě vily Tugendhat. Ráda jsem také viděla a popovídala si s některými hosty, kteří patří do okruhu mých kamarádů a známých.

Fotogalerie