Jarní cena Brna 2019 pohledem jezdců

Jarní cena Brna 2019 pohledem jezdců

Jarní cena Brna tradičně rozjíždí českou závodní sezónu a na Masarykův okruh každoročně míří spousta jezdců i diváků. I přes to, že ani letos závodům moc nepřálo počasí, vypsané třídy byly dost zaplněné. Zde je hodnocení závodního víkendu z pohledu vybraných závodníků a závodnic.

Jarní cena Brna tradičně rozjíždí českou závodní sezónu a na Masarykův okruh každoročně míří spousta jezdců i diváků. I přes to, že ani letos závodům moc nepřálo počasí, vypsané třídy byly dost zaplněné. Zde je hodnocení závodního víkendu z pohledu vybraných závodníků a závodnic.  

Foto: Martin Peřina, Dušan Belica

Kompletní výsledky: http://www.videocom.sk/vysledky/20190412_brno.html

Martin Prouza – 125 SP

 • 1. závod – 5. místo / 2. závod – 4. místo

Na Jarní cenu jsem vyjel v novém růžovém zbarvení, které žádné teplotní výkyvy nepřineslo. Počasí bylo spíše zimní. Víkend smůly bohužel začal cestou do Brna, kde mi 20 kilometrů od baráku vylétla brzdová destička z auta, takže jsme zbylých 150 kilometrů a pět hodin cesty odjeli pouze na ruční brzdu.

Během tréninků jsem se pohyboval v první pětce a startem z pátého místa jsem to potvrdil. První závod jsem byl příliš nedočkavý, cukl spojkou, posunul se a zastavil. Se zhasnutím světel jsem odstartoval a usadil se v přední skupině s časy kolem 2:32. Neustále jsme s kluky bojovali a závod jsem dokončil čtvrtý. Na třetího mi scházelo jen pár centimetrů. Nakonec jsem za start vysloužil penalizaci 20 vteřin, což mě odsunulo na 5. místo.

Do druhého závodu si zahrávalo počasí s výběrem pneumatik. V zaváděcím kole jsem měl bohužel problém se ztrátou výkonu a teplotou. Mohla za to poškozená rozpěrka kola, která se dostala do ložiska. Kolo se netočilo správně a mělo celé vůli. Závod jsem jel na suchých pneumatikách, což se po pár kolech ukázalo jako špatná volba. Začalo pršet a časy se zhoršovaly. Usadil jsem se opět v přední skupině o čtyřech jezdcích. Na kluzké trati se bojovalo o každý metr. Byla škoda, že jsem neměl tak výkonný a sedící motocykl. I tak jsem závod dokončil jen 1,5 vteřiny za vítězem na 4. místě.

Tímto chci poděkovat zejména šikovnému mechanikovi Petrovi Adamcovi za pomoc a opravu s autem a motocyklem. Dále tátovi a všem, co nás podporují. Poděkoval bych i sponzorům, ale bohužel žádné nemám :-D. Uvidíme se při závodech ve Starém Městě.

Lukáš Fikker – 125 SP

 • 1. závod – 2. místo / 2. závod – nedokončen

Jak hodnotit Jarní cenu Brna? No, počasí nám moc nepřálo, ale podmínky byly pro každého stejné. Páteční volné jízdy se nám moc nedařily. Pořád jsme ladili nějaké mouchy na motorce, ale s tím jsme počítali. V sobotním ranním tréninku už se jelo na ostro a motorka konečně fungovala tak, jak jsme chtěli. Bylo z toho první místo, což bylo super. Ve druhém tréninku motorka stále fungovala na jedničku, dokonce jsem se i za těch podmínek, jaké byly, dostal na svůj nejlepší čas, který jsem v Brně jel, takže pecka.

V sobotu se ještě jel závod na šest kol. Hned od startu jsme vytvořili skupinu čtyř jezdců a snad každou zatáčku to bylo jinak. Naštěstí se mi podařilo dojet na druhém místě a byl to skvělý výsledek. Nedělní Warm Up jsme nejeli kvůli tomu, že bylo mokro a to se nám poté vymstilo v odpoledním závodě. Na nedělní závod nám počasí vůbec nepřálo a laborovali jsme s motorkou. Asi po pěti kolech přišly technické problémy, proto jsem se rozhodl raději zajet do boxů a motorku nezničit.

Jarní cena se jinak povedla a byla škoda, že nevyšlo počasí, jaké bylo týden předtím. Teď už se budeme soustředit na závody ve Starém Městě, kde budeme chtít dojet co nejlépe.

Michal Vecko – 125 SP a do 600 ccm

 • 125 SP: 1. závod – 1. místo / 2. závod – 3. místo
 • do 600 ccm: 1. závod – 7. místo / 2. závod – 3. místo

Jak už bývá zvykem, v Brně opět nebylo příznivé počasí, podobně jako v minulých letech. V pátek jsem vynechal první volné tréninky v obou z mých tříd. Důvodem byla velká zima, navíc nám zlobila šestistovka, protože nechtěla chytit. Proto jsem jel až další volné tréninky. Oproti minulému roku byly časy dost vysoké, ale bylo nutné se po zimě rozhýbat.

V sobotu jsme začali prvními kvalifikacemi. Nejprve jsem vyjel do třídy 125 SP, ale byla zima a mokro, takže podmínky nic moc. Navíc jsem hned ve třetím kole na Stadionu spadl, ale naštěstí se mi nic nestalo a mohl jsem nastoupit do první kvalifikace ve třídě do 600 ccm. Zima byla pořád velká, takže se jezdily vysoké časy a nestálo to za nic. Do druhé kvalifikace jsme pracovali na opravě SPčka po pádu. Počasí se nelepšilo, dokonce chvílemi sněžilo, ale snažil jsem se zlepšit časy a zároveň nespadnout. Ve druhé třídě byl cíl stejný, ale bohužel mi začalo zlobit řazení.

Na závěr soboty nás čekaly závody. Ve třídě 125 SP to vyšlo pěkně, když jsem závod vyhrál. V šestkách z toho bylo sedmé místo. V neděli ráno jsem vynechal Warm Upy, protože to kvůli dešti ztrácelo smyl. Druhý závod 125 SP jsem si opravdu užil. Takové závodění mě baví, i přes to, že to byla loterie s pneumatikami. Nakonec z toho bylo další umístění na stupních vítězů, když jsem dojel třetí. Na závod třídy do 600 ccm trať vyschla a startoval jsem z 8. místa. Během závodu se mi podařilo několik míst získat a dojel si pro další 3. místo. Výsledkově dopadla Jarní cena dobře, takže jsem spokojený.

Stanislava Malinová – 125 SP

 • 1. závod – 9. místo / 2. závod – nedokončen

Jarní cena Brna je jako každoročně do poslední chvíle počasím nepředvídatelná… no, za ty roky nepřekvapila ani letos, ale když bereš věci tak, jak jsou, tak tě to až tak moc nenervuje. První závody v sezóně, takže všechno nové a čerstvé a myšlenka, že se na povrch tratě podíváš až moc blízko, je víc než nechtěně přitažlivá. Ještě když máš pocit, že jedeš jak drak a přitom černé na bílém ti to ukazuje, že jsi na tom hůř, než na mopedu…

Páteční jízdy byly takové všelijaké, kombinéza nová, těsná, tuhá, zima jako prase a 11tce se moc vrčet nechtělo. Naštěstí se na problém přišlo docela brzy a v sobotních kvalifikacích, kdy nám chvílemi sněžilo a poprchávalo, jsem si zajela jedenáctý flek na startovním roštu. Následný závod jsem si maximálně užila, protože všechno šlapalo jak mělo. Došlo na pěkné souboje, časy šly dolů a vyjela jsem si nakonec příjemné deváté místo s časem 2:35 vysoký.

Na nedělní závod jsem se těšila stejně jako na každou jízdu předtím, i když to s počasím bylo čím dál tím horší a před závodem nám začalo trochu krápat. Když jsem viděla, jak nám hezky ztmavnul asfalt, tak jsem si to hned v druhém kole pro jistotu odporoučela k zemi za bývalým týmovým kolegou, který tam zakempil o kolo dřív. Doběhla jsem jen vypnout kočku do kačeru, zkouknout, co je nebo spíš není a než dojel svozák jsem se pár kol dívala na tu svoji milovanou třídu.

Start do sezóny a víkend celkově vnímám jako jeden z nejlepších a děkuji všem, co jste v tom se mnou! Brzo na viděnou ve Staráku.

Shaun Anderson – Supermono

 • 1. závod – 2. místo / 2. závod – 2. místo

Byl to chladný, větrný, ale produktivní víkend v Brně. Pro mě bylo závodění v Brně v sedle Krameru krok do neznáma. V sobotu ráno měl při první kvalifikaci vzduch 3°C a trať 6°C. Bylo to hlavně o tom maximálně využít čas na trati a poznat, jak tu jezdím. Nakonec z toho bylo druhé místo, takže jsem byl spokojený s tím, jak víkend začal. Ve druhé kvalifikaci začalo lehce pršet a teploty klesy, navíc ve vzduchu poletoval sníh. Časy se nezlepšily a kvalifikaci jsem kvůli zhoršujícím se podmínkám ukončil dříve.

Do prvního závodu jsem dobře odstartoval a zůstal na druhém místě. Celý víkend jsem neměl tempo, jaké měl Nico a v těchto nízkých teplotách jsem nechtěl riskovat a spadnout, takže jsem ho nechal jet. Poté jsme si užili těsný závod o druhé místo. Kvůli padajícímu dešti byla trať tři kola před cílem hodně kluzká. Propadl jsem se na třetí místo, ale udržel jsem tlak na druhého. V posledním kole jsem byl na druhém místě a jak jsme najížděli do třetí zatáčky, tak jsem viděl, jak můj soupeř spadl na předek a mě tím jednoduše nechal druhé místo.

V neděli byl Warm Up opět na studené a mokré trati, takže nebylo co získat, ale spíš ztratit. Kvůli tomu jsme mokrý trénink vynechali a doufali, že to odpoledne oschne a oteplí se. Před druhým závodem to bylo dramatické, protože po najížděcím kole jsme na startovním roštu měnili mokrou pneumatiku za suchou. Závod proběhl v nejlepších podmínkách, které za celý víkend byly. Díky silnému startu se mi podařilo v první zatáčce dostat do vedení, ale celý víkend jsem měl problémy s výkonem a brzy jsem byl předjet ve třetí zatáčce. Zaútočil jsem zpátky na Stadionu, ale při výjezdu do kopce jsem opět ztrácel čas. Na cílové rovince se ke mě připojilo další Supermono a opět jsem se ho nemohl chytit. Kvůli tomu, že jsme očekávali zimu, měl jsem měkčí nastavení, ale nyní v „teple“ 12°C jsem měl problémy s podvozkem při brzdění a najíždění do zatáček. Jel jsem bezpečně na třetím místě, ale nakonec druhý jezdec vyjel mimo trať a věnoval mi pozici.

Dojet druhý za Nicem nebyla tento víkend žádná ostuda, protože on i jeho motorka jsou silní. Před závodem v Hořicích musíme pracovat a doufejme, že pozici z Brna otočíme. Moc děkuji fanouškům a fotografům, kteří se v těchto podmínkách přišli na závody podívat a hlavně těm, kteří se za námi stavili ve stanu popovídat si nebo jen rychle pozdravit, aby mě mohli podpořit.

Kristýna Jakeschová – 400 SSP

 • 1. závod – 7. místo / 2. závod – 9. místo

Jarní (zimní) cena Brna patří k mým nejoblíbenějším podnikům, přestože jej každý rok provází nešťastné počasí. Mám tenhle okruh hrozně ráda a navíc je to moje „domácí“ trať. Jelikož je to první ježdění v sezoně vůbec, spíš než urvat nějaký výsledek nebo zlepšit čas, je to takové rozhýbání po zimě. Páteční tréninky byly poklidné, chtěla jsem jen otestovat motorku a podmínky na trati.

Sobota byla skvělá, jelo se mi příjemně, byť byly asi 4°C a dost foukalo. V kvalifikaci jsem si vyjela celkem slušné místo na roštu, navíc vedle kluků, se kterými jsme byli v jedné vteřině, tak jsem se těšila na zajímavý závod, což se taky podařilo. Přestože viditelnost byla příšerná, zima fakt veliká a ke konci závodu nám začalo pršet, jelo se mi fakt dobře, proběhly i nějaké souboje a moc jsem si to užila. Nakonec z toho bylo sedmé místo v kategorii 400SSP.

Neděle mi standardně moc nejdou a teď tomu nebylo jinak. Na startu jsem úplně zaspala, takže už do první zatáčky jsem dojela předposlední. Navíc jsem v prvním kole dvakrát zásadně chybovala a tím už se mi zbytek jezdců úplně vzdálil. Nakonec ale odvážím z podniku 18 bodů do šampionátu.

Tímto bych chtěla moc poděkovat svému týmu za obrovskou podporou a skvělou práci nejen při závodech. Vidíme se v Kopčanech!

Petr Najman – Supermono a Twin

 • Supermono: 1. závod – nestartoval / 2. závod – nedokončil
 • Twin: 1. závod – 1. místo / 2. závod – 2. místo

Zdravím všechny příznivce North Czech Riders. O uplynulém víkendu jsem se zúčastnil Jarní ceny Brna 2019 v kategoriích Twin a Supermono. Bylo to pro mě první letošní vyjetí na závodní trať a otestování nových komponentů na motorkách. Bohužel nás na obou motorkách celý víkend provázely technické problémy, které jsme postupně odstraňovali. V sobotu jsem v první kvalifikaci zajel nejrychlejší čas, ale oproti loňsku to bylo pořád hodně pomalé. To hlavně z důvodu počasí, protože stále mrholilo a teplota vzduchu nepřesáhla 6 stupňů. Ve druhé kvalifikaci jsem musel odstoupit kvůli závadě spojky hned na začátku, a tak mě na umístění na roštu přeskočili tři jezdci. Já se tedy kvalifikoval do závodů na čtvrté pozici, do druhé řady, v kategorii Twin. Ve třídě Supermono to bylo obdobné kvůli problémům s teplotou motoru. Nakonec to bylo též čtvrté místo na roštu.

V sobotu se jel první závod Twinů, kde se mi povedlo dobře odstartovat a hned za zatáčkou Františka Šťastného jsem se ujal vedení a udržel ho až do cíle. V Supermonu jsem do sobotního závodu nenastoupil. Neděle slibovala příznivější počasí a první mě čekal závod Supermon, kde se mi opět povedl start a chytl jsem se první skupiny a pomalu je začal předjíždět. Ve druhém kole jsem byl již na druhém místě, na kterém jsem se držel až do desátého kola, ve kterém jsem bohužel musel odstoupit kvůli poruše motoru.

Ve druhém závodě Twinů jsem zaspal na startu a předjelo mě pár jezdců. V důsledku toho jsem začal hodně ztrácet na prvního jezdce a v polovině závodu to bylo jíž 6 vteřin. Jelikož „som chlapec, co z boja neutíká,“ začal jsem na to tlačit a pomalu stahovat ztrátu na prvního. Sice se už nepovedlo zvítězit, ale v cíli činila ztráta už jen necelou vteřinu. Co mě nejvíce těší je to, že jsem si vylepšil nejlepší čas na kolo, který měl hodnotu 2:18,600 a tuším, že zatím nikdo na Twinu v Brně pod 2:19 nejel a toho si vážím.

Ve výsledku hodnotím víkend velmi pozitivně. Ukázali jsme, že budeme konkurenceschopní v obou kubaturách a technické problémy do Starého Města hravě vyřešíme. Děkuji všem za podporu.

Jan Markalous – Twin

 • závod – 4. místo / 2. závod – 4. místo

Do Brna jsme jeli především otestovat motorku na ostré závody na přírodních okruzích. V pátek jsem se snažil dostat rychle do tempa, abych byl dobře připravený na sobotní program, ale od prvního tréninku jsme řešili problém s motorkou, kdy nám neustále kuckala v náklonech. Naštěstí můj mechanik Muf tuto patálii dokázal brzy opravit a ve volném 4. tréninku jsem zajel 2:24, což pro mě byla velká motivace na sobotu.

Sobotní kvalifikaci jsem rozjel podle představ. Snažil jsem si hlídat stopu, která je pro mě v Brně dost těžká, protože nejsem zvyklý na tak širokou trať a zároveň tam nemám žádné brzdné body, na které jsem zvyklý z road racingu. Podařilo se mi vybojovat 5. místo na startu, se kterým jsem byl velmi spokojený a mohl jsem díky tomu pomýšlet na dobrý závod, pokud by se mi povedl start.

Sobotní závod na 6 kol byl spíš takový sprint, protože i v tréninku jsme jezdili o kolo víc. Takže tam hodně záleželo, jak se povede start a od toho se bude odvíjet výsledek. Start se mi celkem povedl, jel jsem za kluky na 5.místě a věděl, že si je nesmím nechat ujet. Chvílemi se mi to dařilo plnit, ale postupně první dvojka poodjela a já jsem měl před sebou Milana Hanzalíka a Petra Plichtu. Podařilo se mi Milana předjet a dojet si pro 4. místo, což bylo pro celý tým velmi pozitivní, že můžeme být více konkurenceschopní, než v loňském roce.

Na neděli byl závod vypsaný na 11 kol a to už slibovalo větší strategii do závodu. Především nepřepálit start a rozložit si síly na celý závod. Start se mi povedl opět o něco lépe než v sobotu a byl jsem nalepený na přední skupině, ale říkal jsem si, že se pokusím za nimi vyvést. Dařilo se mi to tak 2 kola, než mi začali pomalu ujíždět, ale neustále jsem je měl celkem blízko na dohled. Zajížděl jsem celý závod časy na okolo 2:22, což pro mě bylo velmi důležité. Dojel jsem si opět pro 4. místo. Jsem velmi rád, že se mi povedlo v Brně zajet dvakrát dobré umístění a myslím, že jsme se s celým týmem na závody na přírodě dobře připravili.

O prvních třech květnových víkendech nás čekají 3 závody. Bude to velmi časově a finančně náročné, ale pevně věřím, že to týmově zvládneme. Chtěl bych na závěr velmi poděkovat lidem, kteří mi pomáhají: kluci z DK- AUTO MOTO RACING; firmě VISAGE, která mě na letošní sezonu oblékla do zcela nové kombinézy; klukům z M-STYLE  a v neposlední řadě Dýkařovi ze stojedničky ! 101UNDERGROUND RIDERS. A určitě i celému týmu, tátovi a mé přítelkyni. Všichni se mě snaží podporovat, jak je to v jejich silách. Moc jim za to děkuju. Těšíme se na vás všechny na závodech a přeji všem pevné nervy, hodně zdraví do sezony 2019 a kolama dolů!

David Kužela – Twin

 • 1. závod – 6. místo / 2. závod – 5. místo

Zdravím všechny fanoušky závodů. Do Brna jsme jeli s tím se po zimě rozhýbat a rozjezdit na motorce. Počasí si připravilo „krásné“ podmínky na celý víkend, takže to bylo „super“ :-/. Po čtvrtém příjezdu a vybalení jsme šli do pátečních volných jízd. Padal dokonce i sníh, nicméně podmínky jsme měli všichni stejné, takže se jezdit muselo. Trochu jsme se potýkali s gripem předního kola.

V sobotu jsme odstartovali kvalifikace. Jezdilo se mi dobře, ale časy jsem zajížděl hodně daleko za svým maximem. Grip předního kola jsme vyřešili, ale dalo to na osmé místo na roštu. S tím jsem nebyl zrovna moc spokojený, ale jel jsem do Brna s tím se rozjezdit a hlavně to nerozbít. Do sobotního závodu jsem dobře odstartoval a hned ve druhém nebo třetím kole se mi podařilo předjet Marka Stibora, který startoval přede mnou. Hned jsem dojel Milana Hanzalíka, chvilku jezdil za ním a cítil jsem, že je to na předjetí. To se několikrát povedlo, ale vždy mě to na motor na rovině vrátil. Takže jsem zvolil taktiku dojet a zbytečně neriskovat pád jízdou na hraně. V cíli z toho bylo šesté místo.

Do nedělního závodu se podařilo opět dobře odstartovat. Hned jsem se usadil na pátém místě za Honzou Markalousem a pustil jsem se s ním do souboje. První tři kola to s ním byl dobrý souboj. Jednou nebo dvakrát se mi podařilo se dostat před něj, ale hned v zápětí jsem si všiml, že se mě přehřívá motor. Nechali jsme tam pásku, se kterou jsme jezdili celý víkend. Během závodu vylezlo sluníčko a teplota šla nahoru. Proto jsem začal přemýšlet, co s tím, zda zastavit nebo ne a riskovat rozbití motoru. Byla by škoda bodů, tak jsem zvolil udržet pátou pozici. Začal jsem řadit dřív, nedotáčet motor a teplota šla trošku dolu, i když kontrolka přehřátí stejně svítila. Nakonec se mi podařilo páté místo udržet. S tím jsem byl docela spokojený, ale zajížděl jsem časy dvě vteřiny za svým brněnským maximem. Jinak bych to hodnotil jako dobré rozhýbání. Teď musím zapracovat na motorce, udělat repas motoru, protože jsem jel s loňským. Zároveň chci poděkovat všem, co mě podporovali. Mějte se fajn.

David Hanzalík – Twin a do 600 ccm

 • Twin: 1. závod – 2. místo / 2. závod – 1. místo
 • do 600 ccm: 1. závod – 5. místo / 2. závod – 7. místo

Po dlouhé zimní přestávce začala sezóna silničních závodů a jako tradičně ji otevřela Jarní cena Brna. Také jako tradičně se čekalo, jaké vyjde na víkend počasí. Bohužel letos to dopadlo špatně a byla to spíše zimní cena. Přihlášeno bylo přes 300 jezdců, ale někteří si to rozmysleli a nestartovali. I přes to byly startovní rošty pěkně zaplněny a na trati to byly hezké závody.

Do Brna jsme přijeli už ve čtvrtek, protože v pátek byly volné tréninky. Jelikož jsem ještě nikde letos nejel, chtěl jsem po zimě vyzkoušet techniku. Jako vždy jsem startoval ve dvou třídách – Twin a do 600 ccm. První volné tréninky proběhly bez problémů a byla spokojenost i s časy.

V sobotu dopoledne byly kvalifikace. Ve Twinech jsem zajel první místo a v šestkách byl v prvním tréninku jedenáctý. Před druhým tréninkem zapršelo, tak se časy nezlepšily. V sobotu se ještě jely první závody. První byl závod šestistovek. Z 11. místa se mi podařilo dostat až na 5. místo a byl spokojený. Hned následoval závod Twinů. Zde jsem chvíli bojoval s Petrem Najmanem, ale nakonec se spokojil s druhým místem.

V neděli jsem startoval opět nejprve ve třídě do 600 ccm. Před vyjetím na trat se asi nafoukala zadní pneumatika na vyšší tlak a ta začala klouzat. Proto jsem musel zvolnit a nemohl se držet skupiny, která bojovala o druhé místo. Poté jsem trochu ztratil a dojel na 7. místě. Ve Twinech jsem tentokrát odstartoval lépe. Od začátku se držel na prvním místě a vytvořil si náskok, který se pár kol před cílem ztenčil, ale vítězství už jsem si nenechal vzít.

S víkendem jsem spokojený a už se těším na další závody, které se pojedou  4. – 5. 5. ve Starém Městě. Na závěr děkuji svým sponzorům: Revit, Pelko s.r.o., Roman Stašek, Jakub autoservis, Pebal trans, Tina stav plus, Med-com.sk, Ilonka, Potraviny u Katky, Masáže Lenka a šéfmechanikovi Radkovi a firmě RF-motoservis, dále mechanikovi Štefanovi a celému doprovodu, který mi zajišťuje zázemí.

Eduard Werner – 125 SP a Twin

 • 125 SP: 1. závod – 8. místo / 2. závod – 10. místo
 • Twin: 1. závod – 10. místo / 2. závod – 9. místo

První závody této sezóny pro mě byly velkou výzvou, protože jsem startoval kromě 125 SP i v nové třídě Supertwin s motorkou Kawasaki a pro 125tku jsme měli připravený nové nastavení motoru. Se 125tkou jsem se na trati necítil moc dobře a nové nastavení motoru nebylo ideální. S motorkou jsem dost ztrácel. V sobotu to stačilo jen na 8. místo a ani časy na kolo nebyly oslnivé. Na neděli jsme se vrátili k loňskému nastavení a motorka jela mnohem lépe. Během závodu se spustil déšť. Již od prvního kola byla většina tratě mokrá, takže podmínky byly náročné a všichni jeli opatrně. Pohyboval jsem se na 5. místě, když přišla po pár kolech porucha elektriky a motorka ztratila výkon. Do cíle jsem se nakonec s problémy dostal na 10. místě.

Ve třídě Supertwin to bylo hlavně o zvykání si na pro mě nový typ motorky. Časy na kolo jsem stále tlačil dolů a dařilo se mi postupně zrychlovat, i když mě zejména při delší jízdě dost trápil podvozek. V sobotních závodech to bylo 10. místo a v nedělních závodech podobný výsledek – 9. místo. Na první závody to splnilo očekávání, ale ještě máme co zlepšovat. Na závěr chci poděkovat partnerům ARSY Racing, Fugu Racing, Akumulátorům Igor Havala, MEZ Elektromotory Kežmarok, Lotte SK a samozřejmě všem dalším, kteří pomáhali zlepšit obě motorky a všichni odvedli maximum. Nejbližší závody mě čekají 1. května na Slovakia ringu.

Video: EW – 1. závod Twin

Milan Hanzalík – 400 SSP a Twin

 • 400 SSP: 1. závod – 1. místo / 2. závod – 1. místo
 • Twin: 1. závod – 5. místo / 2. závod – 3. místo

Do Brna jsme přijeli už ve čtvrtek večer, protože v pátek jsem chtěl jezdit ve volných trénincích a vyzkoušet Twina. Přes zimu jsem na něm pracoval a chtěl ho řádně otestovat. Na závody jsem byl přihlášený do dvou tříd – do 400 SSP a Twin.

V sobotu jsem nejdříve nastoupil do kvalifikace ve třídě 400 SSP a zajel 3. místo. Poté jsem nasedl na Twina a také chtěl zajet dobré postavení na startu. Bylo z toho také 3. místo. Následovaly sobotní závody. Nejprve opět kategorie 400 SSP, kde jsem závod vyhrál s velkým náskokem. Ve Twinech jsem byl v cíli na 5. místě, protože jsem jel se stejným převodem jako v tréninku.

V nedělním závodě třídy 400 SSP jsem závod znovu vyhrál. Do Twinů jsem nastoupil už se správným převodem, takže jsem vybojoval v cíli pěkné 3. místo, ze kterého mám velkou radost. I když byla taková zima, závody jsem si velice užil. Hlavně chci poděkovat celému našemu týmu a RF Motoservis, Mototeam – motoshop Šurany za podporu. V dalších závodech mě můžete vidět 4. – 5. května ve Starém Městě, už se tam těším.

Petr Hulín – do 600 ccm

 • 1. závod – 12. místo / 2. závod – 15. místo

Zdravím  všechny. Na Jarní cenu Brna jsem si poprvé jel vyzkoušet pro mě novou třídu Supersport 600, kterou jedu na Yamaze R6. Rozdíl oproti Twinu je velký, ať už průběh výkonu, brzdy nebo tuhost celého rámu, která je úplně na jiné úrovni. Prostě motorka funguje jako celek perfektně. Tato třída je více vyrovnaná, jak co se strojů týče, tak jezdecky, takže se na to velice těším. Jsem zvědavý  na první zkušenost s přírodním  okruhem ve Starém Městě. Chci poděkovat všem lidem, co nám pomáhají. Moc si toho vážíme, díky moc.

Michal Savinkov – do 600 ccm

 • 1. závod – 13. místo / 2. závod – nestartoval

Po vyhřáté Rijece byla na řadě Jarní cena Brna. Jak je tomu zvykem, počasí nám nepřálo. Využili jsme páteční volné tréninky k rozhýbání. Sobotní kvaldy byly slušné a 10. místo v nové třídě bylo uspokojivé. Start do odpoledního závodu se mi vydařil. Bohužel chladné počasí a padající kapky velely k opatrnosti. Dokroužil jsem na 13. místě, spíše na jistotu. Nedělní program jsme vynechali pro ranní sněžení. Příští víkend vyrážíme na Slovakii, tak doufám, že se už ukáže teplo.

Pierre Coppa – do 600 ccm

 • 1. závod – 2. místo / 2. závod – 2. místo

Přes zimu jsme udělali mnoho práce, věnovali jsme spoustu úsilí a energie do nového projektu. Stali jsme se výhradním importérem pro českou a slovenskou Republiku italské značky PBS Pit BIKE. Rozjeli jsme kurzy v Kart Aréně v Kutné Hoře a chystáme další aktivity na letní sezónu, kdy nás uvidíte na tratích v Chebu, Písku a Vysokém Mýtě. Budete si tam moci s námi a s agenturou Motoriders zajezdit na vypůjčených pitbicích. Tímto projektem nám nezbylo moc času na “velkou” motorku. Krom jednoho dne na Pannoniaringu jsme prakticky začali s přípravou na sezónu při Jarní ceně.

Celý víkend nás provázelo velmi chladné počasí, které dozajista stejným způsobem ovlivnilo výkony všech jezdců. Rozhodli jsme se pro cestu menšího rizika a jízdy více na jistotu. Odměnou bylo druhé místo na startu, které se podařilo proměnit ve stříbrnou pozici v cíli prvního závodu. Neděle nám přinesla ještě složitější podmínky. Ranní Warm Up na mokré dráze nepřinesl možnosti k vyzkoušení změn na motocyklu. Do závodu jsme tak nastupovali s jistým otazníkem, ale především s mým, tvrdohlavým rozhodnutím ohledně volby pneumatiky. I přes varování od okolí jsem zvolil směs, která mi sedí nejlépe, ale která plně funguje až od 25°C. Plán odstartovat a jet první kola na maximum se rozplynul hned v prvním kole, kdy jsem udělal spoustu chyb snad v každé zatáčce. Nezbývalo tedy nic, než se jen soustředit na boj o nejlepší možné umístění, který přišel pár kol před cílem. Po ztrátě pneumatiky, které teplota 11 – 12°C opravdu nesvědčila, přišel propad na třetí místo. Naštěstí se mi povedlo ztracenou pozici získat zpět na brzdách v nájezdu do další zatáčky. Pak jsem se jen soustředil na udržení jezdců za mnou, což se naštěstí podařilo až do cíle.

Jsem za tento výsledek velmi rád, máme před sebou spoustu práce, ale i přes nějaké technické problémy a chybná rozhodnutí máme stále tým, který nás může posouvat dál. Tímto bych rád poděkoval všem členům týmu a partnerům. Těšíme se na další závod, který přijde již brzy.

Tomáš Šubrt – do 600 ccm

 • 1. závod – 3. místo / 2. závod – 6. místo

Prvního závodního víkendu jsem se za tým BRC Šubrt Racing bohužel zúčastnil sám. Do Brna jsme se jako každoročně těšili a chtěli zužitkovat poctivé testování a přípravu. Počasí opět nezklamalo a z Jarní ceny se stala zimní, kdy teploty byly jen lehce nad nulou. V prvním pátečním tréninku, kdy se Yamaha rozhodla stávkovat, jsme toho moc nenajeli a tým se snažil co nejrychleji problém vyřešit. To se povedlo a první den jsem zakončil na třetím místě.

Sobotní kvalifikace proběhla bez problému a i přes teplotu okolo 3°C jsem zajel čas 2:14 a získal čtvrté místo. Spokojený jsem nebyl a ve druhé kvalifikaci chtěl přidat. Počasí bylo ale proti a po krátké sněhové přeháňce vyjelo pouze několik jezdců. Jelikož čas za těchto podmínek nebylo možné zlepšit, tým vše připravoval na odpolední závod. Start z kraje druhé řady byl průměrný a cílem prvního kola jsem projel ve skupince bojující o druhé místo. V průběhu závodu se čelo závodu roztrhlo a bojovalo se o třetí místo. To jsem nakonec udržel až do cíle a slavil tak první letošní bednu.

Nedělní ráno bylo chladné a po nočním dešti byla trať mokrá. Warm up jsme vynechali a čekali, co nás čeká odpoledne. Předpověď byla celý den nejistá a po hodinách strávených u meteoradarů jsem do odpoledního závodu na 12 kol odstartoval. Po startu vznikla skupinka bojující o druhé místo, ve které jsem byl i já. Bohužel motorka začala opět zlobit. Hlavně na rovinkách a do kopce se nepodařilo soupeřů udržet. V závodě jsem proto dojel šestý. Byl jsem zklamaný, jelikož časy byly se soupeři srovnatelné. 
Děkuji všem, kteří se zimy, tak jako my, nebáli a přijeli nás podpořit. Díky také Road Racing Clubu za uspořádání závodů. Jarní cena pokořena a teď už náš čeká první závodní víkend šampionátu Alpe Adria u sousedů na Slovakiaringu.

Petr Wiesenberg – do 600 ccm

 • 1. závod – 4. místo / 2. závod – 5. místo

Jarní cena Brna nás letos opět nezklamala počasím – teploty okolo nuly a poletování sněhu už k tomuto podniku prostě patří. Nicméně náš tým se letos chce soustředit především na závody pod záštitou Autoklubu ČR, proto jsme Jarní cenu brali spíš jako test a první letošní svezení.

V pátek jsme všechny tři tréninky absolvovali na suchu a využili je spíš k rozhýbání a zjištění, jak se vlastně na motorce sedí po zimě. Bylo potřeba se chovat opatrně k čerstvě repasovanému motoru, který běžel poprvé na brzdě dva dny před odjezdem. Takže pátek nebyl úplně o rychlých kolech.

V sobotu se v prvním kvalifikačním tréninku podařilo zajet pár slušných kol, takže po první kvaldě panovala spokojenost. Před druhým tréninkem začalo hustěji mrholit a bylo jasné, že se nepojede rychleji, než v prvním tréninku, takže jsme ho vynechali. Čas z první kvaldy nám vynesl první řadu a třetí místo, což bylo nad naše původní očekávání.

Na závěr soboty se konal krátký, sedmikolový závod. Start byl spíše průměrný, ale pozici jsem po startu udržel. Od prvního kola jsme vedli pěkný souboj s Tomášem Šubrtem, který nakonec viděl cíl o desetinu vteřiny dřív než já, takže závod pro náš tým skončil 4. místem.

Nedělní ráno bylo opět vlhké a mrazivé. I přesto jsme se rozhodli zúčastnit Warm Upu. Poté už následovalo čekání na hlavní závod, který startoval v půl třetí odpoledne. Start byl povedený, ale i přes to mě do první zatáčky předjel Michal Vecko a poté ještě Tomáš Šubrt. Celý závod jsme jeli ve skupině od druhého do šestého místa a myslím, že o pěkné souboje nebyla nouze. Závod pro nás skončil pátým místem. Podařilo se mi také vrátit porážku Tomášovi Šubrtovi ze soboty, zase o pouhou desetinku. Myslím, že to byl pro všechny fajn závod a pro diváky i pěkná podívaná. Ve finále pro nás byla Jarní cena povedeným testem a jako bonus i krásným závodem.

V závěru bych chtěl poděkovat svému týmu za bezvadně odvedenou práci. Dále také Petrovi Košťálovi, který mi na letošek špičkově připravil motor a  přináší mě i mému týmu spoustu zkušeností a rad, které jsou k nezaplacení. Věřím, že v budoucnu nám tato spolupráce přinese kvalitní výsledky. V neposlední řadě patří dík našim sponzorům, kteří nám letos umožňují stát na startu kvalitně připraveni: Betontransport s.r.o., Europe – instalation ltd., Intercars, Ford Auto IN, AM Besi, Kamiš Motoshop, Chára sport pneu a spousta dalších.

Doufám, že další závody budou pokračovat ve stejném formátu, s podporou od špičkových lidí, kteří nás podporují a jsou součástí týmu. Teď už nezbývá než se těšit na závody do Starého Města a všechny fanoušky road racingu pozvat na krásné závody.

Anežka Svobodová – do 600 ccm

 • 1. závod – 37. místo / 2. místo – nedokončen

Na letošní Jarní cenu Brna jsem se dlouho těšila, ale také jako každý rok měla obavu z počasí. Myslím, že i většina postřehla, jak se každý rok mění počasí – jeden rok teplo a druhý zase zima. Letos vycházela zima a také se to potvrdilo. Za celou závodní sezónou se vždy skrývá neuvěřitelná spousta práce, doslova dřina a přípravy přes zimu, aby se vše mohlo uskutečnit.

Do prvního pátečního volného tréninku jsem nastoupila s pocity, že se pouze svezu po dlouhé zimní přestávce. Bohužel již ve druhém kole se rozletěl motor a mě přivezli zpět. Celý pátek tedy probíhal ve fázi výměny jednoho motoru za druhý a já se na dráze už v pátek nesvezla. V sobotu ráno jsem už mohla znovu vyrazit, jenomže jak se zjistilo, motor moc nejel a celková zima mi nedělala dobře.

V prvním závodě jsem špatně odstartovala a poslední dvě kola začalo pršet, tak jsem raději zpomalila. V neděli se mi ve druhém závodě start povedl a já se konečně dostala dopředu. Do té doby, než mě zradila zadní pneumatika, která mi v zatáčkách hodně klouzala. Čtyři kola před cílem jsem zajela zpět do boxu. Víkend se po jezdecké a technické stránce nevyvedl, ale nad tím se už nepoohlížím zpět a vše chystáme na další akci, která se pojede na začátku května v Mostě s agenturou Wildmotors, kde by mělo už vše fungovat a já se na to moc těším. Děkuji všem sponzorům, kamarádům, rodině a fanouškům, kteří mě podporují.  

Michal Prášek – nad 600 ccm

 • 1. závod – 1. místo / 2. závod – 1. místo

Úvodní podnik silničních závodů motocyklů se konal o uplynulém víkendu na Masarykově okruhu v Brně jako mezinárodní mistrovství ČR přírodních okruhů. Opět startuji v nejsilnější kubatuře 1000ccm v týmu Pavla Roháče (Roháč & Fejta motoracing). Letošní rok jezdíme s novou motorkou BMW S1000RR a čeká nás kus práce, poněvadž se máme co učit. 

Již páteční tréninky ukazovaly, jak si s motorkou rozumím. Díky našemu novému mechanikovi přes elektroniku (David Ouřada) musím připustit, že naše spolupráce funguje výborně. Právě páteční tréninky toho byly důkazem. Společně jsme kousek po kousku nastavovali motorku a vyhráli s náskokem více než jedné vteřiny.

Sobotní kvalifikace byly hodně náročné, protože se na Masarykově okruhu teploty vzduchu celý den pohybovaly okolo 5⁰C, což není vůbec ideální. I s nepřízní počasí jsme se vypořádali výtečně. V kvalifikaci jsem zajel čas 2:05, což znamenalo první místo a náskok nad druhým Márou Červeným o 1,8 s. Do sobotního závodu jsem odstartoval již tradičně ne zcela dobře, kdy jsem se propadl na 7. místo. Hned během prvního kola jsem se dostal do vedení a svůj náskok neustále navyšoval. Cílem jsem projel jako první s devítivteřinovým náskokem.

Nedělní závod byl dvanáctikolový.  Počasí se lehce začalo vylepšovat, takže jsme si po tak studeném víkendu konečně mohli při závodění užít lepší podmínky. Start do závodu jsem měl už slušný a z první zatáčky jsem vyjížděl na 1. místě. Během prvního kola mě předjel Marek Červený, v dalším kole jsem se však dostal do vedení a začal pomalinku svůj náskok navyšovat. V dalším kole bohužel Marek Červený upadl a já si odjel celý závod samotný. Cílem jsem projel na 1. místě s náskokem více než 17 vteřin na Dominika Jůdu. Byl to úžasný víkend, udělali jsme obrovský kus práce a nyní se můžeme těšit na úvodní podnik Alpsko – jadranského šampionátu. Ten se bude konat příští víkend na okruhu Slovakiaring.

Chtěl bych moc poděkovat týmu za skvělé závodní podmínky tj.: Pavlovi Roháčovi, mému tátovi, Mirkovi Pokornému, Michalovi Dvořákovi a všem členům a závodníkům týmu. Také děkuji všem sponzorům, bez kterých bychom nemohli těchto výsledků dosahovat. Jmenovitě: Smalt, Apfreight, RP tunning, Renocar, Bonmoto, Invelt, Zámečnictví Němec s.r.o., Kovo Dufek, Nástrojárna Petr BUREŠ, Provo, Autoškola AHHA, Plazmatech, ARP,ISM,Autosklo Lassy, DHOLZ, PSI, město Havlíčkův Brod, Kulturní dům Havlíčkův Brod, Panský Dům, Studio Michelle, Sebimoto, Bazény Stříšovský, Dunlop, Trénuj s námi, Spinky.

Petr Gottstein – nad 600 ccm

 • 1. závod – 27. místo / 2. závod – 22. místo

V první řadě to byla moje vůbec první záležitost pod závodní licencí, jelikož jsem nováček. Vlastně až do čtvrtečního odpoledne nebylo jasné, zda se Jarní ceny kvůli počasí zúčastním. Pátek byl spíše ve znamení dolaďování motorky a hledání sebe sama či nějakého rytmu. Každá runda byla znát, nicméně půl roku bez ježdění se dost podepsalo na výsledcích. Zima nezima, na JCB jsem vyrazil s jasným cílem, zúčastnit se závodů  a nebýt poslední, což se mi jak v sobotním, tak v nedělním závodu povedlo.

Stalo se pár nepříjemných situací, ať už v depu nebo na trati a tímto se chci omluvit klukům, kterým jsem se pletl. To všechno lehce smaže radost z pro mě úspěšně zvládnutého víkendu, kdy jsme motorka ani já nepřišli k úhoně. Ted už máme nějakou zkušenost, kterou si bereme na následující podnik RR. Závěrem chci poděkovat všem zúčastněným, hlavně mému mechanikovi Petrovi “Božákovi” Janderovi, bez kterého bych sotva zvládl absolvovat takovou akci. Už teď se těším na další ročník, který si zcela určitě nenechám ujít.

Aleš Nechvátal – nad 600 ccm

 • 1. závod – 6. místo / 2. závod – 4. místo

Jarní cena Brna 2019 je minulostí a já se konečně posadil po dlouhé době na motorku. Jsem spokojený, sice počasí mohlo být lepší, ale nakonec jsem nakroužil celkem dost kol na suchu a podařilo se udělat základní nastavení motorky.

V pátečních volných trénincích jsem měl problémy s motorkou, která padala do nouzového režimu a nereagovala na plynovou rukojeť. Nakonec se závada podařila částečně vyřešit, kdy celou závadu způsobovalo rychlořazení. Děkuji všem lidem kolem mě, kteří motorku uvedli do provozu. Nakonec jsem v pátek odjel dost kol a rychle si zvykl na jízdu.

V sobotu nás čekaly kvalifikační tréninky a závod na sedm kol. V kvalifikaci jsem obsadil 7. místo. V 1. závodě jsem dojel šestý a ve druhém na čtvrtém místě. Jsem spokojen, protože jsem byl schopen na první ježdění zajíždět solidní časy. Jen je potřeba si zase zvyknout na řízení motorky, kdy moje pravá ruka toho měla po závodech dost. Chci moc poděkovat lidem a sponzorům za podporu, díky kterým mohu pokračovat dál!

Dan Vysloužil – nad 600 ccm

 • 1. místo – 17. místo / 2. místo – 13. místo

V termínu 12. – 14. 4. 2019 se uskutečnil první tuzemský závod pod hlavičkou CAMS na Masarykově okruhu v Brně za divizi přírodních okruhů. Pátek jsem pojal výhradně k rozpohybování motorky i sebe sama po dlouhé zimě. Zdejší teplotní podmínky nebyly ideální a mě nezbývalo, než vsadit na jistotu a dojet volné tréninky s loňským materiálem. První trénink jsem časově nestihl, vznikl tak větší prostor připravit se na trénink druhý. Úprava na antihopingové spojce nepřinesla patrné zlepšení. Důsledkem byl smyk zadního kola, který mě trápil celý víkend. Chladné počasí také zapříčinilo nejistotu v gripu na pneumatikách, z čehož byl výsledný čas 02:19.

Třetí trénink znamenal možnost vyzkoušet další techniku. Bohužel jsem se nedokázal poprat s nestabilním motocyklem. Zadní sériově dodávaný tlumič nestačí a přes zimu se nepodařilo obstarat potřebnou zadní tlumící jednotku. To pochopitelně vyústilo v řadu problémů. Na výjezdech ze zatáček se mi odezva motocyklu prolnula do rámu a následně se mi celý motocykl rozkmital. Trénink jsem nakonec zakončil časem 02:15.

První sobotní kvalifikační trénink jsem dojel ještě na loňských pneu a brzdovými destičkami. Počasí bylo opravdu velmi chladné a dráha studená. Po celý den mě trápilo mlžení hledí na přilbě a kvůli tomu jsem se nedokázal koncentrovat jen na jízdu samotnou. První kvalifikaci jsem dojel s časem 02:19.

Do druhé kvalifikace jsem nastupoval s cílem vylepšit čas. To se povedlo, ale pouze na čas v hodnotě 02:17, z čeho jsem byl ve výsledku zklamaný. Na startovním roštu jsem nakonec obsadil 18. pozici z 34. jezdců, kteří se na vymrzlé brněnské půdě objevili.

Odpoledne přišel sprint na 7 kol a já byl připraven co nejvíce zabojovat. Sázel jsem na start, který se mi opravdu povedl a v zatáčce Františka Šťastného jsem se pohyboval kolem 10. pozice. Průběh závodu se vyvíjel dobře a také jsem se dobře cítil. Bohužel mám na okruhu místa, která mi nedovolují zrychlit a ztrácím. Jedno takové místo je například na Áčku. Další věcí je samotná stopa na brněnském okruhu, ve které mám ještě určité rezervy. Michal Šembera mi s ní teoreticky pomohl a já jsem za jeho poznatky velmi rád. Mám se kde zlepšovat a do budoucna se zaměřím právě na stopu. Závod jsem dokončil na 17. pozici s nejlepším časem 02:15.

Nedělní Warm-Up jsem vynechal a soustředil se na druhý víkendový závod kategorie nad 600 ccm, který byl vypsán na 12 kol. Po nahřátí pneumatik jsem se postavil na svoji 18. pozici z kvalifikace. Duševně mě povzbudilo právě svítající slunce a zvedající se teplota vzduchu i dráhy. Start se moc nepovedl, ale o žádnou pozici mě nepřipravil, což bylo pozitivní. Chvíli jsem zápolil s jezdcem, tuším, že to byl Josef Šustr, kterého jsem předjel na startu a který se mi nakonec vzdálil. Bohužel jsem pro špatný grip zadní pneumatiky v posledních 3 – 4 kolech nedokázal v závěru zrychlit a nepovedlo se mi skrze techniku a samotný osobní výkon podat kvalitnější výsledek. Přes to přese všecko jsem dojel na 13. pozici.

Jelikož dromové závodění není zcela moje parketa, byl jsem i za tento výsledek rád. Nejlepší čas z celého víkendu byl právě z tohoto závodu s hodnotou 02:15.3. Celý víkend jsem pojal jako trénink a objasnění slabých stránek mojí Kawasaki. Motocykl pod sebou pořádně necítím a nemám od něj v nájezdu a průjezdu zatáček žádnou zpětnou vazbu. Bohužel kvůli komplikacím s motorkou se nemohu více soustředit a zrychlovat v samotné jízdě. Na body jsme vůbec nepomýšlel a za to málo, co jsem si připsal, jsem velmi rád.

Nyní se chystám na Slovácký okruh u Uherského Hradiště, kde odstartuji první závod na přírodě. Fanouškům a sponzorům vřele děkuji za podporu a důvěru vloženou v mé závodění. Konkrétní díky patří celé rodině, přátelům, fanouškům a lidem, kteří se podílí na medializaci motosportu: EVA-MOTO.com, sponzorům: DOPRAVA SILNICE, MOTOKŠEFT BRNO, Jihomoravský kraj, MOTOPOINT, Sebimoto, MotoJoMax.

Tomáš Borovka – nad 600 ccm

 • 1. závod – 5. místo / 2. závod – 5. místo

Na Jarní Cenu Brna jsem se moc těšil, hlavně proto, že se dodělala nová motorka pro letošní sezónu. Volné páteční tréninky jsem ještě jel na staré motorce, ale sobotní kvalifikace už na nové. Zatím se seznamuji a stále motorku nastavujeme, ale jsem spokojený. První sobotní kvalifikaci jsem zajel jen jedno měřené kolo, protože  jsem měl defekt na zadním kole. Do další kvaldy bylo vše ok a já byl spokojený.

Do závodu jsem startoval ze čtvrtého místa a po startu se dostal na druhé. Bohužel jsem v průběhu závodu měl potíže s řadičkou a propadl se o dvě příčky. Do nedělního závodu jsme vše upravili a start se opět vydařil. Bohužel mi začala dost klouzat zadní pneumatika a nešlo s tím nic dělat. Oba dva dny se vydařily a jsem moc spokojený, dvakrát páté místo a hlavně důležité body do nové sezóny. Moc děkuji celému týmu a sponzorům. Teď už se těším na první podnik IRRC v Hengelu. Držte palce, Tom.

Marek Červený – nad 600 ccm

 • 1. závod – 7. místo / 2. závod – nedokončen

Před Jarní cenou bylo čtrnáct dní krásně a v týdnu, kdy se mělo, tak přišlo výrazné ochlazení. Klasicky nám chumelilo, na první tréninky měl vzduch 3 – 4°C a poté jen o pár stupňů více. Samozřejmě, že kvůli tomu se jezdilo opatrně, protože se nikomu nechtělo k zemi. V sobotu navečer se trať trochu ohřála a začalo se jezdit rychleji.

Pocity z Brna jsou vždycky dobré, protože to je trať, na které jsme vyrostli. Vždycky se tu jezdí dobře a nejsou tu žádné rozpaky se znalostí trati. Díky tomu může jet člověk s větší jistotou i při horším počasí. Bylo jasné, že v naší třídě pojedou Michal Prášek a další kluci, kteří jsou specialisté na autodromy. Na to se vždycky těším, protože to člověku hodně dá a je to dobré srovnání. Tréninkový druhý čas byl určitě pozitivní a v týmu panovala dobrá nálada. Motorka fungovala bezvadně, byla perfektně připravená.

V prvním sobotním sprintovém závodě jsem si způsobil problém, protože mi sklouzla noha ze stupačky a jak jsem malý, tak jsem si pohnul motorkou. Této chyby jsem si samozřejmě vědom a bylo mi jasné, že bude následovat trest. Projel jsem boxy, abych si odpykal trest, poté si zajezdil s ostatními a nakonec dojel sedmý. S tím samozřejmě spokojený být nemůžu, ale jinak se jelo dobře.

V neděli ráno bylo na Warm Up vlhko, takže jsem jel jen zkusit motorku. Vyzkoušel si pár startů, abych se ujistil, že ve druhém závodě předčasný start neudělám. V závodě se to povedlo a jel jsem druhý. Na chvíli jsem se dostal do vedení, ale s Michalem jsme si poté pozici opět prohodili. Bohužel jsem následně spadl v levé zatáčce na Céčku a tím pro mě závod skončil. Samozřejmě, že jsem zklamaný, ale je to o tom, že člověk sbírá informace a data. Určitě to nebyl první ani poslední pád v životě a pokud by měly být na uzavřeném okruhu, tak budu raději, než kdyby byly na přírodě.

Byl to předčasně ukončený závod, kterého samozřejmě lituji, protože jsme měli náskok a mohl kontrolovat druhé místo. Chtěl jsem se s Michalem svést a bohužel to pro mě dopadlo takhle špatně. Omlouvám se týmu, že jsem způsobil škodu a závod nedokončil. Motorku jsem zvedl a nastartoval, ale měl jsem hodně ohnuté levé řidítko. Motorka byla navíc plná kamení, takže jsem jel po trávě a kraji okruhu, abych klukům nenatahal špínu na trať a někdo ještě nespadl. Zajel jsem do boxů a stroj odstavil. Tím to pro mě skončilo. Nyní už se těším na další závody české sezóny a v IRRC.

Michal Šembera – nad 600 ccm

 • 1. závod – 4. místo / 2. závod – 3. místo

Jarní cenu jsme brali jako testování. Pro mě to bylo první ježdění, takže jsem nečekal žádné extra časy nebo výsledky. Také to tak vypadalo, když jsem jel v pátek 2:09 a v sobotu 2:08. Pomalým časům ale nahrávalo i počasí, kdy sněžilo, poprchávalo a i v nedělním Warm Upu byla mokrá trať.

V sobotní závodě jsem bojoval o třetí místo s Milošem Čihákem, ale nechtěl jsem spadnout nebo rozbít motorku, protože nám o nic nešlo. V posledním kole jsem tento souboj víceméně vzdal a dojel na čtvrtém místě. Spokojený jsem nebyl, ale nechtěl jsem spadnout kvůli zbytečnosti.

Nedělní závod proběhl vcelku dobře. Start se mi podařil a jel jsem ve druhé skupině. Před námi byli vidět Michal Prášek s Markem Červeným. Když jsem viděl, že Marek Červený spadl, tak mi bylo jasné, že naše skupina bojuje o druhé až čtvrté místo. Postupně jsem se propracoval přes Tomáše Borovku a Dominika Jůdu do čela této skupiny, takže jsem to chvíli táhl. To bylo přibližně v pátém kole. Když do konce závodu zbývala dvě nebo tři kola, tak mi odešla pravá ruka. Otočil jsem se za sebe na Dominika, který pochopil, že jsem unavený, tak mě předjel a já se vozil za ním. V posledním kole jsem plánoval útok na Áčku, ale tam se mi to nepodařilo a ve zbytku trati to bylo dost riskantní, protože Dominik byl dobrý na brzdách, takže jsem usoudil, že bude lepší dojet třetí, než riskovat zbytečný pád a shodit se navzájem.

Za dva týdny nás čeká Slovakiaring. Jako testování to bylo super, navíc jsme s Dominikem v neděli oba stáli na stupních vítězů, což je dobré pro sponzory a všechny lidi, kteří nám fandili. Snad budou dobré výsledky i na Slovakiaringu.