Dakar 2019: 4. etapa

Dakar 2019: 4. etapa

Dnes je na programu rallye Dakar čtvrtá etapa, která je zároveň maratónská, takže jezdci po dojetí nebudou mít asistenci od svých týmů a musí si své stroje servisovat sami. Zde jsou průběžné výsledky z kategorie motocyklů.

Dnes je na programu rallye Dakar čtvrtá etapa, která je zároveň maratónská, takže jezdci po dojetí nebudou mít asistenci od svých týmů a musí si své stroje servisovat sami. Zde jsou průběžné výsledky z kategorie motocyklů.

Zdroj: Dakar

Rallye Dakar, která se letos jede už po jednačtyřicáté, pokračuje čtvrtou etapou. Jezdce dnes čeká čtvrtá etapa, která je maratónská. To znamená, že budou všichni čelit další velké výzvě v tom, že si své stroje budou muset po etapě servisovat sami. Nebudou mít k dispozici své týmy a budou se muset spolehnout jen sami na sebe. Kvůli tomu bude samozřejmě nutné jet opatrněji a stroj si dnes tolik nepoškodit, aby s ním mohli zítra pokračovat dál. Dnes se také poprvé liší etapa pro motorky a čtyřkolky a pro auta a kamiony. Všichni startují v Arequipě, ale cíl má první jmenovaná skupina ve městě Moquegua a druhá v Tacna. Motorky a čtyřkolky tak čeká 510 km dlouhá trasa s 406 kilometry speciálky. Auta a kamiony mají také speciálu na 406 km, ale dohromady ujedou 663 km. Dnes je opět můžeme sledovat na osmi WP, z nichž na 3., 4. 7. a 8. jsou CP (passage control) a po pátém WP je čeká tankování. Dnešní speciálka je rozdělena na dvě části, kdy je nejprve čeká 205 km, poté 55 km neutralizační zóny a poté druhá porce závodních kilometrů v délce 146 km.

Průběžné časy můžete sledovat zde:

https://gaps.dakar.com/2019/dakar/arequipa-moquegua-4/aso/ukie/m

Dnes do etapy opět jako první startovali závodníci na motorkách a po včerejším vítězství vyrazil jako první Xavier De Soultrait s Yamahou. Pro Xaviera je to vlastně poprvé v kariéře, co otevírá trasu. Yamaha včera zažila hořskosladký den, protože Xavier vyhrál etapu a jeho týmový kolega Adrien Van Beveren byl čtvrtý, nicméně další dva jezdci Franco Caimi a Rodney Faggotter museli ze závodu odstoupit kvůli problémům s motorem. Do závodu také nenastoupí Joan Barreda Bort, který musel včera odstoupit kvůli tomu, že uvízl v takovém místě, odkud už se nedokázal dostat. Jiní se naopak musí vypořádat se zraněním. Například Paulo Goncalves bojuje se zraněnou slezinou a Skyler Howes z týmu Klymčiw Racing měl včera nepříjemnou nehodu na přejezdu. Do cesty mu vjelo dítě a aby ho nesrazil, strhl svůj stroj a spadl. Při tom si vykloubil rameno, takže do bivaku přijel s velkými bolestmi.

Oficiální video Dakar 2019: Dakarští hrdinové

14:00 SEČ – Do závodu už odstartovalo více než 60 závodníků, takže máme na trati Štefana Svitka, Skylera Howese, Honzu Brabce, Milana Engela a Garretta Pouchera. První jezdci už se dostali na WP4, kde je vedení Kevin Benavides a jeho čas je 1:13:55. Ten se do čela dnešní etapy dostal na WP3. Za ním je se ztrátou 58 vteřin Adrien Van Beveren, který startoval jako první. Za nimi na WP4 zatím projeli Paulo Quintanilla a Xavier De Soultrait, ale ti se na předchozím bodě drželi na 6. a 7. místě. Zatím výborně jede Štefan Svitko. Ten se po startu ze 7. místa dostal na místo páté na WP2 a na dalším bodě už byl třetí nejrychlejší. Dobře se také rozjel Sam Sunderland, který se na začátku propadl na 8. místo, ale na WP4 se nakonec on dostal na druhou pozici se ztrátou 38 vteřin.

Po startu až z 13. místa se nakonec do průběžného vedení opět dostává Ricky Brabec, který se ujal vedení na WP1 a to si udržuje až do WP3. Dobré tempo má také Matthias Walkner, který také startoval až z 15. místa poté, co mu stejně jako Brabcovi nevyšla včerejší etapa. Matthias se zařadil na průběžnou druhou pozici se ztrátou 2:19 na WP2.  Podobně je na tom Toby Price, který se pro projetí WP4 dostal na první pozici, ale ten jede kousek před zmíněnou dvojicí.

Mirko Pavan

15:00 SEČ – Prvních devět závodníků už projelo na WP5. Do čela dnešní etapy se dostal Toby Price, ale to se pravděpodobně změní, až tu projede Ricky Brabec, který se na všech předchozích WP stále držel ve vedení. Tobyho čas na tento bod je 2:00:36. Za ním je v tuto chvíli se ztrátou 2:46 Sam Sunderland, takže jsou na čele dvě tovární KTM.

Pořadí na WP4 je už mnohem lépe vypovídající o průběžných výkonech závodníků. Nyní tu už projelo bezmála čtyřicet jezdců. Na první pozici tu je zmíněný Ricky Brabec s náskokem 2,5 minut na Matthiase Walknera a Toby Price je průběžně třetí se ztrátou jen 15 vteřin na Walknera. Místo čtvrté tu má Kevin Benavides a Sam Sunderland doplňuje Top5. Slovák Štefan Svitko se stále drží v desítce nejlepších a se ztrátou jen pěti minut je na osmé pozici. Tímto místem také projel Skyler Howes z týmu Klymčiw Racing. Skyler se na začátku etapy propadl na 24. místo, ale poté ztracené pozice získal zpět a už je opět na 15. pozici. Lepší místo si oproti startu drží také Jan Brabec. Letos nejlepší český motorkář se po startu z 30. místa dostal na 18. pozici, ale poté klesl na 24. místo se ztrátou 10:57. Milan Engel se stabilně drží na 30. místě se ztrátou 14:19. Zanedlouho by sem měli přijet Ivan Jakeš a Garrett Poucher, kteří byli na WP3 za sebou na 41. a 43. místě. Petr Vlček se po startu ze 121. místa dostal na 67. pozici, ale zatím je na WP1. Tímto bodem také projeli Jan Veselý, který se zařadil na 84. místo, Gee Motzkin na 90. místě a Gabriela Novotná na 110. pozici.

15:19 SEČ – Prvních patnáct motorek vyrazilo do neutralizační zóny, která čítá zmíněných 55 kilometrů.  

16:00 SEČPátým WP už projelo čtyřicet závodníků, kteří tak postupně míří do neutralizační zóny. Na prvním místě je stále Ricky Brabec, který první část dnešní rychlostní zkoušky zajel za 1:57:20. Na druhém místě je loňský vítěz Matthias Walkner, který je druhým jezdcem, který se  s časem vešel pod dvě hodiny a jeho ztráta je 1:57. Na místě třetím je Toby Price, který ztrácí 3:16. Na čtvrtou pozici se dostal Sam Sunderland a Top5 doplňuje Oriol Mena. Dále pak jsou Paulo Goncalves, Adrien Van Beveren, JI Cornejo Florimo, Štefan Svitko a Lorenzo Santolino. V Top10 tak jsou tři Hondy, čtyři KTM, jedna Yamaha, Speedbrain a Sherco. Celá desítka nejlepších je v rozdílu necelých devíti minut. Trochu více ztratil Xavier De Soultrait, který startoval z prvního místa, ale nabral ztrátu 12:32, takže se propadl na 14. místo. Skyler Howes si udržuje 14. pozici se ztrátou 12:10. Jan Brabec sem dorazil se ztrátou 16:05, takže se zařadil na 23. místo. Milan Engel má ztrátu 19:52, což stačí na 30. pozici.

Ivan Jakeš a Garrett Poucher jsou stále za sebou na 41. a 42. místě po projetí WP4. Oba ztrácí kolem dvaceti minut. Jan Veselý na WP4 projel se ztrátou 45:35, takže se zařadil na 79. místo. Gee Motzkin tu ztrácí 48:55 a je na 87. místě. Petr Vlček projel WP3 se ztrátou 37:52 a je na 71. místě. WP3 projela také Gabriela Novotná, která má ztrátu 55:58 a je na 101. místě.

Vedoucí závodníci zároveň vyrazili do druhé části dnešní speciálky. Neutralizační zóna jim tak trvala přibližně 40 minut. 

17:00 SEČ – Vedoucí závodníci projeli již sedmým a osmým WP, které jsou kousek od sebe.  Na čele se stále drží Ricky Brabec s tovární Hodnou. Na druhém místě by měl být Matthias Walkner, který byl druhý na všech mezičasech celé dnešní etapy. Na místě třetím je opět Toby Price a dále pak Sam Sunerland. Štefan Svitko se zatím pohybuje kolem pátého místa. Na WP6 už dorazil Skyler Howes, který pár pozic ztratil a klesl na 19. místo. Jan Brabec je zatím na WP5 s časem na 23. místo. Právě nyní na tento bod dorazil také Jan Veselý, který je na 83. místě.

17:30 SEČ – První závodníci dorazili do cíle! Zatím dojeli Sam Sunderland, Adrien Van Beveren, Kevin Benavides, Pablo Quintanila a Xavier De Soultrait. Vypadá to ale, že si pro vítězství jede Ricky Brabec, kterého už čekají poslední kilometry dnešní speciálky. Ricky si během všech předchozích WP udržoval náskok přes tři minuty na Matthiase Walknera.

18:00 SEČ – Dle předpokladu se stal dnešním vítězem Ricky Brabec, který etapu dokončil s časem 3:40:30. Je to jeho první etapové vítězství a díky tomu se také dostal do celkového vedení letošního závodu. Na druhém místě skončil Matthias Walkner, který dojel se ztrátou 06:19. Místo třetí zůstalo také neměnné a získal ho Toby Price s rozdílem 07:07. Sam Sunderland obsadil místo čtvrté a Top5 doplnil Adrien Van Beveren. Pablo Goncalves skončil šestý a pěkné sedmé místo si zapsal slovenský závodník Štefan Svitko. V cíli už je 12 jezdců. Skyler Howes z týmu Ondřeje Klymčiwa nyní projel přes WP8, takže mu zbývají poslední kilometry do cíle. Zatím si udržuje 22. pozici se ztrátou 23:27. Kousek od tohoto bodu už je také Jan Brabec, který se na WP7 držel na 25. místě se ztrátou 23:38. Milan Engel tento bod pokořil se ztrátou 29:23, takže klesl na 31. místo. Ivan Jakeš projel přes WP6 na 38. místě a Garrett Poucher na 52. místě. Na spojovací trase už jsou také Petr Vlček a Jan Veselý, kteří projeli WP5 na 76. a 84. místě. Stejně tak i Gabriela Novotná a Gee Motzkin, kteří jsou na 100. a 101. místě.

Ricky Brabec

18:45 SEČ – Do cíle dorazili Skyler Howes z Klymčiw Racing a Jan Brabec. Skyler se zařadil na 24. místo se ztrátou rovné půl hodiny, takže v posledním úseku ztratil dvě pozice. Jan Brabec dorazil se ztrátou 32:04 a zařadil se tak na 26. místo. Do cíle už to nemá daleko Milan Engel, který se celý den pohyboval na 31. pozici. Stejně tak Ivan Jakeš, který jezdil kolem 37. místa. Na WP8 už také dorazil Garrett Poucher, který si vylepšil pozici na 51. místo. Přes WP6 už projel Jan Veselý, který tu ztrácí 1:27:00 a je na 79. místě.

Pro zajímavost, španělská závodnice Laia Sanz dojela se ztrátou 24:32 a zařadila se na 20. pozici. Milan Engel už také projel cílem. Jeho ztráta je 37:14 a udržel si 31. místo. Ivan Jakeš dorazil do cíle se ztrátou 52:06, takže se zařadil na 37. místo, které si udržoval i na posledních WP.

20:00 SEČ – V cíli dnešní etapy je také Garrett Poucher z Klymčiw Racing, který přijel se ztrátou 1:20:19, takže se zařadil na 56. místo.

21:15 SEČ – Do cíle dorazil Petr Vlček, který startoval až jako 121. Během dne postupně získal spoustu míst a nakonec je z toho 73. místo se ztrátou 2:04:59.

22:00 SEČ – V cíli etapy jsou již Gee Motzin, který přijel na 93. místě, Gabriela Novotná, která obsadila 95. pozici a také Jan Veselý, který zajel 98. čas. Všichni ztratili okolo tří hodin.

K výsledkům etapy některých jezdců byly následně připočítány penalizace. 

Jan Brabec v cíli 👍👍👍STAGE 04 // 26th PLACEOverall // 25th placeTak jsem doválčil půlku maratónský. Nejebnul jsem…

Zveřejnil(a) BIG SHOCK Racing dne Čtvrtek 10. ledna 2019

Výsledky 4. etapy

P Č Jezdec Tým Čas Ztráta Penalizace
1 15 RICKY BRABEC Monster Energy Honda 3:40:30    
2 1 MATTHIAS WALKNER Red Bull KTM Factory 3:46:49 +00:06:19  
3 3 TOBY PRICE Red Bull KTM Factory 3:47:37 +00:07:07  
4 14 SAM SUNDERLAND Red Bull KTM Factory 3:52:05 +00:11:35  
5 4 ADRIEN VAN BEVEREN Yamalube Yamaha 3:53:59 +00:13:29  
6 2 PAULO GONCALVES Monster Energy Honda 3:54:06 +00:13:36  
7 11 ŠTEFAN SVITKO Slovnaft Team 3:54:40 +00:14:10  
8 10 JOSE IGNACIO CORNEJO FLORIMO Monster Energy Honda 3:55:03 +00:14:33  
9 47 KEVIN BENAVIDES Monster Energy Honda 3:56:10 +00:15:40  
10 63 LORENZO SANTOLINO Sherco TVS 3:57:32 +00:17:02  
24 73 SKYLER HOWES Klymčiw Racing 4:10:30 +00:30:00  
26 46 JAN BRABEC Big Shock Racing 4:12:34 +00:32:04  
31 38 MILAN ENGEL Moto Racing Group (MRG) 4:17:44 +00:37:14  
37 21 IVAN JAKEŠ Jakeš Dakar Team 4:32:36 +00:52:06  
56 71 GARRETT POUCHER Klymčiw Racing 5:09:49 +01:29:19 0:09:00
90 59 PETR VLČEK Klymčiw Racing 6:31:29 +02:50:59 0:46:00
93 149 GEE MOTZKIN Klymčiw Racing 6:37:25 +02:56:55  
95 57 GABRIELA NOVOTNÁ Indigo Racing 6:45:58 +03:05:28  
98 68 JAN VESELÝ Ivar CS Team 6:55:21 +03:14:51  

Celkové výsledky po 4. etapě

P Č Jezdec Tým Čas Ztráta Penalizace
1 15 RICKY BRABEC Monster Energy Honda 12:33:00    
2 6 PABLO QUINTANILLA Rockstar Energy Husqvarna 12:35:19 +00:02:19  
3 3 TOBY PRICE Red Bull KTM Factory 12:37:22 +00:04:22  
4 14 SAM SUNDERLAND Red Bull KTM Factory 12:38:45 +00:05:45  
5 4 ADRIEN VAN BEVEREN Yamalube Yamaha 12:41:56 +00:08:56  
6 47 KEVIN BENAVIDES Monster Energy Honda 12:42:01 +00:09:01  
7 1 MATTHIAS WALKNER Red Bull KTM Factory 12:42:31 +00:09:31  
8 2 PAULO GONCALVES Monster Energy Honda 12:53:45 +00:20:45  
9 18 XAVIER DE SOULTRAIT Yamalube Yamaha 12:55:00 +00:22:00  
10 11 ŠTEFAN SVITKO Slovnaft Team 13:01:09 +00:28:09  
22 73 SKYLER HOWES Klymčiw Racing 14:09:54 +01:36:54  
25 46 JAN BRABEC Big Shock Racing 14:24:24 +01:51:24  
32 38 MILAN ENGEL Moto Racing Group (MRG) 15:09:38 +02:36:38  
49 21 IVAN JAKEŠ Jakeš Dakar Team 16:43:34 +04:10:34 0:20:00
66 71 GARRETT POUCHER Klymčiw Racing 18:27:38 +05:54:38 0:29:00
90 59 PETR VLČEK Klymčiw Racing 20:11:50 +07:38:50 0:46:00
93 68 JAN VESELÝ Ivar CS Team 20:27:14 +07:54:11 0:05:00
102 57 GABRIELA NOVOTNÁ Indigo Racing 22:43:05 +10:10:05 0:22:00
104 149 GEE MOTZKIN Klymčiw Racing 23:02:54 +10:29:54 0:40:00