Libor Podmol má za sebou první soustředění na Dakar

Libor Podmol má za sebou první soustředění na Dakar

Libor Podmol je po prvním dakarském soustřední: V Srbsku se málem srazil s krávou a traktorem.

Zdroj: TZ

Zrádné výjezdy po lesních cestičkách, přeskakování spadlých kmenů, pád do bahna… Libor Podmol má za sebou první oficiální trénink na Dakarskou rallye. V Srbsku najezdil v minulém týdnu na motorce skoro 1000 kilometrů, poprvé se učil pracovat s road bookem a objevoval taje navigace. „Bylo to pro mě takové odpanění. Pochopil jsem, co to je být dálkovým rallye jezdcem,“ prohlásil freestyle motokrosař. V týmu Orion Moto Racing Group mu v prvních testovacích kilometrech pomáhal Milan Engel, který se Dakaru pětkrát účastnil.

V lesích kdesi u srbského Zlataru světový šampion ve freestyle motokrosu a vítěz prestižních X-Games započal svoji rallyeovou kariéru. Libor Podmol se učil jezdit se svoji motorkou značky Husqvarna v náročném terénu a do toho ještě vyhodnocovat navigaci. „Velmi mě to bavilo. Navigování podle road booku je jako stolní hra pro velké kluky, jen u toho sedíte na motorce. Neustále musíte dávat pozor a seřizovat si kilometry, při tom všem ještě pozorovat kudy jedete a snažit se být co nejrychlejší,“ popisoval Libor Podmol, který se připravuje na Dakarskou rallye.  

Navigační trasy po večerech vytvářel jeho týmový kolega Milan Engel. „Občas jsme skončili u nějaké rodinky na dvoře nebo u koní,“ dodal se smíchem Libor Podmol, který každý den najel v lesích, po kamenných cestičkách nebo po dlouhých stepích téměř 200 kilometrů. Průvodcem jim byl zdejší Janko Selakovič, který v Srbsku organizuje náročné enduro výlety. A co elitnímu světovému freestyle motokrosaři dělalo největší problémy? „Patrně rychlost na úzkých cestách. Na tom musím zapracovat. Jinak navigaci jsem snad celkem pochopil,“ dodal Libor Podmol.

Nováčka dálkových soutěží jeho týmový parťáci chválili. Prý neudělal žádnou zásadní chybu. Pádu se však Podmol nevyhnul. „Za pobyt jsem hodil tlamu z motorky šestkrát, dvakrát jsem měl málem srážku s krávou, dvakrát s traktorem a třikrát s autem. Pokaždé vyjeli náhle ze zatáčky. Jsem rád, že mé první dakarské soustředění dopadlo dobře,“ pochvaloval si Libor Podmol, kterého za měsíc čeká první ostrý závod, a to mistrovství Evropy v Řecku. „Tam se chci hlavně soustředit na rychlost a dojet do cíle. Na závodní endurové husqvarně si neustále zvykám a když je možnost, tak na ní furt sedím.